Лимит на ADSL-от?

Locutus of Borg

Trekkie
Член од
5 август 2005
Мислења
309
Поени од реакции
4
Штотуку разбрав дека од 15 месецов почнува лимитот до 4GB на ADSLов. До сега не функционираше лимитирањето, но од 15 веќе започнува. По пречекорување на лимитот конекцијата станува срање како ISDN.

Ако е така, сме наебале. Информацијава незнам колку е точна, но ако е... :/
 

vmx

Член од
25 април 2005
Мислења
5.749
Поени од реакции
200
Мамицу им га наје-бем..... што к-ур им текна лимитирање... арно си беше вака, а цената иста ли ќе биде или ќе ја намалат?
 

neo-geo

The Empire Strikes First!
Член од
17 август 2005
Мислења
533
Поени од реакции
2
на сајтот www.adsl.com.mk веке има поставено каунтер за даунлоуд и аплоуд
откако го скинаа ИП мултикастот, најверојатно ова им е следен чекор :(
 

Locutus of Borg

Trekkie
Член од
5 август 2005
Мислења
309
Поени од реакции
4
vodkamixx напиша:
Мамицу им га наје-бем..... што к-ур им текна лимитирање... арно си беше вака, а цената иста ли ќе биде или ќе ја намалат?
Цената останува иста, as far as I know.
 

Locutus of Borg

Trekkie
Член од
5 август 2005
Мислења
309
Поени од реакции
4
neo-geo напиша:
на сајтот www.adsl.com.mk веке има поставено каунтер за даунлоуд и аплоуд
откако го скинаа ИП мултикастот, најверојатно ова им е следен чекор :(
За минатиот месец вкупниот сообраќај ми е 21184,58 MB. Овој месец, до сега околу 8000 MB. Абе, мамето сум им го расплакал. :) Што ќе праам сеа со 4GB бе? :(

Туку, јас се заебав што потпишав на 2 години. Корисник сум од февруари годинава, ако го откажам од октомври, колку казна би платил?
 

neo-geo

The Empire Strikes First!
Член од
17 август 2005
Мислења
533
Поени од реакции
2
од февруари до сега се осум месеци

редовна цена на адсл е 2990
за две години е 1990
двете без ддв

идеме малце математика

8*1000= 8000 плус 18%ддв = 9440(скоро десет тисуча) :(

ајде сеа сите од кајгана по 10 динари за Locutus of Borg :wink: :pos:
 
Член од
18 февруари 2005
Мислења
111
Поени од реакции
1
Во договорот потпишан со MT.NET НЕ ПОСТОИ НИТУ ЕДЕН ЧЛЕН !!! дека mt.net го има правото да го намали или прекине протокот на интернет ако тој е прекорачен од дозволениот.
Напротив ние треба да се буниме!Сите ние кој користиме легално кој имаме една конекција со MT.NET според договорот тие требаат да цитат
MT.NET ДОГОВОР напиша:
ОПЕРАТОРОТ ТРЕБА ДА ОБЕЗБЕДИ НЕПРЕКИНАТАуслуга, освен прекини поради биша сила, акти на јавна власт, катастрофи
Она што се случуваше сиве овие месеци беше хаос(премногу диво приклучени) но цената која ја нудат за ADSL е надвор од балканските а и европските стандарди(пр.ADSL во хрватска истиот пакет кошта 100 куни=780денари)-T Telekom Web Site. Со воведување на мултикаст IP мислам дека веќе е средена работата. Заприметив дека имаат веќе gataway IP адреси пример:10,12,12,122(понекогаш се појавуваат) што значи дека навистина се во дефицит на IP адреси
 

Locutus of Borg

Trekkie
Член од
5 август 2005
Мислења
309
Поени од реакции
4
burglar напиша:
Во договорот потпишан со MT.NET НЕ ПОСТОИ НИТУ ЕДЕН ЧЛЕН !!! дека mt.net го има правото да го намали или прекине протокот на интернет ако тој е прекорачен од дозволениот.
Напротив ние треба да се буниме!Сите ние кој користиме легално кој имаме една конекција со MT.NET според договорот тие требаат да цитат
MT.NET ДОГОВОР напиша:
ОПЕРАТОРОТ ТРЕБА ДА ОБЕЗБЕДИ НЕПРЕКИНАТАуслуга, освен прекини поради биша сила, акти на јавна власт, катастрофи
Она што се случуваше сиве овие месеци беше хаос(премногу диво приклучени) но цената која ја нудат за ADSL е надвор од балканските а и европските стандарди(пр.ADSL во хрватска истиот пакет кошта 100 куни=780денари)-T Telekom Web Site. Со воведување на мултикаст IP мислам дека веќе е средена работата. Заприметив дека имаат веќе gataway IP адреси пример:10,12,12,122(понекогаш се појавуваат) што значи дека навистина се во дефицит на IP адреси
Последниов месец, ADSLов е тотално срање. Често имам слаб download, слаб upload и често ми паѓа конекцијата. Ја викам една петиција да потпишеме. Не верувам дека ќе ни помогне, но сепак подобро тоа отколку со скрстени раце да дремеме...или не?

Инаку, деновиве ќе ви дадам број на жиро-сметка кај што ќе може да уплатите по некој денар милостина за да платам тоа казната од 10 000 денари. :)
 

neo-geo

The Empire Strikes First!
Член од
17 август 2005
Мислења
533
Поени од реакции
2
Последниов месец, ADSLов е тотално срање. Често имам слаб download, слаб upload и често ми паѓа конекцијата. Ја викам една петиција да потпишеме. Не верувам дека ќе ни помогне, но сепак подобро тоа отколку со скрстени раце да дремеме...или не?
се согласувам
да собереме сите од форумов и кој што може од околу и да протестираме :)

јас у понеделник идам да се карам со некој од мт.нетовци
ма не плаќаме овој месец
 
V

VirtualA

Гостин
За Јули : 16075,19 MB
За Август : 28162,74 MB
Досега : 3051,71 MB

Мамата му ја ебав, па и така му треба, се ќе напраам ,па ако ви треба чоек за тепање, кршење џамој :twisted: .
Озбилно треба нешто да се превземи, али не верувам дека ќе успееме, пошто ни со телефониве ништо не направиа, а каколи со адсл-от
 

Acid

Администратор
Член од
22 јануари 2005
Мислења
34.321
Поени од реакции
29.050
АДСЛ-ов е срање. Побавен е од кабелскиот, а и поскап е.
Башка лимитот на кабелскиот е до 6 GB, на адсл-от 4.

Им препорачувам на сите што имаат техничка можност да се префрлат на кејбл - како мене. :roll:
 

Locutus of Borg

Trekkie
Член од
5 август 2005
Мислења
309
Поени од реакции
4
Туку да бркаме врски у MtNet, да праиме некои дубари пошто 4GB е премалку. Мене за download ми треба нетов, не за курташак. :)
 

vmx

Член од
25 април 2005
Мислења
5.749
Поени од реакции
200
Acid напиша:
АДСЛ-ов е срање. Побавен е од кабелскиот, а и поскап е.
Башка лимитот на кабелскиот е до 6 GB, на адсл-от 4.

Им препорачувам на сите што имаат техничка можност да се префрлат на кејбл - како мене. :roll:
Преку кој провајдер е 6 GB? MOL или On.net?
 

Acid

Администратор
Член од
22 јануари 2005
Мислења
34.321
Поени од реакции
29.050
Он мадафакинг нет.
 

neo-geo

The Empire Strikes First!
Член од
17 август 2005
Мислења
533
Поени од реакции
2
са паре е ?!

бендвит и такви работи?

и дали може да се дели, ваљда преку рутер сигурно може, burglar потврдуваш??
 
На врв Bottom