Македонија-Унгарија (6.4.2012, 14:45 ч.),Скандинавиум арена-Гетеборг

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
2 мај 2009
Мислења
276
Поени од реакции
170
Кире, Мојсовски, Стоилов, Миркуловски, Димов, Алушовски, Борко, Манасков - сите тие се вонсериски играчи. Одлични на своите позиции. Виртуози. Таленти. Играат, преземаат одговорност и понекогаш грешат. Тоа е нормално.
За жал имаме ЦРЕП на клупа, кој нема никаков авторитет над играчите и не знае да ја организира играта. Вика тајм-аут и наместо да зборува тој си го чепка носот. Сите видовме дека на Борко не му е ден. Можеше барем на кратко да го пушти Диви. Од 15та минута ги „затворија“ бековите. Тој не ја префрли играта преку крилата. Макар и Алушовски да се уфрлаше како втор пивот. Никаква тактика. Само на сила (и среќа) да се пробиваат бековите.
Во одбрана Перез не' шина од 9 метри. Никако да му залепи човек. Исто како против Данска. Со играч помалку ни даваа редовни голови. Никако да игра пресинг. А зошто викна тајм-аут на 20 секунди пред крај? И сам не знае!
Пак ќе се повторам, жал ми е што ќе ја „изгориме“ оваа прекрасна генерација без добар селектор!
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.926
Поени од реакции
5.456
Абе дај не тресете глупости, кој еб*н Червар, го видовме во Скопје со Загреб, не знаеше главата кај му е. Ајде отварајте таму тема за Шведска, клуч на оваа... За избрзаните шутеви на Лазаров, кои избрзани шутеви бе, човекот си имаше простор, шутираше, е сега нема секогаш да погодува. Златко Мојсоски, леле брааат, па пак направи престап, не ми се верува, па нека ги собере тоа нозете, денес постигна важни голови, но не смее да се прават такви грешки. Нашиот проблем е што не игравме преку крилата кога имавме играч повеќе и мислам дека единствена грешка на судиите беше пробивањето кое му го досудија на Манасков, оти очигледно беше дека играчот изглуми оти овој не го ни допре.
 
Член од
30 август 2009
Мислења
575
Поени од реакции
209
Магдинчев само фалеше.. (сега треба да се оди на финта) :D
 
Член од
27 јануари 2009
Мислења
96
Поени од реакции
61
realno utakmnicata ja izgubivme poradi toa sto nemavme dovolno alternativi vo napadot....ne moze cel natprevar da se napagja preku sredinata...od mesecinata ke ne procitaat deka igrata ni se bazira samo na lazarov i mojsovski...poglednete kako ungarcite gi rotiraa krivokapic i perez, kolku golovi postignaa preku krilata. vo moderniot rakomet ne moze da se forsira igra samo preku bekovite.. i uste edno da kazam..od vkupno 15 16 rakometari kolku sto se povikani, samo 5,6 se funkcionalni, a ostanatite se samo kolku da popolnat broj. i se dodeka nepotizmot go ima i vo sportot mozeme samo da sonuvame za olimpijada i nesto slicno
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
1.729
Поени од реакции
3.166
Да се надеваме дека Шведска ке изгуби
 
R

Rigel Kent

Гостин
Svedska igra na domasen teren ????? Poglednete ja salata
:icon_lol:
Lele onaa plackava sto zaplaka na himnata :pos:
 
Член од
29 март 2012
Мислења
1.370
Поени од реакции
1.234
Очајно ни треба лев бек кој може да шутне! Кога се работи за национален интерес Унгарците успејаа т.е го убедија Кубанец да им игра само за да се пласираат на Олимпијада. А ние успеавме еден фантастичен лев бек како Раде дури у Африка да го отераме само за да не зазема место у репрезентација! Резили.... Тоа е што е, утре Господ напомош, уште некако се надевам дека ќе одиме.

И така Шундо однесе 3 пикери, зошто не проба Марковски да влегува како втор пикер и да се враќа во одбрана, во напад со два пикера ќе го повлечеа чуварот на Кире на 6м и онака игравме спор ракомет и ние и тие...
Битен елемент од ракометната игра се украдени топки нашите подфрлија на тој план. Гледаа само да не направат прекршок за исклучување заборавија на тој елемент од играта.
 
M

MrzaRules

Гостин
едноставно нашите изгореа во желбата да и се одмаздат на Унгарија за поразите ама не им успеа тоа...
 
R

Rigel Kent

Гостин
Очајно ни треба лев бек кој може да шутне! Кога се работи за национален интерес Унгарците успејаа т.е го убедија Кубанец да им игра само за да се пласираат на Олимпијада. А ние успеавме еден фантастичен лев бек како Раде дури у Африка да го отераме само за да не зазема место у репрезентација! Резили.... Тоа е што е, утре Господ напомош, уште некако се надевам дека ќе одиме.

И така Шундо однесе 3 пикери, зошто не проба Марковски да влегува како втор пикер и да се враќа во одбрана, во напад со два пикера ќе го повлечеа чуварот на Кире на 6м и онака игравме спор ракомет и ние и тие...
Битен елемент од ракометната игра се украдени топки нашите подфрлија на тој план. Гледаа само да не направат прекршок за исклучување заборавија на тој елемент од играта.

Nie treba da kupime krila :свиркам:
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
2.746
Поени од реакции
1.285
ти ибам селекторот ти ибам......не смееше да остани оваа неавторитетна и некомпетентна личност за големи натпреварувања :tapp:
 
N

Nicky Santoro

Гостин
Главен виновник е шундо, па да е ебам мајкаму со играч појче се оди на чиста позиција на крило овие се напина пробиви правеа.Кај сте сега тие што викавте дека шундо требало да остане , да немало одказ оти 5ти сме биле во европа.
Зошто го кривите Борко не ми е јасно.Кој сака нека брани при онаков посран блок од наша страна и шут од перез,нема да одбрани ништо фазла од борко.Значи со играч повеќе примаме голчина еден тон а со играч повеќе неможиме да дајме.Е тоа ако не е до шундо незнам што мислите.И зошто на -1 и играч повеќе господинов не бара ТАЈМАУТ? за вгаз си го чува ливчено? Тој беше најбитниот напад на цела утакмица само овај си го чува за 10 секунди пред крај :tapp:
 
Член од
27 ноември 2008
Мислења
5.539
Поени од реакции
4.066
Абе кога ќе се собере се, безброј технички грешки, неискористување играч више па и два у напад, примање голови со играч више на терен....односно слаба одбрана,+ слаба партија на Борко, + Шундо, беше неизбежен поразот. Дури мислам дека при ваква партија стварно чудо ќе беше ако победевме.

Него пак ќе се навратам на Шундо...Толку ли човекот нема осет кога треба да се побара тај-маут, толку ли неможе да го уклучи малце мозокот, па на минута ипол имавме напад за израмнување +играч повеќе, у таа ситуација мораше да побара тај-маут за да се договорат како ќе изиграат со играч повеќе, и дебилов не бара и ни се случува пробивање, после на -2 и на 20 секунди до крај го бара.:facepalm:

Штета, стварно штета што патиме заради ваков тренер, а можевме далеку повеќе.
 
D

dagau

Гостин
Сигурно му смениле ресор на министеров за одбрана. Него, само ли јас приметив дека на одредени моменти како од клупа (незнам дали Шундо или Андон) да му сугерираа да се повлече од голот и да го остави Диви, а овој не прифаќаше ? Башка и публиката го скандираше името на Диви, но премногу арогантност и самобендисаност има кај министерот. Само прочитајте го интервјуто за Лино и Металург и се е јасно, као отиде во Германија и го фати Бог за...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom