Коронавирус (COVID-19)

Член од
25 јули 2017
Мислења
1.548
Поени од реакции
1.251
Има непотврдени информации кои се шират и на твитер дека на клинички има пациент заразен од корона вирус. Пред клинички исто така имало распоредено и полиција итн. Неофицијално заболениот бил од Кичево. Наздравје

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk
Ако ова е точно тогаш одете уште сега до маркетите бидејки кога ќе се рашири веста низ Македонија има да биде исто како во Италија само 10-20 пати полошо. Уф при самата помисла што би можело да се случи овде тоа би било тотален хаос. Да се надеваме дека не е точно...

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
1.463
Поени од реакции
1.200
Зошто паника?
Ако има дилема што е полошо коронавирус или паника, би рекол дека во моентов води паника-не Миле-паница.
Воздржете се од пласирање на инфо кои не се потврдени бар од неколку неповрзани извори, особено кога се работи појава на ова зараза во Македонија.

Ако се инфрмациите точни, тогаш кај нас нема лаб кој може да потврди дали се работи за овој тип на вируси (се говореше за Ниш), ако е точна и другата дека за лаб-обработка се потребни 3-6 часа и ако е третата работа точна, дека точноста на тестот е околу 60% слободно можеме да заклучиме дека ова вест дека постои лице зарзанео со овој вирус, колку што може да е точна исто толку може и да е лажна, а да почекаме да завршат сите тестирања пред да се шири истата нема да бидне лошо!

Ширење паника никако не помага.


До оној член од Италија, ако нема вода во продавница (и онака е флуорирана) оди на чешма потоа провриј ја и пиј слободно колку сакаш, нема вируси.
 

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
487
Поени од реакции
424
Зошто паника?
Ако има дилема што е полошо коронавирус или паника, би рекол дека во моентов води паника-не Миле-паница.
Воздржете се од пласирање на инфо кои не се потврдени бар од неколку неповрзани извори, особено кога се работи појава на ова зараза во Македонија.

Ако се инфрмациите точни, тогаш кај нас нема лаб кој може да потврди дали се работи за овој тип на вируси (се говореше за Ниш), ако е точна и другата дека за лаб-обработка се потребни 3-6 часа и ако е третата работа точна, дека точноста на тестот е околу 60% слободно можеме да заклучиме дека ова вест дека постои лице зарзанео со овој вирус, колку што може да е точна исто толку може и да е лажна, а да почекаме да завршат сите тестирања пред да се шири истата нема да бидне лошо!

Ширење паника никако не помага.


До оној член од Италија, ако нема вода во продавница (и онака е флуорирана) оди на чешма потоа провриј ја и пиј слободно колку сакаш, нема вируси.
И кај нас се тестира, за неколку саати се дознава
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
1.463
Поени од реакции
1.200
И кај нас се тестира, за неколку саати се дознава
Добра вест! (дека се подготвиле и за оваа)
Уф најдоброто беше кога доктурката рече дека имало алгоритам, ова дефинитивно ќе им е јасно на програмериве, штета што сум таксист инаку и...
Кинезиве биле многу заостанати читам кај нив тестот се врши 3 часа а кај нас околу 2h еееј супер, ние сме биле многу напреј!
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
30.091
Поени од реакции
40.688
На твитер бе прочитал дека некој тука имал корона.....
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
1.031
Поени од реакции
952
Дека економија и тоа на светско ниво ја сјебаа, точно е. Ама само со помош на медиумите. И ова се припреми за наредни 2-3 год.

Доколку било биолошко оружје, % на смртност ќе му е поголем од 30%, а на короната е ист па и помал од сезонски грип.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
1.261
Поени од реакции
638
Дека економија и тоа на светско ниво ја сјебаа, точно е. Ама само со помош на медиумите. И ова се припреми за наредни 2-3 год.

Доколку било биолошко оружје, % на смртност ќе му е поголем од 30%, а на короната е ист па и помал од сезонски грип.
Тие примпреми ќе им се остварат само ако кинезите им дозволат а јас мислам дека попрво ќе ги ликвидираат мозоците на целиов хаос и да го спасат човештвото од пропаст а со тоа и спречување на војна помеѓу Кина и Америка отколку да дозволат некои сатанисти да им ја уништат цела нација.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
1.031
Поени од реакции
952
Тие примпреми ќе им се остварат само ако кинезите им дозволат а јас мислам дека попрво ќе ги ликвидираат мозоците на целиов хаос и да го спасат човештвото од пропаст а со тоа и спречување на војна помеѓу Кина и Америка отколку да дозволат некои сатанисти да им ја уништат цела нација.
Ти досега во подрум да не беше... Па Кинезите не само што им дозволија, туку одлично и партнерски, и плански спроведоа. Цели милионски градови затворија, ниту еден државник не рече, оп стојте малку бе.
Од пазар се заразиле, а тие стотици години исто се хранат.

Чудна работа, во САД изгледа Кинези не доаѓаат :D
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
7.552
Поени од реакции
6.674
Дека економија и тоа на светско ниво ја сјебаа, точно е. Ама само со помош на медиумите. И ова се припреми за наредни 2-3 год.

Доколку било биолошко оружје, % на смртност ќе му е поголем од 30%, а на короната е ист па и помал од сезонски грип.
Видиш бафра колку лесно се решава проблемот со пензиските фондови во светот ...
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
6.964
Поени од реакции
11.209
А која му е брзината на ширење споредено со сезонскиот грип?

Дали се шири побрзо и е поопасен или така изгледа ради тоа што е во фокусот на внимание?
 
Член од
12 март 2009
Мислења
14.017
Поени од реакции
8.431
VELIKA EPIDEMIJA
DR. NELA SRŠEN IZ BOLNICE U PADOVI kaže da će se virus u Italiji jako širiti. Objašnjava zašto se uopće tamo pojavio, a u Njemačkoj nije

....kazala je dr. Nela Sršen koja upozorava da se virus u Italiji sada prenosi lokalno te da u početku kod zaraženih nije pravovremeno dijagnosticiran, već je liječen kao upalni proces pluća te su na taj način u opasnost došli i sami zdravstveni radnici.

Japanska televizija: Koronavirus je u Wuhan s Amerikancima došao u listopadu
....Prema nekoliko korisnika kineske društvene mreže Weibo, virus se u Kini pojavio s američkim sudionicima na Svjetskim vojnim igrama koje su u listopadu održane u Wuhanu.

„Možda je došlo do mutacije virusa, koji je postao smrtonosan, a zaraza je izazvala raširenu epidemiju” , kaže japanska televizija Asahi.
 
На врв Bottom