Кој се збогатувал во ЕУ од лагата за “глобално затоплување’’

B

Bafra

Гостин
Кои оправања бе ретардо неписмена?

Прво не се работи за 1936, туку само за месец Јули 1936 и САМО во САД. Неписмена бактерија, што не знае една реченица да прочита, камоли да сфати.
Примеров е иронија.
Daily Caller (изворот што го цитираш) е крајно конзервативен медиум во сопственост на конзервативен политичар со подмолна цел, негирање на климатските промени меѓу другото. Иронија е затоа што му веруваш на политичари, а постојано кукаш дека лажеле.

Никакви оправања не се направени.


https://www.skepticalscience.com/no-conspiracy-noaa-adjustments-closer-to-pristine.html


Ако лани имаше 5 пати секс со жена ти, годинава намали на 4 пати, дали може жена ти да имала 50 пати секс годинава? М?
Некој друг што не го опфаќаат договори завршил работа.
Абе и една недела да е, а не само Јули 1936, значи:
- сме имале ПОТОПЛИ ПЕРИОДИ од сега, а ти квичеше ко теле дека немало. :tapp:
- признаваат дека правеле манипулации и фатени се, па менувале, а ти сакаш нив да им верувам :pos:

Штом самите кажуваат дека поранешните мерења не им се точни поради Х причини, а и ти го потврдуваш, значи ако ги земеш за споредувања ќе добиеш погрешни резултати.
Плус тие решиле со НИВНИ алгоритам да ги ДОТЕРААТ ( намалиле) па магично добиле тренд на постојан раст :vozbud:
И викаш слепо да им се верува (y)

:pos: какво оправдување најде за плаќањето на СО2 :lolzz::lolzz:
Жена ми има помалку секс од мене, причина е мајка ти. Јас бидејќи сум против договори, не ме опфаќаат, па слободно завршувам работата од татка ти и твојата, бидејќи ти слепо се држиш до договорите :pos:

Јасно е зашто плачеш, сите твои тврдења и објаснувања ти се побиени. Климата си е циклична, поводот за воведување на СО2 данок јасен е, резултати од тој данок е зголемена количина на СО2.

За растителниот и животински свет на планетава е подобро, потопла клима, него ли студена. Не мешај загадувања и со природни климатски циклуси :P
 
Член од
14 октомври 2018
Мислења
347
Поени од реакции
429
Збогатил или збогатувал?
Рамче, најверојатно...
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.068
Поени од реакции
4.716
Абе и една недела да е, а не само Јули 1936, значи:
- сме имале ПОТОПЛИ ПЕРИОДИ од сега, а ти квичеше ко теле дека немало. :tapp:
- признаваат дека правеле манипулации и фатени се, па менувале, а ти сакаш нив да им верувам :pos:

Штом самите кажуваат дека поранешните мерења не им се точни поради Х причини, а и ти го потврдуваш, значи ако ги земеш за споредувања ќе добиеш погрешни резултати.
Плус тие решиле со НИВНИ алгоритам да ги ДОТЕРААТ ( намалиле) па магично добиле тренд на постојан раст :vozbud:
И викаш слепо да им се верува (y)

:pos: какво оправдување најде за плаќањето на СО2 :lolzz::lolzz:
Жена ми има помалку секс од мене, причина е мајка ти. Јас бидејќи сум против договори, не ме опфаќаат, па слободно завршувам работата од татка ти и твојата, бидејќи ти слепо се држиш до договорите :pos:

Јасно е зашто плачеш, сите твои тврдења и објаснувања ти се побиени. Климата си е циклична, поводот за воведување на СО2 данок јасен е, резултати од тој данок е зголемена количина на СО2.

За растителниот и животински свет на планетава е подобро, потопла клима, него ли студена. Не мешај загадувања и со природни климатски циклуси :P
Сигурно некој политичар ја работи жена ти штом толку си запнал политичарите политичарите...

Да видиме како влијае данокот на СО2 врз емисиите по глава на жител;


https://www.google.com/publicdata/explore?ds=d5bncppjof8f9_&ctype=l&strail=false&bcs=d&nselm=h&met_y=en_atm_co2e_pc&scale_y=lin&ind_y=false&rdim=region&idim=country:FRA:BEL:DEU:ESP:SWE:CAN:USA:CHN:IND&ifdim=region&tstart=-286678800000&tend=1512082800000&hl=en&dl=en&ind=false&icfg

upload_2018-12-1_16-24-35.png

Во сите развиени земји, емисиите на СО2 одат надолу. Во Кина и Индија одат нагоре. Може да се забележи дека Кина и Индија имаат далеку пониски емисии на СО2 по жител, но кога ќе се земе во предвид огромното население што го имаат, тогаш овие емисии се огромни. Само тие на Кина се повисоки од САД и ЕУ заедно.

Проблемот е што во Кина и Индија данокот на СО2 е или непостоечки или премногу мал. И тој што постои е воведен неодамна, па треба да помине време за да покаже резултати. Друга причина е тоа што се брзо растечки економии и нивната потреба за енергија нагло расти.

Него гледам многу "аргументирано" си ми одговорил. Да додадам и јас плус еден аргумент во твоја корист (како што правиш ти постојано): :tapp:
 
Последно уредено:
B

Bafra

Гостин
Сигурно некој политичар ја работи жена ти штом толку си запнал политичарите политичарите...

Да видиме како влијае данокот на СО2 врз емисиите по глава на жител;


https://www.google.com/publicdata/explore?ds=d5bncppjof8f9_&ctype=l&strail=false&bcs=d&nselm=h&met_y=en_atm_co2e_pc&scale_y=lin&ind_y=false&rdim=region&idim=country:FRA:BEL:DEU:ESP:SWE:CAN:USA:CHN:IND&ifdim=region&tstart=-286678800000&tend=1512082800000&hl=en&dl=en&ind=false&icfg

Прегледај го приврзокот 200436

Во сите развиени земји, емисиите на СО2 одат надолу. Во Кина и Индија одат нагоре. Може да се забележи дека Кина и Индија имаат далеку пониски емисии на СО2 по жител, но кога ќе се земе во предвид огромното население што го имаат, тогаш овие емисии се огромни. Само тие на Кина се повисоки од САД и ЕУ заедно.

Проблемот е што во Кина и Индија данокот на СО2 е или непостоечки или премногу мал. И тој што постои е воведен неодамна, па треба да помине време за да покаже резултати. Друга причина е тоа што се брзо растечки економии и нивната потреба за енергија нагло расти.

Него гледам многу "аргументирано" си ми одговорил. Да додадам и јас плус еден аргумент во твоја корист (како што правиш ти постојано): :tapp:
Така де, уништи ја економијата, додека другите си товарат магарето.
Како беше она твоето, да не гледаме делчиња туку целата слика. Епа на глобално ниво, СО2 растеееееее, ама тоа НЕ е битно за тебе :tapp:
КАКО со СО2 данокот се намалила емисијата на СО2 во развиените економии ... или затвориле фабриките, или се префрлиле на финансиски и услужни дејности.
А Кина исто имаше затворено еден куп челичани, намалена и беше индустријата, така да и тоа дека од Кина СО2 надокнадува за намалувањето од развиените земји не ти држи вода :P

За тебе исто е небитно тврдењата на научниците во 70те години дека ни следи заладување, за сега истите тие да велат пу пу не важи тоа, имаме Затоплување.

Во 70те објаснувањето било поголемата количина на СО2, т.е. горењето на фосилни горива ослободува аеросоли кои ги рефлектираат сончевите зраци, а со тоа ќе се намали температурата.
Дај одлучете се, што е точно сега, рефлектира сончевите зраци или ги пропушта, ама ја задржува топлината


Исто е небитно, тоа што еден од научниците (тие непоткупливите и безгрешните:pos:) пред неколку децении ова го има прогнозирано:


Каде црвената линија се реалните температури. Ебате прогнозата :tapp:
Притоа и тие бројки од црвената линија видовме дека ги ДОТЕРУВАЛЕ со алгоритми, за да добијат растечки тренд. Ама тоа е небитно за тебе. (y)

Сите други прогнози што ги имаа дека ќе се случат поради зголемување на температурите (топење на целиот мраз, 1/3 острови ќе биле потопени, немало да има зими итн итн) НЕ се остварија, ама тоа е небитно.

Јасно ми е зашто плачеш и си нервозен, ама сепак останува фактот дека не мислиш, туку само ко папагал, ама научниците ова-тоа, научниците кажаа. Со плачење само потопло ќе ти биде :icon_lol: Има уште за твоите "објаснувања" ама премногу се и овие за лицемер и лажго ко тебе. Ти си како оваа:


:kuracc:
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.068
Поени од реакции
4.716
Така де, уништи ја економијата, додека другите си товарат магарето.
Како беше она твоето, да не гледаме делчиња туку целата слика. Епа на глобално ниво, СО2 растеееееее, ама тоа НЕ е битно за тебе :tapp:
КАКО со СО2 данокот се намалила емисијата на СО2 во развиените економии ... или затвориле фабриките, или се префрлиле на финансиски и услужни дејности.
А Кина исто имаше затворено еден куп челичани, намалена и беше индустријата, така да и тоа дека од Кина СО2 надокнадува за намалувањето од развиените земји не ти држи вода :P

За тебе исто е небитно тврдењата на научниците во 70те години дека ни следи заладување, за сега истите тие да велат пу пу не важи тоа, имаме Затоплување.

Во 70те објаснувањето било поголемата количина на СО2, т.е. горењето на фосилни горива ослободува аеросоли кои ги рефлектираат сончевите зраци, а со тоа ќе се намали температурата.
Дај одлучете се, што е точно сега, рефлектира сончевите зраци или ги пропушта, ама ја задржува топлината


Исто е небитно, тоа што еден од научниците (тие непоткупливите и безгрешните:pos:) пред неколку децении ова го има прогнозирано:


Каде црвената линија се реалните температури. Ебате прогнозата :tapp:
Притоа и тие бројки од црвената линија видовме дека ги ДОТЕРУВАЛЕ со алгоритми, за да добијат растечки тренд. Ама тоа е небитно за тебе. (y)

Сите други прогнози што ги имаа дека ќе се случат поради зголемување на температурите (топење на целиот мраз, 1/3 острови ќе биле потопени, немало да има зими итн итн) НЕ се остварија, ама тоа е небитно.

Јасно ми е зашто плачеш и си нервозен, ама сепак останува фактот дека не мислиш, туку само ко папагал, ама научниците ова-тоа, научниците кажаа. Со плачење само потопло ќе ти биде :icon_lol: Има уште за твоите "објаснувања" ама премногу се и овие за лицемер и лажго ко тебе. Ти си како оваа:


:kuracc:
Што, нема смајлина??? :(

Добро, зошто не читаш? Резултатот на зголемен СО2 е последица на растот на економиите, особено во Кина и Индија каде регулациите на емисии на гасот се нови, мали или непостоечки.
Генерално трендот во последните години во развиените земји е намалување на емисиите на СО2. Трендот во земјите во развој е зголемување на емисиите на СО2 заради потребата од енергија.

За тебе исто е небитно тврдењата на научниците во 70те години дека ни следи заладување, за сега истите тие да велат пу пу не важи тоа, имаме Затоплување.

Во 70те објаснувањето било поголемата количина на СО2, т.е. горењето на фосилни горива ослободува аеросоли кои ги рефлектираат сончевите зраци, а со тоа ќе се намали температурата.
Тврдењата на научниците???
Ова е тврдење на еден научник, конкретно Dr. S. I. Rasool, како што вели во текстот.
И добро си прочитал (за промена) ама не си разбрал (повторно). Аеросолите (смог најчесто) ги блокираат сончевите зраци, со тоа намалувајќи ја енергијата што ја прима Земјата преку светлина. СО2 е стакленичкиот гас.
Но добро, ова е суштината на науката. Да се измери, експериментира, провери, пресмета повторно и повторно и повторно. Вака изгледале научните трудови во 70тите кога било во прашање иднината на климата на планетава;



Денеска консензусот на научниците од цел свет дека глобалното затоплување е предизвикано од човекот е овој:



Многу сличен како и консензусот за гравитацијата.

Случајот со Хансен и неговото предвидување;

Although Hansen's projected global temperature increase has been higher than the actual global warming, this is because his climate model used a high climate sensitivityparameter. Had he used the currently accepted value of approximately 3°C warming for a doubling of atmospheric CO2, Hansen would have correctly projected the ensuing global warming.
https://skepticalscience.com/Hansen-1988-prediction-advanced.htm

Hansen et al. (1988) used a global climate model to simulate the impact of variations in atmospheric greenhouse gases and aerosols on the global climate. Unable to predict future human greenhouse gas emissions or model every single possibility, Hansen chose 3 scenarios to model. Scenario A assumed continued exponential greenhouse gas growth. Scenario B assumed a reduced linear rate of growth, and Scenario C assumed a rapid decline in greenhouse gas emissions around the year 2000.
Онаа нејасната слика што ја постираше и што се фати за едниот случај, таа најекстремната крива. Хансен си е горе долу ок со истражувањето.
Патем, повторно со таа црвената линија потврдуваш дека температурите растат. Едно самјли и од мене; (y)

сите твои тврдења и објаснувања ти се побиени.
Ова сум го пропуштил претходно. Само да се изнасмеам го цитирав. :pos:
Побиени се со вакви смајлина. :lolzz:
 
B

Bafra

Гостин
https://makfax.com.mk/svet/жолтите-елеци-победија-француска/

" Француската влада донесе одлука да го суспендира порастот на данокот на гориво..."

Глупи Французи, се противат на една од алтернативите на религиозните фанатици против глобалното затоплување. Таман горивото ќе беше поскапо, па помалку ќе возеа коли, камиони или пак исто ќе се возеше, ама повеќе пари во буџет :toe:.
А Макрон убаво им објасни, зголемувањето е за намалување на глобалното затоплување. Ние без проблем си прифативме +3.5 денари акциза.

Сега СО2 уште поголемо ќе биде, температурите ќе растат :(, ќе се стопи мразот и морето ќе дојде до Гевгелија :D
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.671
Поени од реакции
38.857
https://makfax.com.mk/svet/жолтите-елеци-победија-француска/

" Француската влада донесе одлука да го суспендира порастот на данокот на гориво..."

Глупи Французи, се противат на една од алтернативите на религиозните фанатици против глобалното затоплување. Таман горивото ќе беше поскапо, па помалку ќе возеа коли, камиони или пак исто ќе се возеше, ама повеќе пари во буџет :toe:.
А Макрон убаво им објасни, зголемувањето е за намалување на глобалното затоплување. Ние без проблем си прифативме +3.5 денари акциза.

Сега СО2 уште поголемо ќе биде, температурите ќе растат :(, ќе се стопи мразот и морето ќе дојде до Гевгелија :D
Не лажат цело време, многу поубаво е да се гушиме во гасови кои благотворно влијаат врз нас место да дишиме почист воздух кој ги надразнува белите дробови.
 
B

Bafra

Гостин
Не лажат цело време, многу поубаво е да се гушиме во гасови кои благотворно влијаат врз нас место да дишиме почист воздух кој ги надразнува белите дробови.
пффф тешка работа тебе човек да те излаже :D . Штом за тебе загадување и глобална клима е иста работа, ужувај си во животот.

Еве кај нас зголемија акцизата за дополнителни 3.5 денари, за да се намали загадувањето. Очигледно малку се 3.5 , што викаш да зголемиме за дополнителни +5 ??
Исто, секое домаќинство да плаќа по 100еур како мерка за намалување на загадувањето...
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.671
Поени од реакции
38.857
пффф тешка работа тебе човек да те излаже :D . Штом за тебе загадување и глобална клима е иста работа, ужувај си во животот.

Еве кај нас зголемија акцизата за дополнителни 3.5 денари, за да се намали загадувањето. Очигледно малку се 3.5 , што викаш да зголемиме за дополнителни +5 ??
Исто, секое домаќинство да плаќа по 100еур како мерка за намалување на загадувањето...
Ја кога ќе искочам на планина на чист воздух се гушам, му викам на татко ми да ја запали колата малце да се вратам у живот.

Иначе тоа така ти делува моментално, но луѓево полека полека почнуваат да размислуваат за бензин плин место за дизел откако ги изедначија цените.
 
B

Bafra

Гостин
Ја кога ќе искочам на планина на чист воздух се гушам, му викам на татко ми да ја запали колата малце да се вратам у живот.

Иначе тоа така ти делува моментално, но луѓево полека полека почнуваат да размислуваат за бензин плин место за дизел откако ги изедначија цените.
Што ми делува така моментално ... дека сеуште е загадено иако +3.5 зголемена акцизата (ако не е и позагадено) .
Тоа што се соголуваат цели планини, тоа што осиромашуваш народ, па за да се загрее мора да се грее на уље или пластика тоа пу пу не е битно.
Кога сакаш да преземеш акција, мора од повеќе аспекти да видиш кои ефекти / реакција ќе се предизвика, ама ти штом татко ти те вози на планина, уште си мал :P
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.671
Поени од реакции
38.857
Што ми делува така моментално ... дека сеуште е загадено иако +3.5 зголемена акцизата (ако не е и позагадено) .
Тоа што се соголуваат цели планини, тоа што осиромашуваш народ, па за да се загрее мора да се грее на уље или пластика тоа пу пу не е битно.
Кога сакаш да преземеш акција, мора од повеќе аспекти да видиш кои ефекти / реакција ќе се предизвика, ама ти штом татко ти те вози на планина, уште си мал :P
Со овој памет Шилегов за советник треба да те постави:P Ти аспективе како ги гледаш феноменално, најголема мерка ќе ви биде бесплатно возење во денови на загадување:D
 
B

Bafra

Гостин
Еве уште една алтернатива ни доаѓа од Канада, за намалување на СО2 :rolleyes:
https://www.thepostmillennial.com/malcolm-the-cbc-should-stay-out-of-the-bedrooms-of-the-nation/?fbclid=IwAR399c_BPXAmKN03l3Z85VAZ5vGDU9vy4d5KSQQNNhU5D3Eui22k_rveZ80



Се согласувам, ќе дозволиме и еутаназија, па крајно левите кои толку многу се загрижени за влијанието на СО2 врз планетата, ете им шанса на дело да се покажат. Од нив првин да почнат, нека одберат кое дете ќе иде јабана,а после и себе си и така ќе ја спасат планетата. :cuc:

Оооо Канада :vozbud:
 
B

Bafra

Гостин
И каде е водата од тоа топење на мразот ... :toe:

Нели според прогнозите на научниците Флорида, Шангај, Калкута, Менхетен итн ќе беа поплавени до сега, немаше да има мраз, снегот ќе беше минато, третина острови ќе биле под вода итн итн

https://www.msn.com/en-ca/weather/topstories/atlantic-canada-sees-uptick-in-ice-growth/ar-BBR8SGU?o
Еве и од сајт кој е про Г/З https://phys.org/news/2019-01-antarctica-sea-ice-climate.html



Природните циклуси не можат да се променат со воведување на даноци.

https://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-6558285/Little-Ice-Age-hundreds-years-ago-cooling-bottom-Pacific-researchers-find.html

https://uanews.arizona.edu/story/tracking-movement-tropics-800-years-past
“From 1568 to 1634, the tropics expanded to the north, the team found. That time period coincides with severe droughts and other disruptions of human societies, including the collapse of the Ottoman empire in Turkey, the end of the Ming Dynasty in China and near abandonment of the Jamestown Colony in Virginia…”

Ако толку се секираат за СО2, зашто бродовите кои испуштаат големи количини СО2 се изземени од регулациите
https://d33wjekvz3zs1a.cloudfront.net/wp-content/uploads/2018/12/Global-shipping-Polution.pdf

Едно е искрено да си против загадувањето и да се грижиш за Gaia, а друга приказна е да злоупотребуваш природни циклуси за одредена цел. Како на пример сите држави да најдат заеднички "непријател" за да остварат некоја цел, која не е баш заштита на планетата.
https://www.forbes.com/sites/larrybell/2013/01/22/the-u-n-s-global-warming-war-on-capitalism-an-important-history-lesson-2/#4259e4d129be
Mikhail Gorbachev:
“The threat of environmental crisis will be the international disaster key to unlock the New World Order.” You create an emergency and then convince the people they MUST surrender more freedom to be safe. :sneaky:

Или вонземјани или клима/екологија може да биде заеднички "непријател" за човештвото да се обедини.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.068
Поени од реакции
4.716
2018 was one of the hottest years on record and this year could be even hotter

The warmest year was 2016, followed by 2017, 2015, 2018 and 2014, according to NASA's rankings.

All five of those years were exceptionally warm, with only slight differences that were driven by natural variations in the weather, including the alternating cool and warm cycles from El Nino and La Nina.
The NASA and NOAA reports are consistent with analyses by other governments, including the Japan Meteorological Agency and the European Union's Copernicus Climate Change Service, both of which also concluded that 2018 was the fourth-warmest year on record. The World Meteorological Organization? and the United Kingdom's Met Office? also found that 2018 was among the top four warmest years.
Од сонцето е сега, не е од другите циклуси. :pos:

"I don't believe it," Trump said
:pos:

Бонус:

European Slaughter of Indigenous Americans May Have Cooled the Planet



Циклусите...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom