Крвав петок во Турција

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Како еден обичен Македонец би се ориентирал која е добра страна, го читаш Дарди и навиваш за спротивното. Едноставно е. Тоа е за твое добро.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Јас се солидаризирам со Турците со солзи во очите, оти сум хипокритска кучка!
Не брзај со заклучоци... Ќе следиме како ќе се развиваат до крај работите и ќе видиме што на крај ќе произлезе од ова.
Во темата филозофија отворив тема за дискусија Космос, Хаос, Слобода. Карактеристика на секој Хаос е неизвесност, непредвидивот, неопределеност....
Пред да дојде Хитлер на власт имало, штрајкови, нереди и слично. А последицата од тој хаос ( доаѓањето на Хитлер на власт ) е ужасна.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.205
Поени од реакции
25.938
А интересна анализа има и во емисијата на Васко Ефтов за Турција,според Сем Вакнин Турција во иднина ќе биде трета светска сила..:unsure: Видеото за Турција почнува од 49 та минута..
Вакнин претпоставува дека Турција ќе победи во блискоисточната партија шах затоа што е совршена комбинација на демократија и ислам, на источни и западни вредности. Ова го има кажано во вторник или среда, а веќе во петок во истото време кога ова одело на телевизија, паралелно на Таксим во Истанбул илјадници протестанти му ја рушат претпоставката од темел. :) А цела теза ја базира на таа претпоставка.
 

Castor

Ќесеџија
Член од
2 мај 2012
Мислења
481
Поени од реакции
960
"Ердоган отиде за Мароко порачувајки дека ситуацијата се поправа",зашто ме потсеќа ова на нашиот најубав,најсакан,најпатриот премиер?
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.258
Поени од реакции
5.272
Како еден обичен Македонец би се ориентирал која е добра страна, го читаш Дарди и навиваш за спротивното. Едноставно е. Тоа е за твое добро.
Ха ха ха

Затоа ти се противам , за да те засакаат другите :р

Иначе зошто не протестиравте за уништување на паркот за потребите на новата црква во Скопје ... Исечените дрвја за градска плажа пред стариот театар ... Потоа за плоштадот карпошово востание ... Многу други дрвја покрај кеј и за други владини згради ... Зеленилото на самиот плоштад за потребите на новите хотели... Низ Илинденска и каде уште не.

Јас ве најдов тука анти-ердоганци, не ве направив.

Јас ги гледам турците водат одличен живот , по заслуга на Ердоган ... Човекот заслужува да се оди доброволец таму и да се подржи... Неговите добри дела ако ги ставаш на вага, негативните ќе летнат од вага.
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
20
Поени од реакции
14
Протестите во Турција и денес жестоко продолжија: Улиците на градовите исполнети со се поголем број демонстранти, полиција, солзавец, гумени куршуми,палики... http://www.maktel.mk/ajax.php?vid=3817
 
Член од
13 април 2013
Мислења
73
Поени од реакции
72
Ха ха ха

Затоа ти се противам , за да те засакаат другите :р

Иначе зошто не протестиравте за уништување на паркот за потребите на новата црква во Скопје ... Исечените дрвја за градска плажа пред стариот театар ... Потоа за плоштадот карпошово востание ... Многу други дрвја покрај кеј и за други владини згради ... Зеленилото на самиот плоштад за потребите на новите хотели... Низ Илинденска и каде уште не.

Јас ве најдов тука анти-ердоганци, не ве направив.

Јас ги гледам турците водат одличен живот , по заслуга на Ердоган ... Човекот заслужува да се оди доброволец таму и да се подржи... Неговите добри дела ако ги ставаш на вага, негативните ќе летнат од вага.
Уште си тука?
Ќе ти замине возот,а Ердоган ќе го срушат.
--- надополнето: 4 јуни 2013 во 23:15 ---
Го слушав постираното интервју со Вакнин во делот со Сирија.Тој е еден пар-екселанс интелектуалец,но тој во ова интервју ги открива картите дека работи во служба на американско-еврејските интереси на Балканот и светот,и затоа би им препорачал на сите кога слушаат некого како анализира некоја состојба,најважно од се е да одреди не колку е некој интелегентен и паметен туку прво и основно од која гледна точка ги гледа работите и чии интереси брани.
 

oon

Член од
3 ноември 2008
Мислења
2.813
Поени од реакции
1.082
хахаха :icon_lol: ако падне Ердоган од власта во Турција, е тогаш Богами незнам албанците дали ќе добијат толкава голема политичка подршка од Турција, да ве потсетам, после САД најголем сојузник на албанците е Турција..
 
Член од
21 декември 2012
Мислења
924
Поени од реакции
452
Се си мислам дека некој сака да ги искористи протестиве во Турција за граѓанска војна.



Но, нема да им успее.
--- надополнето: 4 јуни 2013 во 23:21 ---
хахаха :icon_lol: ако падне Ердоган од власта во Турција, е тогаш Богами незнам албанците дали ќе добијат толкава голема политичка подршка од Турција, да ве потсетам, после САД најголем сојузник на албанците е Турција..

А на македонците? :icon_lol::icon_lol::icon_lol:
 

oon

Член од
3 ноември 2008
Мислења
2.813
Поени од реакции
1.082
Босанциии,албанциииии, ако падне Ердоган од власта во Турција,политички ќе си го јадете стапот овдека на Балканот..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom