Левица - Политичка партија

Дали ќе гласате за Левица на Парламентарните избори?

  • Да

  • Ќе гласам за мафијашката коалиција СДССМ-ДПМНЕ

  • Не

  • Ќе гласам за друга "ТРЕТА ОПЦИЈА" партија


Резултатите може да се погледнат само после гласање.

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.679
Поени од реакции
15.366
Овие, без разлика како изгледаат, беа бољи од моменталната форумска клика на моменталново ВМРО.
Боље си ја вршеа работата.
Абе каква работа....овде на форумов се 90% левица и по некој падобранец што ќе пише нешто. Тебе до душа не може ни господ да ти најде кај тераш.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
34.845
Поени од реакции
53.160
Абе каква работа....овде на форумов се 90% левица и по некој падобранец што ќе пише нешто. Тебе до душа не може ни господ да ти најде кај тераш.
Зборам за тие, двајца без тројца кои пропагираат за Мицковски.
Гелиптериве на Груевски, на сликата, беа бољи, да не се лажеме.
Ти и мидлдистанс и уште два-тројца лошичко го терате филмот.

Иначе, ја сум за Бугарија и за Заев. Нели? Од каде сега дилеми?
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.679
Поени од реакции
15.366
Зборам за тие, двајца без тројца кои пропагираат за Мицковски.
Гелиптериве на Груевски, на сликата, беа бољи, да не се лажеме.
Ти и мидлдистанс и уште два-тројца лошичко го терате филмот.

Иначе, ја сум за Бугарија и за Заев. Нели? Од каде сега дилеми?
Кој филм бе?
После све ова што се случи уште филм ли треба да ви се прави?
Барате патерни и нешта таму кај ги нема....она што јас го пишувам е просто ко пасуљ. Ја донесовте онаа проклетија на власт и што е најстрашно не мрднавте со прст да си отиде барем после еден мандат. Штета што нема објективен суд, веруј ми на него ти ќе бидеш на клупата со обвинетите.
За мене е лесно да ве прочитам, его е во прашање....треба да лижете кај сте плукале, кој сака нека дојде на чело во ВМРО. И цело време тоа ви го потенцирам, ве боцкам у ребра.....и забавно е веруј ми. Може да се соберете и 1000 тука како тебе ич кур не ми чуе. Можно е и да не ти е комплетно јасно што ми е поентата, ама вина за се што се случува треба вие да си понесете.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.679
Поени од реакции
15.366
Mицковски е шитнат. Си тера бизниси човекот.
Ти можеш само туршија да боцкаш.
Времето ќе каже иако ќе биде доцна, ќе се сретнеме тука пак.....немој да биде како после 2016.
 

Raziel

Модератор
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.706
Поени од реакции
7.783
Гелиптериве на Груевски, на сликата, беа бољи, да не се лажеме.
Огромна разлика. АБЦ, Братот, Мисирков, па после битушанец, брутус...некои од овие квалитетно бранеа ставови, некои помалку квалитетно, ама никои не нанесуваа штета. Овие нанесуваат штета затоа шо се одвратно антипатични, не знаат да презентираат став, не аргументираат и немаат трпение. Многу брзо се палат, вреѓаат, се глупираат. Тоа го немаше кај набројаниве горе.
Треба да ги соберат од штабовиве или барем да ги бележат, па кога ќе дојде ден ништо да не им фрлат затоа шо ништо не придонеле. Напротив.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.679
Поени од реакции
15.366
Огромна разлика. АБЦ, Братот, Мисирков, па после битушанец, брутус...некои од овие квалитетно бранеа ставови, некои помалку квалитетно, ама никои не нанесуваа штета. Овие нанесуваат штета затоа шо се одвратно антипатични, не знаат да презентираат став, не аргументираат и немаат трпение. Многу брзо се палат, вреѓаат, се глупираат. Тоа го немаше кај набројаниве горе.
Треба да ги соберат од штабовиве или барем да ги бележат, па кога ќе дојде ден ништо да не им фрлат затоа шо ништо не придонеле. Напротив.
Тебе ќе ти фрлат, и на сите како тебе што кур не ги заболе. Требало аргументирани ставови :pos:
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
34.845
Поени од реакции
53.160
Во време кога Мицковски константно си легнува на брашното, за што и да се деси, од вас единствено што слушаме е - епа така ви е кога не гласавте за Мицковски на изборите, си седевте дома.
И само тоа. У круг. Цело време.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.679
Поени од реакции
15.366
Во време кога Мицковски константно си легнува на брашното, за што и да се деси, од вас единствено што слушаме е - епа така ви е кога не гласавте за Мицковски на изборите, си седевте дома.
И само тоа. У круг. Цело време.
Чекај бе....како да те третирам тебе и такви како тебе кога те мрзеше да излезеш 5 мин на гласање против некој што ти сменил личен опис, те опљачкал и те понижил на секој можен начин?
Знаеш како викаа...знам те пушко кад си пиштол била. Смешките за кантонизација, сорос, промена на идентитет и мигранти....до душа со мигрантиве не испадна така.
Ти си учествувал у целово срање...тие како тебе се повеќе криви и од бедниве 8 пратеници кои гласаа у парламент, затоа што без вас немаше ништо од тоа да биде.
Бараш вина у ВМРО...мало сутра :)
 
Член од
11 јули 2008
Мислења
4.263
Поени од реакции
2.592
Ти побара ли податок колку наши има во Австрија? Еве, директ референциран на википедиа од нивниот завод за статистика.

И слика, ако немаш време да кликниш линк. 24580 се естимирани во 2021 (колоните се години).
Точно е дека не знајме дали работат кнауф или пишат докторат, ама и во двата примера - не треба да градиме градинки за нив оти е шансата да се вратат да живеат во МКД е мала, а како се одвива политичката сцена може да се рече дека се стреми кон 0.
Тотално неповрзано: стандарди и стандардизација постојат со многу добра причина. Сакаме во ЕУ, имаме Еуростат насоки за попис, правиме попис како што вели стандардот за тоа. Што би било тука спорно?
Супер податок. Ја имаме бројката колку наши има таму.
Ај сега ако имаш можност извади податок колку од тие се студенти, колку се на ограничен престој или работна дозвола и колку се со постојан престој. Плус сакам да знам колку од тие што се преселени во Австрија се доктори а колку се обични работници или камионџии.
Не бе, нема појако од она кога глуп штабски потрчко се обидува да му објасни на нормален паметен човек дека е во право и дека паметниот е тој што ништо не сфаќа :pos:

Ај со ред:
1. Зошто во ни една друга земја не се евидентираат нивните иселеници? Ниту онака, а не па на попис, нешто што е официјален акт за пребројување на населението во државата. Не мора ни да одиме некаде подалеку за држави како Турција, Италија и Израел кои имаат ОГРОМНА дијаспора, еве останатите балкански земји (Србија, Хрватска, Албанија, БиХ) сите имаат голема дијаспора низ светот. Зошто на нивни пописи не ја бројат таа дијаспора? Демек затоа што во Германија се бројат? Веќе те побија со оваа теорија, ти извадија статистика од Австрија, а еве ти и линк од Германска статистика каде што имаат заведено 115 илјади жители со потекло од Македонија. линк до википедија
И пак главното прашање е ЗОШТО да ги евидентираме оние што живеат надвор? Зошто ни една друга држава не ги евидентира? Еве Албанија, Ерменија, Словенија, земји со приближна популација како нас, со дијаспори - НЕ ја попишуваат на попис. Зошто е тоа така? За што ќе ни служи податокот дека надвор од Македонија живеат на пример 1 милион Македонци. За мерење курови? Да кажеме на светот "видете колку нè има"?

2. Дали знаеш дека попис е задолжителна работа? МОРА да се пребројат сите жители, во спротивно пописот не е успешен и нема поента. Зошто тогаш за дијаспората не е задолжителен? Што ќе се случува со оние што не се попишале, ќе ги казнат парично? Ќе им забранат да влезат пак во државава?
И пак прашањето, што ни менува нас дали ќе се попишат 100 илјади или 1 милион иселеници? Знаеш ли ти воопшто која е поентата на попис?

Значи, ти сакаш да нè убедиш дека е потребно броење на дијаспората. Јас ти поставувам легитимни прашања кои што ако сакаш да ни докажеш дека си во право - ќе ги одговориш со леснотија, така? :D
1. Секоја држава го прави индивидуално. Има држави кои го прават тоа. Не е целта да се попише населението и да се покажува слика колку сме биле големи, тоа е за такви глупаци ко тебе да мислат дека е мерење кур. Целта е да се види дали повеќе се иселува квалификувано или неквалификувано население, на која возраст и од кои причини. Доколку ги имаме овие податоци ќе можеме да креираме стратегии на долг рок. На пример таква евиденција ке ни покаже колку стручни доктори ни се иселуваат. Со тоа ќе можеме да видиме дали за 10 години од сега или 15 или 50 Мк ке има или ќе нема квалификувани доктори. Со тој податок ќе се креираат стретегии си кои можеби ќе се подобрат условите за работа на докторите и ќе се забави тој процес за да имаме помал одлив и да ги задржиме во Мк - давам пример. Или друг пример, ако видиме дека годишно ни се иселуваат 500 камионџии, а ние произведуваме годишно 1500 камионџии тогаш ќе знаеме дека немаме опасност транспортната индустрија да ни колабира поради недостиг на камионџии. Истиот пример и за водоводџии, електричари, паретари итн.


- тролаш и вреѓаш други форумџии кога не ти оди по ќејф дискусијата
- умри бавно и болно
Јас сум вреѓал други, а он мене зел ме колне:facepalm:. Али ок, ништо ново,такви сте вие на апасиеф пајташите. Сите исти ко еден кур да ве праел. Еден не знае да дискутира аргументирано. Сите за вас се криминалци, вие со никој не може да дискутирате или да соработувате. Сите што не мислат ко вас шарените куртони, се ботови и се глупи и пишуваат од штаб на вмро. Само вие пишувате слободоумно од некое езеро во Швајцарија или Италија, од Тибет или од некоја шума на Аљаска
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
34.845
Поени од реакции
53.160
Бараш вина у ВМРО...мало сутра :)
Не. Не барам вина кај ВМРО за делата на СДСМ.
Само се прашувам - што прави ВМРО?
Некако насокава која ја држи, не ветува баш.

Еве на пример сега го браните пописов.
Жално.
 
Член од
11 јули 2008
Мислења
4.263
Поени од реакции
2.592
Не. Не барам вина кај ВМРО за делата на СДСМ.
Само се прашувам - што прави ВМРО?
Некако насокава која ја држи, не ветува баш.

Еве на пример сега го браните пописов.
Жално.
Чекај ја да ти поставам прашање тебе. Што прави Левица? Колку протести организираше откако е сдс на власт? Кој закон го бутна? Што исполни од тоа што ти ветија пред избори? Дали имаш правда? Дали имаш мир? Преспанскиот договор го поништија ли?
 
Последно уредено:

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.679
Поени од реакции
15.366
Не. Не барам вина кај ВМРО за делата на СДСМ.
Само се прашувам - што прави ВМРО?
Некако насокава која ја држи, не ветува баш.

Еве на пример сега го браните пописов.
Жално.
Ти дозволи услови за пописот па сега јас сум го бранел :pos:
Седи дома и штракај по тастатура.
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
5.570
Поени од реакции
4.279
Супер податок. Ја имаме бројката колку наши има таму.
Ај сега ако имаш можност извади податок колку од тие се студенти, колку се на ограничен престој или работна дозвола и колку се со постојан престој. Плус сакам да знам колку од тие што се преселени во Австрија се доктори а колку се обични работници или камионџии.

1. Секоја држава го прави индивидуално. Има држави кои го прават тоа. Не е целта да се попише населението и да се покажува слика колку сме биле големи, тоа е за такви глупаци ко тебе да мислат дека е мерење кур. Целта е да се види дали повеќе се иселува квалификувано или неквалификувано население, на која возраст и од кои причини. Доколку ги имаме овие податоци ќе можеме да креираме стратегии на долг рок. На пример таква евиденција ке ни покаже колку стручни доктори ни се иселуваат. Со тоа ќе можеме да видиме дали за 10 години од сега или 15 или 50 Мк ке има или ќе нема квалификувани доктори. Со тој податок ќе се креираат стретегии си кои можеби ќе се подобрат условите за работа на докторите и ќе се забави тој процес за да имаме помал одлив и да ги задржиме во Мк - давам пример. Или друг пример, ако видиме дека годишно ни се иселуваат 500 камионџии, а ние произведуваме годишно 1500 камионџии тогаш ќе знаеме дека немаме опасност транспортната индустрија да ни колабира поради недостиг на камионџии. Истиот пример и за водоводџии, електричари, паретари итн.
Леле аргументиве човече, ќе се запалам :vozbud:

Сигурен сум дека ако се напнам да побарам низ официјалниве пописи на Германија и Австрија ќе ти најдам и колку доктори се од Македонија, и колку студенти, и колку камионџии. Ама тоа за нас е сосема нерелевантно затоа што тие луѓе се сметаат за жители на тие 2 земји, а не на Македонија.

И пак не ми одговараш на прашањата - зошто ниту една држава не спроведува попис на дијаспора? Викаш имало држави што го прават тоа. Ајде дај примери и официјални нивни податоци за кога и како тоа го спровеле. Не само нафрлени зборови.

Освен тоа, нели се залагаме за ЕУ и сакаме да ги следиме нивните закони? Знаеш како прават попис сите ЕУ членки? По Евростат, каде што е убаво дефинирано дека сите кои што живеат подолго од 1 година во странство пред пописот се сметаат за иселени и НЕ СЕ БРОЈАТ!
Topic: Place of usual residence/geographical area (GEO)

The EU census legislation follows the CES Recommendations (§393) on the definition of ‘place of usual residence’. More specifically, CFR, Article 2(d) states: The following persons alone shall be considered to be usual residents of the geographical area in question:
i) those who have lived in their place of usual residence for a continuous period of at least 12 months before the reference date; or
ii) those who arrived in their place of usual residence during the 12 months before the reference date with the intention of staying there for at least one year.
И појаснување за емигранти:
Of course, the persons who are temporarily present in the place of enumeration must be included in the total (national) usual resident population only if they are usually resident in some other part of the country; otherwise they are indeed excluded. The same logic applies to another specification of this topic: ‘persons living or expected to live outside the place of enumeration for one year or more shall not be considered temporarily absent and shall therefore be excluded from the total population’.
Значи ти сакаш да одиме спроти ЕУ регулативи?

Глупаци како мене мислеле дека ова е мерење курови :pos: Не, глупаци како тебе што мислат дека се попаметни од илјадници политичари од ЕУ што цел живот го потрошиле правејќи закони и регулативи, не можат да сфатат дека целта на нашиов попис на дијаспора е да има попишано што повеќе етнички албанци во него. Ги заболе кур нив за квалификувани доктори и студенти, ако се иселени не играат никаква улога ниту за планирање ниту за стратегии во државата. Ти прави разлика ако знаеш дека во државата имаш 1000 доктори, а надвор од неа имаш 200? Апсолутно не. Дали се попишале они или не ти пак ќе планираш стратетија за 1000 доктори. Ако им беше битно колку доктори има надвор пописот ќе беше задолжителен за сите иселени. Но тоа нема ни како да се озакони, а не па да се изведе.
Или ти да не мислиш дека ако нема попишан ни еден доктор што живее во странство дека немаме одлив на доктори? :icon_lol:
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom