Кој ќе ја освои Струга?

Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Албанските партии ставуваат дека ќе ја загубат Струга

24 February, 2009 07:56:00
Големина на фонт:

Политичките партии на Албанците стравуваат дека кандидатите Албанци за градоначалници на Струга ќе загубат на изборите од кандидат Македонец.
Во Нова Демократија велат дека на другите албански субјекти им понудиле соработка, но не добиле повратен одговор. Од ДУИ велат дека Албанците од Струга со нивното масовно излегување на изборите нема да дозволат да ја загубат оваа општина.
„Уште на почеток кога беа поднесени кандидатурите бевме заинтересирани да седнеме и да разговараме имајќи во предвид дека овој пат Струга е во опасност, и понекогаш од другата страна треба да учиме како треба да се организираме меѓу себе за да зачуваме се што е национално, да зачуваме нешто што е во интерес на сите Албанци„ вели Абедин Зимбери, пратеник на НД.
„Не верувам дека Албанците ќе бидат неодговорни, за да не излезат на избори , или пак дека ќе имаат лични или партиски недоразбирања за да се загуби општина Струга„ изјави Рафиз Халити, пратеник на ДУИ.

Нова Демократија изразува подготвеност да поддржи било кој кандидат Албанец во вториот круг на изборите, додека ДУИ ќе ги чека резултатите од првиот круг.
„Ако имаме среќа да влеземе во вториот круг тогаш ние како Нова Демократија сме подготвени да и пружиме рака на албанската страна без разлика кој ќе оди во вториот круг. Сепак, треба да водиме фер и демократска трка почитувајќи го противникот за да успееме барем во првиот круг да не ни ја земат Струга„ вели Зимбери .

„Како ќе се постапи во вториот круг зависи од резултатите од првиот круг, така што, сега за сега немаме некој договор со некој друг политички субјект„ рече Халити.

Во трката за градоначалник на општина Струга ќе се натпреваруваат 5 кандидати, Рамиз Мерко од ДУИ, Менди Ќура од ДПА, Џевдет Насуфи од НД, Славо Котевски од ВМРО-ДПМНЕ и Фијат Цановски од Партијата за европска иднина.
На последните парламентарни избори одѕивот на гласачите во Струга беше под 50 отсто, и притоа ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ добија по 7 илјади гласови, ДПА околу 5,5 илјади, Фијат Цановски 4 илјади и СДСМ која сега ја поддржува неговата кандидатура доби 3 илјади гласови.
Ѓултен Реџалари

Извор:АЛСАТ-М


Изборите во Струга дефинитивно ќе бидат тесни и жешки...


Дали ќе биде исправена неправдата која и се нанесе на овој град...
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Која неправда??

П.С. Имај на ум дека ова е мултиетничка држава во која живееме~
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.073
Дали ќе биде исправена неправдата која и се нанесе на овој град...
Сите Стружани се надеваме дека ќе биде :smir:

Која неправда??

П.С. Имај на ум дека ова е мултиетничка држава во која живееме~
Како која неправда ???

remember this



Само чисто информативно разгледајте ја табелава

 
Член од
21 февруари 2009
Мислења
1.315
Поени од реакции
47
Evo jas bi glasal sa prestavnikot na SDSM ama nesto ne gledam deka ima takov, kako e mozno kolku sto znam edno vreme SDSM bese bastion vo Struga.Moze nekoj da mi kaze sto se sluci so SDSM vo struga?
Inaku vo ovoj slucaj vo struga ke bide epten tesno i ne bi bil iznenaden ako dobie kandidat makedonec ako ima fer izbori bez polnenje na kutii.
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Која неправда??

П.С. Имај на ум дека ова е мултиетничка држава во која живееме~
Територијалната неправда...
Ако имаш прати карта на општините во Македонија и ке видиш која неправда...
Како што се гледа и во табелата која е погоре прострена...
Струга ми беше еден од омилените градови и кога одев на одмор голем дел од времето го поминував таму...
Види во што се претвори во последните 5 години , БАНГЛАДЕШ, на вештачки начин се потиснуваат Македонците...
Немам јас проблеми со Албанците, знам дека сме мултиетничка држава и тоа воопшто не ми пречи , напротив, ако знаеме во правилна насока да ги насочиме работите, тоа може да биде и наше богатство...
А правилна насока значи и нормална и природна поделба наопштините, а не политички договорена...
Криво ми е што СТРУГА се корити за ДИЛ помеѓу политичарите...
Се надевма дека овој пат ќе победи Македонец кој има слух за проблемите и дека мирот во Струга повторно ќе се врати...

Evo jas bi glasal sa prestavnikot na SDSM ama nesto ne gledam deka ima takov, kako e mozno kolku sto znam edno vreme SDSM bese bastion vo Struga.Moze nekoj da mi kaze sto se sluci so SDSM vo struga?
Inaku vo ovoj slucaj vo struga ke bide epten tesno i ne bi bil iznenaden ako dobie kandidat makedonec ako ima fer izbori bez polnenje na kutii.

СДСФИРОМ не ја изгуби Струга туку цела Македонија....
 
Член од
27 ноември 2005
Мислења
648
Поени од реакции
7
Без разлика кој ке победи во Струга нема нишо да се смени...на нашиве им беа слатки парите, и продаваа во времето...ако има стружани на форумов нека кажат шо се е продадено на албанците у центарот на градот..градоначалникот Македонец ке биде само украс..навистина не знам што очекуваме да се случи...нека каже некој што ке биде ново??
 
F

FilipMacedon

Гостин
Без разлика кој ке победи во Струга нема нишо да се смени...на нашиве им беа слатки парите, и продаваа во времето...ако има стружани на форумов нека кажат шо се е продадено на албанците у центарот на градот..градоначалникот Македонец ке биде само украс..навистина не знам што очекуваме да се случи...нека каже некој што ке биде ново??
Никогаш не е доцна,како се доселиле,така можат и да се иселат.
Струга е најмакедонски град:salut:кој што сака не јаде
 
Член од
27 ноември 2005
Мислења
648
Поени од реакции
7
Никогаш не е доцна,како се доселиле,така можат и да се иселат.
А како ке се иселат, ке им ги купиш ти имотите?
Инаку „продажбата„ почна уште од времето кога градоначалник беше Македонец.....парите понекогаш се ептен слатки...
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.101
Поени од реакции
23
јас да им се грижам ,да не ме прашаа кога продаваа ?????????? не, тогаш тоа е нивен проблем..........
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.298
Поени од реакции
5.367
Pa ke pobedi DUI sekako , toj den ke ima dobra organizacija na albancite , i ke bide kako sto treba , i onaka albancite se povise vo Struga , plus podrskata na brakata muslimani nema da izostane.
Ali makedoncite ke mozat da se nadevat na Vevcani , mislam deka taku ke pobedi nekoj makedonec ? :P

Struga : 63376 ziteli

Albanci : 36029 - 56.50%

Makedonci : 20336 - 32%

Turci : 3628 - 6%
 

TMPO

Obraz
Член од
31 октомври 2007
Мислења
1.728
Поени од реакции
26
Torbeshive kako pishi ovoj brakata nivni muslimani glasat za albanec na izborive treba da se odnesat pravec Turcija.
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Pa ke pobedi DUI sekako , toj den ke ima dobra organizacija na albancite , i ke bide kako sto treba , i onaka albancite se povise vo Struga , plus podrskata na brakata muslimani nema da izostane.
Ali makedoncite ke mozat da se nadevat na Vevcani , mislam deka taku ke pobedi nekoj makedonec ? :P

Struga : 63376 ziteli

Albanci : 36029 - 56.50%

Makedonci : 20336 - 32%

Turci : 3628 - 6%

Струга 63 илјади жители....
Абе не ме зафркавај тогаш Струмица има 120 илјади...
Срамота, е Бучко ,Бучко....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom