Македонец победи во Овчарани, Егејска Македонија

Македонцки

мадрфакр
Член од
23 ноември 2007
Мислења
4.281
Поени од реакции
634
Овчарани е гордо што за прв пат се избра кмет на селото кој е Македонец од редовите на „Виножито“

Нашата приказна за локалните избори во Грција неизбежно мора да тргне од граничниот премин Меџитлија. Оттаму добивме нова етикета на нашето возило, со која бевме принудени да се тркаламе кон селото Овчарани.

Иако полицијата на грчката граница без проблем ни удри печати во ливчињата, грчките цариници не сакаа да ни дозволат да влеземе во земјата затоа што им бодеше очи тоа што на автомобилот пишува „Нова Македонија“.

- Не смееме да ве пуштиме со натпис „Македонија“, затоа што е нелегално - рекоа грчките цариници на граничниот премин Ники. По половина час барање поразумен изговор за да нé вратат, решија да нé пуштат - но само под услов на возилото да стават две налепници на кои пишува дека Грција ја признава нашата држава како ФИРОМ. Од грчката амбасада во Скопје телефонски ни објаснија дека цариниците инсиситирале да ги стават налепниците затоа што не биле сигурни дека на возилото го пишува името на весникот.

Непријатното искуство од границата брзо го снема од нашите мисли кога стигнавме во Овчарани.

Уште од влезот на селото бевме љубопитни која од куќите што се редеа покрај патот е на новоизбраниот селски кмет - Македонец од партијата „Виножито“. Жителите на селото во првиот круг на локалните избори минатата недела го изгласаа Панде Аршлаков за селски кмет, со надеж дека од почетокот на следната година, кога ќе почне да ја врши должноста, нема да заборави да ги брани правата на Македонците што го дале гласот за него.


Цело Овчарани се радува


Сончевото есенско утро навестуваше дека ќе се урне надежта на грчкиот премиер дека граѓаните ќе одат да гласаат, наместо да го поминат вториот ден од викендот со семејството. Очигледно ќе се повтори сликата од првиот круг на локалните избори, кога повеќето Грци не отидоа да гласаат.

Кога пристигнавме во Овчарани, на сонцето се печеа само празните улици. Како да не се одржуваат локални избори!

Каде живее новоизбраниот кмет Панде, прашавме еден под минувачите. Нé однесе до куќата на родителите на Панде. Во дворот нé пречека постар човек во работничка облека од која го триеше штотуку набраното јаболко. Тоа беше таткото на Панде.

- Дојди, ни идат гости од Македонија - викна по жена си и нé покани да влеземе во куќата. На ѕидовите висеа врамени фотографии од неговото семејство. Јане Аршлаков, таткото на Панде, ни објасни дека на една од фотографиите е неговиот чичко кој бил комита.




- Да не не сте наши - нé погледна со недоверба мајка му на Панде, која влезе во собата потпирајќи се на бастун да нé послужи со слатки.

Ни објаснија дека новоизбраниот кмет Панде Аршлаков бил на лов. Јане со сјај во очите раскажува дека не само тие, туку и цело Овчарани е гордо што за прв пат е избран кмет од редовите на партијата на Македонците.

- Сите се радуваат што имаме наш човек. Грција вика нема Македонци, но ете, наш е избран, од „Виножито“ - вели Аршлаков, кој објаснува дека неговиот син бил кандидиран од владејачката партија ПАСОК. Со секоја голтка кафе, голтнавме и по некоја анегдота за тешкиот живот на Македонците во Грција.

- Внуците разбираат македонски, но не знаат да вратат. Еден од синовите кога го пратив на школо ме прашуваше зошто го носам, кога таму се зборува поинаку. Едно утро се врати и ми вика дека научил оти лажица се вика кутали, а вода на грчки е неро - раскажува Аршлаков. Родителите на новоизбраниот селски кмет се сеќаваат на времето кога им било забрането да зборуваат на мајчиниот јазик.

- Жените седеа на улицата и разговараа, а две момчиња им чуваа стража за да им кажат да не оди полиција, па да ги чуе дека зборуваат на јазикот што Грците го викаа ѓупски - вели Аршлаков.


Роднина на Васкопулос ќе победи во Леринско?


По долго двоумење дали да оди на гласање, таткото на Панде тргна кон селското училиште каде што подоцна ќе се бројат ливчињата од гласачките кутии.

- Тој граба ко коњ, а јас со два бастуна - се насмеа жена му, која нé дочека со недоверба, но нé испрати со покана пак да им дојдеме.

Во Лерин се гласаше за нов градоначалник, а изборната битка се биеше меѓу Јанис Васкопулос, роднина на претседателот на „Виножито“, Павле Васкопулос и Емилиус Аспридис. Првиот е кандидат од Нова демократија, а вториот од ПАСОК. Во првиот круг на гласање водеше Васкопулос, така што овчаранци очекуваат тој да биде победникот. На гласачкото место во училиштето почнаа да се собираат селаните што излегле на гласање. Нас не нé пуштија внатре да фотографираме, затоа што сме немале специјална дозвола од избирачката комисија, туку само од грчкото МНР.

Помуабетивме и со претставниците од „Виножито“, кои ни објаснија дека не се решиле партијата самостојно да настапи на локалните избори затоа што тоа чини многу скапо.

- Изборите се скапа работа, а ние како партија немаме доволно финансии - вели Петрос Димцис од „Виножито“. Тој објаснува дека во грчките села, кризата се чувствува помалку отколку во градовите.

Дали ПАСОК ќе ја добие очекуваната поддршка за „грчкиот пат кон заздравувањето“ ќе покажат резултатите од вториот круг од локалните избори. Ако судиме по вчерашниот изборен ден во Овчарани, бојкотот ќе остане главната карактеристика на овие избори во соседната земја.
 

Sluzbarski

Македонец
Член од
21 јули 2009
Мислења
3.364
Поени од реакции
77
нека му е честито него и на неговите верни гласачи...
 
S

Shaman

Гостин
се додека не ми се роди дете,
ова ќе ми биде најсреќниот ден во животот.
сега уште и ОМО-илинден да се регистрира.
полека, полека....
 
Член од
25 јуни 2007
Мислења
2.307
Поени од реакции
1.134
Хм сега една работа не ми е јасна член е на ВИножито а е кандидат на ПАСОК. Друга работа ништо немаше по нашиве медиуми. Не е се така како што изгледа или можеби сум премногу скептичен
 

Македонцки

мадрфакр
Член од
23 ноември 2007
Мислења
4.281
Поени од реакции
634
Хм сега една работа не ми е јасна член е на ВИножито а е кандидат на ПАСОК. Друга работа ништо немаше по нашиве медиуми. Не е се така како што изгледа или можеби сум премногу скептичен
Виножито финансиски и политички не може да оди самостојно, пробаа им ги десеткуваа изборните резултати, грчка изборна комисија, грчки безбедноснио структури, грчка држава, нема теорија да им признаат повеке од две -три илјади гласови


истата таа грчка држава/партии се свесни за постоењето на МАКЕДОНЦИ во егејскиот дел, и додека од една страна те негираат истовремено преговараат и коалицираат со Виножито


Виножито пак следејки го Македонскиот интерес коалицира и со едните и со другите и уво не им чуе... во исти избори за Лерин оди со нова демократија во Овчарани со Пасок...

Во Лерин се гласаше за нов градоначалник, а изборната битка се биеше меѓу Јанис Васкопулос, роднина на претседателот на „Виножито“, Павле Васкопулос и Емилиус Аспридис. Првиот е кандидат од Нова демократија, а вториот од ПАСОК. Во првиот круг на гласање водеше Васкопулос, така што овчаранци очекуваат тој да биде победникот. На гласачкото место во училиштето почнаа да се собираат селаните што излегле на гласање. Нас не нé пуштија внатре да фотографираме, затоа што сме немале специјална дозвола од избирачката комисија, туку само од грчкото МНР.


--- надополнето ---

нема ни да има во нашите медиуми - на НАШИТЕ медиуми има за пљукање на споменици, дебати за промена на име, и разни други форми на странски спонзориран шлаем
 
Член од
27 март 2009
Мислења
445
Поени од реакции
14
Браво за Панде Аршлаков, секоја чест.

Али ова за Леринскиот градоначалник не ме оди по ќеф многу. Не знам Овчаранци шо го подржват тој (Јанис Воскопулос) изрод и македономразец... Шо дека е прв брачед на Павле кога е испран мозок...

 
Член од
25 јуни 2007
Мислења
2.307
Поени од реакции
1.134
Браво за Панде Аршлаков, секоја чест.

Али ова за Леринскиот градоначалник не ме оди по ќеф многу. Не знам Овчаранци шо го подржват тој (Јанис Воскопулос) изрод и македономразец... Шо дека е прв брачед на Павле кога е испран мозок...

Тоа и ми беше муабетот и тие што се наши се веќе многу "испрани". Ама гледате дури и Павле како им обајснува од околу дека е Македонец како политичка определба а не просто и едноставно Македонец а и тоа е така затоа што за Грците просто е несфатливо да имаш Грчко државјанство а да не си Грк. Не ја знаат разликата на граѓанин и етничка припадност, затоа и секоја полемика со нив е безпредметна. Кога ќе се развиваш во такво општество не ни можеш да имаш поинакви сфаќана.
 
M

.:makedonec:.

Гостин
Да живее Македонија
P.S- Живече дуго овај народ видечеш ти :)
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Congratulation Letter to Ms O’Reilly, New E.U. Ombudsman


13 July, 2013

Dear Ms O’Reilly,

The Presidium of EFA – Rainbow, the political party of the ethnic Macedonians of Greece would like to congratulate your new position as the European Ombudsman.

As the European Ombudsman you would face many difficulties since many countries in the E.U especially in the south of Europe are in the middle of a financial and social crisis.

Let us please to present you some problems that the Greek citizens experience now, the economic crisis brought many other social problems as poverty, unemployment, the health system is ready to broke down since many public hospitals are without necessary equipment and doctors, the medicines are expensive, the pensions are getting lower, everyday shops are closing, families with nobody to work and a young generation with no stable future dreaming to find a work out of Greece. On the other hand we face a huge hypocrisy by the parties that govern us, with no self-criticism putting the blame to the Greek people for all bad things which happened when only two political parties have governed Greece for the last forty years after sever years of the junta regime.

In this context try to imagine to be a minority in Greece, the ethnic Macedonian minority does not enjoy any fundamental human rights in so called democratic country, a full member state of the E.U, COE, UN and NATO. We are not recognized, our children have no right to learn their mother tongue plus our cultural associations are not registered by Greek courts. We have enclosed to you a printed material “Notes on the Macedonian minority in Greece” where you can find a short description about the status of our minority.

Once again we would like to wish you strength, courage and good luck for your new mission.

The Presidium of EFA – Rainbow
 

Kajgana Shop

На врв Bottom