Крав Мага

Член од
20 ноември 2011
Мислења
68
Поени од реакции
11
Дали во Скопје има некој клуб во кој се тренира Крав Мага ?
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
1.942
Поени од реакции
711
Интересно ова,бар по јутубов што гледам...но колку може да го примени во реална ситуација,еден просечен член...?
 

Rabrobil

Seduce and Destroy
Член од
1 јули 2010
Мислења
871
Поени од реакции
257
Интересно ова,бар по јутубов што гледам...но колку може да го примени во реална ситуација,еден просечен член...?
Ако ја усовршиш техниката, зашто да не, краумагата се базира на дефанзива во случај на напад од еден или повеќе вооружени лица и нивно онеспособување
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
1.942
Поени од реакции
711
Ако ја усовршиш техниката, зашто да не, краумагата се базира на дефанзива во случај на напад од еден или повеќе вооружени лица и нивно онеспособување
Да,не викам не...но колку можат да го применат ? само тие што го тренираат од 8 годишна возраст...

други вештини/спортови се по корисни,за некој што почнува "касно"..
 

Iµµortal

사범님
Член од
26 јули 2011
Мислења
711
Поени од реакции
386
нема некоја голема разлика меѓу крав мага и џет кун до и двете имаат сличен концепт
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
1.942
Поени од реакции
711
нема некоја голема разлика меѓу крав мага и џет кун до и двете имаат сличен концепт
ја ко што гледам ова е само одбрана од напад,најмногу оружје...во џит кун до имаш бокс,кик бокс,таи бокс,тудо,џиу џитсу,филипинско кали...бајаги по различно од ова.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
10.158
Поени од реакции
9.676
Дечкото убаво си праша за Крав Мага а не за предлози контакт борилачки вештини, не му нафрлајте баби наместо жаби...
Цивилна варијанта на Крав Мага е ненандмилива за самодбрана, посебно од аспект на почетници и лаици.

Инаку некој напиша на форумов дека двајца наши војници од ирачкиот контигент отвориле клуб во Скопје (наводно вежбале со Американските војници за време на престојот во Ирак)... ама не се напиша ништо подетално потоа на темата, ни контакт информации ни дали информацијата воопшто е вистинита.
 

Iµµortal

사범님
Член од
26 јули 2011
Мислења
711
Поени од реакции
386

its_ok_im_new

brake lights
Член од
24 август 2010
Мислења
402
Поени од реакции
216
Интересно ова,бар по јутубов што гледам...но колку може да го примени во реална ситуација,еден просечен член...?
Крав мага е боречка вештина за која треба многу малку време да се совлада до степен да биде применлива во борба. Многу единици во светот ја имаат воведено како дел од тренингот зошто е доста ефикасна за блиска борба. Исто така сум имал можност да зборувам со луѓе што земале курсеви крав мага и успешно ги совладале техниките за кратко време.

Крав мага е ефикасна боречка вештина што многу побрзо станува применлива споредено со останатите боречки вештини.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
10.158
Поени од реакции
9.676
Крав мага е боречка вештина за која треба многу малку време да се совлада до степен да биде применлива во борба.

Крав мага е ефикасна боречка вештина што многу побрзо станува применлива споредено со останатите боречки вештини.
Добро сублимирано.

Да илустрирам, Крав Мага не е спортска борилачка вештина која има и такмичарски карактер или слично. Крав Мага е филозофија на тоа што е најефикасно да се направи во ситуации кога треба да се браниш од некој/нешто. На пример некој те притиска на земја и замавнува со нож... несомнено преставници на разни борилачки вештини ќе почнат да теоретизираат теории додека Крав Мага бескрупулозно ќе препорача нешто како два прста во очи или колено во препони... Нешто што не мора да го тренираш од две години возраст под водство на сенсеи Танака во Јапан.


Претоставувам можеме да заклучиме дека информацијата за Крав Мага клуб во Македонија е лажна. До сега сигурно ќе излезеше нешто конкретно во јавност.
 
Член од
19 август 2007
Мислења
940
Поени од реакции
299
Не се секирај, брзо ќе се најде некој „експерт“ што бил на еднонеделен курс во Израел и ќе биде авторитет во државава за Крав Мага :)
 
Член од
22 ноември 2011
Мислења
475
Поени од реакции
177
Интересно ова,бар по јутубов што гледам...но колку може да го примени во реална ситуација,еден просечен член...?
Многу тешко дури и ако си малце поискусен за целосно и ефективно да ја употребиш боречката вештина треба да се бавиш професионално или да си мајстор во таа вештина од искуство ти зборам :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom