Лап - Топ

Член од
4 јуни 2007
Мислења
2.885
Поени од реакции
189
Прочитај неколку мои постови назад, пред 1 недела земав FujitsuSiemens и тоа баш истиот модел V5535 и сега засега сум презадоволен од него, слика има како стакло немој да се лажеш да веруваш кога ти велат дека немаат добри монитори, се зависи каде е произведен. Мојот е Германски со сигурност гарантирам дека е од таму! Така да не му ја мисли многу оти никогаш нема да ја домислиш кога станува збор за лап топ. Ако го купиш тој пиши.:toe::salut:
Дај направи мал review за лап топот со некоја сликичка... Јас видов fujitsu-siemens лаптопи во АМЦ со 17 инча монитори, добро изгледаа, добар екран... Ама изгледа ќе барам во Скопје, слушам ХП поефтиниле, па такво нешто ќе барам.
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Дај направи мал review за лап топот со некоја сликичка... Јас видов fujitsu-siemens лаптопи во АМЦ со 17 инча монитори, добро изгледаа, добар екран... Ама изгледа ќе барам во Скопје, слушам ХП поефтиниле, па такво нешто ќе барам.
Па пробав со мобилниот да го сликам и да ставам некоја слика ама не се убави сликите многу се темни а дигиталниот апарат не ми е тука...Ако сакаш може од интернет да ставам некоја слика или линк...Е сега лап топот нема вградено BlueTooth, MemoryCard Reader, и камера ама мислам дека тоа не голем проблем а цената на лап топот е многу ниска со многу јака конфигурација, а додека да ги има овие додатоци ке рипне цената и тоа многу. А нема потреба зошто да имаш вграден BlueTooth кога е 350ден. да си купиш, исто и камера за лап топ имаш за 500ден. Барам така се цените овде во Струмица во Скопје не знам треба да си прашаш.:):):)

Еве го потполно истиот што го држам сега во раце...



 
Член од
28 август 2008
Мислења
25
Поени од реакции
0
Прочитај неколку мои постови назад, пред 1 недела земав FujitsuSiemens и тоа баш истиот модел V5535 и сега засега сум презадоволен од него, слика има како стакло немој да се лажеш да веруваш кога ти велат дека немаат добри монитори, се зависи каде е произведен. Мојот е Германски со сигурност гарантирам дека е од таму! На гаранцијата пишува, на лап топот одоздола а и пријателот од кај што го земав ми гарантираше дека е Германски... Така да не му ја мисли многу оти никогаш нема да ја домислиш кога станува збор за лап топ. Ако го купиш тој пиши.:toe::salut:
Веќе го купив
ништо посебно кога се работи за дизајнот
ама ако сакаме да правиме муабет за машината тое е веќе нешто друго
посебно процессорот
силата му се осеќа на секој клик
фантастична машина :vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud:
 
Член од
14 мај 2007
Мислења
167
Поени од реакции
0
Има во Македонија негде да се најде Pavilion серијава од HP? Сегде има само од HP Compaq.
 
Член од
4 мај 2008
Мислења
45
Поени од реакции
2
sakam da zemam laptop, se dvoumam pomegu msi i asus ama nekako za asusot sum poveke, pa aj neka kaze nekoj koj ima iskustvo so asus dali e zadovolen - vo pogled na performansite koi gi ima i izdrzlivosta
 

рапаич

А бе?
Член од
20 март 2008
Мислења
164
Поени од реакции
6
HP - Pavilion Laptop with AMD Turion™ X2 Dual-Core Mobile Processor TL-60



Product Height
1.7"

<LI class=banded>Product Width
15.2"

Product Weight
7.7 lbs.

<LI class=banded>Product Depth
11.2"

Processor Brand
AMD

<LI class=banded>Processor
AMD Turion(TM) X2

Processor Speed
2.0GHz

<LI class=banded>Display Type
WXGA+ high-definition widescreen display with BrightView technology and 1440 x 900 resolution

Screen Size
17"

<LI class=banded>System Bus
1600MHz

Cache Memory
512KB + 512KB at die Level 2

<LI class=banded>System Memory (RAM)
4GB

Type of Memory (RAM)
DDR2

<LI class=banded>Hard Drive Type
Serial ATA (5400 rpm)

Hard Drive Size
250GB

<LI class=banded>Optical Drive
Double-layer DVD±RW/CD-RW

Optical Drive Speeds
Drive speeds not specified

<LI class=banded>Direct-Disc Labeling
Yes

Digital Media Reader or Slots
Yes, digital media card reader

<LI class=banded>Graphics
NVIDIA GeForce Go 7150M (UMA)

Video Memory
Up to 1071MB

<LI class=banded>Personal Video Recorder (PVR)
No

TV Tuner
No

<LI class=banded>MPEG
Yes

Built-in Webcam
Yes

<LI class=banded>Modem
56 Kbps*
*Capable of receiving 56 Kbps downloads. However, current regulations limit download speed to 53 Kbps.

Networking
Built-in high-speed 10/100Base-T Ethernet LAN (RJ-45 connector)

<LI class=banded>Wireless Networking
Built-in high-speed wireless LAN (802.11b/g)

S-Video Outputs
1

<LI class=banded>Audio
Altec Lansing

Speakers
Built-in stereo

<LI class=banded>PCMCIA Slots
1 ExpressCard/34/54

USB 2.0 Ports
4

<LI class=banded>IEEE 1394 FireWire Ports
1

Parallel Ports
None

<LI class=banded>Serial Ports
None

Game Ports
None

<LI class=banded>Laptop Weight
Standard (more than 5.5 lbs.)

Battery Type
Lithium-ion

<LI class=banded>Pointing Device
Touchpad with dedicated vertical scroll pad and on/off button

Operating System
Windows Vista Home Premium 64-bit with SP1

<LI class=banded>Included Software
HP Photosmart Essentials; muvee autoProducer; Cyberlink DVD Suite and more

Included Accessories
HP mobile remote and ear bud headphones

ENERGY STAR Qualified
Yes

Да те види господ

749$ во USA

 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Веќе го купив
ништо посебно кога се работи за дизајнот
ама ако сакаме да правиме муабет за машината тое е веќе нешто друго
посебно процессорот
силата му се осеќа на секој клик
фантастична машина :vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud:
ДА, точно е дека FujitsuSiemens не прават многу убави лап топ на дизајн, ама сепак важно е машината што ја има внатре, не е секогаш убавината во прашање...Важно е да ти се погоди квалитетот...:toe::toe::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud:
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
230
Поени од реакции
9
ДА, точно е дека FujitsuSiemens не прават многу убави лап топ на дизајн, ама сепак важно е машината што ја има внатре, не е секогаш убавината во прашање...Важно е да ти се погоди квалитетот...:toe::toe::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud:
Mu davam rok da rabotis na nego - 3 meseca. Ocekuvaj problemi so slikata (displejot) a moze i nesto drugo da te iznenadi.:wink:

JAs samo da te predupredam...:toe:
 

Mr.HyPNoTiC

UnTraceable Guest!
Член од
13 ноември 2007
Мислења
1.450
Поени од реакции
239
ДА, точно е дека FujitsuSiemens не прават многу убави лап топ на дизајн, ама сепак важно е машината што ја има внатре, не е секогаш убавината во прашање...Важно е да ти се погоди квалитетот...:toe::toe::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud:
Колку месеци(години) го користиш за да речеш дека е многу добар ? Пошто лагам да зимам ама по се изгледа ќе земам Dell ... викат дека е најдобар од сите ...
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Mu davam rok da rabotis na nego - 3 meseca. Ocekuvaj problemi so slikata (displejot) a moze i nesto drugo da te iznenadi.:wink:

JAs samo da te predupredam...:toe:
Мојот го купив пред 2 недели, а братучед ми има исти го користи една година и досега немал никаков проблем...Башка имам 2 години гаранција така да и да цркне нешто не е мој проблем нека му ја мислат тие во продавница...:toe::toe::pos2:

Колку месеци(години) го користиш за да речеш дека е многу добар ? Пошто лагам да зимам ама по се изгледа ќе земам Dell ... викат дека е најдобар од сите ...
Јас од мое искуство ти кажувам дека се "квалитетни" лап топи ама зависи каде е произведен, а пошто братучед ми го има цела година и немал проблеми досега со него затоа и се одлучив за истиот бидејќи и не ми треба некоја многу моќна машина...Но сепак мислам дека е смешно да го споредуваш со Dell, тие важат за едни од најубавите лап топи(по дизајн), квалитет и.т.н.

Според мене еве јас како мислам дека стојат марките на лап топи:
Dell
HP
MSI
Toshiba
Asus - FujutsuSiemens - овие две марки ги ставам на исто место бидејќи и не сум толку многу воодушевен од Asus(освен по дизајнот) а тоа ми го имаат потврдено и луѓе што користеле Asus лап топ, а истото ми го кажа и човекот од којшто го купив јас мојот...Така да одлучи сам што ќе купиш ама немој да се брзаш...
 
Член од
22 јуни 2007
Мислења
106
Поени од реакции
0
EVE GO!!! I GO PRODAVAM!!!
Dell Inspiron 1525

Intel Pentium Dual Core T2390 (1.86GHz 533Mhz, 1M L2 Cache)
Jet Black Color with Matte Finish
Microsoft Windows Vista SP1 Home Premium Edition, English
15.4 inch Wide Screen WXGA LCDTrueLife for Inspiron 1525
2GB, DDR2, 667MHz 2 Dimm
250G 5400RPM SATA Hard Drive
Intel Graphics Media Accelerator X3100
8X DVD+/-RW Dual Layer Drive
Roxio Creator DE 10
Integrated High Definition Audio 2.0
Integrated 10/100 Network Card
Integrated 56K Modem
Dell Wireless 1395 802.11g Mini Card,for Insp 1525
Integrated 2.0M Pixel Webcam
Software for Integrated 2.0M Pixel Webcam
Creative Earbud EP630
Media Direct 3.5
DELL RESOURCE DVD,BACK-UP INSP 1525
6-cell Primary Battery, for Inspiron 1525
Cena; 36550 den
 

Mr.HyPNoTiC

UnTraceable Guest!
Член од
13 ноември 2007
Мислења
1.450
Поени од реакции
239
Dell XPS m133


  • Dell XPS M1330 Laptop Crimson Red Ultra Slim, Sleek and Sexy - Best Portable Gaming laptop
  • Intel Core 2 Duo Processor T9300 (2.5GHz/800Mhz FSB/6MB cache), 2 GB DDR2 SDRAM 667MHz (2 DIMMs)
  • 320 GB SATA Hard Drive (5400RPM), Intel Integrated Graphics Media Accelerator 3000
  • 8X DVD +/- RW w/dbl layer write capability, Integrated 2.0 Mega Pixel Web Camera, Intel 4965 802.11a/g/n Dual-Band Mini Card
  • Dell Travel Remote Control, Genuine Windows Vista Home Premium
Ај нешто повеќе детали да ми дадете ... пошо не се разбирам од лаптопи па ај ако може да ми каже дали вреде ...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom