Кукаст Крст/Свастика - Сила зад која се крие култ?

Член од
4 април 2007
Мислења
22
Поени од реакции
0


Swastika od (Sanskrit svástika स्वास्तिक)
Najcesto koristen culten znak od Dharmickite religii (Hinduism, Buddhism i Jainism )





OHRID





nekakvo moe raymisluvanje..moye da gresam



The swastika can be derived from the sun cross, and is another solar symbol in some contexts.[citation needed] It is used (not as a solar symbol in particular) among Buddhists, Jains, and Hindus (see manji) in addition to its infamous Nazi associations.

uste nekoja od Plaosnik





svastikata e simbol koj inace tocno poteknuva od pred 3.000 godini.duri e postara i od drevniot egipetski simbol Ankh

. artefakti od gncarija,paricki,mozaici..od troja ..pokazuvaat deka svastikata poteknuva duri i 1000 BCE.

simbolot na svastika vo narednite godini e korsiten od poveke kulturi niz celiot svet vklucuvajki gi i Kinezite,Japoncite,Indija kako i delovi od juzna Evropa...(veke gledate od mozaciite i kaj nas).

narekuvana e pod razlicni iminja:

* China - wan
* England - fylfot
* Germany - Hakenkreuz
* Greece - tetraskelion and gammadion
* India - swastika


ova e veke malku smesnicko....videte na zgradata gore







gravirka na kamen...UK

 

girlll

§įмθπŞ ďª φΪШ
Член од
28 јануари 2007
Мислења
3.418
Поени од реакции
111
Ke kazam samo edno.. Pozadi SE ama bas SE na svetov se krie samo edna rabota.. Svetskata Vlada - Komitetot 300
 

Insomniac

Evil Macedonian
Член од
27 мај 2007
Мислења
1.799
Поени од реакции
28
Од многу различни работи сум слушнал дека Хитлер бил археолог и се интересирал за надприродното,откопувал пирамиди во Африка,проучувал храмови,мислам го имал копјето со кое е убиен Исус Христос или така нешто.Што имате вие слушнато?
Дали ти знајш колку се анти-македонски тие што ти се во потписот, www.bloodandhonour.org e вистинскиот не C18
 

Clarkii

Hold me,Thrill me,Kiss me,Kill me
Член од
13 август 2007
Мислења
252
Поени од реакции
4
Свастиката е древен симбол на старите нормани и еден од симболите наречени руни го симболизира сонцето и вечниот живот затоа Хитлер го зема како симбол на неговата идеја за третиот рајх.Точно е тоа дека негови археолози го барале светото копје со кое е прободен Исус.Хитлер бил опседнат со окултните работи и на секој начин настојувал да пронајде вакви артефакти конкретно за копјето се верува дека е пронајдено скоро гледав една емисија на дискавери посветена на испитуванје на афтентичноста на копјето.:toe:
 

BlAcK_MamBa

:: Living by my own rules ::
Член од
25 март 2007
Мислења
431
Поени од реакции
5
заклучок:
Кукастиот крст постоел од древни времиња, и од тогаш натака секој си го користи како шо ќе му текни :pop:
 
Член од
6 април 2006
Мислења
972
Поени од реакции
11
Од многу различни работи сум слушнал дека Хитлер бил археолог и се интересирал за надприродното,откопувал пирамиди во Африка,проучувал храмови,мислам го имал копјето со кое е убиен Исус Христос или така нешто.Што имате вие слушнато?
Ako dobro razbrav shto te interesira, mozebi ke te interesira "Okultni Rajh" od Herbert Brenan.
 
B

black angel

Гостин
a zosto bas hitler go interesiralo bas za kopjeto ili za znakov koga mozel da si stvori sam ne da go odbelezi kako negov
 

Clarkii

Hold me,Thrill me,Kiss me,Kill me
Член од
13 август 2007
Мислења
252
Поени од реакции
4
a zosto bas hitler go interesiralo bas za kopjeto ili za znakov koga mozel da si stvori sam ne da go odbelezi kako negov
Затоа што верувал дека овие артефакти ќе бидат неговата сила и моќ во освојувањето на светот и крајниот учинок создавањето на една раса т.е.
ариевската раса.
 
Член од
3 август 2006
Мислења
25
Поени од реакции
0
Cekajte da raszjasnime edna rabota.se slozuvam so Jaenu Girl toj sakal da aplicira na fakultet za likovni umetnosti no toj profesorot tamu go odbil i mu rekol deka lugeto mu izgledale poveke kako nekoi gradbi blagodarejki na ostrite konturi so go imalo vo crtezite i mu rekol da proba da se zapisi na arhitektura a ne na arheologija no isto taka profesorot bil evrein so mislam deka e rezultat na zaginatite nad 6 milioni evrei. drugo za kukastiot krst nemam so mnogu da kazam posto nemam mnogu informacii ama ke imam za kratko vreme i ke ve update-uvam so poskoro POZDRAV
 

DARK3R

Македонец
Член од
14 јули 2007
Мислења
99
Поени од реакции
0
Од многу различни работи сум слушнал дека Хитлер бил археолог и се интересирал за надприродното,откопувал пирамиди во Африка,проучувал храмови,мислам го имал копјето со кое е убиен Исус Христос или така нешто.Што имате вие слушнато?
Е баш за тоа копје вчера гледав филм...само во филмот се кажуваше дека копјето било скршено на три дела и било на три континенти....а Хитлер го имал само едното парче...
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.652
Поени од реакции
5.331
Ако е релевантна серијата за Хитлер-подемот на злото што неодамна ја даваа на Сител,нема ништо освен коинциденција!!!Хитлер сакаше само да ги порази Евреите, и да биде апсолутистички владетел на целиот свет!!Не верувам дека има некаква врска со какви и да биле други работи освен тоа што го напоменав!!
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
zatoa ne treba da bide zabraneto da se nosi kukasti krst demek predizvikuval rasna omraza, pa togas treba i obicen krst nosenje da se zabrani pod obrazlozenie deka moze da predizvika verska omraza.
 

Neno-WH

Anyone interested?
Член од
21 септември 2008
Мислења
281
Поени од реакции
17
Во една книга што ја имам за окултната магија на третиот рајх пишува дека Кукастиот крст води потекло од хинду религијата па после и во нордиската религија. По многубројните посети од високи офицери на фашистичката партија во Индија и Непал се донесува одлука да се користи Кукастиот крст(тоа било уште пред Втора Светска Војна)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom