Ливадарки

Член од
17 август 2011
Мислења
9.767
Поени од реакции
17.482
Во странство е друг муабет, на темава се зборува за Македонија.

Не се курчам за моменталната местоположба, напротив, потенцирам една од причините поради која сум заминала. Не дека и во Македонија не сум имала дечко кој „ми удоволувал“, туку зборувам процентуално. Доказ за тоа е форумов и машките размислувања. Колкумина овде знаат дека жени се имаат откажано од форумов баш поради тоа што не можеле да трпат мизогинија? Како од форумов, така и во вистинскиот живот...
Прилично сум сигурен дека на форумов има поише мажи што би готвеле него генералната популација кај нас :D
Ама друга ми беше поентата. Години уназад, ние немавме ни мажи што готват ни ливадарки тука. Како се појавија едните, така и другите. Значи муабетот дека биле сами зашто немало такви мажи не држи вода. И во странство вајда исто, минус некој 30тина години.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.736
Поени од реакции
24.391
Трпеза и готвење женче увек,може околу чистење да и помогнам,усисивач,прашина и други ситнурии.Ако е уморна знам и судови да измијам понекогаш.Не велам дека сум у право,може грешам али навистина е недолично такво однесување на една жена.Може грешам ама не личи убаво според мене
Океј. И за мене е недолично однесување маж да мисли дека помага ако одвреме-навреме заврши некоја домашна обрска.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.985
Океј. И за мене е недолично однесување маж да мисли дека помага ако одвреме-навреме заврши некоја домашна обрска.
Ама пак тоа некако поминува,мажите од увек биле по несериозни,увек жените се однесувале по пристојно
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.736
Поени од реакции
24.391
Прилично сум сигурен дека на форумов има поише мажи што би готвеле него генералната популација кај нас :D
Ама друга ми беше поентата. Години уназад, ние немавме ни мажи што готват ни ливадарки тука. Како се појавија едните, така и другите. Значи муабетот дека биле сами зашто немало такви мажи не држи вода. И во странство вајда исто, минус некој 30тина години.
Во странство жените не патат од комплекс дека мора да се омажат, во странство жените бркаат бизнис или едноставно, сакаат да се пронајдат себеси пред да створат фамилија. Има и други случаеви, пример, сфаќа дека привлекува токсични мажи, значи дека е некаков нејзин пропуст и мора да работи на себе, да научи да биде сама пред да влезе во уште една врска. Можеби и ова е уште еден случај со девојките таму, не знам.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.793
Поени од реакции
21.203
Еве ви уште еден одговор на прашањето „Зошто жени во нивните 30ти преферираат да чуваат куче, него маж?“... Социјален експеримент. Некоја си Агда решила да сподели еден мал детал од нејзиниот живот. Имено, седела на тераса и пиела пиво додека маж ѝ готвел после работа. Толку! Само оваа информација ни е пласирана. Можеби Агда има скршени нозе и не може да стои, можеби ѝ било роденден и добила специјален третман, можеби маж ѝ инсистирал да ѝ зготви нешто што само тој умее да го приготви убаво, можеби имаат поделени обврски во домот, нејзините ги завршила и седнала да одмори после тоа... Милион претпоставки, а што е заклучокот? Дека Агда е кучка што го тера нејзиниот да готви после работа, или дека швалерај е вклучен во игра и пратете колку тажни реакции има. Истите тие што "тагуваат", претпоставувам се мажи во нивните 20ти и сеуште живеат со родителите и нивните мајки ги перат, им чистат и им готват после работа, ама не се тажни за нив и што ова им е секојдневие, туку за некој непознат лик, само затоа што е маж. Иронично.

Со овакво опкружување, не куче, магаре би си посвоила!
Agde da si bideme realni, ti si skolski primer za licemerie. Kaj tebe bukvalno vazi onaa narodnata :
Ne me gledaj sto pravam tuku slusaj sto ti zboram.
Ali ajde nema veze, ne e temata za tebe i tvoite slucki od zivotot.
P. S da ne ti gotvese od ona jadenjeto sto ne me udostoi so odgovor. Ajkulata de smrdenata. Zivo me interesira dali imas probano i zosto ne :cautious:.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.736
Поени од реакции
24.391
Ама пак тоа некако поминува,мажите од увек биле по несериозни,увек жените се однесувале по пристојно
Како тоа седење на чист воздух и уживање во некаков пијалок е непристојно однесување? Или јас припаѓам таму каде што бил стопанот, во кујна?

Ќе беше ли поинаку ако пиев чаша вино? Или во твојата глава ме замислуваш со гнасна, бела „wife beater“ маица, рамбовка по нашки, како седам, чешам мадиња и ждригам гласно? :icon_lol:
Автоматски споено мислење:

Agde da si bideme realni, ti si skolski primer za licemerie. Kaj tebe bukvalno vazi onaa narodnata :
Ne me gledaj sto pravam tuku slusaj sto ti zboram.
Ali ajde nema veze, ne e temata za tebe i tvoite slucki od zivotot.
P. S da ne ti gotvese od ona jadenjeto sto ne me udostoi so odgovor. Ajkulata de smrdenata. Zivo me interesira dali imas probano i zosto ne :cautious:.
Не, Владе, десет години во Шведска не пробав „кисела харинга“, не верувам ни дека ќе пробам некаква смрдлива ајкула.
Ај сега образложи како тоа сум лицемерна.
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
Бегаме од темата... Еве, јас. Јас работам по 12 саата. Небитно.
Ако и двајцата имате потешка работа, тогаш кој ќе средува по дома?
Статистиката вика дека пак жената повеќе ќе `рмба, колку што повеќе заработува.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.985
Како тоа седење на чист воздух и уживање во некаков пијалок е непристојно однесување? Или јас припаѓам таму каде што бил стопанот, во кујна?

Ќе беше ли поинаку ако пиев чаша вино? Или во твојата глава ме замислуваш со гнасна, бела „wife beater“ маица, рамбовка по нашки, како седам, чешам мадиња и ждригам гласно? :icon_lol:
Не,али ме асоцира како си викаш кој го ебе овој нека готви додека зјапаш у телефон да видиш колку лајкови ти ставиле на некоја фотка каде што си со дакфејс,полуразголена со натопурени гради,без разлика големи или мали :D
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.736
Поени од реакции
24.391
Не,али ме асоцира како си викаш кој го ебе овој нека готви додека зјапаш у телефон да видиш колку лајкови ти ставиле на некоја фотка каде што си со дакфејс,полуразголена со натопурени гради,без разлика големи или мали :D
Таа сум!
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.985
Одма се налути,нити те познавам ниту знам каква си.Плус ти кажав дека не сум сигурен дали сум у право.Вечином од жените што ги знам што бегаат од шпоретот и домашни обврски висат по социјални мрежи.Немој да мислиш дека нешто конкретно за тебе мислам,него така беше скоцкан постот да предизвика реакции.Ти се извинувам ако се осети навредена,не зборев конкретно за тебе
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.736
Поени од реакции
24.391
Одма се налути,нити те познавам ниту знам каква си.Плус ти кажав дека не сум сигурен дали сум у право.Вечином од жените што ги знам што бегаат од шпоретот и домашни обврски висат по социјални мрежи.Немој да мислиш дека нешто конкретно за тебе мислам,него така беше скоцкан постот да предизвика реакции
Не се налутив, таман работа. Ја прекинав дискусијата затоа што тргна кон погрешен правец.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.793
Поени од реакции
21.203
Не, Владе, десет години во Шведска не пробав „кисела харинга“, не верувам ни дека ќе пробам некаква смрдлива ајкула.
Ај сега образложи како тоа сум лицемерна.
Pa probaj de, zrtvovaj se za opsto dobro ;)
Pa taka fino, ne me gledajte sto pravam tuku sto zboruvam. Ajde primerot so doenje vo javnost prv mi teknuva. Abe se ubi od poddrska za zenite koi ete spored tebe imale pravo na toa, bilo moderno, vakvo takvo i neznam kakvo.
Ti dali doese so cickite izvaeni na acik vo javnost i toa vo zemja tamu napredna i neznam kakva? Normalno deka ne, se pokrivase. Barem taka rece kolku sto me drzi memorijata.
Mislam deka e dovolno kolku onaka za primer da go dolovam ona ne me gledajte sto pravam tuku sto vi velam.
Kolku sakas kurci se, ona balkanskoto vo krvta ti e:toe:
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.736
Поени од реакции
24.391
Pa probaj de, zrtvovaj se za opsto dobro ;)
Pa taka fino, ne me gledajte sto pravam tuku sto zboruvam. Ajde primerot so doenje vo javnost prv mi teknuva. Abe se ubi od poddrska za zenite koi ete spored tebe imale pravo na toa, bilo moderno, vakvo takvo i neznam kakvo.
Ti dali doese so cickite izvaeni na acik vo javnost i toa vo zemja tamu napredna i neznam kakva? Normalno deka ne, se pokrivase. Barem taka rece kolku sto me drzi memorijata.
Mislam deka e dovolno kolku onaka za primer da go dolovam ona ne me gledajte sto pravam tuku sto vi velam.
Kolku sakas kurci se, ona balkanskoto vo krvta ti e:toe:
Господе, аргументов... :pos:
Нит се покривав, нит ги вадев на мегдан, туку нешто измеѓу. Доев во јавност, со изваден дел од цицката онолку колку што му е потребно на малиот за да цица, освен еднаш кога облеков нешто несоодветно за доење, малиот свриште и морав набрзинка сѐ да извадам надвор. Како е ова лицемерно? Сум била и уште сум против жени да се срамат да си ги хранат децата на јавни места, да мора да трчаат во вц за да дојат, или да си ги задушуваат децата со марами.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.793
Поени од реакции
21.203
Господе, аргументов... :pos:
Нит се покривав, нит ги вадев на мегдан, туку нешто измеѓу. Доев во јавност, со изваден дел од цицката онолку колку што му е потребно на малиот за да цица, освен еднаш кога облеков нешто несоодветно за доење, малиот свриште и морав набрзинка сѐ да извадам надвор. Како е ова лицемерно? Сум била и уште сум против жени да се срамат да си ги хранат децата на јавни места, да мора да трчаат во вц за да дојат, или да си ги задушуваат децата со марами.
E toa de, negde izmegju. Zosto be Agde, koj te spreci? Neli nemase nisto loso vo toa, tuka duri i gi bodrese idnite majki kako nema nisto bezvezno vo toa, a ti onaka sramezlivo, negde izmegju. Nema negde izmegju, ili ke gi izvadis na megdan kako sto se zalagase ili ke si kjutis :toe: .
Samo batali, nema vrska ova so livadarkite isto kako i tvojot primer sto go posoci kako porado bi si posvoila magare otkolku neznam sto. Oti ne si posvoi ko bilo poarno i ne stana livadarka tuku se realizira kako majka.
Ti na nejkenje bukvalno mi ja dolovi poentata vo cela tema. Ne se razocara , ne se predade tuku gi stegna zabite i namesto magare, rtka ili zelka sega si gledas dete. Tvoe dete.
A od druga strana tuka gi opravduvas livadarkite, bukvalno gi bodris da stanat livadarki oti zivotot bil zaeban, mazite bile jbg mazi. Oti tebe zivotot da ne te galese slucajno, kao se po plan ti izleze ili taka nesto. Maceno cupe si ti Agde, ne mora da mi kazuvas, ama ne se predade, ne ja navedna glavata i se pomiri so sudbinata tuku se borese i uspea vo toa sto ti bilo zacrtano valjda vo glavata deka treba da bidi.
Nakratko ti si obratno od livadarka (y)
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom