Криптовалути - Генерална дискусија

Член од
25 јуни 2013
Мислења
584
Поени од реакции
247
да, само имај на ум дека моментално етх е најпопуларно и некои не ги ни гледаат нфт-то од другите мрежи, мада во последно време бидејќи е премногу голем гас фи на етх, почнаа да се пробиваат и полигон и бнб
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.947
Последни 10 денови за шиткање кај јенките со цел да се избегне капиталната добивка кај криптото за оваа година.
Ако го изгласаат „Build Back Better Act” ќе се затегне јамката прилично. Очекувајте раздвижување на маркетот деновиве, би требало да има зголемен волумен на тргување.
 
Член од
30 август 2012
Мислења
3.295
Поени од реакции
5.498
Јас почнав да инвестирам во некои токени до вредност 0.00000001 и слично на помало берзи , па доста е една да упали и да оди на поголема како бинансе , па сигурно некоја ќе успее како доге или шиба тоа ке биди коска ...
Инаку за со поќе пари моментално најдобра инвестиција е етериум , а за помалку тие меме коинзи , како и да е можи е грешка ама ќе видиме
 
Член од
18 август 2015
Мислења
159
Поени од реакции
85
Здраво
Искуство некој со nexo.io?
Сакам да пробам да ставам на stable coini (како највисок процент на заработка, 12%).
Кој би бил најефтин и најдобар начин на инвестирање во nexo.io (преку Binance можеби?) и се разбира withdrawing?
 

mortum

Слобода или Смрт
Член од
5 ноември 2021
Мислења
107
Поени од реакции
83
Јас почнав да инвестирам во некои токени до вредност 0.00000001 и слично на помало берзи , па доста е една да упали и да оди на поголема како бинансе , па сигурно некоја ќе успее како доге или шиба тоа ке биди коска ...
Инаку за со поќе пари моментално најдобра инвестиција е етериум , а за помалку тие меме коинзи , како и да е можи е грешка ама ќе видиме
за вакви работи провери crex24.com, имаат и faucets(беспари токени). Не ти праќам реферал дека ме боли стапот за минималната добивка, стварно е добра платформата со над 200 коини од кои 50 имаат солидна ликвидност над илјада долари дневно. Само русите/кипарците знаат да гасат сервери божем ги хакирале па да ти ги снема средствата (мене ми се нема десено, ако имаш поголеми суми од бтц или нешо друго чувај на валет или ако ти се исплати шиткоинсот чувај ги на нативните валети ако ти се за долг холд а не за дејтрејдање.)
 
Член од
30 август 2012
Мислења
3.295
Поени од реакции
5.498
за вакви работи провери crex24.com, имаат и faucets(беспари токени). Не ти праќам реферал дека ме боли стапот за минималната добивка, стварно е добра платформата со над 200 коини од кои 50 имаат солидна ликвидност над илјада долари дневно. Само русите/кипарците знаат да гасат сервери божем ги хакирале па да ти ги снема средствата (мене ми се нема десено, ако имаш поголеми суми од бтц или нешо друго чувај на валет или ако ти се исплати шиткоинсот чувај ги на нативните валети ако ти се за долг холд а не за дејтрејдање.)
Не бе брат си ги купувам на gate.io ги има таквите коинзи , после ако излезат на Binance си ги префрлам таму , како шо напрајв со шибата... Е сега на гате неможи директ со картичка ,треба преку друго да се земат , ама така терам ..
п.с. Инаку ќе проверам што е тоа , ако нешто ми фати око да купувам од таму и се регистрирам ќе ти побарам реферал
 
Член од
3 март 2019
Мислења
106
Поени од реакции
472
Не бе брат си ги купувам на gate.io ги има таквите коинзи , после ако излезат на Binance си ги префрлам таму , како шо напрајв со шибата... Е сега на гате неможи директ со картичка ,треба преку друго да се земат , ама така терам ..
п.с. Инаку ќе проверам што е тоа , ако нешто ми фати око да купувам од таму и се регистрирам ќе ти побарам реферал
Пошо глеам те интересират полесна заработка провери ги presearch и Hi Dollar. Free за почеток се собираат доста лесно, само си има правила кога мојш да ги повлечиш токените :)
 
Член од
30 август 2012
Мислења
3.295
Поени од реакции
5.498
Пошо глеам те интересират полесна заработка провери ги presearch и Hi Dollar. Free за почеток се собираат доста лесно, само си има правила кога мојш да ги повлечиш токените :)
Фала на инфо ќе ги проверам , ама како и да е ова со фри е како пи :)
Инаку вака добро ми оди засега, јесте да се шит коинзи т.е. токени ама нема никаков трошок на струја , а и со ова шпекулациите со криптата , лесно можи некоја да оди х милион на горе :)
 
Член од
25 јуни 2013
Мислења
584
Поени од реакции
247
Фала на инфо ќе ги проверам , ама како и да е ова со фри е како пи :)
Инаку вака добро ми оди засега, јесте да се шит коинзи т.е. токени ама нема никаков трошок на струја , а и со ова шпекулациите со криптата , лесно можи некоја да оди х милион на горе :)
размисли малку, бесплатно е, не троши никакви ресурси, не контрибутираш никако на мрежата освен тоа што се регистрираш... од каде тогаш ќе дојде вредноста на токенот? Точно е дека сега и валути без некоја корисна вредност се дигаат во цена, али овие типови што ги велиш ти се на дното. Скептичен сум до врв, моја препорака - не си го троши времето.
 
Член од
30 август 2012
Мислења
3.295
Поени од реакции
5.498
размисли малку, бесплатно е, не троши никакви ресурси, не контрибутираш никако на мрежата освен тоа што се регистрираш... од каде тогаш ќе дојде вредноста на токенот? Точно е дека сега и валути без некоја корисна вредност се дигаат во цена, али овие типови што ги велиш ти се на дното. Скептичен сум до врв, моја препорака - не си го троши времето.
За кои токени ми викаш дека се бесплатни? Не те разбрав баш ..дали мене ми реплицираше за тие шо ги споменав дека ги купувам на менувачница или пак за овие што ги спомена Лихнидос?
 

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
На која валута е паметно да се вложува овој период, да се продава, да се купува, да се размислува за во иднина ?

Ајде кој е поупатен ако не му е мака нека сложи една листа со валути кои во иднина би биле интересни за инвестирање, а кои би требало да се одбегнуваат.
 

mortum

Слобода или Смрт
Член од
5 ноември 2021
Мислења
107
Поени од реакции
83
За кои токени ми викаш дека се бесплатни? Не те разбрав баш ..дали мене ми реплицираше за тие шо ги споменав дека ги купувам на менувачница или пак за овие што ги спомена Лихнидос?
Се што е бесплатно, ти си производот. Пи не работи на прицип proof of work. T.e работи слично ко BAT токенот на brave. Маркетиншките мршојадци ти дишат у врат, а ти добиваш ситини пари у возврат за тоа.
Автоматски споено мислење:

На која валута е паметно да се вложува овој период, да се продава, да се купува, да се размислува за во иднина ?

Ајде кој е поупатен ако не му е мака нека сложи една листа со валути кои во иднина би биле интересни за инвестирање, а кои би требало да се одбегнуваат.
Моменатлно на берза е се преценето, а не па на крипто. Моментално ако не знаеш сам да анализираш акции/криптовалути не би ти препорачал да инвестираш.

Ако имаш појше време да утепаш а ти се праат пари следи неколку работи, имам напраено guide.
у кратки црти пратиш основните параметри на coinmarketcap, глеаш whitepaper, Sourcecode(ако имаш познавања од кодирање), пратиш пазари за купопродажба, пратиш исто каква е состојбата у клубот (социјални мрежи интеракција меѓу холдерите/инвеститорите у крипто проектот).
 

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.667
Многу ме интересира како и изгледа и што се анализира во криптово. Имам и ја купено чисто од забава, али баш ме занима :)
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.324
Поени од реакции
22.628
Многу ме интересира како и изгледа и што се анализира во криптово. Имам и ја купено чисто од забава, али баш ме занима :)
nisto... vredonosta e bazirana na toa kolku platil posledniot kupec za elektronskiot fajl.... ova ti e isto ko bilo koja umetnicka slika ili nekoja kolekcionerska rabota... u princip imas luge sto vrednuvaat nesto i si se lazat megu sebe deka volku ili tolku vredi.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.947
На која валута е паметно да се вложува овој период, да се продава, да се купува, да се размислува за во иднина ?

Ајде кој е поупатен ако не му е мака нека сложи една листа со валути кои во иднина би биле интересни за инвестирање, а кои би требало да се одбегнуваат.
@StefusRefus што викаат индикаторите?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom