Кој се обидува да ја стави МПЦ под јурисдикција на Цариградската патријаршија?

Член од
10 декември 2019
Мислења
77
Поени од реакции
213
Повод за темата: Ќе дозволи ли МПЦ-ОА грчки фанариот да ѝ шефува во Скопје?

Во последните неколку години, внатре во МПЦ-ОА се случуваат турбуленции кои длабоко ги загружуваат православните христијани во Македонија.
Прво, налудничавата одлука да се бара бугарската црква да ја посвои МПЦ за “ќерка црква“, под силно влијание на една мистична грчко-бугарска струја раководена од Бигорскиот манастир.
Второ, шпекулациите меѓу упатените дека тројца од владиците во Светиот синод работат за интереси против МПЦ.
Трето, невообичаено силното влијание врз МПЦ на епископот антаниски Партениј, кој е индоктриниран во манастир на Света Гора, Грција.

Вселенскиот патријарх Вартоломеј не смее да одговори позитивно на барањата и молбите што неодамна му ги испратија претседателот Стево Пендаровски и премиерот Зоран Заев за признавање на Македонската православна црква (МПЦ-ОА), бидејќи, во спротивно, би ги прекршил каноните... Но, од друга страна, пак, вселенскиот патријарх Вартоломеј веќе еднаш го стори тоа со Црквата во Украина кога во декември 2018 година ја прогласи за автокефална, а за нејзин поглавар го назначи Епифаниј.

Постојат три многу важни работи кои се наведени во томосот што го потпиша вселенскиот патријарх Вартоломеј за автокефална црква во Украина, кои, во основа, наместо автокефална, Црквата на Украина ја прават потполно потчинета црква на Константинопол... Втората работа е тоа што сите спорови во Украина треба да ги решава вселенскиот патријарх, а третата, и можеби најважна работа, е тоа што Црквата на Украина нема право да формира свои цркви во дијаспората, туку Украинците во светот треба да бидат под капата на Вселенската патријаршија.

...Ова, во превод значи дека вселенскиот патријарх има свој егзарх во Киев, кој ќе го информира за сè што се случува во Црквата на Украина, а освен тоа, тој би имал задача да ги контролира и да им дели совети на тамошните владици.

Митрополитот дебарско-кичевски и портпарол на Синодот на МПЦ-ОА, г. Тимотеј, вели дека за евентуалното прифаќање на фанарски егзарх во земјава мора да одлучува Синодот...
 
Член од
1 март 2010
Мислења
6.877
Поени од реакции
12.011
Повод за темата: Ќе дозволи ли МПЦ-ОА грчки фанариот да ѝ шефува во Скопје?

Во последните неколку години, внатре во МПЦ-ОА се случуваат турбуленции кои длабоко ги загружуваат православните христијани во Македонија.
Прво, налудничавата одлука да се бара бугарската црква да ја посвои МПЦ за “ќерка црква“, под силно влијание на една мистична грчко-бугарска струја раководена од Бигорскиот манастир.
Второ, шпекулациите меѓу упатените дека тројца од владиците во Светиот синод работат за интереси против МПЦ.
Трето, невообичаено силното влијание врз МПЦ на епископот антаниски Партениј, кој е индоктриниран во манастир на Света Гора, Грција.Добро, како може црква и попови да се расправаат за вакви работи? Мислам како на нашите, така и на странските. Немаат попаметна работа?
 

Prometheus Alpha

Војвода
Член од
16 октомври 2020
Мислења
182
Поени од реакции
71
Повод за темата: Ќе дозволи ли МПЦ-ОА грчки фанариот да ѝ шефува во Скопје?

Во последните неколку години, внатре во МПЦ-ОА се случуваат турбуленции кои длабоко ги загружуваат православните христијани во Македонија.
Прво, налудничавата одлука да се бара бугарската црква да ја посвои МПЦ за “ќерка црква“, под силно влијание на една мистична грчко-бугарска струја раководена од Бигорскиот манастир.
Второ, шпекулациите меѓу упатените дека тројца од владиците во Светиот синод работат за интереси против МПЦ.
Трето, невообичаено силното влијание врз МПЦ на епископот антаниски Партениј, кој е индоктриниран во манастир на Света Гора, Грција.А вака па ако си останете цело време ќе бидете некаконска црква.
СПЦ не ви признава афтоќефалност секако.
Најдобра понудена опција е МПЦ-ОА да влезе под закрила на Бугарската православна црква.
Не знам зашто се буните?
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
3.737
Поени од реакции
10.530
А вака па ако си останете цело време ќе бидете некаконска црква.
СПЦ не ви признава афтоќефалност секако.
Најдобра понудена опција е МПЦ-ОА да влезе под закрила на Бугарската православна црква.
Не знам зашто се буните?
Писменост преку нашата црква добија татарите, овие Србине преку архиепископија исто така добија автокефална црква. Дали си нормален што пишуваш?
 

Prometheus Alpha

Војвода
Член од
16 октомври 2020
Мислења
182
Поени од реакции
71
Писменост преку нашата црква добија татарите, овие Србине преку архиепископија исто така добија автокефална црква. Дали си нормален што пишуваш?
Брат јас само потенцирам дека МПЦ-ОА не е канонска црква.
Нека си чекаат афтокефалност слободно.
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.253
Поени од реакции
3.936
Брат јас само потенцирам дека МПЦ-ОА не е канонска црква.
Нека си чекаат афтокефалност слободно.
Што ќар има ако еве утре станат канонска црква? (Има некој бенефит или чисто колку да бидеш признат?)
 

Prometheus Alpha

Војвода
Член од
16 октомври 2020
Мислења
182
Поени од реакции
71
Што ќар има ако еве утре станат канонска црква? (Има некој бенефит или чисто колку да бидеш признат?)
Па предоминантана христијанска деноминација во МК е православие.
Секако дека верниците би сакале да бидат крстени и венчани во канонизирана црква.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
6.877
Поени од реакции
12.011
Па предоминантана христијанска деноминација во МК е православие.
Секако дека верниците би сакале да бидат крстени и венчани во канонизирана црква.
Пошто нели, венчавка во некаконизирана црква автоматски значи пекол :pos:
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.253
Поени од реакции
3.936
Па предоминантана христијанска деноминација во МК е православие.
Секако дека верниците би сакале да бидат крстени и венчани во канонизирана црква.
Па не баш. Јас би рекол дека на верниците им е сеедно со оглед на тоа дека се венчаваат и крстат во неканонизирана црква од кога сум роден па се до денес.

Значи во превод нема никаков како да кажам „допирлив“ бенефит или во превод убаво е да го имаш ама суштински незначително.

П.С 83% од верниците ја немаат библијата прочитано, а не па да се замараат за канонизација.(ова е моја претпоставка немам доказ за ова)
 

Prometheus Alpha

Војвода
Член од
16 октомври 2020
Мислења
182
Поени од реакции
71
Па не баш. Јас би рекол дека на верниците им е сеедно со оглед на тоа дека се венчаваат и крстат во неканонизирана црква од кога сум роден па се до денес.

Значи во превод нема никаков како да кажам „допирлив“ бенефит или во превод убаво е да го имаш ама суштински незначително.

П.С 83% од верниците ја немаат библијата прочитано, а не па да се замараат за канонизација.(ова е моја претпоставка немам доказ за ова)
Држи вода и твојата теза,
ама еве веќе човекот отворил тема па да ги изнесеме фактите :)
 
Член од
12 јуни 2018
Мислења
137
Поени од реакции
188
Писменост преку нашата црква добија татарите, овие Србине преку архиепископија исто така добија автокефална црква. Дали си нормален што пишуваш?
1. Која е таа наша црква?

2. До почетокот на 11 век во која држава и која црква твореле монаси и светци како Св.Климент и Св.Наум, Црноризец Храбар и др?

3. Кој ја организирал Охридската архиепископија и врз темелите на која патријаршија?
 
Член од
7 март 2009
Мислења
962
Поени од реакции
607
А вака па ако си останете цело време ќе бидете некаконска црква.
СПЦ не ви признава афтоќефалност секако.
Најдобра понудена опција е МПЦ-ОА да влезе под закрила на Бугарската православна црква.
Не знам зашто се буните?
Никој не ни признава ништо а само Македонија и македонците се спомнати преку 30 пати во Библијата! До кога бе ќе се самопонижуваме?!? Треба комшиите од нас да бараат да ги посвоиме а не обратно,башка и писменост во кириличното говорно подрачје од нас дошла,тоа и Путин го призна јавно!
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
3.737
Поени од реакции
10.530
1. Која е таа наша црква?

2. До почетокот на 11 век во која држава и која црква твореле монаси и светци како Св.Климент и Св.Наум, Црноризец Храбар и др?

3. Кој ја организирал Охридската архиепископија и врз темелите на која патријаршија?
1. Нашата црква е Македонската православна црква.

2. Тие твореле за време на византиското владение под Охридска архиепископија, која била посебна православна црква.

3. Сама си се организирала, се додека не е укината и додека не се праќани грчки попови!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom