Купување преку интернет (генерална дискусија)

Член од
6 јуни 2013
Мислења
13
Поени од реакции
1
Ми треба помош од поискусните! Сакам да нарачам реплика која кошта околу 500 евра. Преку која пошта не би прошла на царина според вас?
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Ми треба помош од поискусните! Сакам да нарачам реплика која кошта околу 500 евра. Преку која пошта не би прошла на царина според вас?
Реплика на што? Инаку сите пратки кои пристигнуваат на територија на РМ проаѓаат низ една царина без разлика преку каква пошта стигнале, препорачана, обична Кинеска, Француска, Сингапурска, DHL, TNT, USPS итн со тоа што реплики и слични на тие ствари преку DHL и другите такви компании поминуваат многу лошо. Треба да најдеш некоја дебела врска во поштенска царинарница што ќе ја направи таа пратка фантом и тоа е тоа. Инаку сам да ја порачуваш, па да ја чекаш големи се шансите да останеш и без неа и без пари. Ако има тука некој што знае некои ,,финти" нека ти ги каже.
 
Член од
6 јуни 2013
Мислења
13
Поени од реакции
1
часовник... 90% од пратките до сега не ми се отварани од царина...[DOUBLEPOST=1446993673][/DOUBLEPOST]нека се најде некој од царина што ќе ми заврши работа има 1000 ден.
 
Последно уредено:
Член од
15 ноември 2011
Мислења
314
Поени од реакции
30
Мене вчера ми стаса пратката од царина сите работи беа отворени освен Камерата која беше наведена како производ на опаковката.
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Мене вчера ми стаса пратката од царина сите работи беа отворени освен Камерата која беше наведена како производ на опаковката.
Те царинија?[DOUBLEPOST=1446995878][/DOUBLEPOST]
часовник... 90% од пратките до сега не ми се отварани од царина...[DOUBLEPOST=1446993673][/DOUBLEPOST]нека се најде некој од царина што ќе ми заврши работа има 1000 ден.
На 500 евра 10%, за 1000ка тешко :P Се зависи какви прати си примал, можеби и не биле за царинење релативна работа е :)
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
314
Поени од реакции
30
Те царинија?[DOUBLEPOST=1446995878][/DOUBLEPOST]

На 500 евра 10%, за 1000ка тешко :P Се зависи какви прати си примал, можеби и не биле за царинење релативна работа е :)
Да :) 70 Денари незнам зошто се срамеле за 70.. :)
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Да :) 70 Денари незнам зошто се срамеле за 70.. :)
70 ден царина? Тоа да не ти е лежарина пошо 70 денари за царина малку ми е чудно, инаку како и да е, они да имаа срам ке беше подруго.
 
Член од
6 јуни 2013
Мислења
13
Поени од реакции
1
Друже, имало преку 200 пратки, од нив 50 биле за царина. Сум купувал и сатови од 100-200 евра. И овој сега што сакам да го нарачам 90% нема да се отвори на царина. Ама сега не ми се ризикува. Ако ја отвори некој мајмун ќе дојде до проблеми. Инаку ми ги пакуваат во евтини кутии и пишуваат вредност од 10$ и воопшто не е сумливо и не се отвара. Ама за овој саат не ми се ризикува стварно.. Ако има некој вработено во царина што мисли дека може да заврши работа нека ми пише ПП...[DOUBLEPOST=1446998525][/DOUBLEPOST]
70 ден царина? Тоа да не ти е лежарина пошо 70 денари за царина малку ми е чудно, инаку како и да е, они да имаа срам ке беше подруго.
Мене ми наплаќале исто 70 ден. само за проверка на царина! Значи за да го отварат пакетот и да го затворат е таа цена...
Ако ви треба нешто помош прашајте слободново ПП и ако не можете нешто да најдете.. Нарачувам годиништа се и сешто
 
Последно уредено:
Член од
5 јануари 2012
Мислења
9.288
Поени од реакции
4.961
тие 70 денари се за царинска проверка .. што ќе го отворат и што ќе го залепат пакетот .. за лепак им се парите . :D
 
Член од
6 јуни 2013
Мислења
13
Поени од реакции
1
тие 70 денари се за царинска проверка .. што ќе го отворат и што ќе го залепат пакетот .. за лепак им се парите . :D
Така, доколку не ви ги наплатат овие пари значи пакетот не бил проверен од царина како и 90% од малите пратки! Слабо цариници на форумов lol
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
314
Поени од реакции
30
Така, доколку не ви ги наплатат овие пари значи пакетот не бил проверен од царина како и 90% од малите пратки! Слабо цариници на форумов lol
Хахаха можеби има некој :) Работата е што ефтини пратки ми заглавуваат а скапите поминуваат без проблем.
 
Член од
18 јануари 2011
Мислења
27
Поени од реакции
1
ај ако може некој да каже каква е процедурата за порачување преку Амазон и колку се поштарините и такви слични работи:)
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
ај ако може некој да каже каква е процедурата за порачување преку Амазон и колку се поштарините и такви слични работи:)
Зависи што сакаш да порачуваш :) Амазон како Амазон е ограничен со испорака со МКД а и поштарината не е нешто ниска. Има и селери што продаваат таму но и тие не се нешто цвеќиња за мирисање, затоа те прашав што конкретно сакаш. Од Амазон најчесто можеш да порачуваш ДВД, ЦД, книги, плочи и уште некој ситници.
 
Член од
11 јули 2009
Мислења
1.415
Поени од реакции
962
Така, доколку не ви ги наплатат овие пари значи пакетот не бил проверен од царина како и 90% од малите пратки! Слабо цариници на форумов lol
Од која страна нарачуваш часовници? да не е од popkind ? До сега имам нарачано 3 од таму и ниеден не ми царинеле, сите што ги нарачав се околу 80$.


Имам јас друго прашање, на trackingcourier следам пратка пратена преку china post и пишува дека вчера стигнала во Прага, за кое време отприлика би требало да ми стигне пратката во МК ?
 
Член од
5 јануари 2012
Мислења
9.288
Поени од реакции
4.961
Од која страна нарачуваш часовници? да не е од popkind ? До сега имам нарачано 3 од таму и ниеден не ми царинеле, сите што ги нарачав се околу 80$.


Имам јас друго прашање, на trackingcourier следам пратка пратена преку china post и пишува дека вчера стигнала во Прага, за кое време отприлика би требало да ми стигне пратката во МК ?
Зависи може и за 2-3 дена може и најкасно до 10 дена ..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom