Лажни и погрешни пророштва за месијата

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
имам, имам дилеми дали Исус навистина и постоел, сега за сега верувам дека постоел и се борел против Римјаните но при тоа бил заробен и осуден на смрт. Но многу малце имаме податоци за историскиот исус а од писмата не се валидни податоците така да званично - како и да не постоел
Значи ти требаат тврди податоци, онака како народот израелев што му требаше златното теле?


 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.804
Поени од реакции
3.057
oooooo....gi imash implementirano....
de malku prosvetli ne nas religiozniote, nie sme slepi, veruvame vo dogmi, veruvame vo dedo mraz.....
De kazi ni kade odish?

Јас не реков ништо против религиозните..
Не реков дека сте слепи туку имате различен поглед. И секој има право на тоа.
Вербата е добра се додека имаш корист од неа, додека прави да бидеш среќен, и се додека е во граници на нормалата.

А со спирос според тоа што го прочитав на темава не можеш нормален муабет да направиш.
Замисли да живееш со него и го прашаш како да стигнам до city mall.. ќе ми каже нешто у стилот .. "тргни светлоста божја ќе те води кон патот одреден за тебе"
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
имам, имам дилеми дали Исус навистина и постоел, сега за сега верувам дека постоел и се борел против Римјаните но при тоа бил заробен и осуден на смрт. Но многу малце имаме податоци за историскиот исус а од писмата не се валидни податоците така да званично - како и да не постоел
I jas imam dilema dali buda postoil ili ne...se shto e zapishano e posle nego, istoriski buda postoil, ali religiozno ne.
Isus postoil i istoriski i religiozno...site istoriski knigi pishuvaat za toa, a Biblijata e dokaz deka postoil i religiozno...
E sega, ti shto ne davish so tvoi psihopatii ovde na forumov religija za negovoto postenje....ne e tvoja krivica, krivi se moderatorite i adminite shto ti go dozvoluvaat toa. najverojatno ne znaat da pravat razlika od demokratija i anarhija, zatoa i ti mozesh da pishuvash bez da te baniraat.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Значи ти требаат тврди податоци, онака како народот израелев што му требаше златното теле?
Историски запис за Исус нема, има за брат му јаков кој беше многу почитуван од евреите, беше голем верник (на стариот завет) и беше убиен и неговата смрт предизвика големи турбуленции во Јудеја и римско еврејските односи
За Исус нема ништо
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
прејудицирам или провоцирам, некако си ми меѓу тие два збора, ај кажи до колку години едно срце е детско?
.

Пак имаш дилеми и ќе имаш се’ додека диаболо ти го поделил и ти господари со срцето!

Твоето срце повторно ќе биде цело и исцелено, кога нема да се сомневаш туку ќе веруваш на лекарот!

Игнорирај ја неверата и неверното срце, а култивирај го верното!

.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
I jas imam dilema dali buda postoil ili ne...se shto e zapishano e posle nego, istoriski buda postoil, ali religiozno ne.
Isus postoil i istoriski i religiozno...site istoriski knigi pishuvaat za toa, a Biblijata e dokaz deka postoil i religiozno...
E sega, ti shto ne davish so tvoi psihopatii ovde na forumov religija za negovoto postenje....ne e tvoja krivica, krivi se moderatorite i adminite shto ti go dozvoluvaat toa. najverojatno ne znaat da pravat razlika od demokratija i anarhija, zatoa i ti mozesh da pishuvash bez da te baniraat.
Библијата не е историска книга, не е познат ни авторот ни авторите ни кога настанала, таа е збир на митови легенди и прикаски од кои можеби некои се настанати врз основ на вистински настани но е прашање и тоа. Историски христијаните се обидоаа да подметнат фалсификат кај Флавиј дека ѓо напишал за него но обиидот беше така наивен и детски (спировски детски) што и самата црква не го споменува од срам.
--- надополнето: 16 ноември 2013 во 14:18 ---
.

Твоето срце повторно ќе биде цело и исцелено, кога нема да се сомневаш туку ќе веруваш на лекарот!


.
ЕКГ?
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
.

А со спирос според тоа што го прочитав на темава не можеш нормален муабет да направиш.
Замисли да живееш со него и го прашаш како да стигнам до city mall.. ќе ми каже нешто у стилот .. "тргни светлоста божја ќе те води кон патот одреден за тебе"
Oti, so vas ateistite mozesh normalen muabet da napravish?
Kje tresnete nekoja glupost i posle demek ste inteligentni...
A zamisli da ziveesh so ateist i da mu rechesh ajde da odime na crkva...kje ti reche u stilot "parite se mojot Bog"

Te prashav da odgovorish na tvoeto prashanje...ushte nema odgovor.
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
А со спирос според тоа што го прочитав на темава не можеш нормален муабет да направиш.
Замисли да живееш со него и го прашаш како да стигнам до city mall.. ќе ми каже "тргни светлоста божја ќе те води...
.

Зошто лажеш бе море? Тамам ме израдуа со лајкот, а ваму ме тепаш! :mad:

За city mall мораш да ја следиш светлоста на мамонот, ако сакаш да стигнеш во неговиот храм! :LOL:

Си приметил дека на саботен ден посебно е посетен? o_O


 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.804
Поени од реакции
3.057
Oti, so vas ateistite mozesh normalen muabet da napravish?
Kje tresnete nekoja glupost i posle demek ste inteligentni...
A zamisli da ziveesh so ateist i da mu rechesh ajde da odime na crkva...kje ti reche u stilot "parite se mojot Bog"

Te prashav da odgovorish na tvoeto prashanje...ushte nema odgovor.

Јас сум атеист и немам проблеми со влегување во црква палење свеќа, кршење јајца, тоа ми е традиција мене. И убаво ми е. Едноставно само не се сложуваме со тоа дека постои личност на која треба да и се потчинам и се наоѓа надвор од мене. (односно не сум јас). И на која треба да и се плашам и да ми кажува што е добро што не е.

Моето прашање сум го одговорил на форумов ти кажав и тоа кратко но јасно и концизно и немам у план да ти докажувам и да изнесувам приватни елементи од мојот живот.
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
Јас сум атеист и немам проблеми со влегување во црква палење свеќа, кршење јајца, тоа ми е традиција мене. ...

Па ќе ми каже некој попојте биле лоши! :D


.
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
Моето прашање сум го одговорил на форумов ти кажав и тоа кратко но јасно и концизно и немам у план да ти докажувам и да изнесувам приватни елементи од мојот живот.
Ne pravi go toa shto drugite ne sakash da ti go pravat na tebe....Isus
Ubavo od tebe ako nemash problem da vlezesh vo crkva i da se prekrstish...
Ushte malku pa pogolem Hristijanin i do mene kje stanesh...
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.804
Поени од реакции
3.057
Па ќе ми каже некој попојте биле лоши! :D


.

мешаш баби и жаби сега, кој ги ебе поповите, кој ја ебе и темава и вас, појма немаш што пишуваш и што сакаш да кажеш и што ти е целта на пишувањево а не па целта на животот.

ова другарски ти го кажувам не се лути

амин (y)
--- надополнето: 16 ноември 2013 во 14:42 ---
Ne pravi go toa shto drugite ne sakash da ti go pravat na tebe....Isus
Ubavo od tebe ako nemash problem da vlezesh vo crkva i da se prekrstish...
Ushte malku pa pogolem Hristijanin i do mene kje stanesh...
НЕ сум дошол на темава да се докажувам или да кажувам што е правилно што не. Сакав да го разберам спирос.
Мене зборот христијанин или атеист не ми значи ништо, единствено што знам е дека за мене како што спомнав имагинативна личност на која треба да и се потчинам ми нема никаква смисла и тоа е тоа.

Па ако сакаш и месија или апостол на крај наречи ме не ми смета.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom