Криза во Венецуела

F.E.A.R.

The Harem King
Член од
11 јуни 2015
Мислења
253
Поени од реакции
327
Се собираат таканаречени докази за интервенција, ама ова не им проаѓа во совет на безбедност. Од друга страна се Русуја, Кина, Турција, Индија..... јака коалиција се, баш да видиме кој ќе изигра до крај!
"Докази за интервенција" самите американци шо ги ми местат за да му дај зелено светло и да имаат оправдание за да влезат. Ама Русија и Кина нема да дозволат да влезат американците во Венецуела оти и тие имаат интереси. Само немаше потреба да се газат лујџето оти протестираат, има други тактики да се преземат, ама то е, не е првпат вакво нешто да се случи во комунистичка (или социјалистичка) земја.
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.761
Поени од реакции
2.672
"Докази за интервенција" самите американци шо ги ми местат за да му дај зелено светло и да имаат оправдание за да влезат. Ама Русија и Кина нема да дозволат да влезат американците во Венецуела оти и тие имаат интереси. Само немаше потреба да се газат лујџето оти протестираат, има други тактики да се преземат, ама то е, не е првпат вакво нешто да се случи во комунистичка (или социјалистичка) земја.
А што во некомунистичките сладоледи делат на тие што сакаат да направат пуч?
Ете Турција никад не била комунистичка, Франција исто, како таму врват овие рабоќе?
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
1.175
Поени од реакции
956
"Лидерот на опозицијата, г-дин Гваидо, излезе на плоштад, ги подигна очите кон небото и обраќајки му се на Господа се прогласи за претседател. Одлично, но Господ не објави како одговорил на оваа објава. Тој нам не ни даде никаков сигнал.", изјава на Путин за новиот бран на демократи.
Зошто ова ме потсетува на нашиов Зоки!
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
12.446
Поени од реакции
26.397
Не најдов тема па тука ќе пишам-

Фашистите и војската извршија пуч во Боливија и го сменија легално избраниот претседател Ево Моралес. Реприза на Чиле и Пиноче, исто како што фашистите го затворија Лула во Бразил и го донесоа Болсанаро на власт, нормално се со амин на прикриените фашисти во Вашингтон.

Класична америчка интервенција во Латинска америка како и небројани други во последниве 100 и кусур години.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
1.175
Поени од реакции
956
Не најдов тема па тука ќе пишам-

Фашистите и војската извршија пуч во Боливија и го сменија легално избраниот претседател Ево Моралес. Реприза на Чиле и Пиноче, исто како што фашистите го затворија Лула во Бразил и го донесоа Болсанаро на власт, нормално се со амин на прикриените фашисти во Вашингтон.

Класична америчка интервенција во Латинска америка како и небројани други во последниве 100 и кусур години.
Па отвори тема со наслов Боливија, мислам дека таму работите допрва ќе се разигруваат.

Инаку како што гледам работите не се баш толку едноставни (фашисти и сл.). Боливија има богати наоѓалишта со Литиум, ... имаше два договора за стратешко опартнерство еден со Џерманија друг со Кина, ...Боливија нема технологија со која би го финиширала тој производ и постигнување на повисоки цена за самата себе, а кој со воведувањето на електричните автомобили станува баран како злато (добро сеа не баш како злато ама ...).
Нормално за ова се заинтересирани и САД-истите, па најверојатно се разигрува теренот, секако на штета на Боливијците.

Што се однесува до Моралес, тој според Устав немаше право да се кандидира за уште еден мандат, па се распишуваше референдум кој не беше успешен, па преку судото и други механизми тој доби право да се кандидира уште еднаш (и во една Боливија се почитува референдумот само кај нас во северџистан тоа е инструмент за вовед во тиранија)...

Како и да е имаше избори на кои победи Моралес (инаку беше на удар затоа што ме девојакта осудена на 10год за...), незадоволните страни предизвикаа хаос и протести повикувајќи се на .... но останува фактот дека тој, Моралес победи на изборите со разлика од 10,5% повеќе гласови.
Повеќе околу изборите овде. (има убаи графици каде се гледа целата игра)

Како и да е, Боливија е ставена пред избор ќе стане Сирија (војна до уништување на земајата) или Украина (насадување на квислинзи како нашиве кои ќе крадуцкат еден период и... на крајот повторно добиваш девастирана земја и економија) и тука се вклучува војската кој ја избира варијанатата со Украинско-Македонско- сценарио.

За сега е ова познато, во која насока ќе се одвива е тешко да се предвиди, но демократите цврсто одлучиле да ја демонкратизираат, мислам дека таму работите се на почеток.


------
уште една мала пикантерија.
договорот со Џерманиците е ставен под лед (одбиени се како ...) и сосема случајно во исто време имаме воен удар, што е инаку демократско средство кое во последно време се повеќе се користи!
 
Последно уредено:
Член од
4 октомври 2018
Мислења
797
Поени од реакции
1.597
Не најдов тема па тука ќе пишам-

Фашистите и војската извршија пуч во Боливија и го сменија легално избраниот претседател Ево Моралес. Реприза на Чиле и Пиноче, исто како што фашистите го затворија Лула во Бразил и го донесоа Болсанаро на власт, нормално се со амин на прикриените фашисти во Вашингтон.

Класична америчка интервенција во Латинска америка како и небројани други во последниве 100 и кусур години.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
13.365
Поени од реакции
7.482
кога сме кај Пиноче,
вечерва го имаше на Кинеманија филмот за фашистичката колонија Дигнидад во Чиле, уште од 1961, а зама зема за времето на Пиноче..
 
На врв Bottom