Криптовалути - Генерална дискусија

Член од
7 август 2011
Мислења
4.749
Поени од реакции
12.765
Ja binance ja koristev, koja ja preporqcuvate za alternativa?
Kupiv chiliz koga socios stana sponzor na inter. Ispadnav potencijalen kjar skoro 100% dosega ama sekako tie pari gi racunav za potroseni. Ne planiram da gi cepkam dur ne stanat bar 100k (ili 0 seedno). Skeptik sum za kripto generalno ama vo momentov ne gledam podobra alternativa za vlzouvanje na sitni pari bez golemi trosoci.
 
Член од
28 септември 2014
Мислења
981
Поени од реакции
1.399
smeski... ali dobri se linkovite sto nemaat vrska so toa sto diskutirame i sto ocigledno ne si gi procital...

Prviot link ima edna dobra poenta ama koj da cita toa, vazno del od kolacot sakale....
The statement also highlighted the risks of cryptocurrency trading, saying virtual currencies "are not supported by real value", their prices are easily manipulated, and trading contracts are not protected by Chinese law.

Vtoriot link use pojak moment... ako instuciite ne se komotni da trguvaat na segasnite exchanges zosto bi bil nekoj indivudualec?

Institutional investors are put off by the design of crypto exchanges where trading and storage are done in the same place, TP ICAP said.

Pred da pocnes da go tupis za binance wallet kazi samo kolku pati bile hakirani?
ех мој пријателе, како читаш тоа што сакаш да го читаш, јас и ти тука не дебатираме дали е ризично да се тргува со крипто.. си го вртиш муабетот како ти одговара на филозифијата, а јас не филозофирам. Првиот линк ти го пуштив да сватиш дека сите крипто берзи во Кина своеволно носат одлука да ја напуштат Кина (значи сите крипто берзи не бинанс само како што ти тврдиш) во моментот кога кина кажува дека не смее да се тргува со крипто валути, што е многу многу различно од тоа што ти го тврдиш дека бинанс е blacklisted. Не сваќаш дека кина не го брка бинанс туку бинанс сам си се сели што е огромна разлика, и дека по default поради комунизмот и максималната контрола тамо критповалутите се косат со целиот концепт што Кина си го има за својата држава.

Другиот линк сум ти го пуштил на грешка наместо овој
.

имаат тамо автоматско скролање на артикли за повеќе views и сами се менуваатлинковите во урл барот горе,

а овој линк сакав да ти го пуштам за да разбереш дека сите крипто берзи си заминувааат од Кина како што спомнав погоре а не бинанс како што тврдиш ти.. и дека целиот "проблем" е во Кина а не бинанс

поздрав и секое дробро :*
 
Последно уредено:

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.324
Поени од реакции
22.628
ех мој пријателе, како читаш тоа што сакаш да го читаш, јас и ти тука не дебатираме дали е ризично да се тргува со крипто.. си го вртиш муабетот како ти одговара на филозифијата, а јас не филозофирам. Првиот линк ти го пуштив да сватиш дека сите крипто берзи во Кина своеволно носат одлука да ја напуштат Кина (значи сите крипто берзи не бинанс само како што ти тврдиш) во моментот кога кина кажува дека не смее да се тргува со крипто валути, што е многу многу различно од тоа што ти го тврдиш дека бинанс е blacklisted. Не сваќаш дека кина не го брка бинанс туку бинанс сам си се сели што е огромна разлика, и дека по default поради комунизмот и максималната контрола тамо критповалутите се косат со целиот концепт што Кина си го има за својата држава.

Другиот линк сум ти го пуштил на грешка наместо овој
.

имаат тамо автоматско скролање на артикли за повеќе views и сами се менуваатлинковите во урл барот горе,

а овој линк сакав да ти го пуштам за да разбереш дека сите крипто берзи си заминувааат од Кина како што спомнав погоре а не бинанс како што тврдиш ти.. и дека целиот "проблем" е во Кина а не бинанс

поздрав и секое дробро :*
dobro ti ustvari razbiras li zosto se koristi kriptoto u kina ili treba da ti crtam? ne e za pravenje pari ili za store of value ako mislese na toa.

zosto izbegaa od japonija? zosto gi brkaat od thailand? tuzbi od italija i usa? ne e bas kako sto mislis, ova se poveke smrdi na ona sto kazav ponzi slicno na poker stars... razmisli malku od kade miljonite za da se vratat sredstvata posle nekolku hekiranja....
 
Член од
28 септември 2014
Мислења
981
Поени од реакции
1.399
dobro ti ustvari razbiras li zosto se koristi kriptoto u kina ili treba da ti crtam? ne e za pravenje pari ili za store of value ako mislese na toa.

zosto izbegaa od japonija? zosto gi brkaat od thailand? tuzbi od italija i usa? ne e bas kako sto mislis, ova se poveke smrdi na ona sto kazav ponzi slicno na poker stars... razmisli malku od kade miljonite za da se vratat sredstvata posle nekolku hekiranja....
пак ги мешаш работите... гледај каде почнавме каде заврши...
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.324
Поени од реакции
22.628
пак ги мешаш работите... гледај каде почнавме каде заврши...
vidi ti kaj pocnavme... jas rekov broeni im se denovite i i deka od sekade veke gi brkaat. toa ti si naogas opravduvanja zasto gi brkale od kina nema vrska u muabetot, bitno gi izbrkaa. i od japonija. i naskoro od caymen. + tuzbi od eu i usa. jebiga u salvador ke gi primat.... valjda
 
Член од
28 септември 2014
Мислења
981
Поени од реакции
1.399
vidi ti kaj pocnavme... jas rekov broeni im se denovite i i deka od sekade veke gi brkaat. toa ti si naogas opravduvanja zasto gi brkale od kina nema vrska u muabetot, bitno gi izbrkaa. i od japonija. i naskoro od caymen. + tuzbi od eu i usa. jebiga u salvador ke gi primat.... valjda
ама кој ги избркал ? рече Кина ги избркала испадна не ги избркала, Британија им стави санкции(пред 3-4 недели), за да сега повторно се се врати во нормална функција..
 
Член од
22 март 2019
Мислења
233
Поени од реакции
551
Тоа што и ставаа санкции беше повеќе поради futures и margin trades. Едноставно тоа е премногу ризично за обичен народ и ќе ги разделат тие услуги на посебна платформа.

Оставите тоа за бинанс секако не пропаѓа кажите мислење за btc и eth прогнози до крај на година. Се шушка дека btc ке оди до 100000$ и eth до 10000$.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.324
Поени од реакции
22.628
ама кој ги избркал ? рече Кина ги избркала испадна не ги избркала, Британија им стави санкции(пред 3-4 недели), за да сега повторно се се врати во нормална функција..
lol

Binance left China completely when China issued a ban in September 2017 on initial coin offerings (ICOs) and centralized fiat-to-crypto trading....

ok, sami napustile otkako kina im zabranila da rabotat (perat pari)... epten jako ova napustanje....

sto ne ostanaa ko drugive use nekoj mesec nego odma kidnaa zasto znaea sto ke im se desi
 
Член од
28 септември 2014
Мислења
981
Поени од реакции
1.399
lol

Binance left China completely when China issued a ban in September 2017 on initial coin offerings (ICOs) and centralized fiat-to-crypto trading....

ok, sami napustile otkako kina im zabranila da rabotat (perat pari)... epten jako ova napustanje....

sto ne ostanaa ko drugive use nekoj mesec nego odma kidnaa zasto znaea sto ke im se desi

Со ова покажуваш само колку немаш поима што пишуваш, па бинанс до мај месец(2021) работеше(прифаќаше активно тргување од кинези) во Кина ова бан-ов фиктивен е пријателе xDDD
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.324
Поени од реакции
22.628
Со ова покажуваш само колку немаш поима што пишуваш, па бинанс до мај месец(2021) работеше во Кина ова бан-ов фиктивен е пријателе xDDD
Автоматски споено мислење:


Со ова покажуваш само колку немаш поима што пишуваш, па бинанс до мај месец(2021) работеше(прифаќаше активно тргување од кинези) во Кина ова бан-ов фиктивен е пријателе xDDD
toa se odnesuva na preselbata na kompanijata... od kina vo japan pa posle od japan vo malta ama i od tamu gi izbrkaa (ili eve po tvoe sekoja godina svoevolno napustaat) i taka nataka i taka nataka... isto ko pokerstars
 
Член од
28 септември 2014
Мислења
981
Поени од реакции
1.399
Тоа што и ставаа санкции беше повеќе поради futures и margin trades. Едноставно тоа е премногу ризично за обичен народ и ќе ги разделат тие услуги на посебна платформа.

Оставите тоа за бинанс секако не пропаѓа кажите мислење за btc и eth прогнози до крај на година. Се шушка дека btc ке оди до 100000$ и eth до 10000$.
Според мене многу е до крај на 2021 да дојдат овие цени, но во 2022 можно е. ETH 7-8к можно е да оди до нова година, особено ако ја комплетираат миграцијата на етх 2.0 и се испадне како што треба.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.947
Пред кооперација баш рекоа дека биткојнот ќе бил 150к до крај на годината, а етериумот 5к, еве јас багер нарачав да ги копам.

Како бе не ви е срам да се глупирате и лажните меѓусебно со вакви работи, или пак ако некој рандом јутјубер кажа дека ќе порасне и мора да е така.
Сфатете дека не постои начин некој да го предвиде, не постои никаква сигурност и преку ноќ може да останете со таквото во рака.
 
Член од
22 март 2019
Мислења
233
Поени од реакции
551
Добро де чисто шпекулираме никој не може да знае што би било и ако знаеме ќе станеме милионери. Пред еден месец сите очекуваа биткоин да падне под 20000 ама ете сега оди полека до 50000.
 
Член од
28 септември 2014
Мислења
981
Поени од реакции
1.399
Пред кооперација баш рекоа дека биткојнот ќе бил 150к до крај на годината, а етериумот 5к, еве јас багер нарачав да ги копам.

Како бе не ви е срам да се глупирате и лажните меѓусебно со вакви работи, или пак ако некој рандом јутјубер кажа дека ќе порасне и мора да е така.
Сфатете дека не постои начин некој да го предвиде, не постои никаква сигурност и преку ноќ може да останете со таквото во рака.
Треба да знаеш дека маркетот е генерално движен од шпекулација и твитови за апдејти и нови features ;) ова можеш да го видиш моментално со последиот апдејт на етх (и неговото влијание на цената) и надградбата на cardano. Надградбата на етх од 1 на 2 е огромна и ако помине како што треба целиот маркет / крипто свет ке ја гледа како голем успех што според досега прикажаното би требало да ја зголеми значително вредноста на самиот коин.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.947
Треба да знаеш дека маркетот е генерално движен од шпекулација и твитови за апдејти и нови features ;) ова можеш да го видиш моментално со последиот апдејт на етх (и неговото влијание на цената) и надградбата на cardano. Надградбата на етх од 1 на 2 е огромна и ако помине како што треба целиот маркет / крипто свет ке ја гледа како голем успех што според досега прикажаното би требало да ја зголеми значително вредноста на самиот коин.
Знам како функционира, затоа и предупредувам да нема плачки.
Луѓето си сфаќаат здраво за готово и имаш глупаци што инвестицијата ја базираат на твитови и јутјубери.
Факт е дека ова е коцка и преку ноќ може да флуктуира упм. Исто и со берзите нема никаква гаранција дека утре нема некој да ја збриши со милиони, да ликне сензитивни информации за да биде хакиран и тн.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom