Кој е вашиот господ?

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
Аллах - единствениот Бог пред кој сите пратеници (исус, мојсеј, мухамед, давид .....) паѓале на колена и со челата во земја

Така побратиме, но, за разлика од сите други пратеници и луѓе, Единствениот БОГ (אֱלוֹהַ‎ - Елоах, ‏الله - Алах) во Исус не отелотвори ниту земја (како кај првиот човек), нити машко семе (како кај сите останати луѓе), туку *Својата Прачиста Волја, *Својата Совршена Мудрост, *Своето Вечно Слово и беше лично во Него!


Значи, за вистинските верници има само еден Единствен БОГ (אֱלוֹהַ‎ - Елоах, ‏الله - Алах) и еден Единствен Господ = тоа е = *Неговата Прачиста Волја, *Неговата Совршена Мудрост, *Неговото Вечно Слово во Исус Христос отелотворено!

--- надополнето ---

Секако не Исус, видете ...



Jesus flieht vor dem Dummen
von Dschalaleddin Rumi




Weit in die Berge floh der Sohn Marias,
als wollt‘ ein Loewe wild sein Blut vergieѕѕen.
Ein Mann lief hinter ihm und rief: «O Jesus,
was rennst du so, wo keiner dich verfolgt?»
Doch derart eilends fuhr er fort zu rennen,
dass er vor Eile keine Antwort gab.
Der andre folgte ihm noch ein, zwei Meilen
und rief mit groeѕѕter Muehe Jesus an:
‘Um Gottes willen! Bleib doch einmal stehen —
ich habe ein Problem: dich flieh‘n zu sehen!
Vor wem, o Edler, rennst du denn hinweg?
Kein Loewe folgt, kein Feind dir, fuerchte nichts!
Er sprach: «Ich fliehe vor den Dummen! Fort! —
Ich mach mich frei; nun binde du mich nicht!»
Der sprach: «Bist du denn Christus nicht, sag an,
der Blinde und der Taube heilen kann?»
Er sagte: «Ja!» «Bist du der Koenig nicht,
der alles Unsichtbaren Zauber kennt,
und hauchst du damit einen Toten an,
dem Lоеwen gleich springt ei lebendig dann?»
Er sprach «Ganz recht, ich bin‘s » Der andre frug
«Machst du nicht Vogelchen aus Lehm, ganz klug?»
Er sprach: «Jawohl.» Der sagte: «Geist so rein du
kannst doch alles - was bekuemmert dich'
Du hast doch solche Kraft, dass in der Welt
von Menschen nichts sich dir entgegenstellt!
Was kuemmert es die Sonne, die sich hebt
auch wenn der Wintersturm am Himmel Job. - ?,,
Da sagte Jesus: «Bei dem Reinen Wesen
des Schoepfers, der den Leib, die Seele schuf,
ist's dieser Zauber, ist der Groesste Name
den ich auf Blinde blies, auf Taube, Lahme
und haucht' ich ihn auf einen Berg aus Stein
zerrisse der sein Kleid und fiel in Stuecke '
haucht' ich ihn auf den Toten, wuerd' er leben
hauch,' ,ich aufs Nichts, es wuerde Etwas geben
Doch haucht ich ihn auf eines Dummkopfs Herz
auch tausendmal - es wuerde ihm nicht helfen,
es bliebe harter Stein, sich niemals aendernd
es wurde Sand, aus dem nie Saat erwuechse!»
Er sprach: Wie kommt es, dass der Name Gottes dort hilft,
und hier kein Nutzen ist, voll Spottes?
Es ist doch Krankheit dort und ist auch hier
wie heilst du jenes, und nicht dieses hier?»
Er sprach: «Der Dummheit Schmerz ist Gottes Zorn,
doch Blindheit, Krankheit sind Heimsuchung nur.
Heimsuchung ist ein Schmerz, der Gnaden bring
doch Dummheit ist ein Schmerz. der Schaden bringt...!»
Flieh vor den Dummen, wie es Jesus tat.
Freundschaft mit Dummen; da vergiesst man Blut,
so wie die Luft das Wasser langsam stiehlt,
so stiehlt den Glauben auch von dir der Dumme.
Er stiehlt dir Waerme, tauscht dir Kaelte ein,
wie wenn du untern Hintern legst 'nen Stein.
Denn Jesu Flucht war nicht aus Furcht und Angst -
Er ist ja sicher - es war zur Belehrung.
 

Грмуш

Пичкмајчин
Член од
11 октомври 2007
Мислења
1.118
Поени од реакции
90
Јас сум бог сам на себе, нема господ нема алах нема јехова нема буда нема никој...А тоа што вие се карате и се убивате дали се вика Господ или Алах е чист пример дека тој непостои,бидејки доколку постоеше ке ги соединеше сите верници во една единствена вера!
 
Член од
5 август 2010
Мислења
12
Поени од реакции
0
Сеуште не те искушал твојот Господ, затоа така велиш, а ќе дојде и тоа, секое човечко суштество на овој свет сигурно ќе биде соочено со тоа, покај се пред да биде доцна. ( совет :smir:)
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.120
Поени од реакции
4.761
Јас сум бог сам на себе, нема господ нема алах нема јехова нема буда нема никој...А тоа што вие се карате и се убивате дали се вика Господ или Алах е чист пример дека тој непостои,бидејки доколку постоеше ке ги соединеше сите верници во една единствена вера!
Уф, колку добро објаснување. Имаш зеленко за ова!
 
Г

Господ

Гостин
Јас сум бог сам на себе, нема господ нема алах нема јехова нема буда нема никој...А тоа што вие се карате и се убивате дали се вика Господ или Алах е чист пример дека тој непостои,бидејки доколку постоеше ке ги соединеше сите верници во една единствена вера!
Па он пробува да ги соедини.Он ти вика,поклони ми се и верувај во мене и кога ќе умреш со мене си.
 

Грмуш

Пичкмајчин
Член од
11 октомври 2007
Мислења
1.118
Поени од реакции
90
Сеуште не те искушал твојот Господ, затоа така велиш, а ќе дојде и тоа, секое човечко суштество на овој свет сигурно ќе биде соочено со тоа, покај се пред да биде доцна. ( совет :smir:)
Фала на совет...Али стварно е доста од верници кои се молат само кога им е тешко...И уште една работа,ако си толкав верник, не споменувај го името божјо...(совет:smir:,сепак е божја заповед нели?)

--- надополнето ---

Па он пробува да ги соедини.Он ти вика,поклони ми се и верувај во мене и кога ќе умреш со мене си.
Да ама проблемот е што сите се поклонуваат на различен бог...Искрено несакам никого да навредам,секој си има право на мислење, ама ова што се случува со религииве денес, сета таа поделба на луѓето(православни,католици,протестанти,муслимани,будисти итн. итн.) се повеќе ми наликува на римска митологија каде секој град си има свој бог и верува во него,принесува жртви(само што сега се принесуваат жртви од друга вера), а тие што ја проповедаат религијата(безразлика која е,сите тие се декларираат како пратеници од господ), возат џипови,живеат во палати,а обичниот народ кој верува цела година вади леб од уста за да има еднаш у годината да направи слава во чест на бога....НЕЧИНИ!:nesvest:

--- надополнето ---

Па он пробува да ги соедини.Он ти вика,поклони ми се и верувај во мене и кога ќе умреш со мене си.
Да ама проблемот е што сите се поклонуваат на различен бог...Искрено несакам никого да навредам,секој си има право на мислење, ама ова што се случува со религииве денес, сета таа поделба на луѓето(православни,католици,протестанти,муслимани,будисти итн. итн.) се повеќе ми наликува на римска митологија каде секој град си има свој бог и верува во него,принесува жртви(само што сега се принесуваат жртви од друга вера), а тие што ја проповедаат религијата(безразлика која е,сите тие се декларираат како пратеници од господ), возат џипови,живеат во палати,а обичниот народ кој верува цела година вади леб од уста за да има еднаш у годината да направи слава во чест на бога....НЕЧИНИ!:nesvest:
 
Г

Господ

Гостин
Да ама проблемот е што сите се поклонуваат на различен бог...Искрено несакам никого да навредам,секој си има право на мислење, ама ова што се случува со религииве денес, сета таа поделба на луѓето(православни,католици,протестанти,муслимани,будисти итн. итн.) се повеќе ми наликува на римска митологија каде секој град си има свој бог и верува во него,принесува жртви(само што сега се принесуваат жртви од друга вера), а тие што ја проповедаат религијата(безразлика која е,сите тие се декларираат како пратеници од господ), возат џипови,живеат во палати,а обичниот народ кој верува цела година вади леб од уста за да има еднаш у годината да направи слава во чест на бога....НЕЧИНИ!:nesvest:
Абе они се толку збунети што ни самите не знаат во што веруваат а на што се клањаат.
Јас не се клањам на ниеден Бог,а да порекнувам негово постоење не сакам,бидејки компетентен-не сум,засега.
Ко што вика братот Мевљудин..."па има нешто".
Што е тоа нешто-јас не знам,а се кладам дека не знае никој на форумов.
А и да се појави јас пак не му се клањам оти на Симс и ја истото го правев,дури и поголема контрола имав.
А тие свештеници,попови,оџи ова она не се ништо повеќе од шарлатани и преваранти.
Anybody who gives you a belief system is your enemy, because the belief system becomes the barrier for your eyes, you cannot see the truth. ~ Osho
 

Eraser

S.... Seni Seviyorum
Член од
12 април 2010
Мислења
422
Поени од реакции
18
Јас сум бог сам на себе, нема господ нема алах нема јехова нема буда нема никој...А тоа што вие се карате и се убивате дали се вика Господ или Алах е чист пример дека тој непостои,бидејки доколку постоеше ке ги соединеше сите верници во една единствена вера!
Се работи за истиот Бог. Само Буда нема никаква врска, зтоа испаѓа од трката :vozbud:
Иначе Аллах во превод значи Бог. Исто така Бог има 99 имиња.

И ќе владее само една вера на светот, во која ќе се здружат Христијаните и Муслиманите, нормално кога Иса а.с повторно ќе дојде на земјата и кога последниот со истата крв на пратениците Махди ќе ја добие својата објава !!
 

Eraser

S.... Seni Seviyorum
Член од
12 април 2010
Мислења
422
Поени од реакции
18
КОГА ќе биде тоа?
Прво треба да стигне еврејскиот лажен месија. Кога ќе биде само Аллах џ.ш знае !!

Но не треба да биде многу далеку, зашто сведоци сме како масоните заземаат замав по светот !!

Израел, Америка и тн.

Па славењето и нестрпливото очекување на антихристот дури во Дубаи се очекува !!

Треба уште предзнци да се исполнат !! Но јас сепк мислам како не сме многу далеку од она што ќе следува !!
 
Г

Господ

Гостин
Прво треба да стигне еврејскиот лажен месија. Кога ќе биде само Аллах џ.ш знае !!

Но не треба да биде многу далеку, зашто сведоци сме како масоните заземаат замав по светот !!

Израел, Америка и тн.

Па славењето и нестрпливото очекување на антихристот дури во Дубаи се очекува !!

Треба уште предзнци да се исполнат !! Но јас сепк мислам како не сме многу далеку од она што ќе следува !!
Од кај знаеш дека веќе не е пристигнат?
Како ќе го познаеш кога ќе пристигне?
Масони има низ цел свет.
Ти ќе славиш оти ќе дојде антихристот?!
Има ли друг запис во врска со ова освен светите писма ?
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.528
Поени од реакции
33.721
Прво треба да стигне еврејскиот лажен месија. Кога ќе биде само Аллах џ.ш знае !!

Но не треба да биде многу далеку, зашто сведоци сме како масоните заземаат замав по светот !!

Израел, Америка и тн.

Па славењето и нестрпливото очекување на антихристот дури во Дубаи се очекува !!

Треба уште предзнци да се исполнат !! Но јас сепк мислам како не сме многу далеку од она што ќе следува !!
:pos2: !!
 

Eraser

S.... Seni Seviyorum
Член од
12 април 2010
Мислења
422
Поени од реакции
18
Од кај знаеш дека веќе не е пристигнат?
Како ќе го познаеш кога ќе пристигне?
Масони има низ цел свет.
Ти ќе славиш оти ќе дојде антихристот?!
Има ли друг запис во врска со ова освен светите писма ?
Неузубиллах ! Јас ли ќе славам против исус а.с ? :vozbud:
Антихристот постои и е на земјава, ама каде не се знае !!

Пристигнување мислев, кога ќе се претстави на светот !!

Такво нешто не се случило. Оти ќе треба да се појави со еден придружник, на коњ и ќе веат црно знаме. Исто така треба да се појави во Истанбул !! Да убие човек, па да го оживее !!

Тој ќе биде единствениот "пратеник" кој ќе прави очигледни чуда и ќе биде фтен со камери, фотопарати и тн.

Зтоа ќе им премногу следбеници, нјмногу евреи бидејќи ќе ги исполни пророштвата на талмудот. Сите атеисти ќе веруваат во" очевидниот доказ на Бога ". Исто следбеници ќе има од христијаните и од Муслиманите.

Па светот ќе биде во пустош, ќе завладее хаос, се додека како последна дестинација не ја избере Мека и Медина !!

Тогаш доаѓа Иса а.с, па Махди (не знаеме кој е тој, само името му го знаеме, значи вака ќе се вика последниот од синџирот партеници), тие двајца заедно ќе го убијт. На Иса а.с ќе му биде дадено копје од Аллах џ.ш во парче свила.

Освен во светите книги не можеш на друго место да прочиташ, бидејќи ова за неверниците е само фантазија :toe:

--- надополнето ---

Добро де, на тебе ти изгледа ко фантазија ама некој е љубопитен да научи !!

Па и да се работи за фантазија и измислица нема врска тоа, се зборуваме што најавуваат книгите за во иднина !!

Затоа почитувај туѓо мислење и поинакво гледање на работите !!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom