Криптовалути - Генерална дискусија

mortum

Слобода или Смрт
Член од
5 ноември 2021
Мислења
106
Поени од реакции
78
-50% од сегашната цена.
мене според ова шо се дешава на пазарот сум скептичен и мислам дека претпоставката ти е преконзервативна. Личи на бабл иако технологијата има голем потенцијал, и поради тоа ќе ја флеш крешнат коа најмалку се очекува, да не ги прееебе финансиските институции.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
6.229
Поени од реакции
3.837
мене според ова шо се дешава на пазарот сум скептичен и мислам дека претпоставката ти е преконзервативна. Личи на бабл иако технологијата има голем потенцијал, и поради тоа ќе ја флеш крешнат коа најмалку се очекува, да не ги прееебе финансиските институции.
Не инвестирам во крипто поради технологија и не читам вести и неверувам во заговори. Инвестирам само поради профит а тргувам по економски индикатори. Врз база на економски индикатори не купувам во моментов.
 
Член од
11 октомври 2020
Мислења
16
Поени од реакции
5
дали некој има купено хелиум мајнер и колку се додатните трошоци за транспорт и дали се царини?
Автоматски споено мислење:

дали некој има купено хелиум мајнер и колку се додатните трошоци за транспорт и дали се царини?
 

mortum

Слобода или Смрт
Член од
5 ноември 2021
Мислења
106
Поени од реакции
78
Не инвестирам во крипто поради технологија и не читам вести и неверувам во заговори. Инвестирам само поради профит а тргувам по економски индикатори. Врз база на економски индикатори не купувам во моментов.
Интересно, чудо е како покрај толку китови имаш муда да тргуваш со економски индикатори. Ај за шиткоините друга е причата тоа е веќе коцка и 90% се пумп и думп шеми ама за овие саглам шо се неизвесно е до макс иако повеќето имаат иднина (криптото ти е според мене .ком бабл 2.0, само се чека кога ќе дое до права евалуација)
Автоматски споено мислење:

дали некој има купено хелиум мајнер и колку се додатните трошоци за транспорт и дали се царини?
Автоматски споено мислење:

дали некој има купено хелиум мајнер и колку се додатните трошоци за транспорт и дали се царини?
Баки ова не е од лично искуство, ама колку што сум запознае хелиум мајнерите ти работат вајрлес така да зрачат у просторот. Јачината на антената не знам каква е, ама дали вреди да се мачиш со хелиум мајнер со штелување коа некоа ден може аек да дое и да рече батки шо праите немате лиценца за емитување во воздушен простор. Расчепкај појше по крипто групи на фејзбук, имаше некои дискусии. Исто ти треба мрежа од рутери појше во еден град за да има комуникација околу нив.

А за царина зависи колку на пакетотот ќе ти пишува цена(ако купуваш) и како ќе се спогодиш со батките у пошта ; )
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
6.229
Поени од реакции
3.837
Интересно, чудо е како покрај толку китови имаш муда да тргуваш со економски индикатори. Ај за шиткоините друга е причата тоа е веќе коцка и 90% се пумп и думп шеми ама за овие саглам шо се неизвесно е до макс иако повеќето имаат иднина (криптото ти е според мене .ком бабл 2.0, само се чека кога ќе дое до права евалуација)
Автоматски споено мислење:


Баки ова не е од лично искуство, ама колку што сум запознае хелиум мајнерите ти работат вајрлес така да зрачат у просторот. Јачината на антената не знам каква е, ама дали вреди да се мачиш со хелиум мајнер со штелување коа некоа ден може аек да дое и да рече батки шо праите немате лиценца за емитување во воздушен простор. Расчепкај појше по крипто групи на фејзбук, имаше некои дискусии. Исто ти треба мрежа од рутери појше во еден град за да има комуникација околу нив.

А за царина зависи колку на пакетотот ќе ти пишува цена(ако купуваш) и како ќе се спогодиш со батките у пошта ; )
Економски индикатори функционираат и се поголем фактор од Илон Маск и компанија. Економски индикатори може да се предвидат. А како ќе биде расположен од сабајле некој тајкун и која му е агендата многу тешко. Економски индикатори не се добри наслови за во весници. Добри наслови се некоја глупост на Илон. Луѓето веруваат во теории на заговор и сакаат да има лоши момци кои ги влечат конците во реалноста работите функционираат поради природни Економски законитости. Економските законитости се сложени и безлични...Луѓето не ги разбираат и не им се интересни и секогаш обвинуваат некој човек или група. Дури и моќниците воглавно се водат по нив. Така да Илон и компанија не се во основа главниот фактор ако сакаш да тргуваш.
Шиткоинт се пумп анд дамп тие не се сериозни и се коцка. Другите не се многу коцка.
Автоматски споено мислење:

Крипто не вреди за ништо и е меур и ми е јасно тоа со години ама ако може брз краткорочен профит немам против. Чисто шпекулативни тргување. Долгорочно има речиси 0УСД вредност.
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
10.406
Поени од реакции
20.850
Економски индикатори функционираат и се поголем фактор од Илон Маск и компанија. Економски индикатори може да се предвидат. А како ќе биде расположен од сабајле некој тајкун и која му е агендата многу тешко. Економски индикатори не се добри наслови за во весници. Добри наслови се некоја глупост на Илон. Луѓето веруваат во теории на заговор и сакаат да има лоши момци кои ги влечат конците во реалноста работите функционираат поради природни Економски законитости. Економските законитости се сложени и безлични...Луѓето не ги разбираат и не им се интересни и секогаш обвинуваат некој човек или група. Дури и моќниците воглавно се водат по нив. Така да Илон и компанија не се во основа главниот фактор ако сакаш да тргуваш.
Шиткоинт се пумп анд дамп тие не се сериозни и се коцка. Другите не се многу коцка.
Автоматски споено мислење:

Крипто не вреди за ништо и е меур и ми е јасно тоа со години ама ако може брз краткорочен профит немам против. Чисто шпекулативни тргување. Долгорочно има речиси 0УСД вредност.
Ако добро те разбрав, тврдиш дека постојат економски индикатори кои функционираат во светот на крипто, и може да се предвиди што ќе се случува?

Ако си навистина убеден дека постои таков патерн, бујрум да пробаме да го автоматизираме. Може да нудиме сервис за профи анализи, плус ќе ги реинвестираме парите и ќе ги отепаме берзите.
Ама ако не работи, и ги спичкаме парите, барај некој да ни среди пасоши за Аргентина :D
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
6.229
Поени од реакции
3.837
Ако добро те разбрав, тврдиш дека постојат економски индикатори кои функционираат во светот на крипто, и може да се предвиди што ќе се случува?

Ако си навистина убеден дека постои таков патерн, бујрум да пробаме да го автоматизираме. Може да нудиме сервис за профи анализи, плус ќе ги реинвестираме парите и ќе ги отепаме берзите.
Ама ако не работи, и ги спичкаме парите, барај некој да ни среди пасоши за Аргентина :D
Индикаторите не се брзи излегуваат еднаш месечно за да има потреба од автоматизирање плус и ок е да се земат во предвид и некои вести. Јас го правам веќе и тоа мануелно.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
10.406
Поени од реакции
20.850
Индикаторите не се брзи излегуваат еднаш месечно за да има потреба од автоматизирање плус и ок е да се земат во предвид и некои вести. Јас го правам веќе и тоа мануелно.
И со која точност се досегашните прогнози?
 

Razor

u jelly?
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.537
Поени од реакции
119
Како иде процедурата за продавање биткоин од binance за кеш(или на сметка?) и колку се fees ?
 

Мацо_Д()

Бизнисмен
Член од
23 ноември 2015
Мислења
284
Поени од реакции
84
Помогнете да направиме вистинска криптовалута со монетарна вредност од Pi! Симнете ја апликацијата Pi Network за мобилен и рударете. Ова е единствениот претендент за крипто валута што се копа на смартфон и колку повеќе не има, подобри се шансите да направиме ефикасна мрежа за процесирање. Апликацијата работи во позадина(system tray) и не бара многу ресурси како батерија, процесирачка моќ,интернет сообраќај и рам.
Може и да е измама како пирамида, инка, MLM, но не е некоја голема инвестиција.

PS ~You can paste my referral code: MackDee
 

Kajgana Shop

На врв Bottom