Легализацијата и имотно-правните проблеми

Член од
12 март 2009
Мислења
19.710
Поени од реакции
15.580
има ли право сопственик на место за паркирање во подземна гаража во станбена зграда да го огради со монтажна жичана мрежа?? ... наводно градежна инспекција ги рушела. Знам дека не е по еу норматива, но тие паркирни места фирмите насилно ги наметнуваат на купувачите на станови а по солени цени. Станбените згради немаат подруми, а со затворањето на паркинг просторот сопственикот би го заштитил автомобилот од оштетувања, а би можел во оградениот простор да става мал мотоцикл, велосипед, бебешка количка и слично. Овие паркинг места не се гледаат и не го менуват надворешниот лик на зградата.
Посебно е лицемерно спроведување на престроги прописи кога масовно се дозволи не само претварање на балкони во соби, туку и узурпација на дворни места од станари на приземје, а имаме и узурпација на тротоари на улици (заградување и присоединување на тротоарот кон дворот)
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.710
Поени од реакции
15.580
ова некаде во форумот го дискутиравме, еве сега има и епилог, да се надеваме дека ќе до крај ќе заврши добро за граѓаните ...
http://www.ohridnews.com/vesti/69428
 
Член од
21 мај 2013
Мислења
5
Поени од реакции
0
Здраво,

Ако може некој да ми помогне.
Дедо ми е починат, документите за легализација ги поднесе чичко ми на негово име , елаборатите ги плати и ги договори татко ми , но во барањето е впишан само чичко ми пошто татко ми неможесш тогаш да излазе од работа. Сега кога отиде татко ми и он да се впише во барањето му рекоа дека го смениле законот и неможе да се додава никој во барањето за легализација.
Инакоу се работи за дивоградба на држано земјиште, изградена пред 1980 год.
Прашањето ми е на кој начин може татко ми да се осигура дека доколку се легализира куката истата ке биде поделена како што си имаа договор на два дела ???
Или ова само останува на добра воља на впишаниот во барањето за легализација ?
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.718
Зошто и дали државата има право да врши намалување на површината?
Имено се работи за нива, чијашто површина во старите имотни листови и договорот за наследство е поголема за 30 м квадратни отколку на овој сега? Не знам кога, каде и поради каква причина може да се случи ваква промена.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom