ЛЕДИКОМ - Мислења

Член од
5 август 2015
Мислења
30
Поени од реакции
3
Здраво,

Случајно ја најдов странава:

http://www.ledikom.mk/mobilni.php

Изненадувачки, гледам дека има некои модели на телефони (како пример. Samsung Galaxy A7 или J7) што не се продаваат ни во Т-Мобиле и Вип, а ни во никоја од продавниците како Сетек, Техно Маркет, Анхоч и тн. и тн.

ПЛУС... приметувам дека цените скоро на сите телефони се за по неколку илјади денари поефтини...

Планирам да купуван телефон, па ме интересира дали некој знае нешто повеќе за ЛЕДИКОМ, и дали има купено телефон од тамо, дали е се ок со телефоните или има некоја причина што се малку поефтини? Ме интересира пошто скоро сите телефони се поефтини од било која продавница во Македонија, дали се оригинали и дали е се ок со нив?

Фала на одговорите,

Поздрав!
 
Член од
16 септември 2013
Мислења
702
Поени од реакции
691
Ледиком се одамна на пазарот, немам забелешки. Си купив iPhone 6s од кај нив, спакуван со целофан со све. Си има и гаранција
 
Член од
15 октомври 2014
Мислења
2.041
Поени од реакции
802
Ледиком се одамна на пазарот, немам забелешки. Си купив iPhone 6s од кај нив, спакуван со целофан со све. Си има и гаранција
Se ubo napisano,no da ne ti dojde vreme da ides za garancijata,tek togas ke ti se odmili i mobilen i sve ..da im ja lupnes po glava ..inaku za ceni i izbor,megu najdobrite se .
 
Член од
16 септември 2013
Мислења
687
Поени од реакции
514
Телефоните се оргинал, без забелешка. Тоа што ќе ти го продадат во ледиком истото ќе го купиш и во Т-Мобиле, Оне или Вип...
Ако планираш да земаш телефон во кеш, купи си од ледиком, моја препорака.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Порано продаваа фалц телефони како оригинал спакувани во кутија од кондури.
Сега незнам ама најверојатно истото го прават.
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.072
Поени од реакции
11.057
Купив телефон од таму.Другар што учи во ск ми го донесе дома 1ден после купувањето.Не го вклучил таму. Го пуштам и работам што работам се до моментот кога ќе го заклучам.Пробувам да го одклучам и не чини екранот.Тачот си работи се слуша во позадина кога ќе отвориш нешто ама екранот црн.Колата под мене уште 1500денари пат си платив до скопје,2 дена после купувањето.Гледаат фолијата уште не ми е одлепена, проверуваат дали е паднат и гледаат дека нема ни гребнатинка ни ништо.Ми викаат ќе ти дадеме нов само прво да дефинираме проблемот што е, ако е до телефонот нешто ќе ти дадеме нов,ќе те бараме за 1-2 часа.Поминуваат3-4 часа ни трага ни глас од нив.Одам и им велам до каде е телефонот, ми викаат ти рековме ќе те бараме, па како ќе ме барате цел ден губам овде ваш проблем е , телефонот не е исправен.НЕ НЕ, ти кажавме дека на сервис е телефонот кога ќе стаса ќе ти го дадеме.И морав да засилам тон и да бидам поагресивен.Не давам 25000 за да купам поправен телефон бе батка.Купувам телефон од 25 000 кој НЕ Е ИСПРАВЕН, ни паднат ни ништо ,ваш пробллем. Видоа не видоа ми дадоа нов телефон, ама ако си почутев со сигурност ќе ми го тупнеа истиот телефон поправан.Па имаше и еден постар човек можеби газда нз, пробуваше да ме намести демек сум го користел телефонот повеќе време и сум му направил јас дефект.Со сигурнотст телефонот беше користен претходно, најверојатно и сервисиран.Имаше една минимална гребка што се познава ептен детално ако ја загледаш и одблиску.Само не се збунив за тоа.Го зедов новиот телефон , го вклучив пред нив се во најдобар ред и да ме нема.
 

devilko

♆ wicked one ♆
Член од
28 август 2014
Мислења
1.831
Поени од реакции
5.945
Јас до сега немам купено од кај нив, но другар ми има купено скап телефон како членот погоре и истиот еве две години работи без никаков проблем, во тоа и сам се имам уверено, доста време ми има поминато во раце.
Али затоа имам непријатна случка со ВИП каде што нов телефон , воопшто не работен го праќаа на сервис, па после 2 недели чекање и агресивна реакција се решија да ми дадат нов.
Така да, отворете очи пред да купите, оти ако земете фалц, ќе губите и време и нерви, независно дали од оператор или мобилара.
 
Член од
6 март 2012
Мислења
47
Поени од реакции
12
дечки ледиком се најкриминалниот стор за мобилни што постои, нарачајте од интернет или идете во веќе поголемите мобилни оператори како телеком, one, vip за 1000 денари повеќе може би, не ви се исплаќа да ризикувате. п.с ако имате приметено и нови верзии на тел. што искачаат и официјално ги нема на европскиот пазар тие ги имаат кај себе..
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
135
Поени од реакции
42
дечки ледиком се најкриминалниот стор за мобилни што постои, нарачајте од интернет или идете во веќе поголемите мобилни оператори како телеком, one, vip за 1000 денари повеќе може би, не ви се исплаќа да ризикувате. п.с ако имате приметено и нови верзии на тел. што искачаат и официјално ги нема на европскиот пазар тие ги имаат кај себе..
Da bese razlikata 1000 den dobro no razlikata vo cena e mnogu pogolema
 
Член од
14 февруари 2013
Мислења
579
Поени од реакции
698
Здраво,

Случајно ја најдов странава:

http://www.ledikom.mk/mobilni.php

Изненадувачки, гледам дека има некои модели на телефони (како пример. Samsung Galaxy A7 или J7) што не се продаваат ни во Т-Мобиле и Вип, а ни во никоја од продавниците како Сетек, Техно Маркет, Анхоч и тн. и тн.

ПЛУС... приметувам дека цените скоро на сите телефони се за по неколку илјади денари поефтини...

Планирам да купуван телефон, па ме интересира дали некој знае нешто повеќе за ЛЕДИКОМ, и дали има купено телефон од тамо, дали е се ок со телефоните или има некоја причина што се малку поефтини? Ме интересира пошто скоро сите телефони се поефтини од било која продавница во Македонија, дали се оригинали и дали е се ок со нив?

Фала на одговорите,

Поздрав!
Јас лично имам телефон од Ледиком кој и во моментов го користам - Galaxy s4 i9515.
Телефонот е коска. Никаков проблем сум немал до сега. Не сецка, не се гаси, ништо....
Апсолутно презадоволен сум. Година ипол го користам (ако не и повеќе). Никакви знаци на слабост не сум заприметил.
Го користам за се буквално. Wifi, 3G, Widgets, игрици, имам милијарда апликации и пробано и тестирано....и гајле нема.

Јас лично сум задоволен од кај нив, па сега ти види... :)
 
K

kicodarker

Гостин
Јас лично имам телефон од Ледиком кој и во моментов го користам - Galaxy s4 i9515.
Телефонот е коска. Никаков проблем сум немал до сега. Не сецка, не се гаси, ништо....
Апсолутно презадоволен сум. Година ипол го користам (ако не и повеќе). Никакви знаци на слабост не сум заприметил.
Го користам за се буквално. Wifi, 3G, Widgets, игрици, имам милијарда апликации и пробано и тестирано....и гајле нема.

Јас лично сум задоволен од кај нив, па сега ти види... :)
Тoa штo телефoнoт не ти кoчи сецкa и сл не е блaгoдaрение нa ледикoм туку нa фирмaтa Сaмсунг и oперaтивниoт систем aндрoид штo ти oвoзмoжил дa кoристиш вифи 3г и др.
Ледикoм препрoдaвaaт телефoни,ги купувaaт oд местa или дoбaвувaчи зa телефoни и прoдaвaaт сo некoјa зaрaбoткa. И нa членoт телефoнoт штo не му се вклучувaл, не е прoблемoт вo ледикoм aкo е фaлшив кaј нив ќе биде и зa тебе. Фaбричкa мaaнa се случувa. Тoa штo не сaкaке дa ти дaдaт нoв не е мoжнo oдеднaш oти не си купил леб дa ти гo сменaт, и пoстoјaт секaкви тaленти oд првo вaдење oд кутијa дa гo испреврти пa врaќaјгo нaзaд нa сервис фaлшив ми прoдaдoa ќе викa.[DOUBLEPOST=1453745036][/DOUBLEPOST]Oд истo местo земaaт телефoни и мoбилaрите и мoбилните oперaтoри и прoдaвнивитез белa техникa сaмo мaржaтa е рaзличнa. Oперaтoрите прoдaвaт нaјскaп зaрaди упaтствoтo нa мaкедoнски штo гo преведувaт и две гoдини гaрaнциј
 
Член од
14 февруари 2013
Мислења
579
Поени од реакции
698
Тoa штo телефoнoт не ти кoчи сецкa и сл не е блaгoдaрение нa ледикoм туку нa фирмaтa Сaмсунг и oперaтивниoт систем aндрoид штo ти oвoзмoжил дa кoристиш вифи 3г и др.
Ледикoм препрoдaвaaт телефoни,ги купувaaт oд местa или дoбaвувaчи зa телефoни и прoдaвaaт сo некoјa зaрaбoткa. И нa членoт телефoнoт штo не му се вклучувaл, не е прoблемoт вo ледикoм aкo е фaлшив кaј нив ќе биде и зa тебе. Фaбричкa мaaнa се случувa. Тoa штo не сaкaке дa ти дaдaт нoв не е мoжнo oдеднaш oти не си купил леб дa ти гo сменaт, и пoстoјaт секaкви тaленти oд првo вaдење oд кутијa дa гo испреврти пa врaќaјгo нaзaд нa сервис фaлшив ми прoдaдoa ќе викa.[DOUBLEPOST=1453745036][/DOUBLEPOST]Oд истo местo земaaт телефoни и мoбилaрите и мoбилните oперaтoри и прoдaвнивитез белa техникa сaмo мaржaтa е рaзличнa. Oперaтoрите прoдaвaт нaјскaп зaрaди упaтствoтo нa мaкедoнски штo гo преведувaт и две гoдини гaрaнциј
Да де да. Тоа е до производството на Самсунг нормално....
Тоа што сакав да го посочам е дека ако се фалш телефоните од Ледиком како што викаат некои членови, јас би се соочувал со хардверски и софтверски проблеми :)
Јас знам дека Samsung-от ми е оригинал, затоа што го имам лично проверено и проценето ;)
Така да, јас лично немам купено копија или некаков тип на „фалш“ телефон од Ледиком. Се си било оригинал и си функционирало без проблем.
Истото ова важи и за Мобеликс. И таму нема шкартоини. :)

Инаку вториот дел од постот и не ти го разбрав баш. Претпоставувам дека цитираш некој друг член... o_O
 
K

kicodarker

Гостин
Да де да. Тоа е до производството на Самсунг нормално....
Тоа што сакав да го посочам е дека ако се фалш телефоните од Ледиком како што викаат некои членови, јас би се соочувал со хардверски и софтверски проблеми :)
Јас знам дека Samsung-от ми е оригинал, затоа што го имам лично проверено и проценето ;)
Така да, јас лично немам купено копија или некаков тип на „фалш“ телефон од Ледиком. Се си било оригинал и си функционирало без проблем.
Истото ова важи и за Мобеликс. И таму нема шкартоини. :)

Инаку вториот дел од постот и не ти го разбрав баш. Претпоставувам дека цитираш некој друг член... o_O
Гo цитирaв @Aleksandar91 штo се жaлеше зa мoбилaрите.
Лoшa мoбилaрa е кoјa ти прoдaвa кoристен телефoн (сo извaдени фaбрички фoлии и сл дoдaтoци) кaкo нoв мaкaр и еден чaс дa е кoристен имoбилaрa штo не гo сменувa прoизвoдoт aкo имa фaбричкa мaaнa.
Кaкo и дa е вo мaкедoнијa сме oсaкaтени сo oфицијaлни прoдaвници нa сaмсунг,ејпл и сл пa ќе имa вaкви муaбети дaли е фaлшив или oригинaл телефoнoт a кaмo ли oргинaлни дoдaтoци дa нaјдиме зa телефoните (футрoли слушaлки бaтерии и сл).
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Oд истo местo земaaт телефoни и мoбилaрите и мoбилните oперaтoри и прoдaвнивитез белa техникa сaмo мaржaтa е рaзличнa. Oперaтoрите прoдaвaт нaјскaп зaрaди упaтствoтo нa мaкедoнски штo гo преведувaт и две гoдини гaрaнциј
Ова е најголемата смешка што сум ја прочитал во последно. :D Дека искачаат од иста фабрика да, но од исто место дека ги купуваат....:cautious:
Ако е така, како што тврдиш, зошто тогаш CSC-то на андроид телефоните од мобиларите не е МК ?? Уствари може да улета некој, но само ако е купен од МК оператор и препродаден во мобилара. :)
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Ова е најголемата смешка што сум ја прочитал во последно. :D Дека искачаат од иста фабрика да, но од исто место дека ги купуваат....:cautious:
Ако е така, како што тврдиш, зошто тогаш CSC-то на андроид телефоните од мобиларите не е МК ?? Уствари може да улета некој, но само ако е купен од МК оператор и препродаден во мобилара. :)
Па операторите т.е нивните овластени сервиси додаваат Македонски.
На било кој телефон/смартфон со МК мени напрај му хард ресет па ќе видиш што ќе стане[DOUBLEPOST=1453752107][/DOUBLEPOST]А дека лејдиком го продава 7-8 класното ѓубре кое не ги поминало спецификациите на производителите е одамна докажано
 

Kajgana Shop

На врв Bottom