МК aкорди по слух

Член од
15 ноември 2013
Мислења
368
Поени од реакции
418
А може да се свири само со моќни акорди пошто почетник сум и неможам баре ако не се лажам F e бар акорд

Sent from my SM-G361F using Tapatalk
 

M!K!

supersonic
Член од
6 јули 2009
Мислења
1.217
Поени од реакции
1.955
А може да се свири само со моќни акорди пошто почетник сум и неможам баре ако не се лажам F e бар акорд

Sent from my SM-G361F using Tapatalk
Свири го вака F, полесно ќе ти е :D
 
Член од
27 септември 2011
Мислења
11
Поени од реакции
1
https://www.youtube.com/watch?v=m_1QqYdEjC8

Fm C Fm
Во Скопје време никакво,
Fm C Fm
во кола свири радио,
Fm Bm C
во Скопје мириса на липи, боли душо најсилно (ееј)
Fm Bm Fm
а ти сега немаш милост, не,
Fm C Fm
грам милост за мене.

Fm Bm Fm
За мене вино, кревет, широк, сам,
Fm C Fm
без тебе ќе остарам.

Fm C# Bm C
Проклета била душо, проклета била,
проклета да си, душа в срце не скраси.
Проклета била душо, проклета била,
кај и да си, туѓа среќа нека си.
Проклета била душо, проклета била,
мојво срце, лудо срце, ти,
ти го остави.
 

0C0FFEEBABE

Bsc. Sc.
Член од
6 јули 2008
Мислења
4.987
Поени од реакции
1.615
Добро е, само ко да не ти е наштимана гитарата :P

И совет, прва прилика фрли ја таа гитара во канта. Ја знам, 1000 денари од Смешко на плоштад, ама ужасен звук вади, ко на метла да свири човек.

Поздрав :)
 

marinium

Even Cops Dial 911 -S.W.A.T !
Член од
5 мај 2013
Мислења
953
Поени од реакции
485
Добро е, само ко да не ти е наштимана гитарата :P

И совет, прва прилика фрли ја таа гитара во канта. Ја знам, 1000 денари од Смешко на плоштад, ама ужасен звук вади, ко на метла да свири човек.

Поздрав :)
ја земав 50 евра мислам али баш одамна има 7-8 години и и јас мислам дека е време више за нова xax
ипак фала ти, zz back :)[DOUBLEPOST=1459196920][/DOUBLEPOST]
Добар си, ама гитарата ти е крш.
знам знам...окс, фала
 
Член од
15 ноември 2013
Мислења
368
Поени од реакции
418
Добар си, ама гитарата ти е крш.
Ко мојава иста :)

Другар собери си пари и купи си нова акустична , пошто и јас имам ваква и баш pain in the ass гитара е. Звук никаков жиците тешки за стегање вкрај и така :unsure:
 
Член од
2 октомври 2015
Мислења
104
Поени од реакции
49
Здраво гитарсти, подолго време свирам на гитара но ако знае овде некој да ми објасни или да ми прати линк каде може да се научи тоа, на пример ако песнава е отсвирена во Dm, јас да ја изменам и да ја отсвирам во Еm. Фала. :D
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
Здраво гитарсти, подолго време свирам на гитара но ако знае овде некој да ми објасни или да ми прати линк каде може да се научи тоа, на пример ако песнава е отсвирена во Dm, јас да ја изменам и да ја отсвирам во Еm. Фала. :D
Разлика од Dm до Em е 1 степен ... значи сите останати ги качуваш за еден степен (Fis на Gis, А на His, G на A,...) - ништо поедноставно.
 
Член од
7 ноември 2016
Мислења
2
Поени од реакции
2
Член од
3 септември 2013
Мислења
8
Поени од реакции
2
На врв Bottom