Купопродажба на недвижности во Скопје

Член од
4 октомври 2014
Мислења
173
Поени од реакции
54
mozda a moze i ne.
Pred desetina dena se prodade stan od 76m2 vo lisice karsi parkot na tose na vtor sprat za 39000 evra; Polecka ama sigurno kliza na 500e za m2. se so e preku 700e vekje so godini nikoj ne go pomirisuva.
Кога не би постоело договарање на цените од градежната мафија би требало така да биде.
Ама не е, и нема да биде, барем во догледно време.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
ВО СКОПЈЕ ИМА 3.500 НЕПРОДАДЕНИ СТАНОВИ


  • Голем број станови во новоградбите во Скопје со месеци стојат празни. Во главниот град, заклучно со јуни годинава, имало вкупно 3.459 непродадени станови, покажуваат податопците на Агенцијата за анализа на пазарот на недвижности Фортон. Половината од непродадените станови се наоѓаат во општината Карпош.
    http://www.telma.com.mk/vesti/vo-skopje-ima-3500-neprodadeni-stanovi
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
Ме интересира на кој начин може и дали може да се купи стан преку лицитација,или преку банки ? во зградава имаше еден кој што беше љубител на коцка,зимал пари,немал да ги враќа,и му го земаа станот,го купи еден друг човек за ефтини пари(така се збори) преку лицитација/банка/лихвар.Дали постојат такви работи,дали се возможни,или мора да имаш некои луѓе по тие места ? истото ми кажаа и за еден што си купи нов пассат за ефтини пари,на лизинг бил,исплатил тој половина и повеќе,и човеков само си доплатил остатокот и си го земал пасатот.

Вистина е ова,или муабети ?
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
ВО СКОПЈЕ ИМА 3.500 НЕПРОДАДЕНИ СТАНОВИ


  • Голем број станови во новоградбите во Скопје со месеци стојат празни. Во главниот град, заклучно со јуни годинава, имало вкупно 3.459 непродадени станови, покажуваат податопците на Агенцијата за анализа на пазарот на недвижности Фортон. Половината од непродадените станови се наоѓаат во општината Карпош.
    http://www.telma.com.mk/vesti/vo-skopje-ima-3500-neprodadeni-stanovi
Bas gi briga, pola stanovi da gi prodadat pola im se cist profit.
 
Член од
4 октомври 2014
Мислења
173
Поени од реакции
54
Тоа е мала бројка за град со величина на скопје.
Досега беше ептен кнап/ненормално што беа продавани станови во изградба - тоа го нема никаде.

Искрено валволин ако имаш намера да купиш - сега е периодот за купување, можеби да почекаш уште неколку месеци да падне уште малку цената, но евентуално цените ќе одат паралелно со просечната плата однос 1 према два по квадрат. А просечна плата ќе се зголемува во иднина. Просечна плата во ск е 400 еур. Па прави ја сметката.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Тоа е мала бројка за град со величина на скопје.
Досега беше ептен кнап/ненормално што беа продавани станови во изградба - тоа го нема никаде.

Искрено валволин ако имаш намера да купиш - сега е периодот за купување, можеби да почекаш уште неколку месеци да падне уште малку цената, но евентуално цените ќе одат паралелно со просечната плата однос 1 према два по квадрат. А просечна плата ќе се зголемува во иднина. Просечна плата во ск е 400 еур. Па прави ја сметката.
So prosecna plata (samo tie u drzavno) ni garaza ne moze da kupis. Se so se kupue e so pari pecaleni nadvor.
Jas sum 1000% siguren deka cenata doprva ke padne, i toa kako kamen.
 
Член од
4 октомври 2014
Мислења
173
Поени од реакции
54
Toa e dodaten stimul za odenje na cenata nagore.

Провери ги цените во Софија не се тие што ги мислиш.
http://www.numbeo.com/cost-of-living/city_result.jsp?country=Bulgaria&city=Sofia

i solun...
http://www.numbeo.com/cost-of-living/city_result.jsp?country=Greece&city=Thessaloniki

i sporedi gi so platite.

Skopje sekogas ke ima poskap kvadrat vo odnos na plata od pricina sto ima samo eden normalen grad vo drzaavicevo nase - skopje, za razlika od bg i gr kaj sto imas poveke centri.

Btw..i vo dvata grada vo momentov se ispod cena stanovite.

Cenata ja diktira pobaruvackata....a ne trosocite za izgradba.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Toa e dodaten stimul za odenje na cenata nagore.

Провери ги цените во Софија не се тие што ги мислиш.
http://www.numbeo.com/cost-of-living/city_result.jsp?country=Bulgaria&city=Sofia
Ako sakas vo Sofija odma ke ti najdam nov stan za pomalku od 500 evra za m2. Vo BG odam na 2-3 meseci cenite pagjaat po 5-10% mesecno.
Enivej, slepcite slobodno neka kupuvaat po ovie naduvani ceni, dodeka ima ofci ke ima i volci.
Gevahir od 1100 veke gi simnaa na 800, kladba stavam deka slednata ponuda ke bide 500 ako ne i pomalku. Se falea deka imaat prodadeno ne znam koku stanovi, a fakticki toa se samo podpisani nameri za kupuvanje bez nikakva garancija ili kapar iliu bilosto od strana na potpisnicite-kupuvacite. So znaci realno nieden stan ne prodale.
 
Последно уредено:
Член од
4 октомври 2014
Мислења
173
Поени од реакции
54
Vo karpuzica? Ima....isto taka ima takvi i vo topaansko pole skopje.[DOUBLEPOST=1426082488][/DOUBLEPOST]koj ke mu kupi na dzevahir vo tolkavi zgradishta. Tie zgradishta se sekogash najeftini.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Vo karpuzica? Ima....isto taka ima takvi i vo topaansko pole skopje.[DOUBLEPOST=1426082488][/DOUBLEPOST]koj ke mu kupi na dzevahir vo tolkavi zgradishta. Tie zgradishta se sekogash najeftini.
Neka gi simne na 500 evra pa ke gi prodade, mislam deka oni najprvo ke ja srusat cenata. Drugite sakale nejkele ke gi simnat.
 
Член од
4 октомври 2014
Мислења
173
Поени од реакции
54
Tocno, tie ke ja srusat cenata. zatoa pocekaj dodeka se izgradat, togas ke imame cena ispod cena vo skopje konecno posle tolku godini naduvani ceni. Ali realno posle toa pak ke si se dvizi cenata soodvetno so platite t.e. nagore.
.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Tocno, tie ke ja srusat cenata. zatoa pocekaj dodeka se izgradat, togas ke imame cena ispod cena vo skopje konecno posle tolku godini naduvani ceni. Ali realno posle toa pak ke si se dvizi cenata soodvetno so platite.
Prema platite kvadrat realno ne treba ni 500 evra da bide. Ovie napumpani ceni se posledica na toa so 15tina godini ne se gradese nisto, vo vreme na sdsm ne mozese zgrada da napravis bes da te masiraat godini i godini za milion dozvoli i raznorazni pizdarii.
 
Член од
4 октомври 2014
Мислења
173
Поени од реакции
54
Tocno taka se soglasuvam. Ama toa istoto masiranje, mitarenje i slicno ke bide sekogas kaj nas prisutno (cel balkan) dal vmro dal sds - isto ti e.

I pak cenata ne zavisi od trosocite na izgradba tuku od pobaruvackata. Se dodeka nekoj e spremen da dade 1200 ili 1000 ili 800 eu...cenata ke bide soodvetna.

Ako sakas vistinska cena na izgradba - 80 eur karabina + 80 komplet. Bujrum izgradisi kukicka vo selcata vo skopsko pole od magari do petrovec.

Ha, dodusa taka i e najbolje da se mafnes od gjubreto vo skopje.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom