Лажни и погрешни пророштва за месијата

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Ne pravi go toa shto drugite ne sakash da ti go pravat na tebe....Isus
Гледам не знаеш (а и од каде би знел) но таа изрека е фарисејска на Хилел - учител фарисеј.
Исто так а(ова ќе те запрепасти) Исусовото учење во основ е фарисејско и блиско до фарисејските идеји.
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
мешаш баби и жаби ...

Колку само пати срцево ми го натажувате, само да знаете, ... :(

.

Гледам не знаеш (а и од каде би знел) но таа изрека е фарисејска на Хилел - учител фарисеј.
Исто так а(ова ќе те запрепасти) Исусовото учење во основ е фарисејско и блиско до фарисејските идеји.

.

Каква слепост, каква побрканост, ...:(

.
 
Член од
21 декември 2012
Мислења
924
Поени од реакции
452
Значи ти требаат тврди податоци, онака како народот израелев што му требаше златното теле?



Ова не е теле туку крава. Види има големо виме.;) Стај друга слика.

--- надополнето: 16 ноември 2013 во 14:49 ---
Јас сум атеист и немам проблеми со влегување во црква палење свеќа, кршење јајца, тоа ми е традиција мене. И убаво ми е.
Да, да, тоа е убава атеистичка традиција.(y)
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Каква слепост, каква побрканост, ...:(

.
Ај спиро ти како научник кажи ми за фарисеите, кои биле тие за што се залагаа ?
Дај фрли малце наука

А после кажи ни и за зелотите сикаријците, што правеа тие?пошто Исус имаше од кај нив апостоли, кои идеи тие ги пропведаа
 
Член од
21 декември 2012
Мислења
924
Поени од реакции
452
Низ новиот завет, постоењето и делото на Исус често се поврзува со цитати од стариот завет, како доказ дека тој е месија - спасителот на Израел проречен уште од старите пророци. Но многу од тие пророштва всушност и не се пророштва, или воопшто не постојат, или се однесуваат на други ликови, или не се однесуваат на посочените настани и ликови.
Како почеток ќе го земам Матеј, 27: 9-10 каде предавството на Исус од страна на Јуда го доведува со пророштво од стариот завет во книгата на Еремија.

Тогаш се исполни реченото преку пророкот Јеремија: "И ги зедоа триесетте сребреници, цената на Непроценливиот, Кого Го оценија синовите Израелеви,
и ги зедоа за грнчаревата нива, како што ми кажа Господ".

Се решив да започнам со тој пример затоа што е наједноставен, имено кај Јеремија воопшто не постои такво пророштво! Матеј се повикува на непостоечко пророштво да ги докаже настаните врзани со Исус како дел од некаков си божествен план познат и утемелен со векови наназат.
Така е! Тоа го имаме кај Захарија.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Така е! Тоа го имаме кај Захарија.
Го нема ни кај захарија
Ако има цитирај пророштво кај захарија дека месијата за 30 сребреници ќе биде продаден на неприателите
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
Го нема ни кај захарија
Ако има цитирај пророштво кај захарија дека месијата за 30 сребреници ќе биде продаден на неприателите


Се’ додека буквата (и бројката) а не смислата тие најважно, ќе луташ дури и повеќе од 40 години, како што лутаа израелците поради својата невера и кривовера!

А, еве една слика на која нема да се збрка - туку многу ќе се израдува - побратимот омер. :)




 
Член од
21 декември 2012
Мислења
924
Поени од реакции
452
Го нема ни кај захарија
Ако има цитирај пророштво кај захарија дека месијата за 30 сребреници ќе биде продаден на неприателите
Христијанските апологети го поврзуваат тоа со овој цитат од Захарија:


Тогаш им реков: 'Ако ви е добро тоа, дајте ми плата; ако не е, не ми давајте.' Тие ми ја одмерија платата триесет сребреници.(Захарија 11:12 )
--- надополнето: 16 ноември 2013 во 15:01 ---
А, еве една слика на која нема да се збрка - туку многу ќе се израдува - побратимот омер. :)




И да знаеш дека скокам од радост што овој пат не испомеша крава со теле.;)
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Христијанските апологети го поврзуваат тоа со овој цитат од Захарија:


Тогаш им реков: 'Ако ви е добро тоа, дајте ми плата; ако не е, не ми давајте.' Тие ми ја одмерија платата триесет сребреници.(Захарија 11:12 )

Тоа е обид да се извадат од небрано, прво тоа не е пророштво, тој текст не прорекнува за нештото што ќе се случи туку си кажува самиот Захарија за себе, и тој тие 30 сребреници ги стави во црковната каса а не како Јуда да купи нива.... значи пребараа цела библија да најдат кај се споменуваат 30 сребреници и тоа криво лево наопаку се обидоа да го налепат како некакво пророштво
 
Член од
21 декември 2012
Мислења
924
Поени од реакции
452
Тоа е обид да се извадат од небрано, прво тоа не е пророштво, тој текст не прорекнува за нештото што ќе се случи туку си кажува самиот Захарија за себе, и тој тие 30 сребреници ги стави во црковната каса а не како Јуда да купи нива.... значи пребараа цела библија да најдат кај се споменуваат 30 сребреници и тоа криво лево наопаку се обидоа да го налепат како некакво пророштво

Јасно ми е мене, одамна ова сум го дискутирал со Чорбаџија и некои други по форумите. Најинтересно е тоа што го посочуваат Јеремија, а цитатот го бараат кај Захарија.
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
Христијанските апологети го поврзуваат тоа со овој цитат од Захарија:


Тогаш им реков: 'Ако ви е добро тоа, дајте ми плата; ако не е, не ми давајте.' Тие ми ја одмерија платата триесет сребреници.(Захарија 11:12 )
Новозаветните списи се пишувани од раце и срца кои не пролевале крв и затоа се безкрајно поверодостојни од куранските и сите останати, иако во буквалноста тие не се акрибично точни и идентични, сепак во Духот се! (y)

Буквата убива, а Духот оживотворува!
(2 Кор.3:6)


И да знаеш дека скокам од радост што овој пат не испомеша крава со теле.;)
А бе нее крава, теле поголемко и поразвиено е!

Или сакаш да го пуштиме летир научно да го испита и да ја најде вистината? :D .


.
Тоа е обид да се извадат од небрано, прво тоа не е пророштво, тој текст не прорекнува за нештото што ќе се случи туку си кажува самиот Захарија за себе, и тој тие 30 сребреници ги стави во црковната каса а не како Јуда да купи нива.... значи пребараа цела библија да најдат кај се споменуваат 30 сребреници и тоа криво лево наопаку се обидоа да го налепат како некакво пророштво
.

Ich bin davon überzeugt, daß die Bibel immer schöner wird, je mehr man sie versteht, d.h. je mehr man einsieht und anschaut, daß jedes Wort, das wir allgemein auffassen und im besonderen auf uns anwenden, nach gewissen Umständen, nach Zeit und Ortsverhältnissen einen eigenen, besonderen, unmittelbar individuellen Bezug gehabt hat.
Johann Wolfgang von Goethe (1749 - 1832), deutscher Dichter der Klassik, Naturwissenschaftler und Staatsmann
Quelle: »Maximen und Reflexionen«, nach den Handschriften des Goethe- und Schiller Archivs,
Verlag der Goethe-Gesellschaft, Weimar, 1907


.
 
Член од
21 декември 2012
Мислења
924
Поени од реакции
452
Новозаветните списи се пишувани од раце и срца кои не пролевале крв и затоа се безкрајно поверодостојни од куранските и сите останати, иако во буквалноста тие не се акрибично точни и идентични, сепак во Духот се! (y)

Буквата убива, а Духот оживотворува!
(2 Кор.3:6)
Зајеби Спиро. Повалкани раце од Павловите тешко дека ќе најдеш.Tој и подоцна оној Константин паганот, заедно со добра група на " првосвештеници" направија масакр од Новиот Завет и не само што ги извалкаа рацете со крв, туку во црно ја завија комплетно целата мисија на Исус. Дури и Духот непостоечки го седнаа на троичниот престол. Али шта ќеш, ова е виша теологија за тебе.




А бе нее крава, теле поголемко и поразвиено е!

Или сакаш да го пуштиме летир научно да го испита и да ја најде вистината? :D .


.

Да де, теле пред телење е тоа.:D
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
Повалкани раце од Павловите тешко дека ќе најдеш.Tој и подоцна оној Константин паганот, заедно со добра група на " првосвештеници" направија масакр од Новиот Завет и не само што ги извалкаа рацете со крв, туку во црно ја завија комплетно целата мисија на Исус. Дури и Духот непостоечки го седнаа на троичниот престол. Али шта ќеш, ова е виша теологија за тебе.

Св.Апостол Павле да го споредуваш со крвавиот Константи и уште покрвавиот Утман Ибн Афан (عثمان بن عفان) - кој што всушност е вистинскиот автор и креатор на денешниот куран - е навистина слепост! :свиркам:




Да де, теле пред телење е тоа.:D
.
Е ова е веќе напредок. :D

.
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Зајеби Спиро. Повалкани раце од Павловите тешко дека ќе најдеш.Tој и подоцна оној Константин паганот, заедно со добра група на " првосвештеници" направија масакр од Новиот Завет и не само што ги извалкаа рацете со крв, туку во црно ја завија комплетно целата мисија на Исус. Дури и Духот непостоечки го седнаа на троичниот престол. Али шта ќеш, ова е виша теологија за тебе.
Има и други полоши од паганот кОнстантин и апостолот Павле,пријателе.

Сигурен сум дека знаеш за Св. Августин и неговата идеја од крајот на третиот век, која станува реалност некаде во 639 година од новата ера, преку римо-католичкиот свештеник од висок ред, Вораква и неговата внука, која, убеден сум дека знаеш како се вика;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom