Купување преку интернет (генерална дискусија)

Член од
13 февруари 2010
Мислења
119
Поени од реакции
151
^^А во однос на првиот случај?Со кое право ми бараат фактура кога на пратката веќе пише цена од 12.99eur се е отидено упм :yid:

П.С пратката е од Холандија.
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
Ви благодарам за одговорите ;) Работата е што за иста таква пратка од FragranceX летово нити ми стигна за царина нити за ддв,туку фино лепо си ја подигнав од пошта,no questions asked...
Ај сеа барај логика :nesumjas:
Немат логика, нешто поминвит нешто не. Како ќе им прднит нив и тие самите незнает и зависит кој колку е расположен за работење, права калакурница.
Со самото неплаќање на царината aвтоматски не ја подигаш и се согласуваш пратката да биде вратена назад. На царинската декларација што ја прават во СК стои едно членче што вели дека во рок од толку и толку денови доколку пратката не се подигне истата се враќа на испраќачот. Исто е и со поштарината. Доколку не платиш поштарина и не ја подигнеш му ја враќаат на испраќачот.
Или пак можат да му ја запленат во меѓувреме, најчесто запленетите пратки се уништуваат. Уствари е обратно, ако ти ја запленат после гарант некој ќе си ја дрпне.[DOUBLEPOST=1421926493][/DOUBLEPOST]
^^А во однос на првиот случај?Со кое право ми бараат фактура кога на пратката веќе пише цена од 12.99eur се е отидено упм :yid:

П.С пратката е од Холандија.
Имаат право да ти бараат фактура ако нешто им е сумливо.
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Не требаше тој акаунт да испадни дека од мобилен и ми се конектирани со тап.. И затоа иначе да двоен :))
Хехе ме збуни наеднаш ми искача некој со едно мислење и ми одговара нешто али после поврзав :)
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Кои дебили работат во царина и пошта еј да си ја удриш главата од ѕид место нив
Денеска по кој знае кој пат се јавив во царина и дотичниот одвовара
,,Аааа чекај бе море хеј,знаеш љи кољку има пред тебе бе о нон"
,,Абе љоч уште од љани има бе хеј,разбираш бе ти оонјј
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
314
Поени од реакции
30
Епа истото и со мене пратки од 300евра без царина. + кога се јавив ми рече компјутеруте имаат само 5% ддв. И сеа го пуштив меилот со назнака дека е компјутер во прашање плус слика
 
Последно уредено:
Член од
24 мај 2013
Мислења
138
Поени од реакции
207
Почнаа да стигаат пратките, после 2 месеци и повеќе, само, почнаа да лажат овие Кинезиве, стално помали работи, поинакви, ова она... Ќе прекинам веќе да порачувам.
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
314
Поени од реакции
30
Ви се има слупчено досега број за следење да е истечен ?! Јас и тоа го доживеав.. бројот за следење ми е истечен денес... Можно е заради тоа да немам понатаму податоци ? Од царина ми рекоа дека денес е испратено за Прилеп па сеа ваљда утре ќе можам да си го земам ?[DOUBLEPOST=1421970930][/DOUBLEPOST]
Кои дебили работат во царина и пошта еј да си ја удриш главата од ѕид место нив
Денеска по кој знае кој пат се јавив во царина и дотичниот одвовара
,,Аааа чекај бе море хеј,знаеш љи кољку има пред тебе бе о нон"
,,Абе љоч уште од љани има бе хеј,разбираш бе ти оонјј
Море хеј јас сум во тие од лани море хеј :)
 
Последно уредено:

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Ви се има слупчено досега број за следење да е истечен ?! Јас и тоа го доживеав.. бројот за следење ми е истечен денес... Можно е заради тоа да немам понатаму податоци ? Од царина ми рекоа дека денес е испратено за Прилеп па сеа ваљда утре ќе можам да си го земам ?[DOUBLEPOST=1421970930][/DOUBLEPOST]
Море хеј јас сум во тие од лани море хеј :)
Не ми се случило до сега на број да му помине рокот,а трајноста му е три месеци
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
314
Поени од реакции
30
Не ми се случило до сега на број да му помине рокот,а трајноста му е три месеци
Море хеј на мојов 30 дена била :) и сеа најверојатно не можи да се следи поќе ?? ни од македонска ни од француска страна?
 
Член од
13 февруари 2010
Мислења
119
Поени од реакции
151
Здраво народе.Штотуку добив две известувања за покренување на царинска постапка,едното е од Холандија(напојување за PC)на кое на пакетот стои вредност од 12.99ЕУ а го платив мн повеќе,другото е пратка(два парфема од Fragrancex)кои ги нарачав какако gift.Е СЕГА....

Фраерот од царина на МК пошти ми вика дека иако било гифт,секаде во светот се плаќало царина на пратката без разлика дали е гифт или не па ми бараат фактура со актуелна цена на производите...

Ова ми се дешава за прв пат,досега сум нарачувал се без проблем,ако некој може да ме упати или да ми покаже ставка во законот каде гласи дека пратка означена како gift не се царини,па ду му ја лупнам во фаца на шупакот,ке му бидам бескрајно благодарен! ;)


Еве ме мене,оданочен оцаринет со 2000 ден помалку во џеб за компјутерско напојување чија цена беше 4900ден,внесено со тарифна ознака за АКСИЈАЛЕН ВЕНТИЛАТОР?!

До толку ли се неписмени или јс сум луд,не знам што е работава...нека помага некој,каде би се обратил за ова?...
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Еве ме мене,оданочен оцаринет со 2000 ден помалку во џеб за компјутерско напојување чија цена беше 4900ден,внесено со тарифна ознака за АКСИЈАЛЕН ВЕНТИЛАТОР?!

До толку ли се неписмени или јс сум луд,не знам што е работава...нека помага некој,каде би се обратил за ова?...
02/3116-188 Царина - централа
02/3293-994 Одделение за царинска тарифа, ТАРИК, вредност и потекло или прати им маил на
odgovorcarina@customs.gov.mk
info@customs.gov.mk
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
314
Поени од реакции
30
Иначе да заклучно со денеска точно 1 месец 3-4 дена требаше за да стаса пратка од Франција. :)
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Пратките од странство стигнуваат експресно и во голем број.
Нашиве неписмени паразити немаат персонал и ја кочат цела работа.
Па маме ви ебам ангажирајте ги тие што земаат плата а седат дома, барем ќе бидат малце од корист или вработете малди да ги тргнете желките и полжавите
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Чекав 50 дена нешто од алиекспес на кое неам тракинг и вчера ми скурчи и отворив dispute.
Денес ми пишаја демек ако сакам да го затворам и да почекам уште 15 дена и ако не стигнит ќе ми вратат парите.

Незнам шо да прам пошо она заштитана или шо и да е времено шо течит ми истеквит за 10 дена ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom