Кралски семејства и државно уредување во денешно време

Член од
22 февруари 2011
Мислења
47
Поени од реакции
6
Што мислите за улогата и моќта на кралските семејства денес и уредувањето како уставна монархија, јас мислам дека мн подобро уредување и поунапредени се тие земји (како британија, холандија, данска, норвешка, јапонија, катар, емиратите итн.) за разлика каде има "демократија" ново време председател, премиер, поделена власт на мн луге со различни ставови.

Незнам дали има ваква тема или дали е за овде незнаев каде да ја ставам слободно преместетеја ако треба да биди на друго место.
 

n/a

Член од
28 декември 2011
Мислења
1.193
Поени од реакции
2.258
Си слушнал за изразот „англиска кралица“ и во каков контекст се употребува?!
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.879
:pos:
Долго време немав прочитано ваква глупост, сите горе напишани се условни монархии.
Ите како се демократски и парламентарни земји, освен емиратите и катар горе. Монарсите им седат само од сентименталност и ништо повеќе.
Али јебига кога ќе почне да се дава некоја серија со принцови и кралеви тоа ти се дешава.
Инаку ниеден човек не би требало да е сопственик над другите, и да владее со другите само затоа што се родил на висока позиција,тоест го склепал кралски или грофовски кур. Глупо е некој имбицил кој што нема два грама мозок да владее со тебе, и тоа само зашто излегол од кралска путка, апропо и е најпаметен ? Немој синко МОЛИМТЕ :icon_lol: ,како сега некој да ми рече дека причината зашто англија е толку јака денес економски е заслуга на оној ретардос ушлено чарлс. :pos: И Бориз Санктбурговски го донесоа пред некоја година бугарите да ги оправа па уште толку ги заглави во гомна.:tapp:
И вака владеат идиоти и имбицили но барем нив мнозинството ги гласа,ги носи и ги менува, Али девизата од бога даден монарх и тој ти е се :pos:
Доволно е само да се погледне кај бил светот и држави владееле монарси до пред 100 150 200 години, каде се сега тие држави од како немаат монарси или ги чуваат колку за туристичка атракција.
Ама браво за темава , нема бе знам дека а сум не расположен нешто се ставам на кајгана, читам вакви глупости и косата од сива и тажна веднаш ми се враќа во нормална зелена и весела :pos:
 

methMKD

Евроскептик
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.826
Поени од реакции
723
Што мислите за улогата и моќта на кралските семејства денес и уредувањето како уставна монархија, јас мислам дека мн подобро уредување и поунапредени се тие земји (како британија, холандија, данска, норвешка, јапонија, катар, емиратите итн.) за разлика каде има "демократија" ново време председател, премиер, поделена власт на мн луге со различни ставови.

Незнам дали има ваква тема или дали е за овде незнаев каде да ја ставам слободно преместетеја ако треба да биди на друго место.
Види вака ... тоа е добро од страна што Кралицата или Кралот се тотално неутрални не се партиски определени и гледаат за државата не за партијата но како што вика членот погоре "Англиска Кралица" се употребува за нешто што има само церемонијална улога :) .. патем катар не е демократија :D
--- надополнето: 18 октомври 2012 во 23:29 ---
:pos:
Долго време немав прочитано ваква глупост, сите горе напишани се условни монархии.
Ите како се демократски и парламентарни земји, освен емиратите и катар горе. Монарсите им седат само од сентименталност и ништо повеќе.
Али јебига кога ќе почне да се дава некоја серија со принцови и кралеви тоа ти се дешава.
Инаку ниеден човек не би требало да е сопственик над другите, и да владее со другите само затоа што се родил на висока позиција,тоест го склепал кралски или грофовски кур. Глупо е некој имбицил кој што нема два грама мозок да владее со тебе, и тоа само зашто излегол од кралска путка, апропо и е најпаметен ? Немој синко МОЛИМТЕ :icon_lol: ,како сега некој да ми рече дека причината зашто англија е толку јака денес економски е заслуга на оној ретардос ушлено чарлс. :pos: И Бориз Санкбурговски го донесоа пред некоја година бугарите да ги оправа па уште толку ги заглави во гомна.:tapp:
И вака владеат идиоти и имбицили но барем нив мнозинството ги гласа,ги носи и ги менува, али девизата од бога даден монарх и тој ти е се :pos:
Само да се погледне кај бил светот и држави владееле монарси до пред 100 150 200 години, каде се сега тие држави од како немаат монарси или ги чуваат колку за туристичка атракција.
Онаму каде што кралот/кралицата не попуштале и не ја давале својата апсолутистичка позиција буквално сегде се урнати од народот(Европа збориме кај шо има цивилизација) .. дали комунизам дали национализам не е битно
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.694
Поени од реакции
1.402
Кралските семејства денес имаат апсолутна моќ само во 4-5 апсолутни монархии: Саудиска Арабија, Катар, Оман, Бурнеи и Свазиленд, остатокот (Шпанија, Романија, Андора, Монако, Данска, Норвешка... се туристичка атракција или монархијата минимално учествуваат во правното општество.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.879
Види вака ... тоа е добро од страна што Кралицата или Кралот се тотално неутрални не се партиски определени и гледаат за државата не за партијата но како што вика членот погоре "Англиска Кралица" се употребува за нешто што има само церемонијална улога :) .. патем катар не е демократија :D
--- надополнето: 18 октомври 2012 во 23:29 ---

Онаму каде што кралот/кралицата не попуштале и не ја давале својата апсолутистичка позиција буквално сегде се урнати од народот(Европа збориме кај шо има цивилизација) .. дали комунизам дали национализам не е битно
Абе остави тоа ај деца се попалиле по некоја серија каде што кралот е претставен како набилдан мачо што јебе се што ке му искочи пред кур, уствари грд бил како пес и дебел скоро колку мене. Ама важно серија има.
Не е битно од кого биле рушени, монархијата како начин на владеење е утната работа, ретко кога имало способен и паметен владетел 90% биле ментално болни ретардирани и со деформитети, епа сега дали треба државата да ја води малоумник само затоа што татко му пред тоа убил некој братучед или си ја ебел сестрата за да го земе тронот ?
Монархија е најлошото нешто што до сега му се случило на човештвото. Вака барем имаме поголеми шанси од толку ретардоси што се менуваат теоретски на секој 4 или 8 години има шанса еден да се погоди паметен. А со монархот си заглавен додека е жив идиотот.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.143
Поени од реакции
8.538
Qualis rex, talis grex. - Каков е кралот, такво е стадото.
Да беа кралевите непотребни или штетни, тие воопшто не би постоеле.
Современата улога на кралевите, е да ја симболизираат државата, правдата, традицијата, демократијата, доблеста, човековите права и тн
Некој кралеви беа многу успешни во тоа, како пример ќе ја наведам Шарлот - Големата Војводка од Луксембург
http://en.wikipedia.org/wiki/Charlotte,_Grand_Duchess_of_Luxembourg
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.276
Поени од реакции
4.013
Колку што знам кралицата на Англија е најголемиот земјопоседник на светот 12% од планетата:cuc: мислам дека беа.Па види сега какво влијание е тоа.
Да не зборам со Џејмс Бонд што се фрли од хеликоптер за време на Олимписките Игри :cool:
--- надополнето: 19 октомври 2012 во 04:37 ---
http://www.businessinsider.com/worlds-biggest-landowners-2011-3?op=1
6.6 billion acres of land
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
4.984
Поени од реакции
2.152
Иако не функционираат којзнае колку, страшна пара се врти по кралските семејства.
 

methMKD

Евроскептик
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.826
Поени од реакции
723
Колку што знам кралицата на Англија е најголемиот земјопоседник на светот 12% од планетата:cuc: мислам дека беа.Па види сега какво влијание е тоа.
Да не зборам со Џејмс Бонд што се фрли од хеликоптер за време на Олимписките Игри :cool:
--- надополнето: 19 октомври 2012 во 04:37 ---
http://www.businessinsider.com/worlds-biggest-landowners-2011-3?op=1
6.6 billion acres of land
Да ама кралицата не се меша дали Британија треба да биде во ЕУ или не дали треба да се даде субвенции на земјоделците или не дали треба да се воведе евро или не ... капираш ?
 
Член од
22 февруари 2011
Мислења
47
Поени од реакции
6
напротив мислам дека е добра монархијата затоа што свесни се кралските семејства дека можат да бидат убиени секој момент од сопствениот народ доколку не водат политика на народот односно затоа има премиер и парламент избрани од народот и еден помал парламен претставници на кралското семејство и заедно донесуваат одлуки и нормално за да ја задржи земјата и власта кралицата треба да му создади мн добри услови за живот на лугето односно да ја сакаат за да не се одделат како посебна држава гледано од страна на обичниот човек мн добро живеат ете види ги нов зеланд, австралија, канада итн. сите колонии ама најдобри стандарди имаат и затоа сите ја сакаат кралицата
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.276
Поени од реакции
4.013
Да ама кралицата не се меша дали Британија треба да биде во ЕУ или не дали треба да се даде субвенции на земјоделците или не дали треба да се воведе евро или не ... капираш ?
Можеби не официјално ама секој што има пари и моќ е слушнат.Едноставно така се врти светот.Парите=Моќ , Моќ=Пари ете кралицата си е доказ и не само таа не за џабе коорпорациите владеат со светот.
 

methMKD

Евроскептик
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.826
Поени од реакции
723
Можеби не официјално ама секој што има пари и моќ е слушнат.Едноставно така се врти светот.Парите=Моќ , Моќ=Пари ете кралицата си е доказ и не само таа не за џабе коорпорациите владеат со светот.
Претседателот Обама не е имотен толку па важи за повлијателен ми ја сфакаш ли поентата !?!?! или не ?
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.276
Поени од реакции
4.013
Претседателот Обама не е имотен толку па важи за повлијателен ми ја сфакаш ли поентата !?!?! или не ?
Јас те сваќам ти не ме сваќаш.Поентата ми е секој кој има пари има моќ која доаѓа автоматски со парите.Затоа на Швајцарија никој ништо не и вика, а на Македонија секој втор ден и пристигаат ултиматуми.
Нормално моќта не доаѓа само од парите.
Неколку извори на моќ над луѓето се страв,почит,љубов...
Не велам јас дека оној што има највеќе пари е најмоќен, но со парите доаѓа влијанието(моќта) сеедно дали оној што ги поседува ја сака или не ја сака таа моќ.
И најискрено за Обама немам некое големо мислење сакал или не он е зависен од оние кои му ја спонзорираат кампањата, а пари за џабе никој не фрла.
Епа сега размисли колкава е моќта на некој зависен од парите на други луѓе.
 

methMKD

Евроскептик
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.826
Поени од реакции
723
Јас те сваќам ти не ме сваќаш.Поентата ми е секој кој има пари има моќ која доаѓа автоматски со парите.Затоа на Швајцарија никој ништо не и вика, а на Македонија секој втор ден и пристигаат ултиматуми.
Нормално моќта не доаѓа само од парите.
Неколку извори на моќ над луѓето се страв,почит,љубов...
Не велам јас дека оној што има највеќе пари е најмоќен, но со парите доаѓа влијанието(моќта) сеедно дали оној што ги поседува ја сака или не ја сака таа моќ.
И најискрено за Обама немам некое големо мислење сакал или не он е зависен од оние кои му ја спонзорираат кампањата, а пари за џабе никој не фрла.
Епа сега размисли колкава е моќта на некој зависен од парите на други луѓе.
Те сфакам брат ама јас зборам за правен легитимитет ти збориш за нешто сосема друго како и да е .. Англиската Кралица во една демократија бидејки го нема добиено легитимитетот од народот(избори јок) не ни прави ништо со нејзината позиција иако де факто има право на вето и бла бла бла де јуре НЕМА и нема даго направи тоа никат .. и затоа стој тоа "Англиска Кралица" израз за церемонијална функција ... а влијание како влијание имаат да ама тоа е сосема друга тема пријател ..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom