Косово и Албанија се спојуваат..

П

Паспарту

Гостин
@Паспарту... Кога си слушнал ти од македонски политичар да се заканува со војна? Пред се ние самите би го распнале и никогаш не би ни помирисал власт повторно.
И не, не ги бранам нашите политичари зашто за мене политичарите се ѓубрето од човештвото (со ретки исклучоци секако), но да бидеме реални закани за војна доаѓаат цело време од Албанците... од сите.
Не реков дека некој наш се заканувал со војна, туку дека политичарите на Балканот се најголемото зло за сите народи... Албанските политичари се закануваат со војни поради личните интереси, а не поради тоа што го сакаат премногу народот и мислат на него. Верувај дека колку што ние патиме од нашите политичари, толку и они патат од нивните. Политиката го уби пријателството на Балканот... Да не бидам погрешно сфатен, имам 1001 причина да ги критикувам Албанците, а тоа и сум го правел до сега. Во ниту еден случај не ги оправдувам заканите, бидејќи на кој не му се допаѓа во државава има можност да живее во друга. Сепак, доколку имаш можност зборувај со некој постар Албанец и прашај го колку им верува на политичарите. Децата секогаш ќе се палат по форуми со големи држави и војни за освојување на територии, но во реалноста сите ние на Балканот имаме многу поголеми проблеми, а тоа се финансиските. Гладниот народ се храни со национализам... Имам другар Албанец од Чаир кој жали поради тоа што Македонците се иселиле од неговата зграда, а сега му се населиле "планинари и неписмени луѓе од Арачиново, Сарај, Косово и Кондово" (ова се неговите зборови). Инаку, тој што ја дели власта со Албанецот треба да го реши проблемот, а не истиот да го префрли на народот. Џабе од една страна на мене ми плаче дека Албанецот му се заканувал со војна, а од друга страна не прави ништо за истиот да го санкционира. Во школо ќе те закачаат поголемите додека не се спротиставиш, така и овде. Затоа и реков, додека едни луѓе печалат милиони на туѓ грб, намерно народот го фрлаат во оган за да се заштитат себеси.Тоа се најголемите проблеми на балканците, што не размислуваат со своја глава, туку со главата на оној што ја води партијата. Ние никого не би распнале, во овој момент ти гарантирам дека нема шанса некој да мрдне за било што во државава без амин од главатарот, а за жал протестите кај нас изумреа во 2001 година. Дојдовме до степен да се подели МАКЕДОНЕЦОТ на ПЛАВ и ПОРТОКАЛОВ, комшии не зборат поради тоа што овој имал маица со ружа/лав итн. Кога ќе ги решиме овие проблеми, тогаш и полека ќе почнеме да си ги бараме своите права, доколку остане вака црно ни се пишува... Не се плашам за голема Албанија, се плашам за иднината, за парите, за децата, тоа се многу поголеми и пореални проблеми во овие држави. ;)
 

B92

Член од
14 октомври 2011
Мислења
331
Поени од реакции
129
Па со диво племе кој може да се разбере.Љубчо во 1991-92 сите будала го праеа,ама требаше да се послуша чоекот.Сега немаше да иаме ретардирани дивјаци
Многу ниско паѓаш ! Гледај го малку овој Паспарту , учи малку од него , и биди по реален !

Не знаеш и самиот ти што збориш , ти дававм 11 години ! :giggle:
 

Man-ce-ster

fanatic
Член од
2 јануари 2009
Мислења
1.524
Поени од реакции
707
А мислите политичариве (сите) ги заболе за народов, знаат дека прост народ како овој на Балканов се пали на национализам, па така додека едни лапаат милиони, сиромавиот ќе го с'скаат очи да си вади со комшијата и да трпи за леб, но ќе му укажат дека главната придобивка од сето тоа ќе му биде ГОЛЕМ ГРК, БУГАР, СРБИН, МАКЕДОНЕЦ, АЛБАНЕЦ ИЛИ ХРВАТ.

Не ги оправдувам ниту едните, ниту пак другите, жал ми е само што на крај обичниот човек ќе го јаде стапот... Гледам некои се палат на војни тука, па деца, добро би било да го вклучите малку мозокот, пукањето на CS и вистинската војна се два сосема различни светови, а верувајте дека никој не сака да ја доживее војната одблизу.
Верувам дека ти ни одалеку несакаш да доживееш војна (нешто као Трендафил у Балканкан) ама ние не живееме у Австрија, ние живееме у опкружување со многу непријатели и ако им попуштаме вечно ни отиде државата и слободата. Ако размислуваа Израелците така мирољубиво одамна ке исчезнеа од таму кај што се сега...Треба да си го чуваме тоа што го имаме па дури и по цена на живот..
--- надополнето: Nov 2, 2011 11:08 PM ---
хахахаах РЕТАРДИРАН !

Затоа арачиновци што сакаат праваат во Скопје :) и колку македонци имало пред 2001 а колку има сеа ..
Што мислиш според тебе вака реално зошто арачиновци прават што сакаат??
а) Затоа што се интелигентни и културни?
б) Затоа што уживаат у живот и од досада??
в) Затоа што се неписмени и нема што да изгубат у живот и затворот им е подобар од таа мизерија што ја викаат живот??
г) Нешто останато??
 

B92

Член од
14 октомври 2011
Мислења
331
Поени од реакции
129
Што мислиш според тебе вака реално зошто арачиновци прават што сакаат??
а) Затоа што се интелигентни и културни?
б) Затоа што уживаат у живот и од досада??
в) Затоа што се неписмени и нема што да изгубат у живот и затворот им е подобар од таа мизерија што ја викаат живот??
г) Нешто останато??
а) Колку сте вие , толку се и тие !
б) Не уживаат , наспроти!
в) Затоа што немаат и леб да јадат !
г ) ШВАЈЦАРИА , АВСТРИЈА , ГЕРМАНИЈА , ШВЕДСКА - работи 3-4 месеци на црно, доаѓај тука и викааај му на груевски еден голем ФАК ЈУ :LOL:
 
П

Паспарту

Гостин
Верувам дека ти ни одалеку несакаш да доживееш војна (нешто као Трендафил у Балканкан) ама ние не живееме у Австрија, ние живееме у опкружување со многу непријатели и ако им попуштаме вечно ни отиде државата и слободата. Ако размислуваа Израелците така мирољубиво одамна ке исчезнеа од таму кај што се сега...Треба да си го чуваме тоа што го имаме па дури и по цена на живот..
Ете другар, чим јас сум Трендафил, ти како Рамбо што предлагаш во ситуацијава кога сме опкружени со толку непријатели? Никаде не спомнав дека ова е Австрија, туку дека политичарите жешкиот костен секогаш го фрлаат на народот, а тој се пали како млад мајмун... Апсолутно се сложувам дека треба да ја чуваме државата, државата треба да се чува како очите, тоа треба на сите да ни е јасно! Посочив дека додека постојат вакви расипани политичари на Балканов, ќе има и вакви закани за војни, големи Албании и сл. Јас не верувам во голема Албанија или Србија, единствено сакам во иднина да видам економски силна Македонија, земја каде што ќе нема 40% невработеност, земја каде што народот нема да крпи ден за ден...

Израелците го имаат сето она што Македонците го немаат, а тука е разликата помеѓу нас и нив. Да беше Македонија со тој капацитет ќе беше друга приказната, но ние во секој поглед сме светлосни години оддалечени од Израелците.

За крај, тие што се палите со војни, да ве прашам, имате ли доживеано некогаш војна? Оние игрицине како Кантер, Call of Duty и E-Republic не се рачунаат...
 

Man-ce-ster

fanatic
Член од
2 јануари 2009
Мислења
1.524
Поени од реакции
707
а) Колку сте вие , толку се и тие !
б) Не уживаат , наспроти!
в) Затоа што немаат и леб да јадат !
г ) ШВАЈЦАРИА , АВСТРИЈА , ГЕРМАНИЈА , ШВЕДСКА - работи 3-4 месеци на црно, доаѓај тука и викааај му на груевски еден голем ФАК ЈУ :LOL:
Ако сте колку ние што сме зашто не победите на некои избори??
Тоа второто и третотот малку ти држат вода, тоа последното- тие што работат на страна не се замараат со политика туку возат мерцедеси по 50 000 евра и ги боли курот за вашата кауза и за нашиот Груевски!!
 

B92

Член од
14 октомври 2011
Мислења
331
Поени од реакции
129
Ете другар, чим јас сум Трендафил, ти како Рамбо што предлагаш во ситуацијава кога сме опкружени со толку непријатели? Никаде не спомнав дека ова е Австрија, туку дека политичарите жешкиот костен секогаш го фрлаат на народот, а тој се пали како млад мајмун... Јас не спомнав дека не треба да ја чуваме државата, државата треба да се чува како очите, тоа треба на сите да ни е јасно! Посочив дека додека постојат вакви расипани политичари на Балканов, ќе има и вакви закани за војни, големи Албании и сл. Јас не верувам во голема Албанија или Србија, единствено сакам во иднина да видам економски силна Македонија, земја каде што ќе нема 40% невработеност, земја каде што народот нема да крпи ден за ден...

Израелците го имаат сето она што Македонците го немаат, а тука е разликата помеѓу нас и нив. Да беше Македонија со тој капацитет ќе беше друга приказната, но ние во секој поглед сме светлосни години оддалечени од Израелците.

За крај, тие што се палите со војни, да ве прашам, имате ли доживеано некогаш војна? Оние игрицине како Кантер и E-Republic не се рачунаат...
2001 , Непроштен , Теарце , Ѓермо , Неготино ( Полог ) !

Не сум бил член на УЧК , но од 2001 добив многу самодоверба и се друго што ми недостигаше !

До ден денес нема да ги зборавам рафалите калашниковски , ние трениравме ( фудбал , јас ) само кога почнаја пукањата!

ВОЈНАТА Е ХАОС , НЕРВОЗА , СОЛЗИ , тие што го немаат доживеаано се праат мангупи !
--- надополнето: Nov 2, 2011 11:22 PM ---
Ако сте колку ние што сме зашто не победите на некои избори??
Тоа второто и третотот малку ти држат вода, тоа последното- тие што работат на страна не се замараат со политика туку возат мерцедеси по 50 000 евра и ги боли курот за вашата кауза и за нашиот Груевски!!
Ги боли ги боли !!!

Сеа заврши една емисија во ТВШ ( АЛБАНИЈА ) го гледав , донирале над 20.000 евра за 2-3 часа за едно дете , емигранти , поголемиот дел од Македонија ( Албанци ) , и Косово !

Пошто кај мене дома нема канал 5 , сител , , стварно не сум гледал вести македонски мислам од 1 година , само по интернет нешто на ТВ НЕ!!!
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
http://www.sitel.com.mk/dnevnik/balkan/kosovo-i-albanija-se-spojuvaat

Иако се спојуваат само конзулатите сепак тоа значи заедничко функционирање како една држава.
Што е следно??
Веќе има ваква тема....
http://forum.kajgana.com/threads/Почна-создавањето-на-голема-Албанија.55194/

Иначе нема врска тоа што се спојуваат. Пример: И во Скопје е така заедничко Конзуларното Претставништво на Норвешка и Шведска, па не се една држава! Помали трошоци за Косово.
Повеќе би рекол им прават услуга!

Еве во Скопје како е:
 

Man-ce-ster

fanatic
Член од
2 јануари 2009
Мислења
1.524
Поени од реакции
707
Веќе има ваква тема....
http://forum.kajgana.com/threads/Почна-создавањето-на-голема-Албанија.55194/

Иначе нема врска тоа што се спојуваат. Пример: И во Скопје е така заедничко Конзуларното Претставништво на Норвешка и Шведска, па не се една држава! Помали трошоци за Косово.
Повеќе би рекол им прават услуга!

Еве во Скопје како е:
Епа така влегува малку по малку!!
 

@Lbaneso

Лаеш НЕ касаш !
Член од
19 ноември 2009
Мислења
2.425
Поени од реакции
798
Полека олабавете луѓе, што вас ве интересира за тоа што си праваат Албанија и Косово...
Ние да си ги гледаме нашите работи тука и да ги решаваме а не да гледаме во туѓи дворови...
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: B92
Член од
19 август 2010
Мислења
1.365
Поени од реакции
2.053
Зарем Албанија која е во Нато која страшно напредува кон ЕУ би се вратила години наназад да се справува со овие...:eek:
Во што напредува Албанија бе жити се?Во секој извештај на европската комисија се на дното под дното.Освен Драч и Тирана што им се посредени колку толку од криминалот другото е мизерија, беда, примитивност, проституција на секое ќоше, криминал, дрога .Единствена позитивна слика што и дава на Албанија е христијанското население коешто во огромен број живее таму.Овие другиве потурчени Шќиптари уште во 17 век живеат.
 

@Lbaneso

Лаеш НЕ касаш !
Член од
19 ноември 2009
Мислења
2.425
Поени од реакции
798
Ете нас не чекат да им ги решаваме проблемите оти ние тука се решивме ТАКА ДА КЕ СЕ ЗАНИМАВАМЕ СО ДРУГИ....
Абе ај уживајте млади сме убав живот пари и тоа е, краток е животот а најмалку треба да го трошиме мразејќи некого..
 
Член од
30 август 2008
Мислења
2.232
Поени од реакции
286
Ете нас не чекат да им ги решаваме проблемите оти ние тука се решивме ТАКА ДА КЕ СЕ ЗАНИМАВАМЕ СО ДРУГИ....
Абе ај уживајте млади сме убав живот пари и тоа е, краток е животот а најмалку треба да го трошиме мразејќи некого..
Za zal ne mislat site kako tebe,ovdeka 80% se otrujeni so nacionalizam i verska omraza, mnogu sum iznenaden od forumite, i porano bese vaka,ama sega veke e preterizam..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom