Лажен почеток

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Ќе образложам повеќе, за да ја сфатите подобро темава ...

Сте блиски со некого, но се двоумите дали да прифатите и врска. Но тогаш, ви кажува некој негов голем проблем (здравствен, психички, финансиски итн), кој ви прави пресврт во вашите чувства и решавате да бидете со таа личност. Тоа би можело да биде несвесно сожалување, гест на човечност или што и да е друго, но важно е дека токму поради тоа вие се решавате на таа врска.
Испаѓа после се` дека добро се сложувате, па постепено се заљубувате се` повеќе и ви е добро со тој партнер.
После долго време, самиот тој или некој од страна ви кажува дека всушност почетниот негов проблем бил лага, со која сакал да ве наседне и добие. Подла постапка, но се случила и поради неа сте со дотичната личност во сериозна и долга врска. Како ќе реагирате?

Дали во тој момент кога веќе се чувствувате потполно сигурни во своите чувства кон партнерот би му простиле, па дури и би му заблагодариле што се решил на таков ризичен начин да ве добие со што ве усреќил?
Или можеби цело време поминато заедно и цела љубов која ја чувствувате ќе ги заборавите во тој момент и ќе го избркате партнерот од себе?

Можеби и сте имале веќе ваква ситуација? Како завршила врската?
Вие сте го направиле тоа или ви било направено вас?
А дали некогаш, во недостиг на начини да добиете некого, би го наседнале со некоја подла лага колку барем да започне со вас?

И така ...:pusi:
 
B

black angel

Гостин
momentalno ke go ostavam zs toj ne vredi da bide so mene vrz osnova na laga mozel podobro nesto da smisli pa da me osvoi ne na toj nacin
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Хм... ми се нема случено нешто вакво.И тешко ми е да претпоставам како би изреагирала.
Сепак,мислам дека тоа би придонело да има голема криза во врската.Мразам да ме лажат,нешто што највеќе ценам е искреност.
Премногу ќе бидам повредена во моментот и мислам дека би побарала разделување или евентуално раскинување.Мислам дека би била збунета,ќе бидам поделена меѓу љубовта и неговата постапка.Ако еднаш ме излажал за таква крупна работа,кој ќе ми гарантира дека пак нема да ме излаже за нешто уште поголемо?
Од оваа позиција,сега, мислам дека би ја прекинала врската.Без разлика колку е голема љубовта,кога ќе дознаам таква лага,довербата ќе биде разнишана.
Ама којзнае,можеби љубовта која што ја чувствувам спрема него ќе биде доволно голема за да помине и преку тоа,но сепак...навистина не би можела да дадам конкретен одговор.


А дали некогаш, во недостиг на начини да добиете некого, би го наседнале со некоја подла лага колку барем да започне со вас?
Никогаш.Тоа е за мене крајно одвратно.Сакам да биде со мене заради тоа што сум јас,заради тоа што му се допаѓа мојот карактер и заради тоа што мисли дека ќе ни биде убаво заедно.Никогаш не би употребила таков метод за да “убедам“ некој да биде со мене.
Секогаш настапувам искрено и природно,ако некој го прифаќа тоа,ок,ако не...better luck next time.
 

СпаЈдеР

DissentiveMoron202
Член од
1 март 2006
Мислења
3.201
Поени од реакции
52
Black_Angel, не се сложувам со тебе.
Би и простил.

И тука следува едно зошто....

Колку што нејзиниот злостор е голем, толку се големи и мојот злостор и наивност. Без разлика колку голем, и од каков тип е нејзиниот проблем, врската од нејзината страна е започнана од љубов(претпоставувам), која не можела да ја добие од мојата страна обидувајќи се на еден очајнички начин да ме придобие и успеала во тоа.
Врската од моја страна пак е започнана од сожалување. Ако е финансиски во лоша состојба, јас пак би можел ко пријател да и помогнам, ако е болна ќе ја охрабрувам и ќе правам се за да се чувствува подобро и слично. Но јас сум одбрал да одам со неа, а таквото наседнување ме прави наивен злосторник кој прелажан од женската тргнува во врска од сожалување.

Знам дека не можам да објаснам потполно бидејќи е тешка ситуација која бара многу размислувања, но знам дека би и простил.

И кога гледаме реално, нејзиниот злостор, оној лажен почеток. Колку е тој лажен? Што има во лажниот почеток?.... Да беше некоја типка која сакала да ме изигра да и наседнам у стапица па потоа да ме заебе ок, ама ова е типка која е вљубена, очајничка душа која бара можда полесен начин да дојде до тебе, или пак го нашла единствениот пат, нормално, доколку ти си онаа личност која тешко се добива или која не ја забележува шансата која стои пред него . :smir:
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.812
Дивајн немаш појма луѓето на што се се спремни за да привлечат некоја или да влезат во врска со неа.....ама сепак мислам дека до сега немам сретнато случај каде што некој ќе бара со помош на сожалување(поради психички,здраствена или финансиска криза) да придобие некоја девојка......бидејќи како прво денес ако сакаш да имаш женска оштото правило гласи дека треба да си фраер и да имаш пари.....така да таков очаен случај би бил за поздрав(бидејќи машкото сакал да увиди колку е искрена љубовта од другата страна)...

:smir:
 

*LittLe heart*

*најубави очи-ЗЕЛЕНИ*
Член од
14 јануари 2008
Мислења
751
Поени од реакции
289
После долго време, самиот тој или некој од страна ви кажува дека всушност почетниот негов проблем бил лага, со која сакал да ве наседне и добие. Подла постапка, но се случила и поради неа сте со дотичната личност во сериозна и долга врска. Како ќе реагирате?
Ако веќе сме во сериозна и долга врска и онака стварно сум заљубена во него, преубаво ни е, можеби и би му ја простила таа лага, ама само ако тој реши сам да ми каже и да се разбереме ко луѓе. А доколку тоа ми го каже некоја трета особа дефинитивно ке ја раскинам нашата врска и нема да сакам таа дотична личност да се појави во мојот живот никогаш повеќе.
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
Ако ме излажал за нешто за да ОСТАНЕ со мене ( значи дека веќе сме ја започнале врската ), а тоа ми го признае подоцна, да- ќе останам со него од проста причина што во тој момент кога тој морал да дојде во ситуација да ме излаже, ако проблемот бил поприлично сериозен јас ќе сум му раскинела без разлика на неговите зборови, но не сум го направила тоа бидејќи сум сакала да останам со него.

А за ситуацијата да не сакам да бидам со некој и да се согласам на врска само поради сожалување- НЕМА ШАНСИ!
Моите чувства не може да ги смени ништо, а со тоа што би ми кажал дека е болен само би направил да се почувствувам неубаво, но сепак- ќе си останам на моето.
Не би можела да бидам во врска со некој кон кој не чувствувам привлечност барем ( на почеток ), зашто самата помисла да го бакнам ќе ми биде одбивна и неговото присуство ќе ме гуши.
 
Член од
19 септември 2005
Мислења
5.616
Поени од реакции
180
Дефинитивно не разбирам еден дел од темава?

ајде да појаснам кој дел
Дивајн напиша:
Но тогаш, ви кажува некој негов голем проблем (здравствен, психички, финансиски итн), кој ви прави пресврт во вашите чувства и решавате да бидете со таа личност.
Може да дадеш конкретен пример... КАКО со ваква лага би ме придобила? Мислам, што би било тоа што би направило таков пресврт кај мене?
 
B

black angel

Гостин
Black_Angel, не се сложувам со тебе.
Би и простил.

И тука следува едно зошто....

Колку што нејзиниот злостор е голем, толку се големи и мојот злостор и наивност. Без разлика колку голем, и од каков тип е нејзиниот проблем, врската од нејзината страна е започнана од љубов(претпоставувам), која не можела да ја добие од мојата страна обидувајќи се на еден очајнички начин да ме придобие и успеала во тоа.
Врската од моја страна пак е започнана од сожалување. Ако е финансиски во лоша состојба, јас пак би можел ко пријател да и помогнам, ако е болна ќе ја охрабрувам и ќе правам се за да се чувствува подобро и слично. Но јас сум одбрал да одам со неа, а таквото наседнување ме прави наивен злосторник кој прелажан од женската тргнува во врска од сожалување.

Знам дека не можам да објаснам потполно бидејќи е тешка ситуација која бара многу размислувања, но знам дека би и простил.

И кога гледаме реално, нејзиниот злостор, оној лажен почеток. Колку е тој лажен? Што има во лажниот почеток?.... Да беше некоја типка која сакала да ме изигра да и наседнам у стапица па потоа да ме заебе ок, ама ова е типка која е вљубена, очајничка душа која бара можда полесен начин да дојде до тебе, или пак го нашла единствениот пат, нормално, доколку ти си онаа личност која тешко се добива или која не ја забележува шансата која стои пред него . :smir:
i da bil ocajnicki poteg ne trebalo da se zaosnova na laga polesno ke mi bide da dojde i da mi kaze u faca deka me saka i slicno ne da me vmetne vo mreza na lagi togas vrskata ne vredi razumot ke prevladee nad srceto i ljubovta ke ja snema
 
Член од
21 февруари 2008
Мислења
10
Поени од реакции
0
VO LJUBOVTA I VO VOJNATA SE E DOZVOLENO!!!! :aplauz: Ako ti e sega dobro... sto ima vrska kako pocnalo.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Убаво кажува девојкава погоре,значи ако се работи за љубов сите патишта се отворени.Би пробала се за да го добијам оној што го сакам,без ни мало размислување.Ако ме добие како што е во случајов наведено на база на лага,не гледам зошто не би се насмеала на таквото сознание и не би го бакнала.Веќе сум со него,веќе подобро го познавам,секоја чест за начинот на освојување.Јас сум со него,убаво ми е,не гледам причини за драми.
 

E*V*I*L~G*I*R*L

>>>uvek tu<<<
Член од
2 декември 2007
Мислења
192
Поени од реакции
5
Јас не можам да започнам врска со некој шо не чувствувам ништо за него.То за мене би претставувало измачување оти не можам да лажам кога му велам те сакам , убо ми е со тебе и слично.Не ни помислувам на таква врска оти знам дека ни најмалце нема да бидам среќна.Лажен почеток не е за мене оти знам дека ако не почувствувам нешто за него на почетокот, за понатаму не смеам ни да се надевам - никогаш нема да биди она вистинското.
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Дефинитивно не разбирам еден дел од темава?

ајде да појаснам кој дел

Може да дадеш конкретен пример... КАКО со ваква лага би ме придобила? Мислам, што би било тоа што би направило таков пресврт кај мене?
Еве еден добар пример, кој е сличен на муабетов. Вчера го гледав Есен во Њу Јорк. Го имаш гледано и ти? Не верувам дека не, но сепак еве да ти го дадам примерот.
Се двоумиш дали да си со некоја девојка затоа што нешто те спречува, а не затоа што не ти се свиѓа, бидејќи и такво нешто спомнавте. Но ете, таа ти кажува дека има некоја тешка болест. Што во тој случај? Од некое потсвесно сожалување ќе решиш да влезеш во врска со неа? Ќе одлучи наместо тебе нејзината лага, која како вистина во моментот ќе ги надмине сите ситни пречки кои те премислувале? И што потоа, кога еден ден, цел заљубен во неа, ќе дознаеш дека всушност те излажала за да те придобие или да ти помогне да се решиш?
Примеров е прилично груб, но на такви лаги мислев.:smir:

п.с. Ситуацијата од филмот не е иста како поставенава тема, затоа кажав слична ... да не фатите во тој правец.:podsmev:
 
Член од
19 септември 2005
Мислења
5.616
Поени од реакции
180
Значи, сепак, не!

Не би и се скарал. Премногу екстремна лага е, но доколку се било во ред, добра врска, би можел да го прескокнам тоа.

Дури и потајно би се надевал дека тој проблем не постои, дека ќе се реши наскоро и слично.

т.е. има една друга работа. Сигурно не би прекинал доколку таа ми каже. Седнеме разговараме, ги отвориме картите...

Доколку сам научам, друга песна е... друго е чувството. Веднаш делува: изневерено. Се изневерува се она што си се трудел да опстои...

Секој греши, и доколку си признае, верувам дека би простил...
 
Член од
25 март 2007
Мислења
204
Поени од реакции
14
Сте блиски со некого, но се двоумите дали да прифатите и врска. Но тогаш, ви кажува некој негов голем проблем (здравствен, психички, финансиски итн), кој ви прави пресврт во вашите чувства и решавате да бидете со таа личност. Тоа би можело да биде несвесно сожалување, гест на човечност или што и да е друго, но важно е дека токму поради тоа вие се решавате на таа врска.
Tipot te izlazal nehsto za nego zaradi koe si vo vrska so nego. Bez toa ti nemalo da bidesh vo vrska so nego. Sega otkri deka toa bez koe nemalo da vlezesh vo vrska so nego ne e vistina, ne e del od nego. Ako ostatokot od negovata lichnost, koj prethodno ne ti bil dovolen za da se reshish da vlezesh vo vrska so nego, sega ti e dovolen za da bidesh vo vrska so nego, bidi. Ako ne ti e dovolno, ne bidi.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom