Криптовалути - Генерална дискусија

Член од
11 декември 2020
Мислења
39
Поени од реакции
64
ме интересира дали можам да купам Litecoin и да го претворам во Etherium или Bitcoin и колку пари ќе ми земе за конвертирање?
 
Член од
28 септември 2014
Мислења
149
Поени од реакции
99
ме интересира дали можам да купам Litecoin и да го претворам во Etherium или Bitcoin и колку пари ќе ми земе за конвертирање?
Можеш, а за цена на конвертирање зависи дали ке го правиш на централизирана менувачница(берза) или децентрилизирана менувачница(DEX). Ако е на централизирана незначително ситна сума, а на другиве повеќе поради тоа што размената се извршува дирекно на блокчејн па во зависност од моменталните цени на трансакции кои често варираат.
 
Член од
11 декември 2020
Мислења
39
Поени од реакции
64
Можеш, а за цена на конвертирање зависи дали ке го правиш на централизирана менувачница(берза) или децентрилизирана менувачница(DEX). Ако е на централизирана незначително ситна сума, а на другиве повеќе поради тоа што размената се извршува дирекно на блокчејн па во зависност од моменталните цени на трансакции кои често варираат.
која е најбезбедна страна за да купам Etherium а да не плаќам такси или што и да е?
И дали мора акаунт да се напраи некаде ?
Упатете ме малку ако сакате зошто воопшто не се разбирам од криптовалути
 
Член од
4 ноември 2011
Мислења
21
Поени од реакции
6
Дали некој ја користел FTX апликацијата за тргување од Македонија?
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
26.233
Поени од реакции
46.496
која е најбезбедна страна за да купам Etherium а да не плаќам такси или што и да е?
И дали мора акаунт да се напраи некаде ?
Упатете ме малку ако сакате зошто воопшто не се разбирам од криптовалути
Нарачај ја книгава, или некоја друга книга for dummies. Не е нешто што може да ти се објасни набрзина, а и не би требало да си ги фрлаш парите пред да се информираш што е што.


cryptoguide.jpg
 
Член од
28 септември 2014
Мислења
149
Поени од реакции
99
која е најбезбедна страна за да купам Etherium а да не плаќам такси или што и да е?
И дали мора акаунт да се напраи некаде ?
Упатете ме малку ако сакате зошто воопшто не се разбирам од криптовалути
Binance и Kraken со тоа што на Binance сега пред некоја недела ставија нови ниски лимити за non-kyc members па провери дали тоа ке ти одговара на сумата што би ја инвестирал, над одреден лимит би морал да си ставиш лични документи
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
5.543
Поени од реакции
7.738
Binance и Kraken со тоа што на Binance сега пред некоја недела ставија нови ниски лимити за non-kyc members па провери дали тоа ке ти одговара на сумата што би ја инвестирал, над одреден лимит би морал да си ставиш лични документи
na ovie im se broeni denovite. class action plus progon od poveke vladini tela vo veke nekolku drzavi.

poleka malku so "sovetite"
 
Член од
28 септември 2014
Мислења
149
Поени од реакции
99
na ovie im se broeni denovite. class action plus progon od poveke vladini tela vo veke nekolku drzavi.

poleka malku so "sovetite"
тоа е твое мислење binance е најголема и најмоќна берза во свет ;)
Научи нешто убав..
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
5.543
Поени од реакции
7.738
тоа е твое мислење binance е најголема и најмоќна берза во свет ;)
Научи нешто убав..
strasno mokna... izbrkana od kina pa od japonija za na kraj da se krie u cayman islands i seychelles. najtragnicno e sto prasanje na vreme e pred da bide izbrkana i od cayman islands... od peralna za pari da te izbrkaat treba da si strasno moken i golem i strasen...

 
Член од
28 септември 2014
Мислења
149
Поени од реакции
99
strasno mokna... izbrkana od kina pa od japonija za na kraj da se krie u cayman islands i seychelles. najtragnicno e sto prasanje na vreme e pred da bide izbrkana i od cayman islands... od peralna za pari da te izbrkaat treba da si strasno moken i golem i strasen...

Која берза не е избркана од Кина? сите скандали што се поврзани со бинанс е за да им земат дел од колачот ништо повеќе, тоа што е на cayman islands е само плус за приватноста на сите корисници.. се сеќаваш што се случи со XRP во овој крипто "свет"? исите срања за на крај да се договорат и еве го xrp 1.3$ ;)
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
5.543
Поени од реакции
7.738
Која берза не е избркана од Кина? сите скандали што се поврзани со бинанс е за да им земат дел од колачот ништо повеќе, тоа што е на cayman islands е само плус за приватноста на сите корисници.. се сеќаваш што се случи со XRP во овој крипто "свет"? исите срања за на крај да се договорат и еве го xrp 1.3$ ;)
Nitu edna legalna... Shanghai, Shenzen i HK si funkcioniraat sosema normalno.
Gi brkaat tie sto se koristat za perenje pari ko Binance. Isto i vo Japonija, ili i tie brkaat za da zemat del od kolacot?

Toa sto se Cayman Islands i Seychelles istovremeno MNOGU POVEKE nalikuva na Pokerstars Ponzi Scheme kade begaa od labava lesno potkupliva juristikcija vo druga samo da go prodolzat zivotot na biznisot pred da sledi celosen kolaps.

Privatnost na korisncite lol,poima nemas.... Cayman Isands se regulirani kako overseas british territory i tamu funkcioniraat uglavno angliski zakoni. Zakoni za krienje identitet i beneficial ownership postojat e sega kolku toa na vremeto se praktikuvase so pokompliciranite trust structures toa e druga rabota ama denes ne e uopste taka. Tamu se ide zatoa sto nema DANOK (ili e minimalen) na biznis i transakcii sto se odnesuvaat za nadvor od cayman islands, nema pred se corporate tax. Veke nekolku godini ne se na crnata lista na EU taka da toa deka imalo pogolema privatnost e uglavno gluposti osven ako stanuva zbor za nekoja mikro transakcija.
 
Член од
28 септември 2014
Мислења
149
Поени од реакции
99
Nitu edna legalna... Shanghai, Shenzen i HK si funkcioniraat sosema normalno.
Gi brkaat tie sto se koristat za perenje pari ko Binance. Isto i vo Japonija, ili i tie brkaat za da zemat del od kolacot?

Toa sto se Cayman Islands i Seychelles istovremeno MNOGU POVEKE nalikuva na Pokerstars Ponzi Scheme kade begaa od labava lesno potkupliva juristikcija vo druga samo da go prodolzat zivotot na biznisot pred da sledi celosen kolaps.

Privatnost na korisncite lol,poima nemas.... Cayman Isands se regulirani kako overseas british territory i tamu funkcioniraat uglavno angliski zakoni. Zakoni za krienje identitet i beneficial ownership postojat e sega kolku toa na vremeto se praktikuvase so pokompliciranite trust structures toa e druga rabota ama denes ne e uopste taka. Tamu se ide zatoa sto nema DANOK (ili e minimalen) na biznis i transakcii sto se odnesuvaat za nadvor od cayman islands, nema pred se corporate tax. Veke nekolku godini ne se na crnata lista na EU taka da toa deka imalo pogolema privatnost e uglavno gluposti osven ako stanuva zbor za nekoja mikro transakcija.
Пак ке ти кажам земи научи нешто не шпекулирај

99% од тоа што го имаш напишано погоре е неточно, поздрав
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
5.543
Поени од реакции
7.738
Пак ке ти кажам земи научи нешто не шпекулирај

99% од тоа што го имаш напишано погоре е неточно, поздрав
smeski... ali dobri se linkovite sto nemaat vrska so toa sto diskutirame i sto ocigledno ne si gi procital...

Prviot link ima edna dobra poenta ama koj da cita toa, vazno del od kolacot sakale....
The statement also highlighted the risks of cryptocurrency trading, saying virtual currencies "are not supported by real value", their prices are easily manipulated, and trading contracts are not protected by Chinese law.

Vtoriot link use pojak moment... ako instuciite ne se komotni da trguvaat na segasnite exchanges zosto bi bil nekoj indivudualec?

Institutional investors are put off by the design of crypto exchanges where trading and storage are done in the same place, TP ICAP said.

Pred da pocnes da go tupis za binance wallet kazi samo kolku pati bile hakirani?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom