Кој треба да го докаже бог ?

Член од
6 јули 2008
Мислења
458
Поени од реакции
10
Е не бе дедо боже го создал мажот и после жената од негово ребро.

Шовиниста ебате ,зашо не ги создал мужите од женско ребро.
 
Z

Zona Pelucida

Гостин
Па тоа воопшто не го ни сматрам за точно.
Тоа религијата е измислена со цел луѓето да бидат покорни на државата,и да даваат пари за да веруваат во нешто.
 
Член од
6 јули 2008
Мислења
458
Поени од реакции
10
Епа како тогаш ??

Мене сосема логична ме е теоријата на дарвин.
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Тие што си докажале во своите умови некои ствари си знаат добро.
 
R

RAYTHEON23

Гостин
Донекаде си во право.....
......земски модел...и тоа ептен добар модел...

ВЕРА=ЕВРА.......
..едниот збор е анаграм од другиот....кодот на vone:vozbud:
:pos2::pos2::pos2::pos2::zver::zver::zver:

онтопик шо има да се докаже дека постои кога веке е докажано дека не постои...кратко и јасно...па некој таму бемки ми спомнува генетски фактори свашта...па емнрионот на цовекот во почетната фаза е сличен со ларвите на инсектите брее...ете тоа е доказ дека еволуцијата може да се прифати како точна...има и др докази ама ајт:helou:
 
F

FallenHypaspist

Гостин
Е не бе дедо боже го создал мажот и после жената од негово ребро.

Шовиниста ебате ,зашо не ги создал мужите од женско ребро.
Ако читаш и размислуваш како бабите у пм..пропадна светот...

Фати се малку за науката?? Посебно за оние ствари кои беа ''Covered up'' али прекасно?? Мажот бил создаден прв...А ко је бог листај малку...
 
A

ateist

Гостин
Евангелие по Матеј: 10:8 Исцелувајте ги болните, воскреснувајте ги мртвите, очистете ги лепрозните, изгонувајте демони; бесплатно добивте, бесплатно давајте.

ЕВЕ ИСУС КАЖУВА ДЕКА ИМ ГИ ОТКРИЛ ТАЈНИЕ ЗА ЛЕЧЕЊЕ И ВОСКРЕСНУВАЊЕ БЕСПЛАТНО НА СИТЕ ШТО ОДАТ ПО НЕГОВИОТ ПРИМЕР И БАРА ИСТОТО И ТИЕ ДА ГО ПРАВАТ

ЕПА ЗОШТО СЕ БОЛНИЦИТЕ ПРЕПОЛНИ СО ВЕРНИЦИ

1 ) ИЛИ ТИЕ ШТО ВЕЛАТ ДЕКА ГО РАЗБРАЛЕ ИСУС И ДЕКА ОДАТ ПО НЕГОВИТЕ СТАПКИ - ПРИМЕР ЦЕЛО ВРЕМЕ ЛАЖАТ ПА НАМЕСТО ДА ЛЕКУВААТ СИ ТЕРААТ БИЗНИСИ
( нели во православие католицизам протестантизам гарантираат дека ги знаат светите тајни )

2) ИЛИ НЕПОСТОЈАТ ВИСТИНСКИ ВЕРНИЦИ

3 ) ТРЕТА МОЖНОСТ НЕЕ ПРЕДВИДЕНА
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
како можеш да го сакаш Бог кој не го гледаш
ако не го сакаш ближниот свој кој го гледаш
но ако им кажеме да ни даат работа на владава
ќе речат умре социјализмо т.
 

Silber

Peace/Salaam
Член од
31 март 2009
Мислења
500
Поени од реакции
15
Nikoj ne treba da ti dokaze deka ima Bog ili Allah dj.sh.
Sam proveri:
Sega kao sto stois ispred tastaturata i kompjuterot.

Gledaj ja rakata, gledaj si prstite, kako izvanredno se kreativni. Prstite kako ti svrsat rabota koji nieden robot ne moze od mozok ne covek taka nesto da izgradi.

Gledaj Rakata na kolku strani mozes da vrtis, kockite.

Gledaj ocite, kolku se izvanredni. Koj naucnik moze oko da ti pravi.

Gledaj gi nozete, gledaj si ja celoto telo. Kolku e prakticno.

Gledaj nadvor od prozorot. Gledaj ja prirodata i kazi koj slikar moze da crta tolku ubavo so koji boji.

Prasaj sebe, kako stana nebota plava i bela boja, da bese kafeavo boja kako ke izgledase, da bese travata crveno, a ne zeleno.
Da bese zemjata plavo.
Kolku ubavo ja sredil svetot Allah dj.sh ili Bog.

Misli kako ti drhta serceto koga mislis na tvojot devojka ili tvojata decko.
Misli koj ti ja izgradi lubovta.

Gledaj ja vodata kolku ubavo tece.
Gledaj gi nivite kako plodat toa sto im treba na covekot i na zivotinjite.

Gledaj ja sonceto, mesecot, so milioni zvezdi. Kako se dvizat bez nikakov sudir.

Sve gledaj sto ti moze okoto da vidis. A i sto ne mozes da vidis e od Boga.

Pa sam dolgo i dolgo misli.
Pa dojdi do zaklucok dali ima Allah ili Bog.

I zosto site naucnici od celiot zivot studiral i na kraj pak otvori racete i se moli boga.

Kako na primer Najgolemiot Scientolog Charles Darwin koj istrazi cel zivot oceanite i morinja i na kraj rekol. Nikako naukata nema formula i ne dozvoluva kako dvete voda na Sredozemno more i Pacificki ocean vodite kako da ima zid izmedju, ne se mesat edno so drugo.

Posle cel zivot istrazi na kraj nasol odgovorot vo Kuran, sto za toa pred 1400 godini e izjaveno.
I Na kraj dignal racete i se molil na SVEMOCNIOT i postanal Musliman.


СУРА
ЕЛ-ФУРКАН (Разделувач) Џуз 19 red 53:
"И Он е Оној кој одвои едноодруго две мориња: едното питко и ладно, а другото солено и горчливо. И меѓу нив одреди меѓупростор и испречи препрека".

Eve ti dokazi:




http://www.bbc.co.uk/pressoffice/pressreleases/stories/2008/07_july/03/darwin.shtml

Dali ova sve od sam sebe se stvoria.
Togas na kraj ke se uveris deka toa moze samo on SVEMOCNIOT Allah dj.sh ili Bog.

Sega Gledaj ova:

I odmah posle toa moli se na Svemocniot.


By SiLBeR
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
46
Поени од реакции
3
Така и вие сметајте се себеси мртви за гревот, но живи за Бога во Исуса Христа нашиот Господ! 12 И така, нека не царува гревот во вашето смртно тело, па да ги слушате неговите страсни желби!
13 И не давајте му ги вашите членови на гревот за оружје на неправдата, туку предавајте Му се сами себеси на Бога, како оживени од мртвите, а вашите членови на Бога за оружје на правдата!
14 Имено, гревот не ќе има веќе власт над вас, зашто не сте под Законот, туку под благодатта.
15 Па што? Да грешиме ли, зашто не сме под Законот, а под благодатта? Да не биде!
16 Не знаете ли: ако некому му се предадете за робови во послушност - робови сте му на оној, кому му се покорувате: или на гревот - за смрт; или на послушноста - за праведност?
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Samiot koncept na 'vera' e krajno somnitelen. Dovolno e da veruvas i se ke bide vo red?
Dali e se vo red? 3.200 godini judaizam,2800 godini budizam,2600 godini hinduizam,2000 godini hristijanstvo i 1400 godini islam. E sega pak ke prasam dali e se vo red? Duri i najfanaticnite vernici ne bi se osmelile da kazat deka ziveeme vo pravicen i human svet. Uste kolku im treba na religiite? 5.000 godini? 10.000? 1.000.000?
Zosto nesto sto se pokazalo i se pokazuva kako nefunkcionalno se uste ima tolku poklonici?
Odgovorot e ednostaven : Lugeto imaat edna karakteristika koja religiite na genijalen nacin se dosetile da ja iskoristat. Lugeto sekogas go biraat najlesniot mozen nacin do nekoja cel.Kako i site drugi zivi stvrovi na planetava.Ako ti treba vekna leb i imas prodavnica na 50m nema da odis vo onaa 1 km daleku.Logicno.Ako moze da se proturka zivotot so sto pomalku mislenje,bidejki mislenjeto bara najgolem napor,informiranost,radoznalost i mnogu drugi raboti - odlicno!
Izbegnuvanjeto na mislenjeto e vozdignato na rang na nauka od religiite.Samo ti veruvaj i se ke bide vo red.Znaci verata ja blokira osnovnata pretpostavka na sloboda i napredok - mislenjeto.
Veruvaj deka religijata X ja znae visitnata a ne religijata Y,veruvaj deka politicarite se tuka za da ti sluzat,veruvaj sto ke ti se kaze na TV,veruvaj vo natprirodni bitija,samo ti veruvaj.Ama nemoj da mislis.
Ednostaven primer deka verata lesno moze da te ubie.Vo 14-ti vek se pojavila pandemija na cuma koja ubila okolu 75 milioni luge odnosno 1/4 od naselenieto na togasniot svet.Odgovorot na teolozite koi togas bile glaven faktor bil deka toa bilo 'bozja kazna' za grevovite na lugeto,deka evreite bile krivi i deka kometite bile predznak za smak na svetot.Veruvaj!
Realnosta bila ednostavna: cumata ja nosele bolvite od zarazeni staorci.I koj bil odgovorot ne religiite?Veruvaj sto ke ti se kaze.Toa sto izmetot se frlal na ulica niz prozor,deka lugeto spiele so stokata odnosno i so staorcite,deka higienata bil maglovit poim ne go interesiralo nikoj.Toj sto ke se zainteresiral bil ubivan kako eretik.
Prasanje za religioznite : dali bilo ispravno veruvanjeto ili trebalo da se poslusaat onie koi mislat, istite onie koi podocna izmislile takvi banalni raboti kako toaletna solja,toaletna hartija,sanitarna infrastruktura (koja bila 'zaboravena' za vreme na hristijanstvoto i simpaticniot sreden vek) i slicni raboti koi denes gi zemame zdravo za gotovo. Dali e svetec nekojsi tip so postel, imal vizii ziveel po manastiri i sega e vospean od religijata ili tie nekolku dusi koi gi pronasle i razvile gorespomenatite pronajdoci koi se banalni ama spasile MILIJARDI luge od teska smrt (od cuma,kolera,dizenterija i slicno). Dali nekoj voopsto gi znae iminjata na ovie luge koi tolku doprinele za napredok na covestvoto? Sto toa tolku doprinele svetcite da gi namalat stradanijata na lugeto?
Veruvaj.
Kako ovie nekolku dusi se drznale da se mesaat vo 'bozjiot plan' (cuma,kolera,dizenterija)? Kolku treba covecki zrtvi za da se vidi destruktivnosta na sistemot na 'veruvanje'? Sekoj moze da si veruva sto saka. I jas mozam da veruvam deka sum pameten kako Napoleon,deka ja znam 'vistinata',deka sum golem zavodnik i sto ti uste ne. Arno ama ludnicite se polni so takvi. E sega sto pogolem broj luge veruvaat vo odredeni raboti kolku i da znaeme deka se nevozmozni tolku pomala sansa toa da bide tretirano kako ludilo. Sto ne go pravi nikakva 'vistina' tuku opstoprifatena ludost.
Vernicite ke odgovorat deka sme imale slbodna volja da izbereme dali ke pravime dobro ili loso.Popovite treba da ni odgovorat zosto nisto ne zucnaa za site nepravdi koi makedonija gi dozivea vo ovie godini.Privatizacija,tranzicija,masoven grabez,ubistva,represija... ili treba da veruvame i se ke bide vo red.Na toj svet.Ako toj svet bese taka kako sto religiite tvrdat zosto nikoj ne saka da umre? Zosto pretstavnicite na religiskata 'vistina' na ovoj svet - crkvite se tolku azdisani po ovozemskite bogatstva.Mozebi poradi toa sto za razlika od rajata NE VERUVAAT tuku znaat deka ne drzat vo zabluda i si teraat po svoe.
Samo i tuka ima 'caka': ne se svesni sto pravat pa ke im bide oprosteno...
Samo vie veruvajte.
 
A

ateist

Гостин
Samiot koncept na 'vera' e krajno somnitelen. Dovolno e da veruvas i se ke bide vo red?
Dali e se vo red? 3.200 godini judaizam,2800 godini budizam,2600 godini hinduizam,2000 godini hristijanstvo i 1400 godini islam. E sega pak ke prasam dali e se vo red? Duri i najfanaticnite vernici ne bi se osmelile da kazat deka ziveeme vo pravicen i human svet. Uste kolku im treba na religiite? 5.000 godini? 10.000? 1.000.000?
Zosto nesto sto se pokazalo i se pokazuva kako nefunkcionalno se uste ima tolku poklonici?
Odgovorot e ednostaven : Lugeto imaat edna karakteristika koja religiite na genijalen nacin se dosetile da ja iskoristat. Lugeto sekogas go biraat najlesniot mozen nacin do nekoja cel.Kako i site drugi zivi stvrovi na planetava.Ako ti treba vekna leb i imas prodavnica na 50m nema da odis vo onaa 1 km daleku.Logicno.Ako moze da se proturka zivotot so sto pomalku mislenje,bidejki mislenjeto bara najgolem napor,informiranost,radoznalost i mnogu drugi raboti - odlicno!
Izbegnuvanjeto na mislenjeto e vozdignato na rang na nauka od religiite.Samo ti veruvaj i se ke bide vo red.Znaci verata ja blokira osnovnata pretpostavka na sloboda i napredok - mislenjeto.
Veruvaj deka religijata X ja znae visitnata a ne religijata Y,veruvaj deka politicarite se tuka za da ti sluzat,veruvaj sto ke ti se kaze na TV,veruvaj vo natprirodni bitija,samo ti veruvaj.Ama nemoj da mislis.
Ednostaven primer deka verata lesno moze da te ubie.Vo 14-ti vek se pojavila pandemija na cuma koja ubila okolu 75 milioni luge odnosno 1/4 od naselenieto na togasniot svet.Odgovorot na teolozite koi togas bile glaven faktor bil deka toa bilo 'bozja kazna' za grevovite na lugeto,deka evreite bile krivi i deka kometite bile predznak za smak na svetot.Veruvaj!
Realnosta bila ednostavna: cumata ja nosele bolvite od zarazeni staorci.I koj bil odgovorot ne religiite?Veruvaj sto ke ti se kaze.Toa sto izmetot se frlal na ulica niz prozor,deka lugeto spiele so stokata odnosno i so staorcite,deka higienata bil maglovit poim ne go interesiralo nikoj.Toj sto ke se zainteresiral bil ubivan kako eretik.
Prasanje za religioznite : dali bilo ispravno veruvanjeto ili trebalo da se poslusaat onie koi mislat, istite onie koi podocna izmislile takvi banalni raboti kako toaletna solja,toaletna hartija,sanitarna infrastruktura (koja bila 'zaboravena' za vreme na hristijanstvoto i simpaticniot sreden vek) i slicni raboti koi denes gi zemame zdravo za gotovo. Dali e svetec nekojsi tip so postel, imal vizii ziveel po manastiri i sega e vospean od religijata ili tie nekolku dusi koi gi pronasle i razvile gorespomenatite pronajdoci koi se banalni ama spasile MILIJARDI luge od teska smrt (od cuma,kolera,dizenterija i slicno). Dali nekoj voopsto gi znae iminjata na ovie luge koi tolku doprinele za napredok na covestvoto? Sto toa tolku doprinele svetcite da gi namalat stradanijata na lugeto?
Veruvaj.
Kako ovie nekolku dusi se drznale da se mesaat vo 'bozjiot plan' (cuma,kolera,dizenterija)? Kolku treba covecki zrtvi za da se vidi destruktivnosta na sistemot na 'veruvanje'? Sekoj moze da si veruva sto saka. I jas mozam da veruvam deka sum pameten kako Napoleon,deka ja znam 'vistinata',deka sum golem zavodnik i sto ti uste ne. Arno ama ludnicite se polni so takvi. E sega sto pogolem broj luge veruvaat vo odredeni raboti kolku i da znaeme deka se nevozmozni tolku pomala sansa toa da bide tretirano kako ludilo. Sto ne go pravi nikakva 'vistina' tuku opstoprifatena ludost.
Vernicite ke odgovorat deka sme imale slbodna volja da izbereme dali ke pravime dobro ili loso.
Popovite treba da ni odgovorat zosto nisto ne zucnaa za site nepravdi koi makedonija gi dozivea vo ovie godini.Privatizacija,tranzicija,masoven grabez,ubistva,represija... ili treba da veruvame i se ke bide vo red.Na toj svet.Ako toj svet bese taka kako sto religiite tvrdat zosto nikoj ne saka da umre? Zosto pretstavnicite na religiskata 'vistina' na ovoj svet - crkvite se tolku azdisani po ovozemskite bogatstva.Mozebi poradi toa sto za razlika od rajata NE VERUVAAT tuku znaat deka ne drzat vo zabluda i si teraat po svoe.
Samo i tuka ima 'caka': ne se svesni sto pravat pa ke im bide oprosteno...
Samo vie veruvajte.
браво !

е овој текст , вакво видување треба да влезе во УЧЕБНИЦИ

децата треба да се воспитуват во ваков ДУХ- ИДЕАЛ

Ова треба да им се предава .!

Несмее дете да заврши било какво училиште се додека не го свати

овој текст . Лекцијава треба да се предава во основно во средно школо и сите факултети .

Џабе било каква диплома без да се разбере ваквото реално видување на Toecutter.... Без ова нема одење напред !
.
.
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Fala za komplimentite iako rabotata e ednostavna.Kako so rekol George Orwell 'Slobodata e da se kaze deka dva i dva se cetiri.Ako ovoj uslov e ispolnet se dugo sleduva samo po sebesi'.
Orwelloviot princip e ednostaven i lesen za primenuvanje i sekogas gledam da go primenuvam. Sega gi ubeduvaat lugeto deka dva i dva se 58 ili 2210 ili 7,44. Razlikata e kojsto znae deka 2+2=4 a nekoi veruvaat deka e 58 ili 2210 ili 7,44.
Religijata cesto se povikuva na 'cuda'. Imalo nekoj filjan coek sto prael cuda vo filjan mesto pred tolku i tolku vreme.Lecel bolni i slicno.A ima i eden covek koj seuste pravi cuda iako e umren pred mnogu godini. Se vikal Alexander Fleming i eden den primetil deka epruvetite kajsto drzel bakteriski kulturi muvlosale.I voedno gi istrebile bakteriite.Coekot spoil dva i dva i denes pravime MILIONI cuda sekojdnevno so penicilin i derivati od nego.A nikoj toa ne go esapi niti go proglasuva za cudo.Fleming spasil sprema podatoci na SZO okolu 1.000.000.000 luge,pred se eliminirajki ja golemata zakana na tuberkolozata i nekoi drugi bolesti.
Lesno im e na vernicite. Nekoi anonimni luge im obezbedile celosna udobnost i zastita vo zivotot,zivotniot vek e cetiri pati podolg sprema religiozniot sreden vek,luge koi bas i ne veruvale tuku mislele.
Nema da snimaat filmovi i serii za Fleming nitu za tipot so ja izmislil WC-soljata.Anonimus e i dr.Semelweiss koj 'otkril' deka treba da se mijat racete pred da se operira pacient.Dva i dva i op! cudo! nema veke sepsa i gangrena,pomalku rabota za grobarite.Vakvite primeri se bezbroj od dvajca braka od Dejton,Ohajo koi popravale tocaci da se prehranat i sekoj zasteden dolar go trosele na nekava si letacka sprava pa gi proglasuvale za idioti.NIKAKO ne mozele da veruvaat deka ako coekot trebalo da leta Bog ke mu dael krila (stav na crkvata) ili deka let so masina poteska od vozduh e naucno nevozmozna (stav na drzavnite institucii). Ne znam dali popovite koristat avioni ili ne koristat bidejki ete ne im rastat krila.
Dali vernicite se svesni sto ke bilo dokolku se primenel konceptot na 'vera' vo site ovie slucai.Seuste ke bevme vo sredniot vek, 40 godisnite luge ke bea smetani za starci i ke se tresevme koga ke padni mrak oti mracni sili demneat vo sitni saati.

Несмее дете да заврши било какво училиште се додека не го свати

овој текст . Лекцијава треба да се предава во основно во средно школо и сите факултети .
Hehehe se somnevam deka po skolite bi predavale vakva 'eres'.

Vo sekoj slucaj treba da se razmisli dali vredi da se 'veruva' ili da se znae.

I uste edno prasanje na vernicite: barem eden primer kade religiite napravile nesto korisno niz istorijata.Barem nesto malku da ne e bez ic.I sto e toa sto vi go podobrilo zivotot na nekoj nacin preku verata.

Pozdrav.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
46
Поени од реакции
3



РИМЈАНИТЕ.6 глава Така и вие сметајте се себеси мртви за гревот, но живи за Бога во Исуса Христа нашиот Господ! 12 И така, нека не царува гревот во вашето смртно тело, па да ги слушате неговите страсни желби!
13 И не давајте му ги вашите членови на гревот за оружје на неправдата, туку предавајте Му се сами себеси на Бога, како оживени од мртвите, а вашите членови на Бога за оружје на правдата!
14 Имено, гревот не ќе има веќе власт над вас, зашто не сте под Законот, туку под благодатта.
15 Па што? Да грешиме ли, зашто не сме под Законот, а под благодатта? Да не биде!
16 Не знаете ли: ако некому му се предадете за робови во послушност - робови сте му на оној, кому му се покорувате: или на гревот - за смрт; или на послушноста - за праведност?
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Otkrovenie : daj kazi kako ti pomagaat ovie recenici sto gi citira tuka vo sekojdnevniot zivot pa da naucime nesto.
Ko ke dojdi inkasatorot da naplati 6.000 denari za struja da mu recam :

14 Имено, гревот не ќе има веќе власт над вас, зашто не сте под Законот, туку под благодатта.
Ko ke nema covek pari za lekovi koja fraza e pogodna?
15-tiot mesec nezemanje plata ko ke go zameni 14-tiot koj APOKRIF da mu se 'poi' na gazdite?
Ako si finansiski stabilen (simptom na svestenstvoto) mozes do beskraj da citiras bibliski spisi i da kadis so temjan. Ako ne si finansiski stabilen mozda naogas uteha vo proucuvanje na svetite knigi?
Na roditel na koj deteto mu bara sto denari da si kupi cokolado a nemu mu se place i mu se kine srceto sto nema da mu dade - aj daj recept od verata so da se pravi. Priznavam deka nemam odgovor na ovie prasanja.
Vlezi vo tekstilna fabrika kaj sto gi iskorituvaat lugeto do koska, odi kaj gradeznicite, odi kaj stecajcite ove sega odi kaj stocarite (Svedmilk) i kazi im sto da pravat. Kako toa vo bezgranicnata i bezvremenska mudrost na svetite i bezgresni spisi nema NI EDEN korisen sovet kako da napravime nesto dobro-korisno-prakticno.

Znam deka e vo osnova zaludno da se debatira so vernici bidejki na prviot znak na konkretni problemi se ugleduvaat na noevite.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom