Лига на шампиони 2011/12

Статус
Затворена за нови мислења.

Tomasino

За својот народ и за тебе, морав јас да робувам.
Член од
19 март 2009
Мислења
9.241
Поени од реакции
19.440
Леле,леле овие Висла биле бетер од Копер:Dлеле,леле...:pos:
Не го омаловажувам успехот на Металург,досега ова е најголемиот успех на еден наш машки шампион,успех шо е достоен за најголема пачит...
Секоја чест на луѓето од Металург шо напраја еден силен тим..
Иако играат во убедливо најслабата група,сепак ова шо го изигра Металург досега е одлично....
Марковиќ,Козлина,Станиќ-клучните играчи на овие 3 бода од последните две гостувањата....
Станиќ,нека вади кешот Минчо,нека плати колку шо бараат Гепинген,зошто ако го испуштат Станиќ никогаш нема да најдат ваков вонсериски голман,кога можат за Лино да даваат толку пари годишно можат и за Станиќ да се договорат со Германците...
Голманот е пола екипа во ракомет,стара изрека,но Станиќ за Металург е 80% од екипата....
Со овој костур + еден јак пикер,покрај здрав Ракчевиќ,,и по една смена за лев и десен бек,Металург догодина парче ќе прај во ЛШ..
Ќе има играчи за една квалитетна ротација,не да менва играчи од калибарот на Левов,Стојчевски,не се лоши,ама не се за таков тим како Металург,посебно не за во ЛШ...
За денешниот меч,перфектно одиграно од Металург:)
Си ја изработил домашната чика Лино:cool:
Се изгубија Пољаците во одбраната на Металург,секоја чест....
Висла е многу побрз тим од Копер,а Металург сега изигра многу подобро во одбрана отколку во Словенија....
Ги уништија бековите на Висла,посебно Еклемовиќ,без Еклемовиќ играта на Висла е нешто сосема друго...
И на крај ме бендиса навивањето на публиката,одлична атмосфера,вистинска ракометна атмосфера....
Сега сосема е реално да се нападни второто место во групата...
Доволен е и бод со ХСВ....
Доколку оиограат на ова ниво се е можно,не ми се верува ХСВ да запнат со сите сили..
Имаат и тие мака со повредени играчи,не им треба уште некоја беља...
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Znaci so vtoro mesto vo grupa Metalurg so zdreb ke dobie eden od tretoplasiranite ekipi od drugite tri grupi. Zasega se Savehof, Vesprem i Ademar leon i so site ima golemi sansi. Za toa da se sluci mora minimum bod so Hamburg ili Koper da zagubi ili da igra nereseno doma so Visla. Vo sprotivno Metalurg ke dobie isklucitelno tezok protivnik od vtoroplasiranite.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
Па толку од тебе секако, коа незнаеш шо да кажеш освен индирекно цинично да вреѓаш, ворк енд травел, мај ес, немаш ебано право да ми кажуваш приказни од кај сум и што се чуствувам, ако сакам и у пирати ќе се приклучам и тебе ич глата да не те болит. Незначит дека ако си вистински љубител на клубот мора да си станал член и симпатизер од детство, многу глупи сфаќања имате. И ќе си земам за право што сакам да пишам за Вардар, го имам тоа право со самото членство на форумов, како може некој тука да јаде гомна за металург, червар и минчо, зашо друг да неможе да каже нешто за Вардар, да не е некое светство случајно? ( мада как шо спомнав милијарда пати немам ништо против Вардар и не замарам на нивните теми, но ме нервира континуираното омаловажување кои го прават бројните сајбер комити овде.)

И да, на друг да кажеш дека сум станал експерт за ракомент од пред еден месец.:tapp:
Што се срамиш од тоа што од пред 6 месеци си станал фан на Металург и што можда ќе бидеш фан уште само 6 месеци, или 1-2 години, зависи од тоа како му се сака на Минчо...
Не вреѓам, не ми ги врти речениците...
 
M

Mario Gómez

Гостин
Што се срамиш од тоа што од пред 6 месеци си станал фан на Металург и што можда ќе бидеш фан уште само 6 месеци, или 1-2 години, зависи од тоа како му се сака на Минчо...
Не вреѓам, не ми ги врти речениците...
Немора да ти ги вртам речениците за да знам шо сакаш да кажеш, а многу добро сфаќам шо сака некој да каже, макар и иронично, плус ја не почнав глупа дискусија тука за да вртам реченици. Јас не се сметам како фан на Металург, го сакам ракометот како спорт од мал и одам да ги гледам, пошто јасно е како ден кај се игра најубавиот ракомет у државава, у случај кога Вардар би бил најдобар клуб би одел и нив да ги гледам. Јас не го сметам Вардар за некој ривалски клуб, не се ситам на поразите на Вардар, туку ме нервираше фактот што некој тука ги негира успесите и професионалноста при работата на клубот, настрана глупите муабети дека без Станиќ би биле мизерија Металург и дека имале лесна група у ЛШ, муабет што вие го пропагирате. Ама за доброто на дискусијата во иднина добро би било да има ограничувања во некои теми да коментирате само вие граѓаните у главниот град, пошо и онака ние сме глупи и пратиме ракомет од 2012 година.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.453
Поени од реакции
68.699
Па толку од тебе секако, коа незнаеш шо да кажеш освен индирекно цинично да вреѓаш, ворк енд травел, мај ес, немаш ебано право да ми кажуваш приказни од кај сум и што се чуствувам, ако сакам и у пирати ќе се приклучам и тебе ич глата да не те болит. Незначит дека ако си вистински љубител на клубот мора да си станал член и симпатизер од детство, многу глупи сфаќања имате. И ќе си земам за право што сакам да пишам за Вардар, го имам тоа право со самото членство на форумов, како може некој тука да јаде гомна за металург, червар и минчо, зашо друг да неможе да каже нешто за Вардар, да не е некое светство случајно? ( мада как шо спомнав милијарда пати немам ништо против Вардар и не замарам на нивните теми, но ме нервира континуираното омаловажување кои го прават бројните сајбер комити овде.)

И да, на друг да кажеш дека сум станал експерт за ракомент од пред еден месец.:tapp:
Што вртиш сучиш, кажи дека за мене ти беше наменет постот, пошто никој друг немаѓше пишано, освен ако мислиш на некои постови на Chains и The trooper пошто ретко кои други пишуваат на ракометниве теми :icon_mrgr:
Не ми смета што навиваш за Металург, ниту па тоа што не си бил од овде па не си имал право да коментираш...
Дека потајно се надевав дека ќе изгубат, се надевав, ама не зошто несакав да победат туку дека ги имав КЕЦ на ливче. Не ги ставив кец дека релно ги мрзам како клуб, туку ради тоа што мислев дека ќе загубат со оглед на повредите и неиграњето на Миркуловски.
Али јебига ме демантираа :icon_mrgr:
Следна недела ќе ги ставам КЕЦ, па се надевам нема трет пат по ред да ми изиграат обратно од тоа што сум ставил :X3:
Валјда се напали по постот кој го пишав дека треба да променат некои работи за да влезт во најдобрите Европски екипи. Реално вложуваат премногу и можеби еден ден (ако продолжат со континуирана работа) ќе го достигнат барем нивото на Загреб во Европа.
И уште си стојам на своето осд тој пост, Мојсо е дрвесимо пошто има преголем мев, и е пренизок иако има добар удар. Манасков е огромен талент, ама зицерите му се слаба страна. Димовски е далеку од пикер кој би можел да донесе Европска слава ;)
Памтам еднаш пиша демек биле еден од 16-те најдобри клубови во Европа, па после кога ти пишав дека реално неможе да се носат со повеќето Германски и Шпански клубови, се потсмеваше дека Вардар бил послаб во моментов па сме љубомореле.
Очигледно ако пишам нешто што мислам дека е реално за некој Мак клуб, автоматски сум Македономрзач :icon_mrgr:
Реален сум, и Вардар во фудбал има состав каков што немал Македонски клуб години уназад, па само децана летаат дека во Европа би имале некакви услови :)

Тоа што го ругаме Минчо си е наша работа. Сите мечеви изминативе години ни ги добија со судии. Сите судиии во федерација му станаа куќни пријатели:icon_mrgr:
Никогаш нема да отидам да гледам меч на екипа чии ракометари иако имаат подобар квалитет, иако зимаат сто пати поголема плата, мора да плачат на сите утакмици. Мевот секоја утакмица сака да се тепа со нашите играчи :pos:
Имаме мотиви да ги ругаме и тоа го правиме во наш фан клуб ;)

За последниот дел, голема грешка си, скоро сите што пишуваат во фан клуб Вардар (фудбал) се редовни на утакмици. Скоро со сите ги знам, и знам дали одат или не, така да немаш право некого да вреѓаш во твоите постови (сајбер навивач е голема навреда за еден вистински навивач :D).
Ако се однесуваше на мене (пошто многу мислат дека никот ми значи уствари cyber :facepalm:) ондак комотно дојди и види дали сум редовен на утакмици :icon_mrgr:
 
M

Mario Gómez

Гостин
Сајбер, како сајбер навивачи, не ти секако. Знам дека ти одиш на утакмици.

Океј е енивеј, можит малце груб беше постот, но од мобилен уклучен бев и се нервирав кога некој сеир си фаќат кога неизвесна е утакмицата.

Само глупо ми беше тоа демек не смеел да сум напишел така за навивачите на Вардар ако не сум бил од пирати од автокоманда, а они само гнијат по странски форуми и провоцираат за фудбалски клубови илјадници километри далеку од овде, се кладам таму не им викаат, еј вие сте од Македонија, глејте си ја таму работата. Ама тоа е, таков е светот, има секакви размислувања, посебно кај нас... дамб бичес...

Инаку за Металург напишав дека се топ 10, и стојам зад ставот. :D
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.453
Поени од реакции
68.699
Инаку за Металург напишав дека се топ 10, и стојам зад ставот. :D
Never :icon_mrgr:

Ќе биде интересен мечот Вардар-Металург во СЕХА годинава :)

Сакам некако да направи Металург голем успех, и да се избори два клуба од Македонија да има во ЛШ :icon_mrgr:
И да играме финале после :icon_mrgr:
На времето Кометал со своите настапи, се избори за уште еден клуб во квалификациите.
Тогаш нивниот втор состав, Еуростандард банка, предводен од Охоланга, изгуби испадна со гол во последната секунда :(
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.923
Поени од реакции
10.553
ке бидам оптимист и ке речам дека металург ке влезат у топ 5 .... нек пукну душмани бе (y)
 
M

Mario Gómez

Гостин
А шо има некое правило за пласман во ЛШ, за да одиш директно наредна година независно од пласманот во лигата или Металург да ја покачи македонската лига на некоја листа и да добиеме две места?
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.453
Поени од реакции
68.699
А шо има некое правило за пласман во ЛШ, за да одиш директно наредна година независно од пласманот во лигата или Металург да ја покачи македонската лига на некоја листа и да добиеме две места?
Нема, мислам дека треба константни успеси да имаат, да сврзат некоја година со ред, и бар еднаш да освојат :icon_mrgr:
Ние во моментов немаме ни директно место, па камоли две места :icon_mrgr:
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Jas mislam deka imaat sili i realni sansi da bidat vo top 8 so toa sto bi go pominale osminafinaleto (ova ako zavrsime vtori vo grupa.) Toa e strasen uspeh za povekje treba kontinuitet kako Zagreb koj so godini e vo najdobrite a malku mu fali da bide i vo fajnlfor.
 

Gojak YNWA

Ракот на Хелси
Член од
12 јануари 2009
Мислења
1.946
Поени од реакции
866
Сајбер ме мрзи да те цитирам ама само ќе ти кажам дека Минчо многу многу не му ја мисли на ракометот и тоа дека со судиите станал пријател е само:facepalm:. Тоа ќе ти се потврди со самото тоа што Минчо освен на некоја европска утакмица скоро и да се нема појавено на утакмиците на Металург. Е сеа има други луѓе што работат во името на Р.К. Металург што може повеќе имаат удел во тоа. А дека ве тепале заради судии не ми се верува многу многу :) Металург има далеку подобар тим од Вардар во ракомет веќе неколку сезони, и премногу се вложува (финансиски) за да нема резултати како во нашата лига така и во ЛШ.
 

Пеце

Пелистер-Битола
Член од
16 септември 2009
Мислења
4.218
Поени од реакции
4.963
Знаев дека ќе тепат Металург, само ме исплаши коефициентот шо беше толку висок и не ја пишав...
Овие Висла добри се ама без идеа во напад, од ко се разбрани Станиќ поќе играја на нерви шутираа без врска (си мислеа така се дава гол)
Кај Металург повторно Марковиќ распука како и на секој натпревар !!! ТОП има дечкото во раката :cuc:
Козлина и тој одлично изигра, бекојте сега за сега функционираат и над посакуваното ниво во Металург, освен Наумче кој и денес повторно беше НАЈСЛАБА КАРИКА :pos:Вон форма е Наумче, изгледа и уморот си го прави своето, Европско првенство, Лига на Шампиони, СЕХА лига....
И капса батето :)
Станиќ :cuc::cuc::cuc: Му симнувам капа, секоја чест !!!
13 одбрани во 1 полувреме :cuc: Има голмани толку одбрани шо немаат цел меч...

Многу значајна победа на Металург во Полска !!!
Со оваа победа, многу лесно можат да го осигураат 2 место !!!
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.453
Поени од реакции
68.699
Сајбер ме мрзи да те цитирам ама само ќе ти кажам дека Минчо многу многу не му ја мисли на ракометот и тоа дека со судиите станал пријател е само:facepalm:. Тоа ќе ти се потврди со самото тоа што Минчо освен на некоја европска утакмица скоро и да се нема појавено на утакмиците на Металург. Е сеа има други луѓе што работат во името на Р.К. Металург што може повеќе имаат удел во тоа. А дека ве тепале заради судии не ми се верува многу многу :) Металург има далеку подобар тим од Вардар во ракомет веќе неколку сезони, и премногу се вложува (финансиски) за да нема резултати како во нашата лига така и во ЛШ.
Грешиш скоро во сите делови од твојот пост :)

Мислам дека Минчо редовно ги следи во живо дуелите на Металург, незнам од каде ти е тоа дека не се замарал многу.
Било кој да вложува толкави средства сигурен сум дека многу ќе го интресира каде му одат тие пари и нема да остави туку така да ги фрла. Плус ракометот не е некој спорт во кој средствата можеш да ги вратиш повеќекратно.
Се вложува во чиста љубов, освен ако со тоа не си добиваш некоја слава па да ја користиш на други полиња, како што направи Трифун со политиката :)

Незнам колку си ги гледал нашите меѓусебни дуели, ама тие изобилуваат со смешни одлуки на штета на Вардар. Ќе кажат сите дека ние сме го имале претседателот во РФМ па логично било за нас да се суди. Нема врска тоа, на Михајло одамна му го сварија гравот, он немка никаква улога во РФМ, сите конци ги водат Начевци и Минчо во моментот.
Јавна тајна е дека постојано седат по кафулиња со Минчо, а често патуваат на мечеви на негова сметка.
Вистина е дека во последната сезона, не бевме рамноправен противник, дека полека почнуваме да го губиме чекорот, што е нормално со оглед на тоа дека сме диста опослаби на финансиско поле, а и планот на работа со мнување на цели постави ни е катстрофален, но и тоа многу се должи на финансиите.
Кога за последен пат бевме шампиони, Металург ни ја купи цела екипа :icon_mrgr:
Ги испокупија сите квалитетни играчи, не од што ќе играат кај нив туку за да ние неможеме да најдеме други играчи и дса мораме да се префрлиме на поскапи странци.
Можам комотно да кажам дека им ја уништија кариерата на Левов и Митревски со тоа што ги донесоа до дереџе во госдинта ни по 2 минути да немаат по просек на натпревар. Истото ќе го снајдеше и Столе да не се побунеше.
Но тоа е тоа, целта ги оправдува средствата, нема за што да се буниме...
Како прво и основно кога играат против нас, а дадат гол одма лежат на под, и судијата не дозволува да се тргне во без против напад.
Лино реагира на секоја одлука, цела управа влегуваат терен, како што прават оние на Лирија во кошарка.
Дербито личи на село мое. Наумче секоја утакмица сака да се тепа со сите.
Најголем срам падна кога судиите ни ја одземаа титулата во 2008, со смешното судење, по што падна и легендарната тепачка, во која нашите ракометари беа тепани и од специјалците...
После тој меч се отиде јабана, и скоро никогаш не видовме фер судење.
Лани во купот, таман се одближивме и имавме шанса за прсврт, судиите си стапија на сцена.
Ако не ми веруваш мене, нека ти каже некој друг :)
Единствена педерска работа што ја направивме ние беше кога се издејствува одложувањето на третиот меч со нив во 2009, пошто нашиве беа заморени од настапите во Европа.
Се смени во термин кој нас ни одговараше, ама ги патосиравме 8 разлика, без никаква друга помош.
После на финале на куп повторно стапија на сцена судиите.
Стандардна постава имаат во скокање. Досудиите седат Минчо, Чокре, до лани и Андон дебелиов што е сега кај нас :D, и уште еден (што некој се надевам ќе имам шанса да му ја искинам главата :D) кој веројатно е тренер во младинци.

Не доликува на екипа која реално во последниве 2 години беше каде-каде подобра од нас, да дава такви реакции, како да ги гледаш Шкендија и Лирија.

За сезонава.
Се виде кој е кој со странски судии. Металург-Вардар 19-19, во меч во кој можевме лесно и да славиме :свиркам:
Дека се подобри, подобри се, дека се далеку подобри не се согласувам :icon_mrgr:

Вардар е бајаги потценет годинава, ама поради тоа што во Европа кикснавме одма, можеме да се насочиме само на СЕХА и да бидеме доста опасни :D
Допрва не очекуваат уште утакмици со Металург.
Ќе играме уште една во СЕХА, како тргнале работиве и во полуфинале најверојатно ќе се сретнеме, а тек потоа следуваат и дуелите во Мак првенството и купот.
Тоа што ние го немаме, го имаат они се бековите од типот на Жарко Марковиќ, и плус по одењето на Борко во потрага сме по голман.

Глеј ги само пикерите Металург го има само Димовски пошто Ракче е аут, а ние ги имаме Столе, Ратко Николиќ кој е за класа пред Ванчо, и Никола Маткоски.
Во одбрана истотака имаме грамади како нив. Кукоски во нормална земја би ил земен за репрезентација, ама тука за него нема место :)

Крила:
На лево крило ќе речам дека сме израмнети. Ние ги имаме Добривоје Марковиќ, крилото на Србија и Ојлески кој спорд мене е ист или бар во моментов подовбар од Манасков, а они ги имаат искусниот Алуш и Манасков пред кого претстои добра иднина.
Десно крило сме исто слични ако не и подобри. Го имаме Собол резервното крило на чешка (резерва е дека го имаат Јан Филип што никогаш не утнува :D) и Јовчевски, а Металург иако има избор од тројца ракометари Левов, Гергиевски и Козла, сепак се покажуваат катастрофално на оваа страна.

Бекови: Голем минус ни е што немаме бекови како Марковиќ. Мојсо лесно го затвораме, а и Миркуловски често се фрустрира на овие дуели. Ние го имаме Бела со 100 години, кој сепак одлично игра кога треба, и искусни бекови како Додер, Вујовиќ, Симовиќ па и Филип Лазаров. Сега земавме еден Босанец па од него ќе се очкува многу :D

не се толку подобри, ќе покажат наредните дуели (СЕ НАДЕВАМ :D)
 

Gojak YNWA

Ракот на Хелси
Член од
12 јануари 2009
Мислења
1.946
Поени од реакции
866
Грешиш скоро во сите делови од твојот пост :)

Мислам дека Минчо редовно ги следи во живо дуелите на Металург, незнам од каде ти е тоа дека не се замарал многу.
Било кој да вложува толкави средства сигурен сум дека многу ќе го интресира каде му одат тие пари и нема да остави туку така да ги фрла. Плус ракометот не е некој спорт во кој средствата можеш да ги вратиш повеќекратно.
Се вложува во чиста љубов, освен ако со тоа не си добиваш некоја слава па да ја користиш на други полиња, како што направи Трифун со политиката :)

Незнам колку си ги гледал нашите меѓусебни дуели, ама тие изобилуваат со смешни одлуки на штета на Вардар. Ќе кажат сите дека ние сме го имале претседателот во РФМ па логично било за нас да се суди. Нема врска тоа, на Михајло одамна му го сварија гравот, он немка никаква улога во РФМ, сите конци ги водат Начевци и Минчо во моментот.
Јавна тајна е дека постојано седат по кафулиња со Минчо, а често патуваат на мечеви на негова сметка.
Вистина е дека во последната сезона, не бевме рамноправен противник, дека полека почнуваме да го губиме чекорот, што е нормално со оглед на тоа дека сме диста опослаби на финансиско поле, а и планот на работа со мнување на цели постави ни е катстрофален, но и тоа многу се должи на финансиите.
Кога за последен пат бевме шампиони, Металург ни ја купи цела екипа :icon_mrgr:
Ги испокупија сите квалитетни играчи, не од што ќе играат кај нив туку за да ние неможеме да најдеме други играчи и дса мораме да се префрлиме на поскапи странци.
Можам комотно да кажам дека им ја уништија кариерата на Левов и Митревски со тоа што ги донесоа до дереџе во госдинта ни по 2 минути да немаат по просек на натпревар. Истото ќе го снајдеше и Столе да не се побунеше.
Но тоа е тоа, целта ги оправдува средствата, нема за што да се буниме...
Како прво и основно кога играат против нас, а дадат гол одма лежат на под, и судијата не дозволува да се тргне во без против напад.
Лино реагира на секоја одлука, цела управа влегуваат терен, како што прават оние на Лирија во кошарка.
Дербито личи на село мое. Наумче секоја утакмица сака да се тепа со сите.
Најголем срам падна кога судиите ни ја одземаа титулата во 2008, со смешното судење, по што падна и легендарната тепачка, во која нашите ракометари беа тепани и од специјалците...
После тој меч се отиде јабана, и скоро никогаш не видовме фер судење.
Лани во купот, таман се одближивме и имавме шанса за прсврт, судиите си стапија на сцена.
Ако не ми веруваш мене, нека ти каже некој друг :)
Единствена педерска работа што ја направивме ние беше кога се издејствува одложувањето на третиот меч со нив во 2009, пошто нашиве беа заморени од настапите во Европа.
Се смени во термин кој нас ни одговараше, ама ги патосиравме 8 разлика, без никаква друга помош.
После на финале на куп повторно стапија на сцена судиите.
Стандардна постава имаат во скокање. Досудиите седат Минчо, Чокре, до лани и Андон дебелиов што е сега кај нас :D, и уште еден (што некој се надевам ќе имам шанса да му ја искинам главата :D) кој веројатно е тренер во младинци.

Не доликува на екипа која реално во последниве 2 години беше каде-каде подобра од нас, да дава такви реакции, како да ги гледаш Шкендија и Лирија.

За сезонава.
Се виде кој е кој со странски судии. Металург-Вардар 19-19, во меч во кој можевме лесно и да славиме :свиркам:
Дека се подобри, подобри се, дека се далеку подобри не се согласувам :icon_mrgr:

Вардар е бајаги потценет годинава, ама поради тоа што во Европа кикснавме одма, можеме да се насочиме само на СЕХА и да бидеме доста опасни :D
Допрва не очекуваат уште утакмици со Металург.
Ќе играме уште една во СЕХА, како тргнале работиве и во полуфинале најверојатно ќе се сретнеме, а тек потоа следуваат и дуелите во Мак првенството и купот.
Тоа што ние го немаме, го имаат они се бековите од типот на Жарко Марковиќ, и плус по одењето на Борко во потрага сме по голман.

Глеј ги само пикерите Металург го има само Димовски пошто Ракче е аут, а ние ги имаме Столе, Ратко Николиќ кој е за класа пред Ванчо, и Никола Маткоски.
Во одбрана истотака имаме грамади како нив. Кукоски во нормална земја би ил земен за репрезентација, ама тука за него нема место :)

Крила:
На лево крило ќе речам дека сме израмнети. Ние ги имаме Добривоје Марковиќ, крилото на Србија и Ојлески кој спорд мене е ист или бар во моментов подовбар од Манасков, а они ги имаат искусниот Алуш и Манасков пред кого претстои добра иднина.
Десно крило сме исто слични ако не и подобри. Го имаме Собол резервното крило на чешка (резерва е дека го имаат Јан Филип што никогаш не утнува :D) и Јовчевски, а Металург иако има избор од тројца ракометари Левов, Гергиевски и Козла, сепак се покажуваат катастрофално на оваа страна.

Бекови: Голем минус ни е што немаме бекови како Марковиќ. Мојсо лесно го затвораме, а и Миркуловски често се фрустрира на овие дуели. Ние го имаме Бела со 100 години, кој сепак одлично игра кога треба, и искусни бекови како Додер, Вујовиќ, Симовиќ па и Филип Лазаров. Сега земавме еден Босанец па од него ќе се очкува многу :D

не се толку подобри, ќе покажат наредните дуели (СЕ НАДЕВАМ :D)
1. Вака сеа. Лично се знам со Минчо а и сум бил на голем дел од утакмиците на Металург, што во Автокоманда а и во Борис Трајковски. Минчо многу многу ретко доаѓа. Во Борис Трајковски сум го видел 2-3 пати и во Автокоманда толку, ако не и помалце. Значи на толку бизниси и работа човекот баш си нема време за утакмиците. Не е толку од љубов кон ракомеотот или спортот затоа што тој вложува и во ФК Металург а не дошол на ниту една утакмица( ова 100% го знаеш пошо пратиш МК лига). Од вложувањето нема финансиски плус се слагам меѓутоа секако има придобивки( не ми е форумот место за таква дискусија).
2. Точно е дека Начевски доаѓа на многу утакмици на Металург откако е во пензија. Многу одвратен човек на една утакмица дури и дојде до мал инциденат меѓу мене и него иако тогаш не го ни знаев кој е а и не ме занимаше. Поголемо говедо одамна неам сретнато.
3. Ова мислам дека е поради тоа ривалство меѓу Минчо и Михајло за да се покаже кој е поголем алфа-мажјак во МК. Јасно е дека голем дел од играчите што ги зема Металург играа во Вардар поголема улога отколку што сеа нешто прават у Металург.
Ми текнува на повеќево од утакмициве што ги зборуваш, имаше неспортски игри од двете страни, затоа и навивањето и атмосферата беше топ. Сега колку или кого оштетиле судиите секој си глеа од своја страна. Ти нормално малце пристрасно кон Вардар гледаш :) . За Металург сега претстои тежок распоред и незнам баш како ќе го издржат. Не ме ни чуди да изгуби од Вардар. Повреди, замор, патувања си ги покажуваат негативните страни.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom