Криминалци и криминални групи во МК

КвикСилвер

Модератор
Член од
28 март 2010
Мислења
4.544
Поени од реакции
5.855
По закон, поседувањето и уживањето на јавно место е прекршок за кој не смее да те лиши од слобода, али тоа е тој јад и очај само за да излезе нешто по медиуми.
Те цитирам малце покасно, знам, ама ме интересира во кој закон е ова прекршок и не смее да те лиши од слобода? Не викам дека не се сложувам со тебе, само ова ми фати око.
 
Член од
28 октомври 2021
Мислења
1.091
Поени од реакции
2.145
Од рамковните или од рисјаните собираат?
Еден што го собраа минатата недела наш, поврзан со еден што гради дивоградби во Охрид. :D

90к евра, 300.000 денари кеш и незнам колку кокаин имал дома.

А вчера 300кила марихуана, на патот Св.Наум-Охрид.
Ја подигнал таму за да ја пренесе во Скопје.
Бил во долгови па го натерале.
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.072
Поени од реакции
11.057
Еден што го собраа минатата недела наш, поврзан со еден што гради дивоградби во Охрид. :D

90к евра, 300.000 денари кеш и незнам колку кокаин имал дома.

А вчера 300кила марихуана, на патот Св.Наум-Охрид.
Ја подигнал таму за да ја пренесе во Скопје.
Бил во долгови па го натерале.
Овај последниов, Алегри тактичар.
 
Член од
5 февруари 2019
Мислења
68
Поени од реакции
160
Те цитирам малце покасно, знам, ама ме интересира во кој закон е ова прекршок и не смее да те лиши од слобода? Не викам дека не се сложувам со тебе, само ова ми фати око.
Stvarno, vo koj zakon pisuva deka nesmee da te lisi od sloboda, mada tuka ne bi stanuvalo zbor za lisuvanje od sloboda tuku za priveduvanje sto se dva razlicni poimi.
 

КвикСилвер

Модератор
Член од
28 март 2010
Мислења
4.544
Поени од реакции
5.855
Никој не те гиба ако имаш за лична употреба во тебе. Те приведуваат за да пропееш од кај ја купуваш и после 4-5 часа те пуштаат.
Кој одлучува дали ќе те гибнат или нема за 3 грама трева најдени во тебе? Дали смеат да те гибнат за толку или законот не им дозволува? Ме интересира каде во Кривичниот законик го пишува ова, затоа погоре и прашав. И како би се дефинирало тоа "лична употреба", може за мене 40 грама се лична употреба.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.982
Поени од реакции
14.769
Кој одлучува дали ќе те гибнат или нема за 3 грама трева најдени во тебе? Дали смеат да те гибнат за толку или законот не им дозволува? Ме интересира каде во Кривичниот законик го пишува ова, затоа погоре и прашав. И како би се дефинирало тоа "лична употреба", може за мене 40 грама се лична употреба.
:pos:
viber_image_2021-12-09_06-17-02-351.jpg
 
Член од
14 декември 2021
Мислења
1
Поени од реакции
2
По потерница за убиство од пред 8 години уапсен познат скопски лик
од Fokus 14.12.2021 10:40


Можеби е Денис, дечкото што беше на страната на Цветко во тепачката со Зафир.
Кристија е ... брат на Цветко
 
Член од
19 мај 2014
Мислења
140
Поени од реакции
59
Еве нѐ и во компјутерски криминал.

RT News, [12/16/21 10:44 PM]
[ Photo ]
Facebook Warns 50,000 Targeted by Spy-For-Hire Companies

Facebook has banned six firms and a Chinese law enforcement supplier from the platform.

50K users have told they may have been targeted. Meta has informed the authorities, and it follows legal action against the infamous firm behind Pegasus, NSO Group, for using WhatsApp to infiltrate devices.

People in more than 100 countries have been affected. One of the companies said to have been removed is Cytrox - a North Macedonian developer of iPhone and Android malware.

Subscribe to RT t.me/rtnews

https://abcnews.go.com/Technology/wireStory/spyware-find-highlights-depth-hacker-hire-industry-81798858

Facebook’s owner, Meta, announced on Thursday a flurry of takedowns of accounts affiliated with seven surveillance-for-hire firms — including Cytrox — and notified about 50,000 people in more than 100 countries including journalists, dissidents and clergy who may have been targeted by them. It said it deleted about 300 Facebook and Instagram accounts linked to Cytrox, which appears to operate out of North Macedonia.

Cytrox's last known CEO, Ivo Malinkovski, could not be located for comment. He scrubbed his LinkedIn page earlier this month to remove mention of his Cytrox affiliation -- though a coffee mug with the company name was in his profile photo. The business intelligence website Crunchbase says Cytrox was founded in a Tel Aviv suburb in 2017.

https://techcrunch.com/2021/12/16/cytrox-predator-phone-hacking-meta/
Predator — unlike Pegasus — lacks the ability to silently infect a phone without any user interaction, but it makes up for that with persistence.
...
“Based on the slapdash nature of Predator’s code, it’s clear we’re looking at the B Team here,” said Bill Marczak, one of the Citizen Lab researchers who discovered and analyzed the Predator malware.
...
Citizen Lab said it was likely that Predator is being used by government customers in Armenia, Greece, Serbia, Indonesia, Madagascar and Oman — plus Egypt and Saudi Arabia, which are known to target their critics with mobile spyware. Meta, meanwhile, said its investigation found Predator customers in Vietnam, the Philippines and Germany.

Cytrox CEO Ivo Malinkovski could not be reached for comment; an email sent prior to publication bounced as undelivered.
 
Последно уредено:
Член од
14 април 2012
Мислења
31.550
Поени од реакции
62.478
Изгасен или избришан е и инстаграм акаунтот на Иво.
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.296
Поени од реакции
5.864
Те цитирам малце покасно, знам, ама ме интересира во кој закон е ова прекршок и не смее да те лиши од слобода? Не викам дека не се сложувам со тебе, само ова ми фати око.
Ми беше објаснето, ќе гледам да го најдам и според закон, а до душа и на овие подоле лишење од слобода и приведување споредбата, им е добра.
 

КвикСилвер

Модератор
Член од
28 март 2010
Мислења
4.544
Поени од реакции
5.855
Ми беше објаснето, ќе гледам да го најдам и според закон, а до душа и на овие подоле лишење од слобода и приведување споредбата, им е добра.
Не постои такво нешто, технички, имаат право да те приведат и за 0.1 грам. Тоа е индивидуална одлука на службеното лице што те приведува, исто поминуваш и со фатени 30 и со фатени 3 грама. Барем ќе те измерат од глава до пети во станица. Во понатамошната постапка веќе се прави разлика во однос на тоа колку, каде и што ти заплениле.
Ако најдеш било какви и било каде одредби за твојата теза, спремен сум да читам.
Има кривичари на темава?
 
Член од
22 јуни 2019
Мислења
215
Поени од реакции
697
Не постои такво нешто, технички, имаат право да те приведат и за 0.1 грам. Тоа е индивидуална одлука на службеното лице што те приведува, исто поминуваш и со фатени 30 и со фатени 3 грама. Барем ќе те измерат од глава до пети во станица. Во понатамошната постапка веќе се прави разлика во однос на тоа колку, каде и што ти заплениле.
Ако најдеш било какви и било каде одредби за твојата теза, спремен сум да читам.
Има кривичари на темава?
Имаат право да те приведат, може да се регистрираш и како уживател ама само за марихуана. И многу е важно дали е пакувана или не е.За било која дрога за помала количина е премногу важно дали е пакована за продажба, затоа на судот ке те гонат за пуштање во промет на наркотични супстанци
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.296
Поени од реакции
5.864
Не постои такво нешто, технички, имаат право да те приведат и за 0.1 грам. Тоа е индивидуална одлука на службеното лице што те приведува, исто поминуваш и со фатени 30 и со фатени 3 грама. Барем ќе те измерат од глава до пети во станица. Во понатамошната постапка веќе се прави разлика во однос на тоа колку, каде и што ти заплениле.
Ако најдеш било какви и било каде одредби за твојата теза, спремен сум да читам.
Има кривичари на темава?
ЗАКОН ЗА ПРЕКРШОЦИТЕ ПРОТИВ ЈАВНИОТ РЕД И МИР

Член 20
Кој се оддава на уживање на наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурзори ќе му се изрече глоба во висина од 200 до 500 евра во денарска противвредност.
Се' што е над еден грам се смета дека не е за лична употреба И СЕ КОНСТАТИРА ПРЕКРШОК СО ЗАПИСНИК ИСТО КАКО ШТО ТИ ПРАВАТ ЗАПИСНИК ЗА СООБРАЌАЕН ПРЕКРШОК.

ЗАКОН ЗА ПОЛИЦИЈА

Член 47
ПРИВЕДУВАЊЕ без писмена наредба може да се изврши на лице:

1) чиј идентитет треба да се утврди;

2) за кое е распишана потерница;

3) затекнато во извршување на кривично дело за кое се гони по службена должност и

4) затекнато во извршување на прекршок со елементи на насилство.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom