Крајници!

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489

D-r Walle

www.zazdravje.com.mk
Член од
26 декември 2010
Мислења
28
Поени од реакции
17
Колку чини вадењето на крајниците со сини картончиња а колку на приватно, или пак во некоја приватна клиника?
И дали мора да се лежи во болница, или може да се биде на домашно лекување.
Незнам точно за цената, но секако дека со сини картончиња трошокот припаѓа на фондот за здравство, но би ти препорачала да не се изложуваш на дополнителни трошоци во приватните клиники, зашто докторите на ОРЛ - државна болница се одлични.
Крајниците се вадат со општа анестезија (не е точно дека се вадат локално), и постоперативно седите во болница до следниот ден (освен во случај на компликации).
Поздрав!
 
Член од
10 јули 2010
Мислења
127
Поени од реакции
45
Ај ако може некој да ми каже колку чини вадењето на крајници???
Немора точна цифра него приближно на Пр.од 200 до 500евра или појќе или помалце???
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.544
Поени од реакции
34.850
Вадење само трет крајник, во Ремедика чини 30,000 денари,
--- надополнето: Nov 14, 2011 1:08 PM ---
но би ти препорачала да не се изложуваш на дополнителни трошоци во приватните клиники, зашто докторите на ОРЛ - државна болница се одлични.
Да и јас викам дека докторите на ОРЛ се одлични, НО,,
"Операцијата ќе помине во најдобар ред, не се грижете, после тоа наместо виски и бомбоњери може 100 евра за мене ( доктор) и 100 евра за анестезиологот, затоа што немаме доволен број на анестериолози, па да не чекате многу, па за 100 евра ќе завршиме работа "- кога го слушнав ова, неможев да им поверувам на моите уши

несакав ниту јас да се изложувам на дополнителни трошоци, затоа што таа операција паѓа на товар на фондот, но кога во очи ми беше кажано дека треба да дадам 200 евра само како подарок, за нешто што тие треба да го одработат, затоа што за тоа земаат плата,,,,,,
Во тој случај се изложив на дополнителен трошок, и завршив работа, без да молам некој си
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Ја си поштуем цури без крајници...
 
R

Roten 96

Гостин
Јас имав воспаление на крајниците пред една недела...цела недела бев дома и да ви кажам дека поминав без многу температура скоро и д анемав само една вечера ми беше најлошо инаку многу боли отежнато е голтањето не можеш ни да спиеш,ни да јадеш....инјекции мора и поминува со 5 дневна доза на Амоксиклав или Аугментин може и Алмацин да помогне.. :)
 
Член од
6 ноември 2011
Мислења
8
Поени од реакции
0
Јас бев цело време на антибиотици и само шо ќе ми завршеше дозата, после 2 недели иста песна. И така ми беше некое време додека не ми скисна. Отидов на преглед во државна болница и само што ги погледнаа одма ми рекоа дека се за вадење и ми закажаа термин. Операцијата помина многу лесно, со целосна анестезија, веќе не практикуваат локална. После операцијата кога се разбудив беше гадно околу 2 саати бидејќи не смееш да голташ туку само лежиш и ти тече крв од устата во еден сад али не е ништо страшно воопшто. После тоа те тераат да пиеш чај од кантарион, барем 2 литра првиот ден. Не мораш да испиеш толку, ама колку повеќе испиеш, толку побрзо ќе ти се исчисти раната и нема да имаш никакви проблеми. Ми викаа дека многу болело пиењето на чајот и такви работи, ама нема врска. Точно е дека боли, но болка која не е толку јака и стварно се трпи. Мене ме болеше исто како кога ми беа воспалени крајниците. Потоа не смееш да јадеш ништо солено, луто, зачинето и такви ствари едно 10тина дена (стварно грди се јадењата тој период). Претежно течни и кашести јадења. Али можеш да јадеш сладолед без проблем :) Најтежок ми беше 6тиот или 7миот ден кога почна да ми излегува конецот и ме бодеше во јазикот али тоа беше само еден ден. Инаку ми велеа дека нема да можам да зборам 2-3 дена, но јас почнав да зборам уште истиот ден вечерта (нормално, по малку). Утредента веќе немав гајле. Првата работа која ја кажав после операцијата беше: Е сега можам да дишам на раат, бидејќи стварно многу полесно се чувствував. После 10тиот ден веќе почнав да јадам се и сешто. Најбитно, еве веќе 2 години како немам качено температура, ниту пак се имам напиено антибиотик.

А тоа дека барале по 100 евра за бакшиш нема врска. Изгледа зависи како ти се погоди докторот :D Нормално им дадов нешто ситно, но не беше пари и беше далеку помалку од 100 евра. И тоа бидејќи сакав, а не дека тие ми рекоа.
 
R

Roten 96

Гостин
Да прашам нешто...ворок од 4 месеца заболувам пак од крајници...опасно е ? И дали треба да се вадат крајниците..
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.793
Поени од реакции
29.285
aj sega neshto neshutrachki tuku ozbilno.
definitivno krajnicite//tonzilite// kako rudimentiran organ so minimalna funkcija ako pochnat da pravat problemi .,...da zagnojuvaat ,,, vospalitelni procesi., gnojni angini treba i indicirano e da se napravi vadenje na istite//tonzilecktomija// koja vo deneshni usluvi e rutinska rabota., potrebata od shto pobrzo vadenje na krajnicite ne proizleguva od toa shto tie sami po sebe se vospaluvatt// shto pretsatavuva itekakov problem// tuku shto istite se fokalno zharishte na konstanta streptokokna infekcija i spored toa ., potencijalna ozbilna opasnost po drugi vitalni organi., najpoveke za srceto i bubrezite., ako imash problemi so niv malku neka se zatopli i vednash nadvor so niv,,,,,,,, a toa deka neshto ke stradalo grloto od nastinki babini devetini., ne mu ja misli mnogu,,,,pozdrav (y)


Да прашам нешто...ворок од 4 месеца заболувам пак од крајници...опасно е ? И дали треба да се вадат крајниците..
--- надополнето: 27 февруари 2012 во 14:23 ---
Да прашам нешто...ворок од 4 месеца заболувам пак од крајници...опасно е ? И дали треба да се вадат крајниците..
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
1.424
Поени од реакции
789
Да прашам нешто...ворок од 4 месеца заболувам пак од крајници...опасно е ? И дали треба да се вадат крајниците..
Оди на лекар, они како ќе ти речат така, иначе за вадење треба ептен да се расипани па да се вадат.
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
1.424
Поени од реакции
789
ovoa ti ko da go prakash na zabar,,,,e zhiti patikata do kolku mozhat krajnicite da bidat rasipani:oops:
Епа ако бидат многу расипани тогаш често ќе се разболуваш, бидејќи немаат никаков имун, а ако ги извадиш тогаш бактериите и ред други вируси ти одат низ грлото и завршуваат внатре во телото, затоа се крајниците за да не заштитат, тие се како граница.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.793
Поени од реакции
29.285
Епа ако бидат многу расипани тогаш често ќе се разболуваш, бидејќи немаат никаков имун, а ако ги извадиш тогаш бактериите и ред други вируси ти одат низ грлото и завршуваат внатре во телото, затоа се крајниците за да не заштитат, тие се како граница.
ne znam kolku si vozrasen/a no za vakov odgovor se dobiva 5-ka so crveno penkalo bez pravo za polaganje naredni pola godina,,,,,,,,,bidi tuka
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
1.424
Поени од реакции
789
ne znam kolku si vozrasen/a no za vakov odgovor se dobiva 5-ka so crveno penkalo bez pravo za polaganje naredni pola godina,,,,,,,,,bidi tuka
Професоре каде ми е грешката ?

Едит: E сеа поентата ми беше доколку ти се ептен расипани тогаш стварно многу ќе страдаш од нив, и со еден сладолед од ладното можат да ти се воспалат, иначе не знам каде ми е грешката, тие навистина се одбранбен механизам, не дозволуваат лошите материи да поминуваат и да одат накај организамот, каде е грешката ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom