Кој е крив за скопскиот отпад?

Кој е виновен за скопскиот смет?


  • Вкупно гласачи
    53

dajdo

The OuTLaW
Член од
17 октомври 2005
Мислења
5.139
Поени од реакции
19
nie site do eden dojdi frli kutija cigari u tulsa na ulica abe ke si pllatush 20$ i plus ke si gi dignesh cigarite i ke gi frlish u kanta
 

Yugo

Law rules
Член од
12 декември 2005
Мислења
8.251
Поени од реакции
28
Nie sme si krivi a normalno i vlasta.Prvo deka nenavremeno cisti a vtoro ne prevzema merki za toa sto frlame nie gubre na ulicite.
 
Член од
19 март 2007
Мислења
6.574
Поени од реакции
163
Сите се виновни! Граѓаните само ѓубре праат, а локалните власти к*р ги боли! Ништо не преземаат.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
zEk0 напиша:
Само граѓаните се криви И НИКОЈ ДРУГ!!!! Како може властите или било кој друг да е крив што ти фрлаш ѓубре кај ќе стигнеш???

Проста ситуација: Одиш по улица, јадеш хамбургер, го дојадуваш и ја фрлаш хартијата на улица. --> Кој е крив, властите зошто нема казни или ти зошто си го фрлил ѓубрето на улица?

Да ве прашам, вие фрлате ѓубре кај ќе стигнете зошто нема казни за тоа???

П.С.
Асид, не се однесува на тебе....на сите се однесува.
Еве сега ке ти објаснам... Ако ти дојде некој и ти “фрсни“ 500 денари казна на лице место за тоа што го фрли ѓубрето има умот да ти се сомели и никогаш да не ти текни да фрлиш ѓубре. А и треба сам да ти текни дека не треба да фрлаш ѓубре по улица кога има канти насекаде.
 
Член од
27 февруари 2006
Мислења
1.356
Поени од реакции
9
tolku ni e kulturata, da bevme malku pokulturni barem ke go namalevme gubreto po gradot
 

Ani4ka

PhAt Baby
Член од
27 мај 2007
Мислења
120
Поени од реакции
0
Acid напиша:
Сите се виновни, ама нормално дека поголемиот дел од вината паѓа на властите. Треба да го спастрат градот, па нека воведат казни. Ќе подразмислиш дали да фрлиш отпад кај што не му е местото ако има казни за тоа и ако навистина се спроведуваат на дело.

И граѓаните сигурно не се виновни за дупките по улиците, лошото осветлување, кучињата скитници....
Potpolno se soglasuvam:)
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
181
Поени од реакции
6
Samo kultura fali na ovoj"narod".Treba da projdat nekolku generacii "gragani"za da se prifatat nekoi raboti.Sram mi e da pokanam prijateli od Srbija koga znam kako e vo nivniot grad vo Vojvodina,a kako e kaj nas!!Samo voochuvanje i pouka.Tatko mi koga ke vidi nekoj deka frla hartija od neshto shto jadel mu se obraka bez sram:gospodine,gospogo dechko devojko,vi padna neshto.Pola od niv se zasramuvaat i go krevaat ,a pola se pravat deka ne go slushnale!!Porano mu se lutev za toa me srami pred drugite koga sum vo negovo drushtvo,a sega razmisluvam bash kako nego(ne sum extremen samo bi gi poddrzal takvite luge vo nekoja nezgodna situacija)Komentarot negov bi bil:Probaj so ubavo,ako ne pomaga -STAPOT!!!Shto bi se reklo samo represija!!
 
Член од
4 февруари 2007
Мислења
1.640
Поени од реакции
16
Сите до еден!!Ко 1во ако бевме држава ке имаше закон,ако фрлиш ѓубре да те казнат(тоа е основно)..ако не го почитуваш законот у затвор.Па да видиме дали тогаш некој ке фрли.
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Сите се виновни.Власта затоа што нема казни,но и затоа што нема доволно канти(во некои предели од градот треба да бараш 2 саати канта),но и граѓаните.Имам забележано како некои фрлаат хартија на пола метар од кантата.Епа не бива после чист град нормално.
 
Член од
5 јуни 2007
Мислења
890
Поени од реакции
9
Site ste vo pravo :)
Frustriracki e da se otide vo nekoj grad nadvor cisto ubavo sredeno... pa pose da se napravi komparacija kaj nas. Sepak prvata vecer na baskerfest na sredno vodno lugjevo sobrale 2 toni otpad !!! Toogas tipceto i rece deka vo zagreb i serija drugi metropoli Javnite pretprijatija cistat na pomalku pati otkolku kaj nas :(
Za pocetok jas ke pocnam pocesto da go primenuvam primerot na tatko mu na party bracker .
 
Член од
27 јануари 2007
Мислења
156
Поени од реакции
0
стварно.

Разликата во чистота меѓу некој град во з. европа и скопје е како да го споредуваш плоштадот македонија и шутка.

Толку е гадно.

Верувајте ми странците кога ќе дојдат прво нешто што ќе приметат е ѓубрето по улиците.
 
Член од
19 јуни 2007
Мислења
3.422
Поени од реакции
116
Pogolem del od vinata paga na lokalnite vlasti ama fakt e deka i nie samite sme si krivi. Inace za Trifun samo losi komentari poso gradov ne e metropola nego ko so bi rekol Toni Zen Metro-pola. Celta na Trifun bese samo da dojde na pozicija gradonacalnik na grad Skopje, da se nafatira i da go izgradi Kermez ama ova poslednovo nekako ne mu ide.
 

jon

Член од
20 јуни 2007
Мислења
287
Поени од реакции
0
viktor_mak напиша:
Pogolem del od vinata paga na lokalnite vlasti ama fakt e deka i nie samite sme si krivi. Inace za Trifun samo losi komentari poso gradov ne e metropola nego ko so bi rekol Toni Zen Metro-pola. Celta na Trifun bese samo da dojde na pozicija gradonacalnik na grad Skopje, da se nafatira i da go izgradi Kermez ama ova poslednovo nekako ne mu ide.
Реторичко прашање : Зошто никој не се буни за тоа, каде е граѓанската иницијатива - тапа.:ban?:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom