Крими романи (Aгата Кристи)

S

Shimamoto-San

Гостин
Мене лично не ми се допаѓа нејзиниот стил на пишување, едино нешто што ме тера да ги читам нејзините книги се приказните, осмисленоста на деталите, комплексноста на криминалните случаеви и слично. Омилена од нејзе ми е "Бија,Баја,Буф" незнам дали и македонскиот наслов е вака бидејки јас ја имам хрватската верзија.
 
С

сашенко

Гостин
Еден другар се изначита од нејзините романи.Се зарази човекот жими се.Незнам дали се толку добри стварно колку што ја фалат баш би пробал онака ме интересира.Воопшто немам читано крими романи и ако некој ги читал баш нејзините нека предложи од кај да почнам или пак сеедно е нема никаква врска тоа.Се попалив ке читам крими романи сега:vozbud:
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Еден другар се изначита од нејзините романи.Се зарази човекот жими се.Незнам дали се толку добри стварно колку што ја фалат баш би пробал онака ме интересира.Воопшто немам читано крими романи и ако некој ги читал баш нејзините нека предложи од кај да почнам или пак сеедно е нема никаква врска тоа.Се попалив ке читам крими романи сега:vozbud:
Мене ми е една од омилените Убиството на Роџер Акројд. Уствари Десет мали црнци (And then there were none) е ПРЕПРЕубава. Aко ти се бендисаат овие кажи, ќе ти препорачам и други.
 
I

Intex

Гостин
Може вода да му носи на мистер Дојл.
Има книги од неа кои на пола ги имам предвидено, шо не е случај со Дојл.
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Дали некој знае кај ја има ако воопшто ја има некаде (на Македонски) книгава: Завеса:Последниот случај на Поаро од Агата Кристи ?
Ух па мислам дека јас баш ја имам купено книгава на македонски. Да не те лажам сега, ај ако ми текне кога ќе одам во Струмица ќе проверам, таму ми е.

--- надополнето ---

Може вода да му носи на мистер Дојл.
Има книги од неа кои на пола ги имам предвидено, шо не е случај со Дојл.
Мене па појше Агата ме бендисува.
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
Еден другар се изначита од нејзините романи.Се зарази човекот жими се.Незнам дали се толку добри стварно колку што ја фалат баш би пробал онака ме интересира.Воопшто немам читано крими романи и ако некој ги читал баш нејзините нека предложи од кај да почнам или пак сеедно е нема никаква врска тоа.Се попалив ке читам крими романи сега:vozbud:
Штом немаш ништо читано од неа, започни со Ориент Експрес. Нема утка. Книгата е одлична.
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.536
Поени од реакции
14.669
си купив минатата недела 3 книги од агата, сведоко на обвинението, пајаковата мрежа и кој ќе го фати бранот, дали сум го направил вистинскиот избор, додуша неамше други книги од агата таму.
едно да-не би било доволно :pipi:
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
си купив минатата недела 3 книги од агата, сведоко на обвинението, пајаковата мрежа и кој ќе го фати бранот, дали сум го направил вистинскиот избор, додуша неамше други книги од агата таму.
едно да-не би било доволно :pipi:
Можам да ти кажам само за Пајакова мрежа, пошто од овие три само таа ја имам прочитано. За мој вкус, Пајакова не е којзнае што од книга, не е крајно лоша, ама некако имав чувство дека е каша попара.
И ако не е тајна, од каде ги купи книгиве на македонски јазик кај нас и по која цена?
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.536
Поени од реакции
14.669
Можам да ти кажам само за Пајакова мрежа, пошто од овие три само таа ја имам прочитано. За мој вкус, Пајакова не е којзнае што од книга, не е крајно лоша, ама некако имав чувство дека е каша попара.
И ако не е тајна, од каде ги купи книгиве на македонски јазик кај нас и по која цена?
јас сум од прилеп, и има еден чичко кој стои на паркинг пред марко цепенков до 12 часот и продава книги по саемска цена, имав разбрано дека продава по саемска цена и ми ги даде 3те за 400 ден, и уште една си купив јас, ми рече чичкото дека оди по издавачките куќи и си зема роба ама тие му останале од порано па ми ги даде за толку пари :)
мислам дека се по 300 ден парче,издавачка куќа му е панили мислам.
фала за рецензијата иначе :pipi:
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
јас сум од прилеп, и има еден чичко кој стои на паркинг пред марко цепенков до 12 часот и продава книги по саемска цена, имав разбрано дека продава по саемска цена и ми ги даде 3те за 400 ден, и уште една си купив јас, ми рече чичкото дека оди по издавачките куќи и си зема роба ама тие му останале од порано па ми ги даде за толку пари :)
мислам дека се по 300 ден парче,издавачка куќа му е панили мислам.
фала за рецензијата иначе :pipi:
Ихаа, камо јас да налетам во Скопјево на таква цена, три книги од Агата за 400 денари = одлична зделка..:)
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
си купив минатата недела 3 книги од агата, сведоко на обвинението, пајаковата мрежа и кој ќе го фати бранот, дали сум го направил вистинскиот избор, додуша неамше други книги од агата таму.
едно да-не би било доволно :pipi:
Супер избор :)
Кој ќе го фати бранот е типична книга на Агата, какви што се повеќето нејзини.
Сведокот на обвинението се повеќе раскази. Првиот е мајндфак, ептен ме бендиса. И другите се убави ама според првиот има снимено филм кој е во топ 250 на имдб.
Пајакова мрежа мене ми се бендиса.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Зарем постои нешто што таа напишала што би можеле да го наречеме ,,лошо,,?
Мене ме интересира, во однос на крими романи, дали имате прочитано нешто добро?
И дали имате идеа каде може да се дојде до книги од типот ,,вистински случаеви,,. Потребни ми се како стручна литература :)
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Дали некој знае кај ја има ако воопшто ја има некаде (на Македонски) книгава: Завеса:Последниот случај на Поаро од Агата Кристи ?
Ух па мислам дека јас баш ја имам купено книгава на македонски. Да не те лажам сега, ај ако ми текне кога ќе одам во Струмица ќе проверам, таму ми е.
На српски била :(
 

Kajgana Shop

На врв Bottom