Македонија - Литванија |1/4 финале|, 67:65, ОДИМЕ ВО ПОЛУФИНАЛЕ!!!

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.059
За првпат плачев од среќа. Уште не ми се верува што направивме. Секоја чест човечишта македонски!
 

DarkLord

Невиден малер
Член од
27 јануари 2007
Мислења
941
Поени од реакции
247
Леле што ќе беше ова. Леле ќе се утепав со се :D . Од радост се закачив у око.Вакво чуство само МАКЕДОНЕЦ може да почуствува и тоа на ден 14 СЕПТЕМВРИ
Lajnoto ti se odmrzna li:D?
 

RaZ-R

Артилерец
Член од
8 ноември 2009
Мислења
3.394
Поени од реакции
2.431
Makedonija u polufinalu!!!

Reprezentacija Makedonija napravila je najveće iznenađenje na Evropskom prvenstvu pošto je u četvrfinalu pobedila Litvaniju 67:65 (18:20, 12:14, 19:18, 18:13).


Kao i u svim mečevima na ovom turniru Makedonci su igrali borbeno, timski i potpuno zasluženo će u polufinalu 16. septembra igrati sa Španijom.
Lester Bo Mekejleb je bio najefikasniji sa 23 poena, dok je Vojdan Stojanovski ubacio 15 poena, sve koševe je postigao van linije 6.75, šutiravši 5/5 za tri poena.
Ilievski je ubacio 12 poena, a ključnu trojku je postigao u poslednjem minutu meča. Pero Antić je postigao osam poena uz osam skokova. Litvanci su na celom meču ubacili samo dve trojke iz 15 pokušaja.
 

Emma

Supergirl.
Член од
7 јуни 2006
Мислења
3.045
Поени од реакции
157
Дали има некој можда идеја како побогу може да се отиде да се навива таму? За во петок ваљда ќе праќаат народ уште. :D
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
Плоштад Македонија да се прошири, како ќе ја собере таму цела Македонија кога ќе ги пречека момциве?
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.724
Поени од реакции
1.482
Е со ова мислам дека беше врвот и против судите колку само мислеа како ли да ни ја земат топката се договара нешто пред самиот крај но нека им е ние победивме
 

Forrest Gump

низа1
Член од
12 ноември 2009
Мислења
7.038
Поени од реакции
29.618
Ааааааааааааааа уште не можам да се соземам :)))) Џабе се и 14 000 навивачи и судии и плачки и сееееее :)))))))
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Криво ми е што не можевме да го развееме цело знаме,
Не дозволи обезбедувањето, сега баш читав некои литвански статии, демек сакале нашите навивачи големо знаме да го развејат, како да е тоа лоша работа.
Инаку немав срце да гледам, па само последните 10 секунди ги фатив и стварно ова им е некаква фитна да ги победуваат на крајот кога противникот е физички и психички најслаб.
И на крај стварно што направивме, повеќето од нас пред првенството би биле задоволни и со победа на Грција, ама ете стигнавме до 1/2 финале мислиш дека е сон
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Според мене порај Илиевски е ВОЈДАН СТОЈАНОВСКИ!!! ШТО Е СО ЧОВЕКОТ КАЖЕТЕ МИ? НА крај кога помислив дека се е загубено им украде топка!!! Тројката што ја постигна Илиевски на крај е по заслуга на ВОЈДАН!

Има нозе да му бацувам коа ќе дојде! :D
Другар, се’ во текот на натпреваров се претвори во резултат, сите се заслужни, еден вид пеперуга-ефект нели :) ама сепак, човекот кој можеби најмногу беше критикуван, одигра ладнокрво и организираше перфектна изедначена игра, немам зборови, каков инстикт за решавање натпревари, како да се одигра, преку кого, кога да тргне со топка, многу повеќе работа со мозок, отколку физички поентира, меѓутоа навистина, одамна сме немале ваков зрел играч.

Истото можам и за Антич да го кажам, меѓутоа он остана многу темпераментен, свој, оригинален што е друга предност.

А Војдан како што рече ти, најзаслужен што ги стави НБА ѕвездите во џеб!

Нејќам појќе да истакнувам никого посебно, браво само за крај, се надевам дека во иднина, нема да напаѓате при секоја грешка и дека повеќе разбирање ќе покажете, верба и лојалност! :)
 
Член од
7 септември 2011
Мислења
3.539
Поени од реакции
4.782
Желбата за триумф не воде до победа :).Така беше и денес.Гледавме лавови на терен :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom