Кој се обидува да ја стави МПЦ под јурисдикција на Цариградската патријаршија?

Член од
22 мај 2016
Мислења
51
Поени од реакции
55
Да бидеме јасни. Ние Македонците најбитно ни е да се крстиме во МАКЕДОНСКА православна црква. А дали е канонизирана на никој од нас не ни чуе :D
Не мораат да не признаваат, навикнати сме. Би било убаво ако ја признаат, ама не ги молам.

Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
 

Hyperion VI

In search of Light
Член од
3 октомври 2020
Мислења
647
Поени од реакции
1.083
Да бидеме јасни. Ние Македонците најбитно ни е да се крстиме во МАКЕДОНСКА православна црква. А дали е канонизирана на никој од нас не ни чуе :D
Не мораат да не признаваат, навикнати сме. Би било убаво ако ја признаат, ама не ги молам.

Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
Така е бе братучед,
и јас сум крстен во МПЦ 1987.
Ама сега нешто тарифите се накачени?
Па луѓето прибегнуваат кон шизматички,еретички и расколнички цркви .
Не можам во никој случај да му судам на овој изнапатен,сиромашен народ.
Само нека престанат да ми се жалат дека им е скапо :)
оти се досадни....многу иритираат.
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
3.635
Поени од реакции
9.935
Свети Јоаким Осогвски да ти бил српски. Овие и од историја не знаеле. :pos: :pos: :pos:
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
4.543
Поени од реакции
3.944
Свети Јоаким Осогвски да ти бил српски. Овие и од историја не знаеле. :pos: :pos: :pos:
Прочитај малко за какв фалсификат се работи, али пошто си ментално ограничен неверују дека ке сфатиш, а затој што сам добронамеран еве ти и од македонски медиуми прилог све сс циљ да те потикну малку да укључиш мозак у што чисто сумњам ама надам се ке ме демантираш...


А објаснување на Григорија е дебилно, демек ништо незнаемо несмо од туј, а још по дебилно да биде смениле ги имиња на српски светци, а у продавничку до манастир продавав књиге у кои што убаво пишуе на фреске кој е на сликан, овој да се десеше у нормалну државу некој треба затвор да лега затој што и те како постои кривична одговорност, али затој што овој е банана вукојебина овој ке си пројде како ништо да не било.
Автоматски споено мислење:

Оти бе мизерија? Види го Дачич како е подмладен. Да'н речам - разубавел. :love:
ослабен делува ;)
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
3.635
Поени од реакции
9.935
Прочитај малко за какв фалсификат се работи, али пошто си ментално ограничен неверују дека ке сфатиш, а затој што сам добронамеран еве ти и од македонски медиуми прилог све сс циљ да те потикну малку да укључиш мозак у што чисто сумњам ама надам се ке ме демантираш...


А објаснување на Григорија е дебилно, демек ништо незнаемо несмо од туј, а још по дебилно да биде смениле ги имиња на српски светци, а у продавничку до манастир продавав књиге у кои што убаво пишуе на фреске кој е на сликан, овој да се десеше у нормалну државу некој треба затвор да лега затој што и те како постои кривична одговорност, али затој што овој е банана вукојебина овој ке си пројде како ништо да не било.
Автоматски споено мислење:


ослабен делува ;)
Па поголем ретард од тебе дечко на форум нема, нити ке има. Прво живиш у Македонију, а негираш га македонски народ,а пошто си квази Србин, сс тој гу негираш и МПЦ. Зашто не си живиш у Србију фино лепо. Друга работа српски ти е катастрофа, ама не би за тој сг да млату криви Дрине. Треќа работа прво информирај се кој ву е даја автокефалност на СПЦ и четврта работа информирај се кд е подигнат манастир и за време на чие владење. Поздрав и имај убав дн. :)
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
4.543
Поени од реакции
3.944
Па поголем ретард од тебе дечко на форум нема, нити ке има. Прво живиш у Македонију, а негираш га македонски народ,а пошто си квази Србин, сс тој гу негираш и МПЦ. Зашто не си живиш у Србију фино лепо. Друга работа српски ти е катастрофа, ама не би за тој сг да млату криви Дрине. Треќа работа прво информирај се кој ву е даја автокефалност на СПЦ и четврта работа информирај се кд е подигнат манастир и за време на чие владење. Поздрав и имај убав дн. :)
Што мешаш бабе и жабе, отвори соодветну тему и тамо ке те растуру и за мпц -спц и за народ и државу, а куде га само слушна мој српски па да знаеш дека ми е катастрофа, колко знам лично не се познавамо... док за куде да иду да живу можеш слободно да дојдеш и да пробаш да ме намаваш или што веќ планираш... класика куртонијада си муабет за фалсификат беше на фреске он умеша триста други теме па и мој српски, ебати будалу неопевану.
 

Hyperion VI

In search of Light
Член од
3 октомври 2020
Мислења
647
Поени од реакции
1.083
Во која земја живееме,така ќе ни се вика црквата,нема мајки,татковци(цркви)
МПЦ е наша црква,таму сме крстени,
не ни требаат никакви нови егзархати,патријархати и слично.
И престанете со расколништва.
Охридска Архиепископија секој може да види од кога постои и кои се нејзини дејци и светители.
Срамота е да не приклонуваат кон нешто кога ние сме афтокефални и си функционираме одлично.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom