Креационизам наспроти еволуционизам

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Човекот НЕ НАСТАНАЛ од МАЈМУН туку човекот и Мајмуни имаат зеадничко потекло како и се на планетата земја.
Чек, чек, полека...Значи, ако првичната теза за настанокот на човекот од мајмунот (т.е. развој на поедноставните битија во посложени и посовршени, без некоја цел и конечнот...) веќе е напуштена, тоа значи дека во скора иднина, можам да очекувам уште некоја ваква нагла промена во поткрепата за еволуциноната вера...Еве, некои на формумов, кои се поклоници на таа вера, велат дека еволуцијата веќе не била она кое јас сум го мислел, туку дека еволуцијата била саде обична промена, саде одржување во живот,саде опстојување, случаен настан (емергенција!???), и слични небулози.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.616
За разлика од старозаветниот патријарх и пророк Мојсеј, Дарвин е обичен смртник...
од кај знаеш дека бил пророк?
поради мисловна шпекулација?
или зашо така пишува?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Чек, чек, полека...Значи, ако првичната теза за настанокот на човекот од мајмунот (т.е. развој ан поедноставните битија во посложени и посовршени...) веќе е напуштена, тоа значи дека во скора иднина, можам да очекувам уште некоја ваква нагла промена во поткрепата за еволуциноната вера...Еве, некои на формумов, кои се поклоници на таа вера, велат дека еволуцијата веќе не била она кое јас сум го мислел, туку дека еволуцијата била саде обична промена, саде одржување во живот,саде опстијување, случаен настан (емергенција!???), и слични небулози.
Тоа било од секогаш теоријата нна еволуцијата. Само што си ти дознал сега. Таа не е променета.
Ако е за промена тоа може да се зборува во религијата на Јахве. Тој сменал укунал закони па едно не важи сега друго ќе важи. Иако и тоа не е јасно кој како кога сменил (и дали сменил)
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
од кај знаеш дека бил пророк?
поради мисловна шпекулација?
или зашо така пишува?
Не велам дека знам, туку дека верувам во запишаното...
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
До Лет3:
На погрешно прашање, се дава погрешен одговор. Врати се на темава.

Амебата не живее вечно, туку умира, како и секое живо битие. Тоа што амебата остава зад себе исти „фотокопии„. преку проста делба на самата себе, тоа не значи дека живее вечно. Порано или подоцна, иако е еднокелиско битие, и тоа умира.
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
Чек, чек, полека...Значи, ако првичната теза за настанокот на човекот од мајмунот (т.е. развој на поедноставните битија во посложени и посовршени, без некоја цел и конечнот...) веќе е напуштена, тоа значи дека во скора иднина, можам да очекувам уште некоја ваква нагла промена во поткрепата за еволуциноната вера...Еве, некои на формумов, кои се поклоници на таа вера, велат дека еволуцијата веќе не била она кое јас сум го мислел, туку дека еволуцијата била саде обична промена, саде одржување во живот,саде опстојување, случаен настан (емергенција!???), и слични небулози.
Теоријата не вели дека `развој на поедноставните битија во посложени и посовршени` туку развој на подобро адаптирани битија на средината како резулта на селекционен притисок така гласела од самиот почеток. зошто постојано ја искривоколчуваш?
Човекот не настанал од Мајмун.
И еволуција не е секогаш еднакво на усложнување.

Глеј го видеото горе. Човекот има редукција на бројот на хромозомите.
Запамти веќе еднаш.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
До Лет3:
На погрешно прашање, се дава погрешен одговор. Врати се на темава.

Амебата не живее вечно, туку умира, како и секое живо битие. Тоа што амебата остава зад себе исти „фотокопии„. преку проста делба на самата себе, тоа не значи дека живее вечно. Порано или подоцна, иако е еднокелиско битие, и тоа умира.
Исто како Мојсие и Илија .... и сите досега
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Атеист, сеа ќе ти отворам една тема за марксизмот и за никад недочеканото но најубаво од сите досегашни општества, па таму пласирај ги своите монолози и ламенти (ха-ха-ха!).

--- надополнето ---

Теоријата не вели дека `развој на поедноставните битија во посложени и посовршени` туку развој на подобро адаптирани битија на средината како резулта на селекционен притисок така гласела од самиот почеток. зошто постојано ја искривоколчуваш?
Човекот не настанал од Мајмун.
И еволуција не е секогаш еднакво на усложнување.

Глеј го видеото горе. Човекот има редукција на бројот на хромозомите.
Запамти веќе еднаш.
Немогуќе...

Редукцијата на хромозомите би значела дегенереација на породот, нешто кое им се случува на афро-американците...Или и овде се работи за некој дефект во несовршената еволуција, разбираш.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Атеист, сеа ќе ти отворам една тема за марксизмот и за никад недочеканото но најубаво од сите досегашни општества, па таму пласирај ги своите монолози и ламенти (ха-ха-ха!).
Можеш да си дискутираш на тема марксизам,ленинизам,сталинизам и што год посакаш исто ко и за религија. Исто му се фаќа, догми се сите. Јас не признавам догми.

Овде темата е за креационизмот, покажи други книги кај што ке укажеш за креационизмот, освен таа збирката еврејски народни прикаски.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
До Лет3:
На погрешно прашање, се дава погрешен одговор. Врати се на темава.

Амебата не живее вечно, туку умира, како и секое живо битие. Тоа што амебата остава зад себе исти „фотокопии„. преку проста делба на самата себе, тоа не значи дека живее вечно. Порано или подоцна, иако е еднокелиско битие, и тоа умира.
Амебата се дели на две истоветни единки. Која од нив е оригинал а која е копија?? и така во недоглед.

Амебата живее вечно. Нема кај неа татко или син мајка - ќерка. Таа си се дели и стануваат две амеби тие две се делат и стануваат четри.... а која е од нив оригиналот? по што ќе познаеш кога се во се истоветни?
дали и амбата која живее вечно е старозаветен патријах?
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
Атеист, сеа ќе ти отворам една тема за марксизмот и за никад недочеканото но најубаво од сите досегашни општества, па таму пласирај ги своите монолози и ламенти (ха-ха-ха!).

--- надополнето ---



Немогуќе...

Редукцијата на хромозомите би значела дегенереација на породот, нешто кое им се случува на афро-американците...Или и овде се работи за некој дефект во несовршената еволуција, разбираш.
:nesvest:
Te молам дај ми линк сакав да видам што ми се случило на кутрите Афро-Американци
 

Kajgana Shop

На врв Bottom