Кој ги изградил пирамидите и зошто?

Член од
2 декември 2017
Мислења
1
Поени од реакции
0
е да бе они биле феномени супер луге еден камен тежел 25 тони нема шанси да ги влечат и тоа на угорница
Jas kako sto imam procitano, spored eden ruski naucnik (koj ima pogodeno mnogu raboti) dal edna teorija so sto objasnuva deka piramidite se izgradeni od luge koi gi koristele 75% od nivniot mozok i uspeale da g izgradat , a kako uspeale??? So pomos na okoto... so pogledot gi mestele kamenjata i gi postavile tocno taka precizno... a jas mislam deka ima nekoja smisla, bidejki toa sto vikate nesto za najgornio del od piramidata deka bil izgraden od zlato i deka go ima vo nekoja banknota najgorniot del i plus i okoto vo toj del.....spored toa jas mislam deka toa e tretoto oko i so pomos ne toa uspeale, istotaka i so nego gi dobivale site signali sto doagale od vselenata, bile nadareni nesto slicno kako baba vanga, no tie bile skoro site kako nea.... a sega vie razmislete deka nie denesnite lugje koristime samo 4% od nasiot mozok...zatoa ni izgledaat teski rabotite, nemame pojma so se slucuva se okolu nas i uste nesto toj ruskiot naucnik kazal deka nie rabotite gi gledame 360° porazlicno od kako sto gi gledale starite egipjani.. naprimer pred tebe ima kamen a oni go gledale istiot kamen u nekoja druga drzava....tolku imam da kazam
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
А се верува дека биле изградени со цел да служат како гробници на фараоните.
Не се верува, се знае зошто се градени - гробници; историски и археолошки извори (имаш комора со саркофаг).
 
Член од
21 септември 2016
Мислења
831
Поени од реакции
1.135
Не се верува, се знае зошто се градени - гробници; историски и археолошки извори (имаш комора со саркофаг).
Da greska iam napraveno vo toj del, za tajnite drustva sakav da pisam se veruva a za grobnicite seuste stojat iminjata na faraonite zapisani, dokazano e deka bile grobnici.
 
Член од
22 јануари 2016
Мислења
124
Поени од реакции
61
Пирамидите не се изградени или направени за да се види кога е пролет,нормално нели пролет е кога ќе излезат кокичињата,тоа е создадено по мене за некој да се заблагодари на некој,да даде знак или слично,друго ми нема логика...
 

Мацо_Д()

Бизнисмен
Член од
23 ноември 2015
Мислења
367
Поени од реакции
152
Пирамидите се изградени за и од претходна цивилизација, понапредна од нашата. Цивилизација која постоела на оваа планета, во претходен еон, пред повеќе катаклизми и во поинакви животни услови. Таквите информации за други цивилзации денес не се достапни за секого.
Хиероглифите за кои велат дека се Египетски, всушност се од доцниот период на Атлантис.
Ако ги следиме трагите оставени во името пир-а-мид, добиваме оган-в-среде, што не личи на име за геометриско тело но е добро име за енергетска постројка или рампа за лансирање.
Мене лично, пирамидите ми личат на куп камени блокови, кои требало да послужат како тули за други мегалитни градби, но во нив има докази за отстранети инсталации, веројатно електрични. Затоа втор обид да погодам ми е, дека биле столбови на Тесла Кули, кои давале електрична енергија користејки ја јоносферата и земјата како полови на батерија. Оваа технологија не е непозната и денес, но можеби токму таа била причина за претходна катаклизма.?
 
Последно уредено:

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
2.256
Поени од реакции
1.966
Пирамидите се изградени за и од претходна цивилизација, понапредна од нашата. Цивилизација која постоела на оваа планета, во претходен еон, пред повеќе катаклизми и во поинакви животни услови. Таквите информации за други цивилзации денес не се достапни за секого.
Хиероглифите за кои велат дека се Египетски, всушност се од доцниот период на Атлантис.
Ако ги следиме трагите оставени во името пир-а-мид, добиваме оган-в-среде, што не личи на име за геометриско тело но е добро име за енергетска постројка или рампа за лансирање.
Мене лично, пирамидите ми личат на куп камени блокови, кои требало да послужат како тули за други мегалитни градби, но во нив има докази за отстранети инсталации, веројатно електрични. Затоа втор обид да погодам ми е, дека биле столбови на Тесла Кули, кои давале електрична енергија користејки ја јоносферата и земјата како полови на батерија. Оваа технологија не е непозната и денес, но можеби токму таа била причина за претходна катаклизма.?
Интересна теорија.Од кај ја ископа ? :pos:
 
Член од
28 август 2013
Мислења
3.977
Поени од реакции
11.838
А што е со оние постарите неуспешни пирамиди кој ги изградил?
 

Мацо_Д()

Бизнисмен
Член од
23 ноември 2015
Мислења
367
Поени од реакции
152
А што е со оние постарите неуспешни пирамиди кој ги изградил?
Неуспешните пирамиди се помлади, а не постари. Тоа се бедни обиди да се копира туѓа технологија.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.636
Поени од реакции
38.814
Неуспешните пирамиди се помлади, а не постари. Тоа се бедни обиди да се копира туѓа технологија.
nekoi vikaat deka od tie piramidi svetelo od sudan do aleksandrija noke, nemalo domakinstvo bez struja, se dodeka ne dosol eden lud naucnik koj sakal da ja zloupotrebi tehnologijata za negovi megalomanski celi.
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
Пирамидите се енергетски центри и не се градени бадијала.
Ги има насекаде во светот и повеќето од нив се покриени со вегетација (дали е тоа некој рид, шума или пак земја) во зависност од тоа на кое подрачје се наоѓаат.
Нормално дека не се градени тек така пошто само еден блок (камен) тежи и по некој тон така да сами од себе таму не паднале од небо + геомертриски правилни форми.... кој ги сечел тоа камењата, со каква технологија? ;)

Има еден „луд“ научник од босна кој во светски рамки е признат (а од друга страна напаѓан од разно разни центри на кои не му одговара да се дознае некоја корисна и вистинска информација од овој тип) и кој тврди дека најголемата трврдина на Балканот (мислам дека и во светот) се наоѓа во областа „Високо“, во близина на Сараево.

Има тури кои одат до таму (не знам дали има и од мкд) и интересно е што според кажувањата баш во тунелите на тие пирамиди кога човек се движи и престојува нема проблем со повишен крвен притисок (тој се нормализира) и воопшто целокупната здравствена состојба на организмот се подобрува.
upload_2018-5-25_13-28-6.png
 

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
2.256
Поени од реакции
1.966
Пирамидите се енергетски центри и не се градени бадијала.
Ги има насекаде во светот и повеќето од нив се покриени со вегетација (дали е тоа некој рид, шума или пак земја) во зависност од тоа на кое подрачје се наоѓаат.
Нормално дека не се градени тек така пошто само еден блок (камен) тежи и по некој тон така да сами од себе таму не паднале од небо + геомертриски правилни форми.... кој ги сечел тоа камењата, со каква технологија? ;)

Има еден „луд“ научник од босна кој во светски рамки е признат (а од друга страна напаѓан од разно разни центри на кои не му одговара да се дознае некоја корисна и вистинска информација од овој тип) и кој тврди дека најголемата трврдина на Балканот (мислам дека и во светот) се наоѓа во областа „Високо“, во близина на Сараево.

Има тури кои одат до таму (не знам дали има и од мкд) и интересно е што според кажувањата баш во тунелите на тие пирамиди кога човек се движи и престојува нема проблем со повишен крвен притисок (тој се нормализира) и воопшто целокупната здравствена состојба на организмот се подобрува.
Прегледај го приврзокот 191254
Да,и National Geographic Channel даваше емисија за тој Босанецот.Експертите што беа со него во емисијата не му веруваа,рекоа дека не изгледаат како направени од човек.Но,мене не ми изгледаа како да се природна формација.
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.551
Поени од реакции
2.128
Пирамидите се изградени за и од претходна цивилизација, понапредна од нашата. Цивилизација која постоела на оваа планета, во претходен еон, пред повеќе катаклизми и во поинакви животни услови. Таквите информации за други цивилзации денес не се достапни за секого.
Хиероглифите за кои велат дека се Египетски, всушност се од доцниот период на Атлантис.
Ако ги следиме трагите оставени во името пир-а-мид, добиваме оган-в-среде, што не личи на име за геометриско тело но е добро име за енергетска постројка или рампа за лансирање.
Мене лично, пирамидите ми личат на куп камени блокови, кои требало да послужат како тули за други мегалитни градби, но во нив има докази за отстранети инсталации, веројатно електрични. Затоа втор обид да погодам ми е, дека биле столбови на Тесла Кули, кои давале електрична енергија користејки ја јоносферата и земјата како полови на батерија. Оваа технологија не е непозната и денес, но можеби токму таа била причина за претходна катаклизма.?
Дa бе, нa земјaвa шетaлa пoнaпреднa цивилизaцијa oд нaшaтa. Цивилизaцијa штo верувaлa вo бoгoви, кoјa еднo зaтемнивaње нa сoнцетo гo сметaле зa бoрбa меѓу злoтo и дoбрoтo.

Oд кaј ги црпите oвие глупoсти незнaм.

Sent from my LG-H830 using Tapatalk
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
Да,и National Geographic Channel даваше емисија за тој Босанецот.Експертите што беа со него во емисијата не му веруваа,рекоа дека не изгледаат како направени од човек.Но,мене не ми изгледаа како да се природна формација.
го има на нет, познат е. работата е што ниедна пирамида нема шанси да е природна формација, геометриски се идеални, камењата и блоковите од кои се направени се така поставени што која природа би го повторувала тоа насекаде по земјата? башка немаше да бидат со исти димензии или исто сечени да беше „дело на природата“...

човечка рака е во прашање, а која цивилизација, на кој начин, како... е тоа е веќе човек да истражува ;)

босанецот од едни е оспорен од други е величан... зависи која страна од медалјонот се гледа :)
 

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
2.256
Поени од реакции
1.966
го има на нет, познат е. работата е што ниедна пирамида нема шанси да е природна формација, геометриски се идеални, камењата и блоковите од кои се направени се така поставени што која природа би го повторувала тоа насекаде по земјата? башка немаше да бидат со исти димензии или исто сечени да беше „дело на природата“...

човечка рака е во прашање, а која цивилизација, на кој начин, како... е тоа е веќе човек да истражува ;)

босанецот од едни е оспорен од други е величан... зависи која страна од медалјонот се гледа :)
Да,јас го гледав на ТВ во 2 емисии,во едната не му веруваа,во другата кога збореше за друго,беше квалификуван како експерт. :confused: Да,баш гледав и на ТВ и на нет,воопшто не личат како туку така никнати. ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom