Крис Корнел

Natan 3.0

Bitch Божји
Член од
17 февруари 2019
Мислења
270
Поени од реакции
814
Bo пресрет на годишнината на неговата прерана смрт (18 мај 2017), ја отворам темава посветена на Крис Корнел, лиричарот, поетот, музичарот кој го обележи мојот живот. Уште од првите тактови и кадри на Black Hole Sun, Burden In My Hand на Саундгарден се навлеков на невообичаените time signatures и хипнотичниот вокал на Корнел. Истражувајќи ја историјата на бендот наидов на невообичаени амалгами на doom metal со prog metal, нешто што ги пробиваше рамките на мрзеливо составената етикета "grunge", која ги опфаќаше сите бендови кои произлегоа од тлото на Сиетл кон крајот на осумдесеттите и почетокот на деведесеттите години. Излегувајќи од неговиот матичен бенд, Корнел ќе се обиде да изгради соло кариера со албумот Euphoria mo(u)rning, кој ќе стане култен меѓу обожавателите на неговата музика. Подоцна ќе стане вокал на Audioslave, супергрупа која ќе доживее глобален успех, но која беше со скепса дочекана од страна на љубителите на неговото изворно дело. Колаборирајќи со други прерано изгубени таленти надвор од неговото музичко милје како Џеф Бакли, Корнел остави неизбришлив печат врз светската музичка мапа. Ова е тема за сите двајца фанови на Корнел на форумов и неговата музика која до ден-денешен ги тангира.
 
Последно уредено:

placeb

place_b
Член од
21 јуни 2016
Мислења
2.558
Поени од реакции
1.960
Незаборавлив вокал : Feel the rhythm with your hands.....
 
Последно уредено:
Член од
20 април 2012
Мислења
2.091
Поени од реакции
4.164
Bo пресрет на годишнината на неговата прерана смрт (18 мај 2017), ја отворам темава посветена на Крис Корнел, лиричарот, поетот, музичарот кој го обележи мојот живот. Уште од првите тактови и кадри на Black Hole Sun, Burden In My Hand на Саундгарден се навлеков на невообичаените time signatures и хипнотичниот вокал на Корнел. Истражувајќи ја историјата на бендот наидов на невообичаени амалгами на doom metal со prog metal, нешто што ги пробиваше рамките на мрзеливо составената етикета "grunge", која ги опфаќаше сите бендови кои произлегоа од тлото на Сиетл кон крајот на осумдесеттите и почетокот на деведесеттите години. Излегувајќи од неговиот матичен бенд, Корнел ќе се обиде да изгради соло кариера со албумот Euphoria mo(u)rning, кој ќе стане култен меѓу обожавателите на неговата музика. Подоцна ќе стане вокал на Audioslave, супергрупа која ќе доживее глобален успех, но која беше со скепса дочекана од страна на љубителите на неговото изворно дело. Колаборирајќи со други прерано изгубени таленти надвор од неговото музичко милје како Џеф Бакли, Корнел остави неизбришлив печат врз светската музичка мапа. Ова е тема за сите двајца фанови на Корнел на форумов и неговата музика која до ден-денешен ги тангира.
Еден од најдобрите вокали во рок музиката.!(y)
 

Natan 3.0

Bitch Божји
Член од
17 февруари 2019
Мислења
270
Поени од реакции
814
Еден од најдобрите вокали во рок музиката.!(y)
Во неговиот прајм според мене вокално GOAT во рок-музиката. Нереален гласовен ранг:
[DOUBLEPOST=1556072179][/DOUBLEPOST]
Еден од најдобрите вокали во рок музиката.!(y)
Во неговиот прајм според мене вокално беше GOAT во рок-музиката. Нереален гласовен ранг:
 
Последно уредено:

Natan 3.0

Bitch Божји
Член од
17 февруари 2019
Мислења
270
Поени од реакции
814
No one sings like you anymore...
 

Natan 3.0

Bitch Божји
Член од
17 февруари 2019
Мислења
270
Поени од реакции
814
Очајни пацерски грешки во воведниов пост, ќе да сум сакала да пишам „прог-рок“, „слаџ метал“ и психоделичен рок. А дека Корнел одлично би се снашол и во блузерските води, доказ е и приложеново:


...И дека е еклатантен пример за тоа како човек кој е природно хиперинтелигентен, интроспективен и мултиталентиран, сепак (и за жал многу често), може да подлегне на суицидални идеации.
 
На врв Bottom