Лиценцирана оргинал верзија на друштвената игра Монопол со македонска верзија.

Член од
15 јули 2007
Мислења
14.954
Поени од реакции
7.602
На Инстаграм и Фејсбук ми се појавија реклами за друштвената игра (board game) Монопол верзија на македонски јазик. Мислев дека е некоја копија ама се изненадив дека станува збор за онаа оргиналната со човечето со шеширот и брковите.
Screenshot_20231028-170718_Facebook.jpg

Гледам го рекламираат со знаменитости и места од Македонија. Не знам дали во светов низ повеќе држави лиценцираната оргинал верзија за секоја држава е локализирана поточно направена да си има улици, знаменитости и пари од државата во која се продава играта. Сепак тоа би било многу интересно доколку е така.



Како помал сум имал Монопол на македонски јазик ама верзија некоја копија и за тоа време со мојте сум играл.

Кој знае колку ќе му биде цената и каде ќе може да се купи. Со оглед дeка е лиценцирана оргинал верзија верувам малку поскапа би била од пример некоја копија.
 
Последно уредено:
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.875
Поени од реакции
39.321
Интересна игра, само многу долго трае. Тоа ги нервира некои и немаат живци да купуваат и продаваат. Па за да го играм сум бил приморан да бидам играч 1, играч 2, а и банкар.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.954
Поени од реакции
7.602
Никогаш не би купил игра каде што со огромни големи букви е напишано Северна Македонија
Ни го наметнаа и сега ќе трпиме сакале ние или нејќеле. Прашање е дали можеле на лиценциранава верзија да пишат само Macedonia или законски мора и North да стои?
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.291
Поени од реакции
5.025
На Инстаграм и Фејсбук ми се појавија реклами за друштвената игра (board game) Монопол верзија на македонски јазик. Мислев дека е некоја копија ама се изненадив дека станува збор за онаа оргиналната со човечето со шеширот и брковите.
Прегледај го приврзокот 395935

Гледам го рекламираат со знаменитости и места од Македонија. Не знам дали во светов низ повеќе држави лиценцираната оргинал верзија за секоја држава е локализирана поточно направена да си има улици, знаменитости и пари од државата во која се продава играта. Сепак тоа би било многу интересно доколку е така.



Како помал сум имал Монопол на македонски јазик ама верзија некоја копија и за тоа време со мојте сум играл.

Кој знае колку ќе му биде цената и каде ќе може да се купи. Со оглед дeка е лиценцирана оргинал верзија верувам малку поскапа би била од пример некоја копија.
Ќе ти дадам еден совет,бидејки со години ја играм оригиналната американска верзија во 3Д која трае неколку часа за да победиш најдобро е сам да си ја направиш дома со тоа што имињата на полињата сам ќе си ги одбереш по некоја логика на вредност во пракса а наместо долари ќе ставиш цена во денари правопропорционално со оригиналните цени,ќе ги ископираш сите картици на шанса и изненадување и ете ти македонски Монопол.Пред неколку години се појави катастрофална верзија на македонски јазик по продавниците која беше евтина но со многу лош распоред на цени на полињата бидејки полињата на средина од стартот беа поскапи одо ние на крајот а имињата беа одбрани на познати градови во светот.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.954
Поени од реакции
7.602
Ќе ти дадам еден совет,бидејки со години ја играм оригиналната американска верзија во 3Д која трае неколку часа за да победиш најдобро е сам да си ја направиш дома со тоа што имињата на полињата сам ќе си ги одбереш по некоја логика на вредност во пракса а наместо долари ќе ставиш цена во денари правопропорционално со оригиналните цени,ќе ги ископираш сите картици на шанса и изненадување и ете ти македонски Монопол.Пред неколку години се појави катастрофална верзија на македонски јазик по продавниците која беше евтина но со многу лош распоред на цени на полињата бидејки полињата на средина од стартот беа поскапи одо ние на крајот а имињата беа одбрани на познати градови во светот.
A фигурите со кој играш, куќите кој се за додавање на местата, коцките.. Ти треба за ова 3D штампач а не секој има.

Tаблата ја има на интернет да ја симнеш за принтање и да си ги напишеш полињата ама пак не е тоа тоа. Друго е кога некоја фирма го има сето тоа направено убаво средено во фабрика испечатено квалитетно во кутија. Таблата со полиња на картонско испринтано и се друго како што треба за да трае подолго. Е сега се зависи дали цената која ќе биде одредена да се продава ќе биде пристојна за сечиј џеб.
 
Последно уредено:
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.875
Поени од реакции
39.321
A фигурите со кој играш, куќите кој се за додавање на местата, коцките.. Ти треба за ова 3D штампач а не секој има.

Tаблата ја има на интернет да ја симнеш за принтање и да си ги напишеш полињата ама пак не е тоа тоа. Друго е кога некоја фирма го има сето тоа направено убаво средено во фабрика испечатено квалитетно во кутија. Таблата со полиња на картонско испринтано и се друго како што треба за да трае подолго. Е сега се зависи дали цената која ќе биде одредена да се продава ќе биде пристојна за сечиј џеб.
У трафика го имаш за ефтини пари.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.954
Поени од реакции
7.602
У трафика го имаш за ефтини пари.
Која трафика и каква верзија?

Оваа верзија која би требало да биде пуштена во продажба ќе биде лиценцирана што значи како оргиналната со овие фигурчиња
FB_IMG_1698666352355.jpg

Така да нема да бидат оние пиунчиња како од Не лути се човече.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.954
Поени од реакции
7.602
Па на македонски, прашај за монопол и многу трафики ги имаат овие ствари, исто и книжарници држат монополи.
Мислев веќе е пуштена оваа верзија.
Јас знам дека има во повеќе книжари и во некој трафики затоа што и јас како помал сум имал Монопол. Јас како помал го имав купено во Веро ама не е до толку приближна како оргиналната верзија таа кој ја пишав во првиот пост.

Најверојатно овој кој ќе го пуштаат во продажба ќе биде лицецирана верзија правена во стилот на оргиналната верзија со фигурчиња вакви
FB_IMG_1698666352355.jpg

Нема фигурчињата т.е пиунчињата да бидат како од Не лути се човече.
 
Последно уредено:
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.954
Поени од реакции
7.602
Има споделив на Инстаграм и Фејсбук линк од темава и ги прашав каде ќе може да се купи и зошто е пишано North а не само Macedonia. Одговорот беше овој

Инстаграм
Здраво, сеуште не е пуштена на продажба. Ќе има голем настан и ќе бидете информирани преку нашите социјални мрежи

Благодариме што го споделивте со нас форумот.

North мора да стои, не е наша одлука.

Официјално изданије е, ќе се дизајнирани во САД, ќе се печати во Холандија.

Проджна цена ќе биде 2200 денари и ќе ја има скоро сегде.

Имајте убав ден
Фејсбук
Здраво,
Македонската верзија на Monopoly сеуште не е пуштена во продажба - штом биде ќе известиме на нашите социјални медиуми.
Monopoly ќе биде локализирана за Македонија, односно ќе ги има нашите знаменитости и природни убавини.
Во однос на името, одлуката не е наша - правилата така налагаат.
 
Последно уредено:
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.954
Поени од реакции
7.602
2200 за ваква глупа игра е грабеж, па уште и навреди северна.
Кога сме глупи ќе ни стават северна. Место да спречевме ние си гледавме да уживаме. Е сега тоа е нема бришење. Мене не ми менува многу додавкава ако државава ни е крш.

Туку ај да не одиме политика во темава. Јас сакам да прашам дали некој знае зошто на Монопол таблата со полиња е на едно место е пресечена?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom