Криптовалути - Генерална дискусија

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.434
Поени од реакции
22.777
Цел пазар е тотално е поврзан со берзанските индекси, па нема поента да се инвестира во нешто толку ризично ако движењата се исти како и тие на компаниите чија вредност има и некаква позадина.
siguren si deka i toa e taka?
 
Член од
7 август 2011
Мислења
4.759
Поени од реакции
12.874
siguren si deka i toa e taka?
Па зависи во кои компании инвестираш. Да, тесли месли и такви беа балон, ама си има компании чија вредност е реална и предвидлива. Здрав е падов, ќе отвори можност за влез по разумни цени.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.636
Поени од реакции
8.532
Moze li da se kupuva sega, ne se razbiram od ova, ama mi izgleda kako fina investicija.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.706
Поени од реакции
35.151
Каква глупост и коцка е криптово страшно нешто. Во вторникот продадов се што имав ада на 1.5, очекувајќи пад по стартот на sundaeswap, и сосема случајно го избегнав целиот пад на маркетот. Рулет да играм помалку коцка ќе биде. Цел пазар е тотално е поврзан со берзанските индекси, па нема поента да се инвестира во нешто толку ризично ако движењата се исти како и тие на компаниите чија вредност има и некаква позадина.
Ни од тоа не зависи :D

Последните дипови се направени генерално од:
Економската политика на САД.
Проблемите со копањето (Казахстан, Косово и сл. држави поради енергетската криза, војна).
Најавата од ЕУ дека може да ги банира POW валутите (повторно поради енергетската криза).
Оправањето на економиите во голем дел од земјите со стивнување на короната, каматните стапки и тн.
 
Член од
17 август 2009
Мислења
3.624
Поени од реакции
5.148
Русија ќе го забрани тргувањето со крипто по дојава од ФСБ/ КГБ по старо, дека со крипто се исплаќаат странски/домашни агенти, невладини и сл за да се избегне траг од обичните банкарски трансакции.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.706
Поени од реакции
35.151
Член од
21 август 2017
Мислења
16
Поени од реакции
1
Dali e ova realna ili fake?
Imam dobieno nesto poklon I se registrirav of taa pricina I Sega potrebno e da vlozam 400 dolari za da mi se verificira profilot, a potoa moze da podignam se, ako moze nekoj da mi odgovoriv
Blagodaram od napred
 
Член од
28 септември 2014
Мислења
992
Поени од реакции
1.426
Dali e ova realna ili fake?
Imam dobieno nesto poklon I se registrirav of taa pricina I Sega potrebno e da vlozam 400 dolari za da mi se verificira profilot, a potoa moze da podignam se, ako moze nekoj da mi odgovoriv
Blagodaram od napred
штом мора да вложиш почетни пари 99% е пирамида
 
Член од
28 октомври 2021
Мислења
1.092
Поени од реакции
2.146
Русија ќе го забрани тргувањето со крипто по дојава од ФСБ/ КГБ по старо, дека со крипто се исплаќаат странски/домашни агенти, невладини и сл за да се избегне траг од обичните банкарски трансакции.
Па по логика не смее да постои ваква валута, децентрализирана, одма се накачуваат луѓе кои имаат милиони за перење.
 
Член од
16 декември 2021
Мислења
478
Поени од реакции
1.012
Dali e ova realna ili fake?
Imam dobieno nesto poklon I se registrirav of taa pricina I Sega potrebno e da vlozam 400 dolari za da mi se verificira profilot, a potoa moze da podignam se, ako moze nekoj da mi odgovoriv
Blagodaram od napred
Треба да вложиш 400 усд за да ти се верифицира профилот? :lolzz:
 
Член од
17 август 2009
Мислења
3.624
Поени од реакции
5.148
Па по логика не смее да постои ваква валута, децентрализирана, одма се накачуваат луѓе кои имаат милиони за перење.
И перење пари да, ама ова е пострашно. Алатка на "странски служби".Или некој научник што работи на проект на хиперсонична ракета, порано ги следеа од кај ќе земат куферчињата или сметка кај отвориле. Сеа со ова чиста работа.
Само чудно Кина го укапираа и ја забранија, Русија е следна. Само САД го форсираат преку инфлуенсери и корпорации. Сатоши Накамото демек :D


"Virtual currency-related business activities are illegal financial activities," the People's Bank of China said, warning it "seriously endangers the safety of people's assets".

Bank of Russia Seeks to Outlaw Mining and Trading of Crypto
Central bank proposed a far-ranging ban in a report Thursday 20.01.2022
Russia’s FSB is also pushing for a ban on cryptocurrencies .Bloomberg


U.S. Federal Reserve Chairman Jerome Powell spoke at the House Financial Services Committee meeting recently and clarified comments where he expressed interest in cryptocurrency regulation. Powell says he has “no intention” of banning cryptocurrencies.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom