Криптовалути - Генерална дискусија

Член од
15 мај 2021
Мислења
125
Поени од реакции
302
Со другово се согласувам, само со тоа дека ќе оди пак на 65к мене ми е малку веројатно.
Вреди да се купи на овие цени сега (веројатно ќе падне уште некоја илјадарка деновиве), ама јас лично не го очекувам повеќе од 45к до крај на годината.
70 do 100 илјади ќе биде биткоинот до крајот на годината.
 
Член од
15 мај 2021
Мислења
125
Поени од реакции
302
На што ти е базирана анализата?
На циклусите низ кој поминува биткоинот од моментот кога се појави.
Автоматски споено мислење:

Се што имаш вложи во биткоин , еве ти шанса за 100% до 200% поврат на средства.
Имам многу вложено во Биткоин.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.628
Поени од реакции
34.881
На циклусите низ кој поминува биткоинот од моментот кога се појави.
Ова е како да типуваш во фудбал исклучиво на претходните меѓусебни дуели, иако моменталната состојба е различна: различни играчи, тренери, финансии, публика, форма и повреди...

Последниве 2 години и наредните 2 години што доаѓаат се различни од сите претходни и тоа со децении, се менуваат трендови, се менуваат навики, се менува политика и тн.
 
Член од
15 мај 2021
Мислења
125
Поени од реакции
302
Ова е како да типуваш во фудбал исклучиво на претходните меѓусебни дуели, иако моменталната состојба е различна: различни играчи, тренери, финансии, публика, форма и повреди...

Последниве 2 години и наредните 2 години што доаѓаат се различни од сите претходни и тоа со децении, се менуваат трендови, се менуваат навики, се менува политика и тн.
Се е тоа така, ама Биткоинот ќе биде минимум 70 илјади до крајот на годината.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.162
Поени од реакции
15.952
Колку е минимум што може да се вложи у чудово?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.628
Поени од реакции
34.881
Се е тоа така, ама Биткоинот ќе биде минимум 70 илјади до крајот на годината.
Нека биде и 170 000 немам против.

@Bitcoin ако си модератор на темава не ќе е лошо да ставите некаква опомена на сам почеток дека е чисто дискусија и споделување на инфо, да не си ја сфати некој како финансиски совет па да има плачки :D
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
Ова е како да типуваш во фудбал исклучиво на претходните меѓусебни дуели, иако моменталната состојба е различна: различни играчи, тренери, финансии, публика, форма и повреди...

Последниве 2 години и наредните 2 години што доаѓаат се различни од сите претходни и тоа со децении, се менуваат трендови, се менуваат навики, се менува политика и тн.
Малку оф топик е ама. Која е разликата во инвестирањето и спортското обложување. Коефициентите! Пример игра Реал Мадрид и Еибар и имаш коефициенти (измислени) 1.5 за кец 3.0 за Х и 8.5 за 2. И ок поверојатно е Реал да тепа и затоа помалку се добива а повеќе на Еибар. Инвестирање е исто како кладење само со рамни коефициенти значи истава утакмица ама со коефициенти за 1х2 сите 3.0 т.е. исто за селл,холд и бај...Нема пенал за кладење на Реал исто плаќаш за селл, холд и бај. И нормално на Реал сите ќе се кладат...има шанси да биде нерешено и да тепа Еибар? Нормално дека има, ама немаш казна од низок коефициент на победа на фаворитот. Сега финтата е да се откријат Реалите, Барсите и компанија што не е секогаш лесно. Има поента кажаното од тебе.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.628
Поени од реакции
34.881
Малку оф топик е ама. Која е разликата во инвестирањето и спортското обложување. Коефициентите! Пример игра Реал Мадрид и Еибар и имаш коефициенти (измислени) 1.5 за кец 3.0 за Х и 8.5 за 2. И ок поверојатно е Реал да тепа и затоа помалку се добива а повеќе на Еибар. Инвестирање е исто како кладење само со рамни коефициенти значи истава утакмица ама со коефициенти за 1х2 сите 3.0 т.е. исто за селл,холд и бај...Нема пенал за кладење на Реал исто плаќаш за селл, холд и бај. И нормално на Реал сите ќе се кладат...има шанси да биде нерешено и да тепа Еибар? Нормално дека има, ама немаш казна од низок коефициент на победа на фаворитот. Сега финтата е да се откријат Реалите, Барсите и компанија што не е секогаш лесно. Има поента кажаното од тебе.
Математиката е таа.
Поентата на муабетот ми е дека има многу работи кои влијаат на целата „утакмица“ и „сезона“, а не само како бил трендот.
Може претходни 2 дуели да тепал Реал, ама бил во полн состав и го имал Роналдо, за разлика од сега каде пола тим му е повреден и го нема Роналдо плус ја нема поддршката од публиката. Затоа не може да осудуваш само и само поради H2H на тој натпревар.

Ако гледаш после утакмица секаде може да наоѓаш патерн, ама ела најди го пред почеток, а баш тоа ти треба за да направиш пари.

Ќе одат веројатно нагоре иако од практична гледна точка јас сум повеќе оптимист за ETH, Cardano и некои понови алткоини од типот на DENT, отколку за биткоинот кој освен што е прв/лимитиран и нели третиран како „новото злато“ нема можност за практична примена во платежни системи или пак друг тип на платформи.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
Математиката е таа.
Поентата на муабетот ми е дека има многу работи кои влијаат на целата „утакмица“ и „сезона“, а не само како бил трендот.
Може претходни 2 дуели да тепал Реал, ама бил во полн состав и го имал Роналдо, за разлика од сега каде пола тим му е повреден и го нема Роналдо плус ја нема поддршката од публиката. Затоа не може да осудуваш само и само поради H2H на тој натпревар.

Ако гледаш после утакмица секаде може да наоѓаш патерн, ама ела најди го пред почеток, а баш тоа ти треба за да направиш пари.

Ќе одат веројатно нагоре иако од практична гледна точка јас сум повеќе оптимист за ETH, Cardano и некои понови алткоини од типот на DENT, отколку за биткоинот кој освен што е прв/лимитиран и нели третиран како „новото злато“ нема можност за практична примена во платежни системи или пак друг тип на платформи.
Минат перформанс не е гаранција за иднината. Се се менува. Но има трендови и тие траат одреден период. Да траат ама одреден период. Што подолго траат тоа е поверојатно да престанат. Но шансите кумулативно не се 50/50.
Автоматски споено мислење:

Обично алтернативни средства во ассет класс на крај на бул маркет оуперформ од големиот играч. Тоа е обично поради поголемиот волатилити. Но ако паѓаа пазарот повеќе паѓаат.
 
Член од
28 септември 2014
Мислења
971
Поени од реакции
1.375
Искрено 70к годинава е пре оптимистично според мене 2023 е некоа по реална прогноза.. ма да се се дешава особено во крипто маркетот.
 

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.136
Поени од реакции
1.068
Да се надоврзам на ова што го пиша погоре @Lester Freamon , никој не може да ти каже каква ќе биде цената во иднина. Ако некој знаеше колку ќе стигне бтц (или било кој друг коин) до крај на годинава, немаше да пишува на кајгана туку ќе го имаше продадено пц-то/мобилниот и ќе го имаше и тоа таму вложено.
Според мене, има премногу променливи кои влијаат на цената на крипто во моментов. Moжеш да бидеш експерт во ТА ама не можеш да предвидиш дека Кина/УСА ќе рокнат некакви санкции/регулации/банови. Не можеш да знаеш колкав процент од маркетот држат големите инвеститори и во каков статус ќе бидат во блиска иднина (дали ќе акумулираат, дали ќе ликвидираат) .
Најголем дел од коините немаат примена (проектите се уште во девелопмент, немаат апликации вредни за спомнување) и целата нивна цена се базира на шпекулација за тоа колку ќе вредат во иднина. Всушност и затоа е цената многу променлива.
Затоа мој совет за сите почетници е да си истражите убаво за технологијата во која сакате да вложите (прочитајте кој им е roadmap-от, какво е community-то, каква им е конкуренцијата, колку е квалитетен тимот што го работи проектот итн). Вложите си во проектите кои ви се допаѓаат и не ја гледајте цената, гледајте ја roadmap-та.

Туку, да си го поставам прашањето за кое што дојдов.
Има ли некој правено Identity and face verification (KYC) со binance? Дали сте comfortable со давање на сензитивни лични податоци на апликација која е многу малку регулирана?
Некако ми изгледа дека е подобро да се направи KYC со некои од компанииве кои се построго регулирани, пример Coinbase. Е сега нормално, тие имаат поголеми fees и помал избор на coins за тргување.
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot
Член од
7 август 2011
Мислења
207
Поени од реакции
62
Mozi nekoj da kazi iskustvo pri podiganje na pari od IBKR? Slusnav deka nasite banki baraat objasnuvanje za transferot na pari i pecaten dogovor izmegju liceto i IBKR (a takov nema zatoa sto se e elektornski)
Dali e ova vistina i kakvi se vasite iskustva so nasite banki pri podiganje finansiski sredstva od IBKR?
Blagodaram
 
Член од
15 мај 2021
Мислења
125
Поени од реакции
302
Туку, да си го поставам прашањето за кое што дојдов.
Има ли некој правено Identity and face verification (KYC) со binance? Дали сте comfortable со давање на сензитивни лични податоци на апликација која е многу малку регулирана?
Некако ми изгледа дека е подобро да се направи KYC со некои од компанииве кои се построго регулирани, пример Coinbase. Е сега нормално, тие имаат поголеми fees и помал избор на coins за тргување.
И што може да ти се случи ако им испратиш скен од лична карта или пасош? Јас моите податоци ги имам испратено на десетина берзи и сигурно преку 100 онлајн кладилници, никаква драма.

Еве ќе ти испратам и тебе ако сакаш, баш ме интересира како ќе ми наштетиш со скенот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom