Кој е вашиот господ?

cvetanovskiigor

›———————‹
Член од
6 мај 2009
Мислења
1.425
Поени од реакции
57
Кога Хитлер ке стане комунист брат...Мое мислење е дека господ непостои и никој нема да ме убеди во спротивното!
Па Хитлер у некој мера и бил комунист.
Значи ли тоа дека по автоматизам ти сега веруваШ?

--- надополнето ---

Ама жалното е тоа дека у дно на душа си поголем верник од повеќето од пола луѓе на форумов.
 

Грмуш

Пичкмајчин
Член од
11 октомври 2007
Мислења
1.118
Поени од реакции
90
Па Хитлер у некој мера и бил комунист.
Значи ли тоа дека по автоматизам ти сега веруваШ?

--- надополнето ---

Ама жалното е тоа дека у дно на душа си поголем верник од повеќето од пола луѓе на форумов.
Епа ако за тебе Хитлер бил комунист тогаш јас сум Џејмс Дин...а тоа дали сум верник или не јас си знам најдобро...Него проблемот е што 80% од верниците на форумов се неверници...Се надевам дека ти си прав верник и ги почитуваш сите божји заповеди, постиш за Божиќ и Велигден и сл....
 

cvetanovskiigor

›———————‹
Член од
6 мај 2009
Мислења
1.425
Поени од реакции
57
Епа ако за тебе Хитлер бил комунист тогаш јас сум Џејмс Дин...а тоа дали сум верник или не јас си знам најдобро...Него проблемот е што 80% од верниците на форумов се неверници...Се надевам дека ти си прав верник и ги почитуваш сите божји заповеди, постиш за Божиќ и Велигден и сл....
Хахах национал социјалист бил .
Па јасна работа е тоа дека тие што се прават верници се неверници поголеми од атеистите.
http://www.thetao.info/english/english.htm
Проучи го малку па може да се прави муабет после.
Инаку не почитувам ни еден божји заповед , затоа што такви нема.
 

Грмуш

Пичкмајчин
Член од
11 октомври 2007
Мислења
1.118
Поени од реакции
90
Хахах национал социјалист бил .
Па јасна работа е тоа дека тие што се прават верници се неверници поголеми од атеистите.
http://www.thetao.info/english/english.htm
Проучи го малку па може да се прави муабет после.
Инаку не почитувам ни еден божји заповед , затоа што такви нема.
Има 10 божји за поведи...и пак идам офтопик...од социјалист до комунист има голема разлика...и Хитлер бил НАЦИОНАЛ ФАШИСТ!Пороучи ги тие термини па ке праиме муабет!
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Има 10 божји за поведи...и пак идам офтопик...од социјалист до комунист има голема разлика...и Хитлер бил НАЦИОНАЛ ФАШИСТ!Пороучи ги тие термини па ке праиме муабет!
Хитлер бил лидер на Национал-Социјалистичка Германска Работничка Партија
но тоа не е темата
освен ако некој не го смета за Бог :)
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
277
Поени од реакции
29
Се надевам дека ти си прав верник и ги почитуваш сите божји заповеди, постиш за Божиќ и Велигден и сл....
А каде стои таа заповед дека треба да постиш за Божиќ и Велигден? На кое место во Библијата?

Се надевам дека ќе ми го посочиш тоа место, бидејќи таква работа до сега не сум сретнал, дека треба да се пости за Божиќ и Велигден.
Знам дека огромно мноштво луѓе постат за тие денови (се чудам кој им заповедал тоа да го прават, баш на тие денови), но јас додека не најдам заповед од БОГА за некоја работа, не ја практикувам таа работа.

Се надевам дека ќе ми посочиш каде е тоа запишано во Библијата, за и јас да можам да го практикувам постот на тие денови. Највероватно сум го прескокнал тој дел во читањето или едноставно не сум го видел.



Со почит, Госпел.
 
Член од
22 февруари 2008
Мислења
1.647
Поени од реакции
45
А каде стои таа заповед дека треба да постиш за Божиќ и Велигден? На кое место во Библијата?

Се надевам дека ќе ми го посочиш тоа место, бидејќи таква работа до сега не сум сретнал, дека треба да се пости за Божиќ и Велигден.
Знам дека огромно мноштво луѓе постат за тие денови (се чудам кој им заповедал тоа да го прават, баш на тие денови), но јас додека не најдам заповед од БОГА за некоја работа, не ја практикувам таа работа.

Се надевам дека ќе ми посочиш каде е тоа запишано во Библијата, за и јас да можам да го практикувам постот на тие денови. Највероватно сум го прескокнал тој дел во читањето или едноставно не сум го видел.



Со почит, Госпел.
Постот е востановен од Бога со заповедта дадена на првите луѓе во земниот рај - да не јадат од дрвото за познавање на доброто и злото (1. Мој. 2,17). Преку неа Бог сакал уште на самиот почеток да ги научи луѓето на послушност и воздржување.

"Постот е оружје во духовната борба против поднебесните сили" (лукавиот и неговите црни ангели) (Матеј 17, 21; Ефес. 6,12), неопходно средство за стремеж на човекот кон духовно совршенство, надежна сила за давање отпор во духовната немоќ и благодатна ризница за постигнување на крајната и врвна цел на христијанскиот живот - светост и спасение во Господа.

Во Стариот Завет имаме многу примери за пост: светиот пророк Мојсеј Боговидец постел 40 дена и 40 ноќи (2. Мој. 34, 28) за да се подготви да ги прими Десетте Божји заповеди; светиот пророк Илија со строг пост, духовна чистота и голема ревност за Господа се удостои да ја види Божјата слава (3. Цар. 16, 4-13), а, пак, светиот Јован Крстител е познат како најголем и најстрог испосник. Воопшто, сите праведници постот го запазувале во помала или поголема мерка.

Самиот Господ Исус Христос се подготвил за сеопшто служење и за искупителниот подвиг преку 40-дневен пост (Матеј 4, 2). Во проповедта на планината Он ги учел своите последователи каков треба да биде вистинскиот пост: "Кога постите, не бидете жалосни како лицемерите; зашто тие си ги прават лицата мрачни, за да се покажат пред луѓето дека постат. Вистина ви велам, оти тие ја добиле веќе својата награда. А ти, кога постиш, помажи ја главата своја и измиј го лицето свое, па да се покажеш дека постиш не пред луѓето, туку пред твојот Отец, Кој е во тајност; и твојот Отец, Кој гледа тајно, ќе те награди јавно" (Матеј 6,16-18).



Навистина во Светото Писмо не пишува кога треба да се пости (стриктно, за Божик или Велигден), но да не видиш дека сепак нешто пишува за постот, или не си се обидел или така ти одговара т.е. не сакаш.


Со Почит,
Калипсо
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
277
Поени од реакции
29
Калипо,

Ти благодарам за исцрпниот одговор, но моето прашање не беше кога за прв пат е востановен постот, како треба да се пости или кој колку постел во историјата, туку моето прашање беше следното:

А каде стои таа заповед дека треба да постиш за Божиќ и Велигден? На кое место во Библијата?


Јас убаво знам кој го востановил постот, кога и колку треба да се пости, бидејќи јас го практикувам постот, но пост на овие денови, никаде не сум прочитал дека Бог заповедал некаде. Знам дека свештенството им става јарем на луѓето тоа да го прават, без тронка совест дека тоа треба да го практикуваат и свештенството, а не само луѓето, ако веќе бог тоа го заповедал за тие спомнати денови.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
А каде стои таа заповед дека треба да постиш за Божиќ и Велигден? На кое место во Библијата?

Се надевам дека ќе ми го посочиш тоа место, бидејќи таква работа до сега не сум сретнал, дека треба да се пости за Божиќ и Велигден.
Знам дека огромно мноштво луѓе постат за тие денови (се чудам кој им заповедал тоа да го прават, баш на тие денови), но јас додека не најдам заповед од БОГА за некоја работа, не ја практикувам таа работа.

Се надевам дека ќе ми посочиш каде е тоа запишано во Библијата, за и јас да можам да го практикувам постот на тие денови. Највероватно сум го прескокнал тој дел во читањето или едноставно не сум го видел.



Со почит, Госпел.
Gospel, не рипај и не скокај, туку погледни повниметелно и ќе видиш дека меѓу изразите „заповеди„ и „постиш„ стои знак запирка, а ти намерно ги спојуваш па испаѓа дека форумџијата Грмуш сакал да каже дека постот е одреден со некоја Божја заповед (некоја од 10-те).

Еве од мене до тебе едно прашање, во кое ја користам твојата логика: дај ми старозаветевн цитат за рецепт за сарма со свинско мелено месо завиткано во лозов лист! Има? Тешко! Нема! Ете по која логика го поставуваш прашањето!
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
277
Поени од реакции
29
Постот не мора да биде одреден со некоја од 10 заповеди. Во Библијата покрај тие 10 има уште 2000 други заповеди,
кои што беа дадени од Бог и се однесуваа било на Израилот, било на сите луѓе.
Бог во Библијата ни заповедува да не се прејадуваме, бидејќи тоа е грев. Тоа не е запишано во 10 заповеди, но сепак е божја заповед.
Значи...прашањето ми беше, зошто нешто правиш, кога Бог не ти заповедал и не бара од тебе тоа да го направиш,
за да дојдеш поблиску до спасението или да му удоволиш на бог.

Зошто им се става непотребен јарем (терет) на луѓето, кога тоа никој не ни го заповедал, па ниту го бара Бог тоа од нас.
 
Член од
22 февруари 2008
Мислења
1.647
Поени од реакции
45
Постот не мора да биде одреден со некоја од 10 заповеди. Во Библијата покрај тие 10 има уште 2000 други заповеди,
кои што беа дадени од Бог и се однесуваа било на Израилот, било на сите луѓе.
Бог во Библијата ни заповедува да не се прејадуваме, бидејќи тоа е грев. Тоа не е запишано во 10 заповеди, но сепак е божја заповед.
Значи...прашањето ми беше, зошто нешто правиш, кога Бог не ти заповедал и не бара од тебе тоа да го направиш,
за да дојдеш поблиску до спасението или да му удоволиш на бог.

Зошто им се става непотребен јарем (терет) на луѓето, кога тоа никој не ни го заповедал, па ниту го бара Бог тоа од нас.
Gospel брате, кажи ми, кога веќе така сакаш да ги поставуваме нештата, каде во Светото Писмо пишува дека, ако не ти се допаѓа „попот“, епископот,нивните постапки, Црквата итн. си се одметнуваш (читај се реформираш) и си отвараш своја религија по твој вкус. Бараш влакно во јајце со натегањево очигледно. Ако не ти се пости, едноставно не пости, твоја работа. Мене лично никој не ми ставил јарем со постот, јас тоа го правам од љубов со желба да Му угодам на Бога. Зошто едноставно тоа го разбираш како јарем, па никој нерекол дека постот е задолжителен, туку полезен.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom