Лажни проповедници

The Mad Doc

Алхемичар
Член од
16 март 2009
Мислења
653
Поени од реакции
46
Според интервјуто човекот си кажа малку али добри работи.Не треба да седиме пред компјутерите и да го судиме секој што е поразличен од тоа што некој го зацртал.Народот е крив што го следел а не е он крив.

Да не се распаднеше Советски сојуз немаше да му се пише арно на овој.:pos2:
 

wot

aloof
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.561
Поени од реакции
33.814
Типов не читал ништо, туку е под силно демонско влијание.
Kолку по-веродостојно! Браво!
Него, подалеку од логиката. Ќе ти скрши срцето некој ден. :(
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.496
Братов е генгста. Си вози квад-бајк (quad-bike) И сигурно слуша рок :music3:


 
B

BELIEVE ME

Гостин
За тоа незнам ама за у роко една година ќе вози некој скап џип.
Си знае човекот како да дојде до пари вистинскиот исус од назарет јавал на магаре
а овој ќе јава на "jaguar"
 
O

Out Boy

Гостин
Мммм, ај за него ми е јасно, социопат, преварант, лажов... ама овие “овците“ негови...??? :uvo: Интересно е кога на филм ја гледам митологијата за овие работи... ама да живеам во филм... Туку, маката го тера човека на неразумни постапки.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.517
Поени од реакции
82.068
Точно кажано .:toe:
И само да додадам :
Јован: 14:6 Исус му рече: „Јас Сум Патот, и Вистината, и Животот. Никој не доаѓа при Татко Ми, освен преку Мене.
Или јас не ја сваќам реченицава или е голема глупост.[/quote]

Не ја сфаќаш, но не те обвинувам заради тоа.

Баш таа реченица има многу длабоко егзотерично и езотерично значење. Првово може да го објасни некој од познавачите на Христијанството на форумов. А за второто јас не би се залетувал тука со толку голем off-topic.
 
A

ateist

Гостин
А Исус им одговори и рече: „Пазете се, да не ве излаже некој;
да тоа се однесува на Исламот Православието Католицизмот и Протестантизмот

еве :

Еремија:
5:31 пророците пророкуваат лага, а свештениците поучуваат на своја рака. А тоа му замиле на Мојот народ! Но што ќе прави на крај?

23:32 Еве Ме против пророците - говори Господ - кои што пророкуваат измислени соништа, и раскажувајќи ги го заведуваат Мојот народ со своите измислици и со лагите. А Јас не ги испратив, ниту им заповедав нешто, ниту му се на овој народ од некаква полза - зборува Господ

Михеј: 3:5 Господ зборува вака против пророците кои го заведуваат Мојот народ: Кои гризаат со забите, и прогласуваат: „Мир!” Но против оној, кој не им става ништо во устата навестуваат војна.

1 Солунјани: 5:3 Кога ќе речат: МИР И БЕЗБЕДНОСТ, тогаш ненадејно ќе падне погибел на нив, како болка на трудна жена, и не ќе и избегаат.
ЛАЖЕН НАСИЛЕН РЕЛИГИОЗНО-КАПИТАЛИСТИЧКИ " МИР "

Езекиел: 13:8 Затоа Господ, Господ, зборува вака: „Затоа што зборувате суетно и гледате лага, еве Ме против вас - зборува Господ Бог!
13:9 Еве Ме, Мојата рака ќе биде против пророците што гледаат СУЕТНО и што пророкуваат ЛАГА : не ќе бидат веќе во собирот на Мојот народ, не ќе бидат запишани во книгата на Израелевиот дом, никогаш веќе не ќе стапат на Израелева почва! И ќе знаат дека Јас Сум, Господ Бог.
13:23 Затоа веќе не ќе гледате СУЕТНО , ниту ќе пророкувате лага: Јас ќе го ослободам Својот народ од вашите раце. И ќе знаете дека Јас Сум Господ!’”.
.
.
.
.
А ЕТЕ ИСЛАМОТ ПРАВОСЛАВИЕ КАТОЛИЦИЗАМ ПРОТЕСТАНТИЗАМ ...........

СУЕТАТА ЈА ПРОГЛАСИЛЕ ЗА ДУХОВНОСТ ,ВЕРУВАЊЕ.! .....ГЛУПОСТ НЕВИДЕНА
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
Значи сите тие проповедници се лажни, а ти си потполно вистинит?!

Одговори!
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Значи сите тие проповедници се лажни, а ти си потполно вистинит?!

Одговори!
Нему изгледа не му јасно дека не може да земе нешто од Библијата и да го изврти за да одговара според неговата "вистина"..
Еремија, Езекил и Михеј се пророци кои своите виденија и записи ги дале според времето во кое живееле и според настаните кои се случувале во дадениот период...Секој пророк делува според Божиот план во дадено време...и го предупредува народот кралството и свештенството за нивните дела...
Не може она што Еремија го запишал за настаните кои се случиле 600 години пред Христа некој да го земе во денешен конекст и од тоа да прави текстови за суетноста..на како вели православието, католицизмот и протестантизмот..да не збориме за исламот кој тогаш не ни постоел..апсурдно е ова ама ајде и онака лета магарето..:wink:
 
A

ateist

Гостин
Нему изгледа не му јасно дека не може да земе нешто од Библијата и да го изврти за да одговара според неговата "вистина"..
Еремија, Езекил и Михеј се пророци кои своите виденија и записи ги дале според времето во кое живееле и според настаните кои се случувале во дадениот период...Секој пророк делува според Божиот план во дадено време...и го предупредува народот кралството и свештенството за нивните дела...
Не може она што Еремија го запишал за настаните кои се случиле 600 години пред Христа некој да го земе во денешен конекст и од тоа да прави текстови за суетноста..на како вели православието, католицизмот и протестантизмот..да не збориме за исламот кој тогаш не ни постоел..апсурдно е ова ама ајде и онака лета магарето..:wink:
:pos: морам да признам

:pos: има голема сатисфакција кога гледаш дека до тој степен си победил и си

посупериорен од противникот на кој се што му преостанало е ...ЛАГАТА ..:pos:


ПАЗИ ВАМУ :

и од тоа да прави текстови за суетноста..на како вели православието, католицизмот и протестантизмот..
Е КАКО САМО ЦЕЛ СТАР ЗАВЕТ ЗБОРИ ЗА СУЕТНОСТА

:pos:

ПА ВИЕ НЕ СТЕ ГО РАЗБРАЛЕ НОВИОТ ЗАВЕТ ....:pos:

А ОВА :

СТАР ЗАВЕТ
Исаија: 52:3 Да, вака зборува Господ: „Бевте продадени за ништо и ќе бидете откупени без сребреници.”

2 Цареви: 17:15 Ги презираа Неговите закони и Заветот што го склучи со нивните татковци, и Неговите опомени што им ги упатуваше. Се стремеа кон суетата, па и самите станаа суетни, следејќи ги народите околу себе, иако Господ им заповеда да не прават како нив..
.
.


НОВ ЗАВЕТ

1 Петрово: 1:18 знаејќи дека не сте ОТКУПЕНИ со распадливи нешта, со сребро или со злато, ОД СВОЈОТ СУЕТЕН ЖИВОТ што ви е предаден од вашите татковци,


Ефесјани:
4:17 Ова го велам и сведочам во Господа, ДА НЕ ЖИВЕЕТЕ ВЕЌЕ како што одат НАРОДИТЕ во СУЕТАТА на својот ум,.


.
.
.

И ?

КАДЕ Е ТУКА ДИСКОНТИНУИТЕТОТ НА НОВИОТ ЗАВЕТ ВО ОДНОС НА СТАРИОТ КАКО

ШТО ГАРАНТИРААТ ПРАВОСЛАВИЕ КАТОЛИЦИЗАМ ПРОТЕСТАНТИЗАМ ?

ЦЕНТРАЛНА ТЕМА И НА СТАРИОТ И НА НОВИОТ ЗАВЕТ Е ........СУЕТАТА

ЛАГА Е ДЕКА НОВИОТ ЗАВЕТ НЕ СЕ ЗАНИМАВА СО НЕА ...КАКО ШТО МОЖЕ ДА СЕ ПРОЧИТА И ТЕ КАКО СЕ ЗАНИМАВА ТОКМУ СО СУЕТАТА

ТАА Е ТЕМАТА НА ЦЕЛАТА БИБЛИЈА .!

АРНО АМА ..КРЕАТУРИТЕ НА ЦАРОТ КОНСТАНТИН НЕ РАЗБРАЛЕ НИШТО :pos:

и од тоа да прави текстови за суетноста..

..да не збориме за исламот кој тогаш не ни постоел..
што е битно дали Исламот постоел или не ! :pos:

ти читај што пишува во Куранот каде такуџере ќе ја најдеш истата Дефиниција за суетата како што е во цела библија

Сура 2. Ел-Бекара
Џуз1

88. Тие зборуваат: "Срцата НАШИ СЕ ЗАКОРАВЕНИ ." Но, не! Заради неверувањето нивно, Аллах ГИ ПРОКОЛНИ. Оние кои веруваат-малкумина се!.

Сура 7. Ел-А'раф
Џуз9


179. Ние создадовме и џиновимногу и луѓе многу за Џехеннемот: имаат СРЦА, но со нив НЕРАЗБИРААТ , имаат ОЧИ , но со нивне гледаат, имаат УШИ , но со нивне слушаат, - како добиток се,дури и уште полоши. Секако,рамнодушни се!

.
.
.
БИБЛИЈА -- нов завет

Римјаните: 11:8 како што е напишано: „Бог им дадеДУХ НА МРТВИЛО , ОЧИ да не гледаат и УШИ да не слушаат до денешниот ден.”

СТАР ЗАВЕТ
Псалм
119:37 Одврати ги моите очи да не ја гледаат суетата, чувај ми го животот на Твојот пат!

Исаија: 6:10 „ЗАКОРАВИ му го СРЦЕТО на овој народ, заглуши му ги УШИТЕ, заслепи му ги ОЧИТЕ , да не гледа со очите, да не слуша со ушите и да не разбира со срцето, и да не се обрати и да не се излекува.”

ЕВАНГЕЛИЕ ПО
Матеј: 13:15 Зашто срцето на овој народ отапело; и со ушите тешко слушаат, и ги затворија своите очи; за да не гледаат со очите, или да слушаат со ушите, и да разберат со срцето и да се обратат, и Јас да ги исцелам.’--- РЕКОЛ ИСУС


Дела Ап.
28:27 зашто закораве срцето на овој народ и со ушите тешко слушаат; а своите очи ги затворија, за да не гледаат со очите и да не слушаат со ушите; и да не разбираат со срцето; и да не се обратат и да не ги исцелам.’

:pos: ............ ЕДНА ИСТА Е ДЕФИНИЦИЈАТА ЗА СУЕТА И ВО СТАР ЗАВЕТ И НОВ ЗАВЕТ И ВО КУРАНОТ НЕМА НИКАКВИ РАЗЛИКИ ....НИКОГАШ И НЕПОСТОЕЛЕ

............. ДОКАЖАНО !

........ :je: :je: :je: :je: :je: :je: :je: :je: :je: :je: :je: :je:
 
S

smart ass

Гостин
да тоа се однесува на Исламот Православието Католицизмот и Протестантизмот
тогаш немало ислам православие... и ако веќе говориш капиталисти дрн дрн има тема дискутирај таму:smir:
 

golem brat

dojdov vidov pobediv
Член од
23 февруари 2009
Мислења
417
Поени од реакции
20
:pos: морам да признам

:pos: има голема сатисфакција кога гледаш дека до тој степен си победил и си

посупериорен од противникот на кој се што му преостанало е ...ЛАГАТА ..:pos:


ПАЗИ ВАМУ :



Е КАКО САМО ЦЕЛ СТАР ЗАВЕТ ЗБОРИ ЗА СУЕТНОСТА

:pos:

ПА ВИЕ НЕ СТЕ ГО РАЗБРАЛЕ НОВИОТ ЗАВЕТ ....:pos:

А ОВА :

СТАР ЗАВЕТ
Исаија: 52:3 Да, вака зборува Господ: „Бевте продадени за ништо и ќе бидете откупени без сребреници.”

2 Цареви: 17:15 Ги презираа Неговите закони и Заветот што го склучи со нивните татковци, и Неговите опомени што им ги упатуваше. Се стремеа кон суетата, па и самите станаа суетни, следејќи ги народите околу себе, иако Господ им заповеда да не прават како нив..
.
.


НОВ ЗАВЕТ

1 Петрово: 1:18 знаејќи дека не сте ОТКУПЕНИ со распадливи нешта, со сребро или со злато, ОД СВОЈОТ СУЕТЕН ЖИВОТ што ви е предаден од вашите татковци,


Ефесјани:
4:17 Ова го велам и сведочам во Господа, ДА НЕ ЖИВЕЕТЕ ВЕЌЕ како што одат НАРОДИТЕ во СУЕТАТА на својот ум,.


.
.
.

И ?

КАДЕ Е ТУКА ДИСКОНТИНУИТЕТОТ НА НОВИОТ ЗАВЕТ ВО ОДНОС НА СТАРИОТ КАКО

ШТО ГАРАНТИРААТ ПРАВОСЛАВИЕ КАТОЛИЦИЗАМ ПРОТЕСТАНТИЗАМ ?

ЦЕНТРАЛНА ТЕМА И НА СТАРИОТ И НА НОВИОТ ЗАВЕТ Е ........СУЕТАТА

ЛАГА Е ДЕКА НОВИОТ ЗАВЕТ НЕ СЕ ЗАНИМАВА СО НЕА ...КАКО ШТО МОЖЕ ДА СЕ ПРОЧИТА И ТЕ КАКО СЕ ЗАНИМАВА ТОКМУ СО СУЕТАТА

ТАА Е ТЕМАТА НА ЦЕЛАТА БИБЛИЈА .!

АРНО АМА ..КРЕАТУРИТЕ НА ЦАРОТ КОНСТАНТИН НЕ РАЗБРАЛЕ НИШТО :pos:



што е битно дали Исламот постоел или не ! :pos:

ти читај што пишува во Куранот каде такуџере ќе ја најдеш истата Дефиниција за суетата како што е во цела библија

Сура 2. Ел-Бекара
Џуз1

88. Тие зборуваат: "Срцата НАШИ СЕ ЗАКОРАВЕНИ ." Но, не! Заради неверувањето нивно, Аллах ГИ ПРОКОЛНИ. Оние кои веруваат-малкумина се!.

Сура 7. Ел-А'раф
Џуз9


179. Ние создадовме и џиновимногу и луѓе многу за Џехеннемот: имаат СРЦА, но со нив НЕРАЗБИРААТ , имаат ОЧИ , но со нивне гледаат, имаат УШИ , но со нивне слушаат, - како добиток се,дури и уште полоши. Секако,рамнодушни се!

.
.
.
БИБЛИЈА -- нов завет

Римјаните: 11:8 како што е напишано: „Бог им дадеДУХ НА МРТВИЛО , ОЧИ да не гледаат и УШИ да не слушаат до денешниот ден.”

СТАР ЗАВЕТ
Псалм
119:37 Одврати ги моите очи да не ја гледаат суетата, чувај ми го животот на Твојот пат!

Исаија: 6:10 „ЗАКОРАВИ му го СРЦЕТО на овој народ, заглуши му ги УШИТЕ, заслепи му ги ОЧИТЕ , да не гледа со очите, да не слуша со ушите и да не разбира со срцето, и да не се обрати и да не се излекува.”

ЕВАНГЕЛИЕ ПО
Матеј: 13:15 Зашто срцето на овој народ отапело; и со ушите тешко слушаат, и ги затворија своите очи; за да не гледаат со очите, или да слушаат со ушите, и да разберат со срцето и да се обратат, и Јас да ги исцелам.’--- РЕКОЛ ИСУС


Дела Ап.
28:27 зашто закораве срцето на овој народ и со ушите тешко слушаат; а своите очи ги затворија, за да не гледаат со очите и да не слушаат со ушите; и да не разбираат со срцето; и да не се обратат и да не ги исцелам.’

:pos: ............ ЕДНА ИСТА Е ДЕФИНИЦИЈАТА ЗА СУЕТА И ВО СТАР ЗАВЕТ И НОВ ЗАВЕТ И ВО КУРАНОТ НЕМА НИКАКВИ РАЗЛИКИ ....НИКОГАШ И НЕПОСТОЕЛЕ

............. ДОКАЖАНО !

........ :je: :je: :je: :je: :je: :je: :je: :je: :je: :je: :je: :je:
toa se odnesuva do ateist isto kako i do laznite proroci koi na sekoj nacin ke se obiduvaat da go izvrtat svetoto pismo, a pravoslavnata crkva e edna od site ostanati koe uci pravicno zasto ustte od samiot pocetok od vremeto na svetite apostoli go ima zadrzano pravoto i vistinsko ucene, zasto taa e svetata crkva od gospoda vostanovena,.
lazni hristosi i proroci ima i ke se pojavuvaat koi ke velat jas sum hristos, a gospoda rece ako vi kazat ete vo tajna soba e hrista ne veruvajte ,ete vo pustijna e ne izleguvajte, zasto kako sto molnjata izleguva od istok i se gleda do zapad taka ke bide i doaganeto na sinot covecki na gospoda
 

M2xPayn

2 smart 2 be true
Член од
20 септември 2009
Мислења
13
Поени од реакции
0
А што има лошо во тоа луѓето да веруваат дека овој човек може навистина да им помогне?
Нели на тоа и се заснова религијата-на верба?
Ако лажната верба направи да живеат подолго, да оздрават или шо знам јас-зашто да не.
Плацебо ефект.

Само не ми е јасно зашто тие што се „реинкарнација„ на било кој човек-треба да се look a like?!
Чудни сфаќања имаа луѓево.


Smesno bre... Kako moze da veruvaat vo vakov laz ...moze samo toj da ima reputacija i da si zema pari od reklamacija a lugeto koi veruvaar vo ovoj ,,ISUS'' se nekoi luge koi imaat golemi problemi so psihata ili pak nekoi slicni takvi raboti,a isto taka moze da se i popovi koi ke poveruvaat ako im kazes deka Isus dosol vo Nov Zeland i toj ke gi spakua kuferite i ke zamine... :uvo:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom