Коронавирус (COVID-19)

B

Beginner

Гостин
Бацеее поздрав од Стокхолм.
Social distancing ти е по дефолт тука, нема некој да ти дише во врат, али нема жива сила шо сеа на долги сончеви денови ќе ги спречи да локаат по летните тераси. Прегледај го приврзокот 240574
Не им доаѓа паметот на луѓето вака ако продолжат да не се чудиме ако за 1-2 недели бројката во Шведска се зголеми нагло како Америка,Италија, Шпанија и другите.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.999
Поени од реакции
14.810
Да...на неколку состаноци Циа го предупредувала Трамп за опасностите...но не го фермал многу укажувањата
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.157
Поени од реакции
16.697
Бацеее поздрав од Стокхолм.
Social distancing ти е по дефолт тука, нема некој да ти дише во врат, али нема жива сила шо сеа на долги сончеви денови ќе ги спречи да локаат по летните тераси. Прегледај го приврзокот 240574
Да ти пратев слика требаше од широк сокак пред да ги затворат локалите, уште маса над маса шо немаа ставено а владата даде препорака две метра растојание да има од секоја маса, во 10 метри квадратни напикани 50 маси :)
За дисциплината се контрев со членот погоре, инаку јасно ми е дека и таму не цветаат рози.
 
B

Beginner

Гостин
Да...на неколку состаноци Циа го предупредувала Трамп за опасностите...но не го фермал многу укажувањата
Тој имаше твитер постови како ова е само обичен грип и вадеше статистики колку умирале од сезонски грип. И на американците толку им требаше затоа сега имаат 60к+ заразено.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.999
Поени од реакции
14.810
Член од
4 ноември 2013
Мислења
844
Поени од реакции
1.300
Читам сеа нов вирус се појавил у Кина
Изел некој чоек глушец и фатил вирус.
Овие нормални се ?
Џабе толку се напредни и у медицина и у све кога јадат глуфци косооките
Еј , ја стресоа цела планета и пак глуфци јадат не ми се верува
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.930
Поени од реакции
12.424
Да ти пратев слика требаше од широк сокак пред да ги затворат локалите, уште маса над маса шо немаа ставено а владата даде препорака две метра растојание да има од секоја маса, во 10 метри квадратни напикани 50 маси :)
За дисциплината се контрев со членот погоре, инаку јасно ми е дека и таму не цветаат рози.
Па во Стокхолм дадоа препорака да се седи дома, и кој може да работи од дома.
За работа од дома ја следат препораката ама за другово слабо некако.
Мислам уште не сфаќаат сериозно пошто властите уште не го претставуваат како сериозно. Не се ко мене да се будат и легнуваат со темава, и да ја пратат секоја вест од сите медиуми од сите земји.
Тук там ќе фатат некој 5 минутен прес и нив им е тоа доволно.
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.083
Поени од реакции
11.068
Доколку трае повеќе од 2 месеци ( јаково), какви последици би имала државава/светот?
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
7.509
Поени од реакции
6.142
Во Струмица нема ни еден заразен до сега. Ме интересира колку струмичани биле во Банско последните месец дена? :)))
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Читам сеа нов вирус се појавил у Кина
Изел некој чоек глушец и фатил вирус.
Овие нормални се ?
Џабе толку се напредни и у медицина и у све кога јадат глуфци косооките
Еј , ја стресоа цела планета и пак глуфци јадат не ми се верува
1 386 000 000
 
Член од
22 јуни 2019
Мислења
216
Поени од реакции
698
Čovekov definitivno e ostanat vo vremeto na SFRJ. Mnogu raboti što gi natreska nemaat blaga vrska so realnosta niti so faktičkata sostojba. Prvo i osnovno, točno deka nema serološki test za samiot COVID-19 so odredena senzitivnost i specifičnost, no na bilo koe intenzivno odd. pri pojava na ARDS kaj COVID pozitivni pacienti apriori se isklučuvaat drugite možni predizvikuvači na ARDS (sekojdnevno se zema aspirat, testiranja za mikoplazma, legionela, se zema laboratorija ,antibiogram i.t.n) što samo po sebe e prilično mnogu specifično testiranje i e dovolno senzitivna metoda za samiot predizvikuvač na ARDS. Znači, nieden pacient na intenzivno oddelenie ne leži so nepoznata pričina za respiratorno otkažuvanje.Kaj sekoj pacient predhodno diagnostički se isklučuvaat drugite možni predizvikuači na respiratorno otkažuvanje kako posledica na ARDS.
Druga ogromna nebuloza, pacient so respiratoren infekt i so niska saturacija od 93%, pri svest,so samostojno dišenje bez nadoknadok na kislorod ne se intubira nikogaš i nikade. Primarno se zadovoluvaat potrebite so binazalni kateter so aplikacija na kislorod(2-4 l) preku normalna maska(do 6l), potoa pri neadekvatno zgolemuvanje na kislorodot vo krvta se prefrla na venti maski(24% do 60 %) ili pak na OHIO maska(15 l na O2).
Pri neadekvatnost se probuva so NIV(neinvazivna ventilacija) preku skafander ili CPAP maska(PEEP ili BILEVEL). Dali ke se intubira ili ne zavisi od odgovorot na pacientot. Ima pacienti kade ednostavno intubacijata i postavuvanje na ventilator e neizbežna procedura poradi samato respiratorno otkažuvanje(takov pacient ako ne go intubiraš i staviš na respirator umira vo instant moment). I totalno nedrži statistikata deka poveke umiraat na respirator, poveke umiraat na respirator radi toa što ednostavno se pokritični,relevanten podatok e kolku preživuvaat bidejki respiratorot e toj što mu go spasil životot(a tie se skoro polovina).
Браво царе со неколку часови си експерт.А да те прашам дали знаеш дека бифшата ју ги има најдобрите епидемиолози
 
D

Deleted member 50555

Гостин
Многу се опседнати некои луѓе со бројкиве што се на интернет. Реалните бројки се барем 10-20 пати повисоки од прикажаните затоа што така било со епидемијата на свинскиот грип пред 10 години.
 

faust.mephistopheles

Aga Aganlija
Член од
9 декември 2014
Мислења
720
Поени од реакции
1.537
Браво царе со неколку часови си експерт.А да те прашам дали знаеш дека бифшата ју ги има најдобрите епидемиолози
Od kaj znajs ti koj sum? Sto sum?
Ti care kako izmeri deka SFRJ imala najjaci epidemiolozi? So sto? So blic.hr ili vecer.mk?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom