Кој?

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Сакам мажот да ме запроси. Не би го запросила. За одредени работи сум традиционална и со оглед дека не сум, ниту сакам да бидам со ставот “мене мУж у животов не ми треба, сама себе сум си доволна“, односно сакам машкото да биде заштитник и да прави да се осеќам сигурна, дефинитивно сакам тој да биде оној кој ќе го потегне и постави тоа прашање.

Не дека имам против тоа, секој со своето во животот, кој како сака ќе си запросува, живее, јас во случајов зборувам само и исклучиво за себе и својот став, да не се разбереме погрешно.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Може и у купаќи да го побарам, на горниот дел да пишува:
- Ќе се ожениш ли,
а на долниот:
- со мене :icon_lol:
Хипотетички мене така да ми направиш ја ќе слечам доња купаќа и на она ствар ќе има напишана порака
“Драга си ми и мила и со тебе ги поминувам најубавите мигови во животот, и мислам дека ни претстои сјајна иднина, само мислам дека сега е уште рано за еден таков чекор. Да лудуваме уште необврзително и спонтано и еден ден се надевам не далек ден че ти кажам ДА на твоето прашање, а сега ако сакаш да одиме негде на пиво“
 
Член од
20 март 2012
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.366
Пошто имам вродена одбивност кон традиционалните бракови, никогаш не сум фантазирала мажот од моите сништа да клечи кога ќе ме запроси. Ни јас не обожавам да клечам, така да ова отпаѓа.
Идеална за мене е спонтаната варијанта, онака обајцата заедно: Ајде да се земеме:LOL::LOL::LOL:
Немам никакви предрасуди во однос на тоа кој ќе предложи брак, може јас или тој, сеедно, битно да ни е убаво;)
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
Хипотетички мене така да ми направиш ја ќе слечам доња купаќа и на она ствар ќе има напишана порака
“Драга си ми и мила и со тебе ги поминувам најубавите мигови во животот, и мислам дека ни претстои сјајна иднина, само мислам дека сега е уште рано за еден таков чекор. Да лудуваме уште необврзително и спонтано и еден ден се надевам не далек ден че ти кажам ДА на твоето прашање, а сега ако сакаш да одиме негде на пиво“
Забораив дека ти беше од оние шо си го префрлаат преку рамо и изиграваат бензинска.
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Абе сите "Би клекнала.." став имате, не видов една да каже "Ќе клекнам". Тоа пошто ниедна од вас нема да го направи тоа.
А тоа пошто не сме еднакви.
И никогаш нема да бидеме еднакви.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Абе сите "Би клекнала.." став имате, не видов една да каже "Ќе клекнам". Тоа пошто ниедна од вас нема да го направи тоа.
А тоа пошто не сме еднакви.
И никогаш нема да бидеме еднакви.
Стар пост, ама ај..
Ако тебе не ти клекнала жена, мислам дека си еден од ретките... :свиркам:
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Читајќи ја темава се згрозив од сфаќањето ,,дали ќе се фати''. Искрено, партнерот да побара такво нешто од мене би го оставила, по тоа се гледа колку е некој спремен со тебе да биде во добро и во лошо. Жива срамота и глупост, да правам дете за да проверам дали избраникот е вреден за венчавање или џабе да не си трошам време :facepalm:
 
Член од
29 октомври 2014
Мислења
16
Поени од реакции
5
Романтичарка сум премн.. и би сакала он да ме запроси, но би можела и јас тоа да го направам.. е сеа да клекнам па шо знам, некако не ми е женствено бе.. :pipi:
 

perez9

расипано јајце
Член од
30 декември 2013
Мислења
1.041
Поени од реакции
991
земете си миленичиња, не просете мажи....или останете трудни
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
Њот, мери ми!
Поминаа и 8 години од последниот цар Колозов. Жените веќе не се купуваат за 2 алтани или 3 кози. Имаат право да гласаaт. Модерни се. Рамноправни. Или барем илузијата од рамноправност. Старите дискриминирачки начини и традиции повеќето се зад нас. Да позборуваме околу еден кој останал. Фамозното клекнување на колено. Кој?
Знам, знам.. на повеќето ви е апсурдно воопшто да се замисли ситуацијава. И со право. Тоа е работа на мажот. Последна романтична ствар пред бракот, каде ќе си доаѓа изморен од работа, чекајќи да му ги измиете нозете додека тој гледа тв и пие пиво. Но тоа не го оспорува фактот дека многу девојќи околу светот имаат запросено. Мислам, адетов има толко разноразни девијации на толку креативни но и моронски начини, што the other way around и не е толку лошо.

pros
- Тука го играме блефот на жените, комплетна рамноправност, practice what you preach, дека во теорија, дури овде на форумов имаме многу модерни, либерални девојки коишто се отворени на се' што е ново, надвор од нормалното и остало, а во пракса се истите копии на нивните мајки кои, нормално, мораат да имаат маж кој ќе им го "вози" (get it? get it?) животот. Значи ја обелоденуваме хипокризијата, дека "jajцата" на мажите понекогаш се неизбежно потребни.

- Takes the pressure off, секако ако парот е веќе сигурен, само останува да се постави прашањето, ова може да излезе супер за мажи со.. помали "jajца".

cons
- Жениве, романтичниве душички кои се и какви што ги знаеме според филмовите, не би имале контрола, и така overwhelmed oд преслаткиот, романтичен трет состанок - би ве запросиле. Или барем така наивно се претставени. Како и да е, кој од овде би ризикувал? :icon_lol: Мажите го имаат перфектниот тајминг.

- Не би седел во ресторан полн со луѓе и сите да гледаме девојка како си завива фустанот за да може да клекне и да ми става бурма на прстен. Или какоида запросуваат модерниве жени.

Знам дека, кога сме кај традиции, традиција е оп да внесе личен став во воведот, ама рано ми е, немам многу размислувано, and frankly I couldn't care less. Само ви давам тема да дискутирате. Да се карате.
Some men just want to watch the world burn.
 
Член од
21 јануари 2014
Мислења
210
Поени од реакции
444
Дефинитивно едно од најголемите недоразбирања е следново: како очекувате од нас да бидеме џентлмени кога се залагате за еднаквост меѓу половите? Да се разбереме, феминистките немаат ништо против да им отворите врата од кола. Јас, како феминистка секогаш сум почестена од овој гест а никогаш навредена. Она што ми пречи и крајно навредува, е шовинистичкото свиркање по пат, довикување и отворениот сексизам од кој по сè изгледа никој не се срами.

Може некогаш дечкото ќе плати за вечерата, некогаш ќе плати девојката. Тоа нема никаква врска со феминизмот, џентлменството е култура на однесување, не само кон жените туку воопшто. Сексизмот е она што ни пречи и крајно нè револтира.

Тука (во текстов) спаѓа запросувањето и клекнувањето.
Мислам, јас сум романтична душа но искрено сеедно би ми било дали ќе клекне или не се додека говорот за колку тој ме сака е внесен во запросувањето. :love:
Можеби ова прашање за клекнувањето им претставува проблем на мажите што на некој начин изгледа дека ни се покоруваат, но дали некој од нив се запрашал како ни е нас на тој начин цел живот?
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Е така сега сасе има повеќе време да брка женски на фб. Да не му сметаме со форумов.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom