Која е границата помеѓу опсесија и љубов?

Sweet Barbie

I love U All....
Член од
29 мај 2006
Мислења
157
Поени од реакции
11
КОЈА Е РАЗЛИКАТА ПОМЕЃУ ОПСЕСИЈА И ЉУБОВ?

Значи се ви оди супер, срекни сте, ама одеднаш почнуваат постојани телефонски повици, прашања за секое излегување, караници само заради тоа што сте се поздравиле со некој/некоја дечко/женска. Дали е тоа љубов или само болна опсесија како знак на несигурност?

Или можда на вас ви се случило да реагирате вака. Зашто?
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Болна опсесија и ништо повеке. Не сум реагирал така. Љубовта подразбира и доверба, која се стекнува со тек на времето кога се заљубуваш.
 

PoisonGrl

~Malo crveno~
Член од
8 јули 2006
Мислења
664
Поени од реакции
2
Granicata pomegu ljubov i opsesija e (spored mene):
1. Prashuvash kaj bil/a za da vidish kako e toj/taa (ljubov)
2. Prashuvash kaj bil/a za da se smirish sebe (opsesija)
 

BAMARGERA

~Blaugrana~
Член од
18 декември 2005
Мислења
875
Поени од реакции
3
ljubomora koja prerasnuva vo opsesija definitivno...
 

Mesija

Hardcore Superstar...
Член од
13 ноември 2005
Мислења
212
Поени од реакции
1
Јас мислам дека љубов без опсесија НЕМА, ниту опсесија без љубов...На кој од вас ќе му биде убаво девојката/дечкото да биде со некој свој бивш/а и да се поздравува??Се во рамки на одредена граница, нормално..

Струмикс напиша:
Болна опсесија и ништо повеке. Не сум реагирал така. Љубовта подразбира и доверба, која се стекнува со тек на времето кога се заљубуваш.
Ако си заљубен во некој/а од прво мора да се понашаш онака малку испитувачки да видиш дали е таа личност на која можеш да и веруваш..Од кога ќе стекнеш доверба не е дозволено да се понашаш како џандар, да не оди ваму таму треба да се има меѓусебна доверба, а отпрво мора малку да видиш дали е таа личност на која можеш да и веруваш..А не ти верувај , таа се забавува со други а ти мислиш дека е на шопинг со другарките.:poss:
 

The`bItCh

AdJuStAbLe mAdNeSs
Член од
22 јануари 2005
Мислења
4.605
Поени од реакции
112
Месија, тоа ти е веќе љубомора. На крај краева зошто да не се поздравува бе? Со тебе е - да, тебе ти кажува дека те сака - да, со тебе води љубов секоја вечер - да, со тебе се смее - да, со тебе плаче - да, тебе ти кажува што ја мачи - да .. зошто да не се поздравува со некој бивш, па дури и да излезе со него? Ако и веруваш, ако ја сакаш, ако таа ти е се тогаш ќе ја оставиш да има малку слобода и да контакрира со кого таа сака. Од кај знаеш дека утре судбината нема пак да ги спои? А додека била со тебе не му викала „здраво” за да не се налутиш ти?:nesvest:

Љубовта може да биде фатално нешто затоа што е слепа; прераснува и преоѓа, подобро кажано, поробува со слепа страст. Опсесијата не е нешто завидувачко и посакувано. Никој не е вреден за да се опседнуваш со него. Секогаш постои нешто подобро..
 
Член од
10 август 2006
Мислења
178
Поени од реакции
2
The`bItCh напиша:
Месија, тоа ти е веќе љубомора. На крај краева зошто да не се поздравува бе? Со тебе е - да, тебе ти кажува дека те сака - да, со тебе води љубов секоја вечер - да, со тебе се смее - да, со тебе плаче - да, тебе ти кажува што ја мачи - да .. зошто да не се поздравува со некој бивш, па дури и да излезе со него? Ако и веруваш, ако ја сакаш, ако таа ти е се тогаш ќе ја оставиш да има малку слобода и да контакрира со кого таа сака. Од кај знаеш дека утре судбината нема пак да ги спои? А додека била со тебе не му викала „здраво” за да не се налутиш ти?:nesvest:

Љубовта може да биде фатално нешто затоа што е слепа; прераснува и преоѓа, подобро кажано, поробува со слепа страст. Опсесијата не е нешто завидувачко и посакувано. Никој не е вреден за да се опседнуваш со него. Секогаш постои нешто подобро..


HAHAHAHAHHA kolko ne e ova tacno koklu vie zenski ste site so izopacen um,provocirate i mozete da vrtite maski okolu mal prs.kolku samo moze zensko da skara dvajca drugari sto doo toj moment ne se ni skarale za nisto u zivot.sto ako taa zenska ti kazuva deka te saka,mislis ne moze da izlaze i da napravi da i veruvas i koga odednas ona se ebela so pola maalo............
ali isto i napinjanje od strana na partner e losa rabota na pr.ko kje se javi nekoj po 85 dnevno da vidi so prais toa e napinjanje.
 

The`bItCh

AdJuStAbLe mAdNeSs
Член од
22 јануари 2005
Мислења
4.605
Поени од реакции
112
ROBOCOP напиша:
HAHAHAHAHHA kolko ne e ova tacno koklu vie zenski ste site so izopacen um,provocirate i mozete da vrtite maski okolu mal prs.kolku samo moze zensko da skara dvajca drugari sto doo toj moment ne se ni skarale za nisto u zivot.sto ako taa zenska ti kazuva deka te saka,mislis ne moze da izlaze i da napravi da i veruvas i koga odednas ona se ebela so pola maalo............
ali isto i napinjanje od strana na partner e losa rabota na pr.ko kje se javi nekoj po 85 dnevno da vidi so prais toa e napinjanje.
Ова е веќе оф топик ама ајде..

Добро де, ако кај тебе у маало има девојки кои си се по спортот, и ако тие девојки можат да скараат двајца другари ( и тие другари, се караат за женска, ама ај.. ), и ако ти си имал некое такво лошо искуство не значи дека сите ние сме исти. Има жени со изопачен ум, има жени кои ќе ти го завртат умот само за да се пердашат со друг, ама не се сите такви верувај. Или вие мажите уште сте на она “сите жени се курви?“:nenene:

П.С. Има мажи кои се сто пати полоши од жените кои ги опиша ти горе.
 
Член од
10 август 2006
Мислења
178
Поени од реакции
2
ne vikam deka nema takvi maski ali aj malce realno od maska gledna tocka AKO ZENSKO NE TE ZAEBE KOJ DRUG??????i mene mi se desilo toa ne vikam ne na skoro site im se ima deseno toa ne e nisto strasno,samo ko kje se desi od nekoj koj so go cenis i pstues e bed.
 

The`bItCh

AdJuStAbLe mAdNeSs
Член од
22 јануари 2005
Мислења
4.605
Поени од реакции
112
ROBOCOP напиша:
ne vikam deka nema takvi maski ali aj malce realno od maska gledna tocka AKO ZENSKO NE TE ZAEBE KOJ DRUG??????i mene mi se desilo toa ne vikam ne na skoro site im se ima deseno toa ne e nisto strasno,samo ko kje se desi od nekoj koj so go cenis i pstues e bed.
Па добро де, вас жени ве заебаваат, нас мажи тоа е .. на сите им се дешаваат такви срања во животот. И сите продолжуваме напред. Тоа ни е само една лекција во животот .. од какви во иднина треба да се пазиме.

Ај сега малку да продискутираме околу барањата на темава..
 
Член од
10 август 2006
Мислења
178
Поени од реакции
2
dada realnost e toa i nema tuka so.ali sea ova so opsesija toa e definitivno stetno po zdravje, se razviva nervoza i zivcanost.nesto masnotii u krv ovaj onaj pa moze od prekumerna nervoza srcev udar,mozocen udar....a da napinjam ja devojka nema sansa.imam eden takov drugar i titkase na 5 min i se javuese po 2800000 pati dnevno celo vreme zaedno ja glease na krivo koa se ozdravue so maski i deckoto sea praktikue rucni rad i razvija desnicu ruku.
 

marga_k

HONEY
Член од
6 март 2006
Мислења
347
Поени од реакции
5
Definitivno ne e ljubov!Vo toj slucaj najdobro e so vreme da stavis kraj.:toe:
 

Mesija

Hardcore Superstar...
Член од
13 ноември 2005
Мислења
212
Поени од реакции
1
океј секој си има право на мислење, според мене ако не постои одредена мера на љубомора во врската на двајца тогаш да знаете дека НЕМА ЉУБОВ!!!...I Tha`Bitch ќе ми кажеш дали ќе ти биди убаво твојот дечко да се поздравува со бивши???
 

The`bItCh

AdJuStAbLe mAdNeSs
Член од
22 јануари 2005
Мислења
4.605
Поени од реакции
112
Mesija напиша:
океј секој си има право на мислење, според мене ако не постои одредена мера на љубомора во врската на двајца тогаш да знаете дека НЕМА ЉУБОВ!!!...I Tha`Bitch ќе ми кажеш дали ќе ти биди убаво твојот дечко да се поздравува со бивши???
Знам дека ме сака, му верувам и не ми пречи воопшто си кажав и погоре. И јас контактирам со моите бивши .. за нив не чувствувам ама апсолутно ништо, што ако застанам да си направам некој муабет со нив? Тоа се прави од култура, од поштовање, без некои задни намери..:icon_lol:
 
Член од
11 ноември 2005
Мислења
316
Поени од реакции
6
Доста суштинско прашање, али никад немам асално рамилсмено
 

Kajgana Shop

На врв Bottom