Кралски семејства и државно уредување во денешно време

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
Те сфакам брат ама јас зборам за правен легитимитет ти збориш за нешто сосема друго како и да е .. Англиската Кралица во една демократија бидејки го нема добиено легитимитетот од народот(избори јок) не ни прави ништо со нејзината позиција иако де факто има право на вето и бла бла бла де јуре НЕМА и нема даго направи тоа никат .. и затоа стој тоа "Англиска Кралица" израз за церемонијална функција ... а влијание како влијание имаат да ама тоа е сосема друга тема пријател ..
Мене поентата ми е дека титулата(кралица,претседател,премиер инт) или како ти што велиш правен легимитет не значат многу ако индивидуата поставена на таа позција е зависна од други.
Еве кај нас пример претседателов освен што ја има титулата не први никакви одлуки без одобрение на „фирерот“.
Кралицата на Англија не знам какви политички права има, а и не ме интересира јас велам дека таа поседува моќ.
Прво е кралица
Второ има земја(пари)
Е сега што она решила да остане надвор од политиката е нејзина одлука не значи дека доколку не сака не може да има влијание.
Едноставно е парите го вртат светот секој што ги поседува има влијание, а дали и како ќе го користи влијанието од него зависи.
 

AntiZionist

undergoing construction
Член од
31 март 2009
Мислења
305
Поени од реакции
144
Море нека испоцркаат сите. Па нели демократијата е најнова мода? Лицемерие од светски рамки, не велам дека во денешната демократија нема лицемерие ама која е оваа логика: демократска држава единствено на чело има монарх, онака чиста формалност знаете? Или е едното или е другото!?
 

methMKD

Евроскептик
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.826
Поени од реакции
723
Мене поентата ми е дека титулата(кралица,претседател,премиер инт) или како ти што велиш правен легимитет не значат многу ако индивидуата поставена на таа позција е зависна од други.
Еве кај нас пример претседателов освен што ја има титулата не први никакви одлуки без одобрение на „фирерот“.
Кралицата на Англија не знам какви политички права има, а и не ме интересира јас велам дека таа поседува моќ.
Прво е кралица
Второ има земја(пари)
Е сега што она решила да остане надвор од политиката е нејзина одлука не значи дека доколку не сака не може да има влијание.
Едноставно е парите го вртат светот секој што ги поседува има влијание, а дали и како ќе го користи влијанието од него зависи.
Океј ја зборам за правен легитимитет ти зборуваш за она што е "позади завесите" нешто што не е во јавноста да кажеме тоа е работата .. а нашиот претседател бидејки има легитимитет од народот може и да прави одлуки ама во нашиов случај со Ѓорѓе е друго работата да неодиме оф сега
 
L

Luki Junior

Гостин
Формалност, церемонијалност, ама сите премиери одат на Баци Рака (и церемонијално, и за решавајне проблеми) кај крало/кралицата... Сакаш, нејќеш, ќе се поклонеш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom